Ekmekler Pideler Evde Kolay Ekmek

Bende bazı tariflerimde pişerken su püskürtüyorum
Öyle ya da böyle en temizi kendi yaptığımız , ben her zaman yapmıyorum ama , kendi yapıp yediğin gibi tadı olmuyor , en azından gözümüz görüyo kendi imalatımız :)
Kilo aldırıyo bir de , tabi yeme dozunu kaçırırsam :))

Öyle ya da böyle en temizi kendi yaptığımız , ben her zaman yapmıyorum ama , kendi yapıp yediğin gibi tadı olmuyor , en azından gözümüz görüyo kendi imalatımız :)
Kilo aldırıyo bir de , tabi yeme dozunu kaçırırsam :))

Bütün bu ekmekleri ben kocacığıma yapıyorum ( Kazen Kazen :KK200: )... Ben yemiyorum iyi mi :kızgın:O mis gibi kokan,sıcacık ,çıtır çıtır ekmeğin karşısında yemeden durabilmek o kadar zor ki anlatamam :cry:

Bütün bu ekmekleri ben kocacığıma yapıyorum ( Kazen Kazen :KK200: )... Ben yemiyorum iyi mi :kızgın:O mis gibi kokan,sıcacık ,çıtır çıtır ekmeğin karşısında yemeden durabilmek o kadar zor ki anlatamam :cry:
Ooo :KK37: güzel abla , bak şöyle yap bir dilim kes ikiniz paylaşımın abimle , durulmaz durulur mu hiç sıcacık mis gibi kokan ekmeğe bir de tereyağı sürüp yemeden durulmaz :halay:

IMG-20200321-WA0069.jpg

Sevgili isabel isabel ellerinize sağlık 🤗 diğer tarifinizi denedim bu arada Harika oldu 😍 ama gece yapmıştım çocuklar bayıldılar be hepsini yediler :KK70: sabaha tekrardan ayni hamuru hazırladım ama üşendim parçalara bölmedim büyük ekmek olarak koydum.fırın içine su koymama rağmen sanırım hamur büyük olduğu için küçüğünde olduğu gibi çabuk pişmedi ve üstü biraz sert oldu :KK43: bu tarifinizi de deneyeceğim . Sevgiler 🥰

Malzemeler :

-350 ml su (1.5-2 su bardağı)
-570-600 gr un ( 3.5-4 su bardağı)
-1 paket instant maya
-1 y.k tuz

Yapılışı :

Ilık suyun içine mayayı karıştırıp streç ile kapatın ve kenara alın 15 dakika bekletin..

15 dk sonra mikser kabınızda veya el ile yoğuracaksanız bir derin kaba ununuzu eleyin..

Ortasına mayalı karışımı dökün ve 10 dk yoğurun. Hamur yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur olmalı.

En son 1 y.k tuzu 1 y.k su ile eritip ilave edin ve 5 dk daha yoğurun.

1.5 saat kadar mayalandırın. Havasını alıp tekrar 1 saat kadar mayalandırın.

Döküm tencereniz varsa onu kullanın (22 cm), Yoksa kalın altlı bir tencere ,borcamın çukur modelide olur... Ve 220 -240 derecede iyice ısıtın(30 dk kadar)

İçine yağlı kağıt yerleştirin ve hamuru içine alın. Çizik atıp kapağını kapatın. 30 dk kapağı kapalı 230 derece sıcak fırında pişirin. 30.Dk da kapığını açın ve 10-15 dk daha pişirin.

Ellerinize saglik cok guzel olmus ama instant mayayi suda eritmeden bekletmeden hamura karistirilarak yapılıyor diye biliyorum bekletmeden de yapilabilir mi acaba burada nedenbeklettik

Sevgili isabel isabel ellerinize sağlık 🤗 diğer tarifinizi denedim bu arada Harika oldu 😍 ama gece yapmıştım çocuklar bayıldılar be hepsini yediler :KK70: sabaha tekrardan ayni hamuru hazırladım ama üşendim parçalara bölmedim büyük ekmek olarak koydum.fırın içine su koymama rağmen sanırım hamur büyük olduğu için küçüğünde olduğu gibi çabuk pişmedi ve üstü biraz sert oldu :KK43: bu tarifinizi de deneyeceğim . Sevgiler 🥰

Teşekkür ederim Tiramisu35 Tiramisu35 :KK36: Aslında hamur işte ne şekilde koyarsam ekmek olur diye düşünüyoruz ama işte her tarifle aynı ekmek çıkmıyor.Bunu dene beğeneceğinizden eminim..:KK39:Benden de sevgiler :KK36:

Ellerinize saglik cok guzel olmus ama instant mayayi suda eritmeden bekletmeden hamura karistirilarak yapılıyor diye biliyorum bekletmeden de yapilabilir mi acaba burada nedenbeklettik

Yukarda da yazdım işin içinde un,su,maya var ve ne şekilde katarsak katalım sonuçta ekmek çıkar diye düşünüyoruz ama öyle olmadığını deneyerek görüyoruz.Öyle çok tarif var ki.Bekletmeden yaptığım tariflerde oldu.Ama bu tarif böyleydi bende olduğu gibi denedim.Bekletmeden aynı şekilde yapsam nasıl olurdu onu bilemiyorum...

X