Ev fiyatlari

6 yil once 0,87 faiz oraniyla 10 yillik ev kredisi cektik. 55bin pesinatimiz vardi. Aldigimiz ev tapuyla beraber 160 bindi. Bir donem esimin isleri bozuldugundan cok zorlandik kotu gunler gecirdik. Yeni dogum yapmistim calismiyordum. Ev alirken cocuk fikri de yoktu aklimizda,o is belli olmuyor. Simdiki aklim olsa asla almam ev falan. Cidden gereksiz. Evimi de cok seviyorum ha yanlis anlasilmasin,alabilecegim en guzel evi aldim. Su anda 450 bin civarinda ederi var.

Paran varsa butun evler senin,hatta zengin olsam gider otele yerlesirim evin isinden de kurtulurum :KK66:

İyi aksamlar. 50 bine yakın peşinat imiz var diyelim. 250 binlik ev almaya kalkar miydiniz?
Yani 200 bin civarı kredi çekmek mantıklı mı?
Eşime kalsa biraz daha peşinat olsun diyor. Zten çok borca girme taraftarı değil. Bense ev fiyatları gitgide artıyor diye düşünüyorum.
Etraflıca ilanlara şuna buna bakmadık. 250 bin iyi bir rakam geldi ama gidip bakmadik bu koronada. Zten 260 280 300 civarı evler.
Aylık 5 bin civarı ödeyebiliriz.
Çocuğumuz yok.
Büyükşehirde değilim bu arada.
Yakın zamanda almak mantıklı mı?
İleride kredi ev fiyatları şu bu düşer mi ?
Belki bu konulardan anlayan biri vardır.
bence şu an tam alma zamanı çünkü corona var diye millet ev bakmıor. 250 bin liralk evi pazarlıkla 200 e alırsınız. Salgın sonrası talep daha da artacak fiyatlar da artacak sonuçta (şu an insanlar hiçbir şey almıyor beklemede). Faiz oranları da özellikle kamu bankalarında düşük.
tabii batmamak için aylık ödemeniz gelirinizin 3 te 1 ini geçmemeli. hayırlısı olsun

Şu an bazı bankalar kredi oranlarını düşürdü, mesela Halkbank evin %60’nı kredi olarak veriyor, gerisini siz kendiniz ödüyorsunuz. Arkadaşım evi alamadı o yüzden, çünkü şu an devlet faiz oranlarını indirse de bankaların bu oranlarla kar etmesi çok güçleşti. Zaten kolay kolay da vermiyorlar. Bu arada kredi çeken arkadaşım devlet memuruydu ve reddedildi.

Ben de ev alanlardayim, altın yükselişte ama yavaş yavaş düşecektir tahmini olarak söylüyorum. Evim kirada zaten 3 de biri oranında kira veriyordum kendi evime. Ben borcu olunca az harcalayanlardanim, kolay kolay para biriktiremiyorum, iki yıla normal seviyeye gelir borcum, suanlik yüksek geliyor ödeme. Kendinizi tanıyıp ona göre karar verin, ben oturduğum yere çok alıştım ev istediğim gibiydi. Riske girdim çoğu anlamda.
Bu devirde risk hazır para daha kıymetli. Ben bu olaylardan önce girmiştim şimdi olsa biraz beklerdim. Bol sans

Ben konut piyasasının mutfak kısmındayım 😊 2015- 2017 yılında imar yönetmelikleri değişti, hemde birkaç defa üstüste 2018 yılındada devam etti.Bu süreçte inşaat sektörü yavaşlamaya başlamıştı zaten.Nedeni şu; yeni yönetmelikle örneğin eskiden 10 daire yapılabilen arsalarda artık 9 daire yapılabiliyordu,yada 150 m2 ev yapılanlarda 130 m2 yapılabiliyordu (çok basit şekilde).Tabi bu müteahhitlerde bir şok etkisi yarattı bir süre eskiye dönüleceği umuduyla inşaat anlaşması yapmadılar.Tam umutları kesilmişti, yavaştan işe koyulmuşlardıki 2018 yılında kur şoku oldu.Bu işi yapan insanlarda ticaret yapıyor sonuçta,döviz sürekli artıyor, malzeme fiyatı artıyor, hemen durumu beklemeye aldılar. Kredi faizleride çok yükseldi bu dönem.Çoğu müteahhid atıyorum 2 milyonluk inşaatın en az 1 milyonunu kredi çekerek yapar.Adam baktı hesapladı 10 dairelik yer yapsa 2 daire kar kalsa,oda çektiği kredinin faizini gidiyor.Onun yerine elindeki sermayeyi faize yatırıp 1 yılda,suya sabuna dokunmadan parasını alıp cebine koydu.Peki bu arada ne oldu? Konut stokları yavaş yavaş eridi,bitme noktasına geldi.200 binlik ev 400 bin oldu.O konuşan uzmanlar 2018 dede konuşuyordu.Birini bende izliyorum hala konuşuyor, bankalarda konut patlaması olacakmışta,fiyatlar düşecekmişte,2018 den beri.Arkadaşlar barınmada insanın temel ihtiyaçlarından biridir, konut sektörü ölmez.Kimsede fiyatların düşmesini beklemesin,ben dahada yükseleceğini düşünüyorum.Ama krediye girip alma kısmı tamamen kişinin kendi tasarrufudur.Işsiz kalma ihtimali yoksa bence olabilir.Çünkü fiyatlar sürekli artarken biriktirerek ev almak zor iş.

