Ev fiyatlari

Manolya--

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2016
1.619
2.533
İyi aksamlar. 50 bine yakın peşinat imiz var diyelim. 250 binlik ev almaya kalkar miydiniz?
Yani 200 bin civarı kredi çekmek mantıklı mı?
Eşime kalsa biraz daha peşinat olsun diyor. Zten çok borca girme taraftarı değil. Bense ev fiyatları gitgide artıyor diye düşünüyorum.
Etraflıca ilanlara şuna buna bakmadık. 250 bin iyi bir rakam geldi ama gidip bakmadik bu koronada. Zten 260 280 300 civarı evler.
Aylık 5 bin civarı ödeyebiliriz.
Çocuğumuz yok.
Büyükşehirde değilim bu arada.
Yakın zamanda almak mantıklı mı?
İleride kredi ev fiyatları şu bu düşer mi ?
Belki bu konulardan anlayan biri vardır.

İyi aksamlar. 50 bine yakın peşinat imiz var diyelim. 250 binlik ev almaya kalkar miydiniz?
Eşime kalsa biraz daha peşinat olsun diyor. Zten çok borca girme taraftarı değil. Bense ev fiyatları gitgide artıyor diye düşünüyorum.
Etraflıca ilanlara şuna buna bakmadık. 250 bin iyi bir rakam geldi ama gidip bakmadik bu koronada. Zten 260 280 300 civarı evler.
Çocuğumuz yok.

Faizler düşünce ev fiyatları yükselir ev fiyatları yükselince faizler düşer. Bu bir kısır döngüdür. Cebinizden üç aşağı beş yukarı aynı para çıkar.
200 bini yaklaşık 5 yıl vadede 270 bin 10 yıl vadede 330 bin olarak geri ödersiniz şu anki faiz oranıyla.

Çocuğumuz yok.
Biz yeni ev aldık, kredi çıksa bile kredi kullandırmak istemiyolar. Vergileri artıyomuş, kredi çıkar ama ben evi öyle satmam eş dosttan para bulun diyo çoğu müteahhit 😕 o yüzden mecbur peşinat gerekiyo. Biz alabileceğimiz çoğu evi bu yüzden kaçırdık

Doların sürekli artması demek malzeme fiyatlarının artması demek. Bu da ev fiyatları artacak demek ki ,artıyor da.
Ben geçen ay 300 bin tl ye aldığım evi şu an tam 430 bin tlye satabiliyorum ki alıcısı da var.
Özetle ödeme gücünüz varsa evi de beğendiyseniz çok düşünmeyin. Sonuçta inşaat malzemelerinin çoğunu ithal ediyoruz ve arsa rayiçleri de sürekli artıyor. Ev fiyatları düşmez...

son yıllarda emlak fiyatlarının balon gibi şiştiğini corona' dan sonra oluşacak kriz döneminde yere çakılacağını söyleyen ekonomistler var.
şu dönem böyle büyük borçların altına girilecek bir dönem değil paranızı cebinizde tutun nakit paranın kıymetli olduğu dönemlere doğru hızla ilerliyoruz.

Şu an mantıklı deil sanırım.Ama ıkınızde çalışıosunuz anladıgım kadarıyla.Biraz kendınızı kısıp biraz daha bırıkım yapabılırdınız.Altın vs yokmu tam bozdurulacak zaman.Bence daha da artar.50 bin çok az çok zorlar sizi.

Şu an mantıklı deil sanırım.Ama ıkınızde çalışıosunuz anladıgım kadarıyla.Biraz kendınızı kısıp biraz daha bırıkım yapabılırdınız.Altın vs yokmu tam bozdurulacak zaman.Bence daha da artar.50 bin çok az çok zorlar sizi.
Evet birikim yapıyoruz. Altınları sattık maalesef

Pesinati biriktirmeye calistikca ev fiyatlari da artacak.
En azindan ben hic dusen ev fiyati gormedim simdiye kadar.
Kredi cektiktem sonra ilk aylarda faiz miktari fazla ana para az ödenir. Isterseniz ilk aylarda mesela atiyorum odemeniz 3000 dir. Siz 2. Ayin ana parasini da odersiniz bu da atiyorum 1000 tl olsun. Boylece 4000tl ye 2 ayi kapatmis olursunuz. Ya da 10 ayi normalde 30000 odeyecekken 15000 odeyerek kapatabilirsiniz. Rakamlar sallamasyondur.

