Ev meselesi

Su akarken bidonları doldur der benim annem.
Ne güzel evinizde var.Yatirimlik ev alin boşa para vereceğinize.Yada bir yazlik alin yakin yerleren arada kaçabileceğiniz Çok çok gereksiz bana göre kiracı olarak çıkmaniz

2+1 cocuklu ev icin sıkıntı cocuk icin okulun hemen dibine tasinacaksaniz yada yakinina tasinip hergun goturup getirecekseniz iyi
Ama servise verecekseniz gerek yok bence okulun oralara tasinmaya
Ama 4 kisilik bir aile icin 3 +1 ideal
5+1 6+1 dede yardimciniz duzenli gelirse olur oda yoksa iskenceye gerek yok
Aslinda ben de calisinca yatili bir yardimci dusunuyorum. Bakalim tabi sartlarin olgunlasmasina bagli.
okula uzak bolgelere servis yok simdiden ilkokul icin arastiriyorum servisler hep benim tasinmak istedigim bolgelere var. Su anda oturdugumuz yere yok maalesef.

Su akarken bidonları doldur der benim annem.
Ne güzel evinizde var.Yatirimlik ev alin boşa para vereceğinize.Yada bir yazlik alin yakin yerleren arada kaçabileceğiniz Çok çok gereksiz bana göre kiracı olarak çıkmaniz
Aslinda haklisiniz. Ama esim ben bu evi sevmiyorum,komsulari ve siteyi sevmiyorum deyince onu sevmedigi bir yerde yasamaya zorluyormusum gibi hissediyorum

Eve neden sığamıyorsunuz anlamadım.zaten 1 çocuk var.bir oda ona bir oda size.salonda da oturursunuz oldu bitti..daha çok oda olunca her odayı kullanacakmısınız?zaten çalışıyorsunuz.ne gerek var
Soyle ki aslinda hic esyamiz yok, salonda L kanepe,tv sehpasi ve kutuphane ile tekli okuma koltugum var o kadar. Oglumun odasinda duvara gomme dolap ve tek yatak var. Esya azaltabilecegim bir durum yok olsa inanin onu yapacagim. Ama aksam sabah salonda oturmaktan bikiyoruz sanirim

ben sizi anladım da konu sahibi çocuğunun devam ettiği okula ilişkin olarak o tarafı tercih ediyor

Altınşehir e ilişkin size katıldım ki zaten oralar çok da cazip değil villa mı onlar o da belli değil :))

konu sahibinin baktığı yerler daha çok 19 Mayıs Mahallesi civarı, Özlüce ve Üniversite arasındaki yeni villalık alan
Altinsehirdeki villalar cok eskiydi,cogunda yalitim yok,satin alacak olsam dusunurum en azindan yaptirir otururum derim ama kiraci olunca yalitimsiz eve masraf edecegim cok gozumde buyuyor. Altinsehirin tumunde de yalitim sorunu var,topraktan su cekiyor hep evler. Temeli sorunluydu yani. 19 mayis daha yeni ve kaliteli oldugundan dusundum acikcasi

Evin kac m2? Ev almakomsu al derler.. sahsen 1 cocukla her yere sigarsin..su donemde ev piyasalari uctu korona vs. Aslinda normale gore is guvencesi daha az. Eger 2-3 cocugun olsa cikin derdim ama tek cocuk gercekten luks! 2 oda yeterli.. yalitimi iyi diyorsun asagda yukarda kimse yok diyorsun istedigimde cikarim disari diyorsun ee daha ne olsun? Hersey 4/4 luk olmaz yani🤷‍♀️
Evin ici 80mkare. 40mkare de terasimiz var ustu kapali ama kenarlar acik. Cam balkon veya pimapen yaptirsam en az 30 bin tutuyor su an

Altınşehirde oturur o bölgede villa için,yeni yapı olduğunu sanmıyorum o villalar bölgesinde.. belkide vardır çok uğrak bi bölge değil benim için.
Çağrışan,Nillüferköy,bademli hatta Balat’ta kivilla anlayışlarıyla Altınşehir asla bir olamaz. Okul faktörü önemli tabi yakınlık açısından tercih edilebilir ama Bursa’nın en iyi özel okullarının yine dediğim bölgelerde olduğunuda unutmamak gerek.
Cagrisan,niluferkoy ve bademli icin bizim eve ikinci arac sart. Yuruyerek okula gidemeyiz veya markete. Her yere anca arabayla cikilabilyor,teyzemin evi var bademli koy icinde onlar da ayni durumda. O yuzden hatta ev fiyatlari biraz daha uygun 19mayistan. Garip ama gercek. Yoksa insan kalitesi bademlide elbette daha ust duzey ona katiliyorum,okullar da ayni sekilde.