cidden var böyle birşey. zemin bahçe katı hatta teras evler daima daha ucuz olur. türk halkı ara kat fetişisti
Ben ilk katta oturuyorum hiç sevmiyorum
Bir gün başka ev tutursam asla birinci kat düşünmüyorum
Birincisi demirlik takma zorunluluğu
İkincisi evin içine sürekli toz doluşması
Üçüncüsü gelenin gidenin evinin içini görmesi
Daha soğuk olması, güneşi az görmesi, daha az havadar olması, diğer katlara göre genelde küçük olması, güvenlik vs. Vs.
Olumlu tarafı yok gibi benim açımdan

Anadolu yakası metro ya 500 metre mesafede , ana caddeye ikinci bina , bulunduğum yer işlek ve sağlık ocağı , nüfus müdürlüğü, cafelerin olduğu bir semt , Bursa'da çok güzel bir şehir, 4 sene kaldim üniversite için,üniversite anilarim canlandı vallahi , yeşil Bursa:)

Oyle mi ☺️
Bende Uludag mezunuyum, 10 yillik yurtdisi deneyiminden sonra kosarak geri dondum, bende cok seviyorum burayi.
Bilirsiniz o zamam Bursa’yi, eski yesili kalmasa da insan seviyor iste 😊

Ben konut piyasasının mutfak kısmındayım 😊 2015- 2017 yılında imar yönetmelikleri değişti, hemde birkaç defa üstüste 2018 yılındada devam etti.Bu süreçte inşaat sektörü yavaşlamaya başlamıştı zaten.Nedeni şu; yeni yönetmelikle örneğin eskiden 10 daire yapılabilen arsalarda artık 9 daire yapılabiliyordu,yada 150 m2 ev yapılanlarda 130 m2 yapılabiliyordu (çok basit şekilde).Tabi bu müteahhitlerde bir şok etkisi yarattı bir süre eskiye dönüleceği umuduyla inşaat anlaşması yapmadılar.Tam umutları kesilmişti, yavaştan işe koyulmuşlardıki 2018 yılında kur şoku oldu.Bu işi yapan insanlarda ticaret yapıyor sonuçta,döviz sürekli artıyor, malzeme fiyatı artıyor, hemen durumu beklemeye aldılar. Kredi faizleride çok yükseldi bu dönem.Çoğu müteahhid atıyorum 2 milyonluk inşaatın en az 1 milyonunu kredi çekerek yapar.Adam baktı hesapladı 10 dairelik yer yapsa 2 daire kar kalsa,oda çektiği kredinin faizini gidiyor.Onun yerine elindeki sermayeyi faize yatırıp 1 yılda,suya sabuna dokunmadan parasını alıp cebine koydu.Peki bu arada ne oldu? Konut stokları yavaş yavaş eridi,bitme noktasına geldi.200 binlik ev 400 bin oldu.O konuşan uzmanlar 2018 dede konuşuyordu.Birini bende izliyorum hala konuşuyor, bankalarda konut patlaması olacakmışta,fiyatlar düşecekmişte,2018 den beri.Arkadaşlar barınmada insanın temel ihtiyaçlarından biridir, konut sektörü ölmez.Kimsede fiyatların düşmesini beklemesin,ben dahada yükseleceğini düşünüyorum.Ama krediye girip alma kısmı tamamen kişinin kendi tasarrufudur.Işsiz kalma ihtimali yoksa bence olabilir.Çünkü fiyatlar sürekli artarken biriktirerek ev almak zor iş.

