Ev hanımı olmak kötü bir şey mi...😔

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mavibegonvil

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2023
14
37
25
Kızlar günlerdir canımı sıkan bir şey var burayı uzun zamandır takip ediyorum, sizinle dertleşebilmek için yeni üye oldum düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Ben İlahiyat mezunuyum. Üniversiteden mezun olduğum sene evlendim 3 kere sınava girdim ama içimde atanmak ve çalışmak isteği olmadığı için hep kılpayı kaybettim. Okul ve üniversite hayatında çok başarılı biriydim üniversiteyi birincilikle kazandım birincilikle mezun oldum. Ama konu atanmaya gelince yapmak istemedim, şu an hamileyim evde olmak evimle eşimle bebeğimle ilgilenmek, evde kendimi geliştirmek, sınav kaygım olmadan kitap okumak, makale yazmak, araştırma yapmak beni daha çok mutlu ediyor. Atanmak çalışmak hiç istemiyorum istesem yaparım ama çalışsam kazandığım para bana mutluluk getirmeyecek bu yüzden çalışmama kararı aldım 😔eşimde bu kararımdan çok memnun o konuda sıkıntım yok ama çevrem, arkadaşlarım bana işe yaramazın tekiymişim bilgisizmişim gibi bakıyor normal sohbet arasında sen zaten atanmadın evdesin diyerek laf çarpıyolar, akrabalarım o kadar okudun atanamadın ev hanımı oldun gözüyle bakıyorlar bu durum artık canımı sıkmaya başladı 🥺 ben bu yolu seçtiysem ve kendi yolumda mutluysam kendimi hala evde de olsa geliştirmeye devam ediyorsam neden saygı duymuyorlar ev hanımı olmak çok kötü bir şeymiş gibi davranıyolar çok üzülüyorum artık kendimi gerçekten işe yaramaz biri gibi hissetmeye başladım kızlar sizcede öyle mi 😔😔

Ev hanımlığı en zor işlerden biri bence. Tabi ki kötü de değil. Ama üniversite okumuş birinin çalışmasını ben daha doğru buluyorum. Çalışmayı sadece para kazanmak olarak görmeyin. Çalışınca insan başka bakış açıları yakalıyor, ufku genişliyor.
Ayrıca bugünün yarını da var. Eşin eline bakmak iyi değil. Kendi ayaklarınızın üstünde durmanız gerek.

Ben de bunları yaşıyorum. 2013 olacaktı uzatmalı 2014 mezunuyum. Geçen biri dedi ee sınavlara giriyon mu filan. Yani gerçekten insanlar hadsiz. Girsem bi yere atansam zaten haberin olur. Girip kazanamıyor olmamı mı umdu bilmiyorum. Başarısızlığımdan dert yanmamı filan istedi galiba. Insanlar saygısız. Atansanız da başka bir şeyinize saygı duymayacaklar mutlaka o tipler. Umursamayın.

Hiçbir şeyin garantisi yok ki ama.
Evliliğinizin böyle güzel, sıkıntısız sürüp gideceğinin bir garantisi olabilir mi ?
Ben bir mesleği olmayan, üniversitede iyi bir bölüm okumamış bir kadının gidip hizmet sektöründe asgari ücretle çalışmak yerine ev hanımlığını tercih etmesini anlayabilirim, çünkü çalışma koşulları kötü, aldığın paraya değmiyor , çocuklara bakıcı tutsan sadece sigorta için çalışmış olacaksın..
Ama onca sene okumuşsunuz, aileniz masraf yapmış, siz emek vermişsiniz, günah değil mi ?
Elbette en nihayetinde buna karar verecek olan sizsiniz, kimseyi de ilgilendirmez eşiniz hariç, ama çevrenizden böyle tepkiler alırsınız, bunu da takmamaya çalışmalısınız