Ben olsam her ay o parayı elalemin evine gömeceğime birikim yapıp ilerde eski evi satıp yeni bir ev alırım. Ekonominin gidişatı da belli değil, hiç birşey olmasın TL yine düşüyor yine düşüyor. Artık işletmeler hammadde alamayacak duruma gelince ne olacak diye korkuyorum.
Haklisin ama o para kiraya verilmedigi durumda benim cebime gelmiyor :KK66: esim esnaf,oyle her ay kenara 5-6 bin al da at demiyor veya kendisi biriktirmiyor. Napiyor dersen surekli bir sermaye artisi

Memur garanticiligi...
Ben de memur babanin memur kiziyim
Küçükken de görev icabi birkac kez tasindik sonra emeklilik ve babamın yer degistirme isteği derken illallah ettim, tasinmayi ben sevmezdim ki memuriyetimde bu 4.evim.
Artik yerlesmek istiyorum ama hep bir pürüz çıkıyor. Benim derdim ev sahiplerinin kirayi 1 gun gecikse olay cikartirken, evdeki tadilatlari umursamayip herseyi benden beklemeleri. Şu an 1 gun gazsiz kalacakken 8 gündür dogalgazim.yok tamamen calisanlarin ihmali o da ev sahibinin ucuza kacmasindan dolayi işinde profesyonel olmayanlarla calismasi. Magdur olan kim bilin bakalim!
Yani benim kendi evim olsa derim ki en azindan kiram yok.
Bu devirde elinde olana sıkı sıkı sarılmak lazım hele ki döviz/altin yükseliyor krize ramak kaldı, elinizde para varsa tutma zamanı. Ki kriz olur issiz kalinir vs, durumu olan daha az etkilenir.
Bence temkinli gitmek iyidir. Hakkınızda hayırlısı olsun.
Cok tesekkur ederim iyi dilekleriniz icin. Tekstil piyasasi krizden kotu etkilenirdi,bu sefer durum degisti,insanlar eve yapistikca esya aliyor

yeni bir eve cikabilirsiniz ama sizinde icinize sinen bir yer bulana kadar esi oyalayin biraz :)

garantici olmak iyidir. bende sizin gibiyim.
yorumlarinizdan sonra bu ev konusunu esinize birakmayin derim. daha mantikli geldiniz bana.
Ben hep daha mantikliyimdir aslinda ahahaha
Cok tesekkur ederim 🙏buldugumuz iki evi de kacirdik zaten baska da yok su anda :KK66: hay allah ne aksilik dimi 😂

Evin ici 80mkare. 40mkare de terasimiz var ustu kapali ama kenarlar acik. Cam balkon veya pimapen yaptirsam en az 30 bin tutuyor su an
80 m2 cok iyi bence 3 kisi icin hic kucuk degil... suanki evim 58 m2😐 ve 3 cocuk buyuttum gerci benimki biraz zorunluluktu.. ben olsam sizin yerinizde yerimden kimildamazdim

Büyük evin işide büyük olur. Temizliğini eşiniz yapacaksa yada haftada en az 3 kere yardımcı getirebilecekse tutsun. Yinede 4 +1 den fazlasını tavsiye etmem.

Canim bu pandemi sebebi ile kiraya cikilabilir diye dusunuyorum, bahceli ev icin. Bizim bahcemiz var ve cok cok rahattik bu donemde. O yuzden kalici olarak degil ama bu surecte bir iki yilligina kira dusunulebilir. 5 bin diyorsun, kendi evini de kiraya verirsin, oradan biraz azalmis olur masraf. Bir de gezmeden tatilden de kisacaksin yine malum korona, hani o yuzden buralardan artan parayi kiraya verebilirsin, bana mantikli geldi.

Büyük evin işide büyük olur. Temizliğini eşiniz yapacaksa yada haftada en az 3 kere yardımcı getirebilecekse tutsun. Yinede 4 +1 den fazlasını tavsiye etmem.
Mutlaka bir yardimci olur zaten oglumuzu karsilayacak ugurlayacak bir kisiye ihtiyac olacak. Belki temizlige yardimci olarak degerlendirebiliriz o kisiyi.