Aynen bize de oyle dediler.
Bekleyin daha dusecek fiyatlar bekleyin vs..
2018 agustosta tl dibi gorunce elimizdeki dovizleri bozarak ev aldik, o zaman kardesim ailem filan sacma is yapiyorsunuz bekleyecektiniz dediler.
Suan aldigimiz ev 140 bin lira artmis durumda 🤷🏼‍♀️
Bende dusecegini sanmiyorum fiyatlarin.

Aynen bize de oyle dediler.
Bekleyin daha dusecek fiyatlar bekleyin vs..
2018 agustosta tl dibi gorunce elimizdeki dovizleri bozarak ev aldik, o zaman kardesim ailem filan sacma is yapiyorsunuz bekleyecektiniz dediler.
Suan aldigimiz ev 140 bin lira artmis durumda 🤷🏼‍♀️
Bende dusecegini sanmiyorum fiyatlarin.
Çok doğru bir hareket yapmışsınız,güle güle oturun.Şu an stokta konut olmadığından fiyatlarda yükseldi iyice.

Merhabalar aynı durumdayım su an gözümü karartıp alacağım inşallah emlak piyasası hicbir zaman düşmez faiz iner fiyatlar çıkar, fiyat iner faiz çıkar bu böyledir bizim görüştüğümüz emlakçı ve mutehitler korona döneminde durgun olduklarını fakat koronadan sonra inşaatın hızlanacağını ve yeni malzeme fiyatları bahane edilerek fiyatların dahada artacağını iddia ediyorlar

Şu an piyasa durgun ve herseyşn fiyatı tavan.
Madem aylık 5 bin ödeme gücünüz var o zaman en azından 1 sene daha birikim yapın.

Ev icinize sinen bir evse şayet ben sizin yeriniz de olsam beklemem alırdim. Hazir faizler de düşmüş ne diye bekleyeyim. Bu devir de bekledikçe o 250 bine alacagin ev, sen dusecek diye beklerken (ki dusecek diyenler neye istinaden diyor onu da bilmiyorum) birden hooop diye 300 bin oluverir. Valla kücük sehirler de kücük sehirligine bakmiyo emin olun onlarda buyuk sehirlerle aşık atıyolar. Bu zaman da bir köy yerinden arsa almaya kalksan bile dünya para. Neden çünkü iyi kötü her yer değerleniyor da ondan. Hem de her yıl üçe dörde katlayarak değerleniyor.

İyi aksamlar. 50 bine yakın peşinat imiz var diyelim. 250 binlik ev almaya kalkar miydiniz?
Eşime kalsa biraz daha peşinat olsun diyor. Zten çok borca girme taraftarı değil. Bense ev fiyatları gitgide artıyor diye düşünüyorum.
Etraflıca ilanlara şuna buna bakmadık. 250 bin iyi bir rakam geldi ama gidip bakmadik bu koronada. Zten 260 280 300 civarı evler.
Çocuğumuz yok.

Mantıklı kesin alın diyorum giderek coşuyor fiyatlar

2 yıl önce 265 e ev aldık 200 kredi çektik

Şimdi evimiz 450 oldu

Çocuğumuz yok.
Kendimden örnek vermek ıstiyorum. Bizimde 50 bin var
Babam 50 bin
Kayınpeder 50 bin
Arabaları üstune kattığımızda 50 bin yapıyordu yani 200 bin peşinat vardı diyelim 50 binde kredi çekmeyi düşündük 250 bin tl lik ev alacak olduk sonrasında ise kayınpederim imkanı olmadığını ve arabanın ikisi de bizim olduğu halde 1 ini sattirmamasi yüzünden iptal ettik şimdi tüp bebek düşünüyoruz evden vazgectik

Bu kredi paketlerini biz de değerlendireceğiz inşallah. Fiyatlar acayip derecede uçtu bulunduğum il küçük bir yer burda en en uygun evler 200 binden aşağı değil. Düşecek gibi de değil. 2 sene önce 150 bin gibi rakamlar bana çok geliyordu şimdi ise bodrum veya 1.katlar o fiyata

Bakalım bu hafta belli olacak durumumuz inşallah alırız evi de rahatlarım para biriktirmeye falan olacak iş değil

X