Yani pesinati biriktirmeyle ugrasacaginiza gunu gelmemis taksitlerdeki ana parayi odeyerek kara gecebilirsiniz. Bu kar o ayin faizini odememek oluyor

son yıllarda emlak fiyatlarının balon gibi şiştiğini corona' dan sonra oluşacak kriz döneminde yere çakılacağını söyleyen ekonomistler var.
şu dönem böyle büyük borçların altına girilecek bir dönem değil paranızı cebinizde tutun nakit paranın kıymetli olduğu dönemlere doğru hızla ilerliyoruz.
Evet onu duydum

Pesinati biriktirmeye calistikca ev fiyatlari da artacak.
En azindan ben hic dusen ev fiyati gormedim simdiye kadar.
Kredi cektiktem sonra ilk aylarda faiz miktari fazla ana para az ödenir. Isterseniz ilk aylarda mesela atiyorum odemeniz 3000 dir. Siz 2. Ayin ana parasini da odersiniz bu da atiyorum 1000 tl olsun. Boylece 4000tl ye 2 ayi kapatmis olursunuz. Ya da 10 ayi normalde 30000 odeyecekken 15000 odeyerek kapatabilirsiniz. Rakamlar sallamasyondur.

Yani pesinati biriktirmeyle ugrasacaginiza gunu gelmemis taksitlerdeki ana parayi odeyerek kara gecebilirsiniz. Bu kar o ayin faizini odememek oluyor
Evet düşmüyor maalesef.

Şöyle aslında ben evi ev sahibi babasını kaybettiği için hatırası var diye evde kalmakta zorlandıkları için aldım Çok ciddi olarak masraf yapmışlar piyasa fiyatının yaklaşık 75-100 bin tl altına almış oldum. Ancak bulunduğum yerde ev fiyatları sürekli artıyor şu an da 450 bin tl veriyorlar ancak kıyıp satamıyorum. Kendim taşınacağım.

Son olarak para biriktir diyen arkadaşlar bir detayı atlıyor. Ev alacak arkadaş şu an kira ödüyor aynı zamanda birikim yapıp ev nasıl alacak ki bu arada ev fiyatları da artıyor. Bu yöntemi deneyen bir arkadaşım 5 sene para biriktirip kira ödedi şu an 5 yıl önce kredi çekip ev almadığını bin pişman. Çünkü artan ev fiyatları hem kira hem birikim yapıp ev almanıza olanak vermiyor

Çocuğumuz yok.
Ev almayı düşünenlerdeniz bizde... Eşim az daha beklemekten yana şu sıralar...Fiyatlar düşer gibi düşünüyor çünkü... Hayırlısı bakalım... Bi abimiz geçen sene 2,1 milyona aldığı dublex eve bu sene 3,3 milyona alıcı bulmuş :KK45: Artık şansa ne. Kadar düşerse bakalım... Aynı bütçeye daha büyük ev alabiliriz diye varsayımları var... Ya tutarsa deyip beklemedeyiz :işsiz:

Bir cok ekonomist ev fiyatlarinin dusecegini, ceyrek altinin bile ilerleyen aylarda 300 350 civarlarina dusecegini soyluyor.

Bu bir yatirim tavsiyesi olmasin ama siz bi arastirin detaylıca. Ikna edici argumanlari varsa belki karar almanizda etken olur.

Hayirlisi olsun

Doların sürekli artması demek malzeme fiyatlarının artması demek. Bu da ev fiyatları artacak demek ki ,artıyor da.
Ben geçen ay 300 bin tl ye aldığım evi şu an tam 430 bin tlye satabiliyorum ki alıcısı da var.
Özetle ödeme gücünüz varsa evi de beğendiyseniz çok düşünmeyin. Sonuçta inşaat malzemelerinin çoğunu ithal ediyoruz ve arsa rayiçleri de sürekli artıyor. Ev fiyatları düşmez...
1 ayda o kadar prim yapması mantıklı değil diye düşünüyorum, 1 ay önce aldığınız evin toprak değeri birden bire hem de bu kaos ortamında %40'ya yakın bir artış göstermiş olamaz , nasıl olur ancak eli çok sıkışmış bir muteahhit ya da acil ihtiyaç sahibi biri satmıştır size yani düşeş gelmiştir o fiyat size.
Ben 1.5 sene önce 250 bine istanbuldan daire aldim , 10 senelik bina , kapilarindan tutun da mutfak dolaplari banyo dolaplarına kadar yaptirdim (ihtiyaç oldugu için degil , kendi zevkime göre) ve ara kat dairem , simdi en fazla 310 bine satarim diyorum, üst katim dubleks daire cift giris ve yüksek tavan terasli , 375 ye satıyor.

X