Canim bu pandemi sebebi ile kiraya cikilabilir diye dusunuyorum, bahceli ev icin. Bizim bahcemiz var ve cok cok rahattik bu donemde. O yuzden kalici olarak degil ama bu surecte bir iki yilligina kira dusunulebilir. 5 bin diyorsun, kendi evini de kiraya verirsin, oradan biraz azalmis olur masraf. Bir de gezmeden tatilden de kisacaksin yine malum korona, hani o yuzden buralardan artan parayi kiraya verebilirsin, bana mantikli geldi.
Hep ondan yanasin dermisim :KK66:
Sakasi bir yana ne memur kafaliyim ha,pek cok kisiye mantikli gelmis tasinma fikri. Bende bir sorun var sanirim. Okuduklarim iyi oldu ama,ikna olmam acisindan
Bizim evi kiraya versek cok bir faydasi olmaz 1500 olabilir,satinca da para etmiyor anca 450 bin eder. Ev fiyatlari ucmus durumda benim baktigim yerlerde. Resmen 1 milyonun altinda ev yok,begendiklerim 2milyondan falan basliyor. Her gun onunden geciyorum hatta takinti oldu ya keske benim olsa diye :KK66: kiraciliga alismamisim,az olsun benim olsun diyorum hep ama azla da yetinmiyor sevgili kocam

Aylık 5bin kira çok ya
Şu anki evi satsanız kaç para eder, satıp üzerine koyup istediğiniz gibi ev alın daha mantıklı bence. Hatta arsa alıp ev yaptırmak bile daha ucuza gelebilir. 2buçuk milyona ev mi olur ya, nasıl paralar bunlar aman yarabbim😱Param olsa dahi eve o parayı vermem heralde😄

Aylık 5bin kira çok ya
Şu anki evi satsanız kaç para eder, satıp üzerine koyup istediğiniz gibi ev alın daha mantıklı bence. Hatta arsa alıp ev yaptırmak bile daha ucuza gelebilir. 2buçuk milyona ev mi olur ya, nasıl paralar bunlar aman yarabbim😱Param olsa dahi eve o parayı vermem heralde😄
Evimiz cok etmiyor anca 450 bin. Ve cebimizden neredeyse 1 milyon daha cikmali ki istedigimiz evi alabilelim. O da imkansiz. Adam esnaf,ev icin kredi odemem diyor,o da hakli kendince isine yatirim yapmak istiyor ama ben de kirada oturmak istemiyorum. Evimi de seviyorum. Kafam cok karisik.

Gercekten ev fiyatlari cok yuksek. Ama iste o 2 milyonluk evi de bir kere aliyorsun,omur boyu otur,cocuklarin da otursun hatta o derece guzel bir yerde. Sakin sessiz.

Hep ondan yanasin dermisim :KK66:
Sakasi bir yana ne memur kafaliyim ha,pek cok kisiye mantikli gelmis tasinma fikri. Bende bir sorun var sanirim. Okuduklarim iyi oldu ama,ikna olmam acisindan
Bizim evi kiraya versek cok bir faydasi olmaz 1500 olabilir,satinca da para etmiyor anca 450 bin eder. Ev fiyatlari ucmus durumda benim baktigim yerlerde. Resmen 1 milyonun altinda ev yok,begendiklerim 2milyondan falan basliyor. Her gun onunden geciyorum hatta takinti oldu ya keske benim olsa diye :KK66: kiraciliga alismamisim,az olsun benim olsun diyorum hep ama azla da yetinmiyor sevgili kocam

ben soyle dusunuyorum,
simdi senin cocuk var, saniyorum ki 6-7 yildir evlisin dimi, esyalar eskimeye baslamistir, cocuk biraz daha eskitsin bu kiradaki surecte.
2 yil kal kirada,
hem esinin gonlu olur, hem cocuk cocukken bahceli evde keyif yapar, hem de bir gormus olursunuz size gore mi degil mi.

Sonra gene apartmana tasin 2 yil sonra,
esyalarini da yenile, oh mis.
Hani kaybedecegin bir sey goremiyorum ben,
esyalarin cok yeni olsa oradan oraya tasin eskirler diye dusunursun belki,
bir de korona sebebi ile evlere tikanmisken 1 metrekare balkona bile sukreder olduk malum, bahceli eve verecegin para gozunde buyumesin.

Benim de şu an böyle bir sorunum var...iki evim var İstanbulun farkı semtlerinde... şu anda ikisini de satıp Tek eve yatırım yapmak çok yorucu geliyor...Çünkü istediğim semtteki ev fiyatları çok yüksek...Yaşım da 56 kredi falan korkutuyor gözümü...iki kirayı kullanıp istediğim semtten bir eve kiraya çıkmak daha mantıklı geliyor... bu arada hiç kiracı olmadım...Covit19 ve deprem yüzünden tüm düzenim bozulacak... Allah herkese kolaylık versin...

X