Kızlar günlerdir canımı sıkan bir şey var burayı uzun zamandır takip ediyorum, sizinle dertleşebilmek için yeni üye oldum düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Ben İlahiyat mezunuyum. Üniversiteden mezun olduğum sene evlendim 3 kere sınava girdim ama içimde atanmak ve çalışmak isteği olmadığı için hep kılpayı kaybettim. Okul ve üniversite hayatında çok başarılı biriydim üniversiteyi birincilikle kazandım birincilikle mezun oldum. Ama konu atanmaya gelince yapmak istemedim, şu an hamileyim evde olmak evimle eşimle bebeğimle ilgilenmek, evde kendimi geliştirmek, sınav kaygım olmadan kitap okumak, makale yazmak, araştırma yapmak beni daha çok mutlu ediyor. Atanmak çalışmak hiç istemiyorum istesem yaparım ama çalışsam kazandığım para bana mutluluk getirmeyecek bu yüzden çalışmama kararı aldım 😔eşimde bu kararımdan çok memnun o konuda sıkıntım yok ama çevrem, arkadaşlarım bana işe yaramazın tekiymişim bilgisizmişim gibi bakıyor normal sohbet arasında sen zaten atanmadın evdesin diyerek laf çarpıyolar, akrabalarım o kadar okudun atanamadın ev hanımı oldun gözüyle bakıyorlar bu durum artık canımı sıkmaya başladı 🥺 ben bu yolu seçtiysem ve kendi yolumda mutluysam kendimi hala evde de olsa geliştirmeye devam ediyorsam neden saygı duymuyorlar ev hanımı olmak çok kötü bir şeymiş gibi davranıyolar çok üzülüyorum artık kendimi gerçekten işe yaramaz biri gibi hissetmeye başladım kızlar sizcede öyle mi 😔😔
Ben her zaman kadinlarin calisip kendi ayaklari uzerinde durmasindan yanayim ama siz aksi yonde karar vermissiniz ve mutlusunuz, kimseye soz dusmez

Kim nasıl mutluysa öyle yaşasın. Çalışan kadına da ev hanımına da baskıyı anlamıyorum.
Ev hanımı var ev hanımı var. Vasıfsız hiçbir işe yaramayan çocuklarına da bir şey vermeyen ev hanımı tabi ki kötü ama o bile kendi seçimi gün sonunda ne diyebilirsin ki?

Hangi konuda makale yazıyorsunuz?
Çok merak ettim gerçekten hangi yöntemi seçtiğinizi yazarken?
Konuya gelirsek kötü bir şey değil ama iyi de diyemeyiz.
İlahiyatta gördüğüm dersler üzerine yazıyorum yani o konularda kendimi geliştirmeye çalışıyorum araştırarak okuyarak zaman geçiriyorum ☺️yorumunuz için teşekkürler

Evde kendimi geliştirmek demişsiniz o zaman şunu sorayım evde kendinizi nasıl ne kadar geliştirebileceğinize inanıyorsunuz? Evde kendinizi maksimum geliştirebildiğiniz kadar geliştirdiniz diyelim ee sonra hiçbir ünvanı, akademik başarısı, tecrübesi olmayan bir insan olacaksınız. Üniversiteyi kazandınız üstüne birincilikle bitirdiniz ee şimdi ne olacak mesleki anlamada hiçbir şey üretmeden evde oturacaksınız. Bu sizi köreltir ancak kendinizi kandırmayın.

Bunun bir de maddi boyutu var elbette. Kocanıza ekonomik anlamda bağımlı olacaksınız. Cinsiyeti ne olursa olsun herkesin kendi parasını kazanması gerektiğine inanıyorum.

Sorunuza da cevap vereyim kötü demek istemem sadece benim anlam veremediğim bir şey. Günümüzde eğitimli, genç bir insanın kendi iradesiyle ev hanımı olmak istemesi bana çok garip geliyor

Öyle özendiğim yaşamak istediğim hayat ki sizinki… Ben de size çok imrendim kıymetini bilin bebeğinizle eşinizle musmutlu günleriniz olsun. Ben çalışıyorum bebeğim 9 aylıkken işe döndüm. şuan 3buçuk yaşında hala çalışıyorum ama artık çok bunalmış haldeyim…Ben çocuğa çocuk bana hasret gerçekten bu zamanlar bir daha gelmeyecek. Bunu eşime doğru bir şekilde ifade edemiyorum çünkü çalışmamı istediğini biliyorum. Ama ne evim eve benziyor ne de işim tam. Emin olun dese ki bana sen çalışma ben hallederim kuş gibi olurum. şuan hayalim sizin gibi yaşamak. Evimin hanımı olmak ev eş çocuk bakımı. Para kazandım çok kazandım ama mutluluğun kaynağının para olmadığını inşallah birgün eşim de anlar.

İlahiyatta gördüğüm dersler üzerine yazıyorum yani o konularda kendimi geliştirmeye çalışıyorum araştırarak okuyarak zaman geçiriyorum ☺️yorumunuz için teşekkürler
Ee o makale oluyor mu?
Araştırma yöntemi ne?
Neyle sınırlandırıyorsunuz?
Araştırma ve onun üzerinde not alma diyebilir miyiz sizinkine?
Makale yazıyorum kendimi geliştiriyorum demeniz baya abartı geldi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X