Evimden altınım alındı..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bundan birkaç sene önce kuzenimin evinden altınları çalındı..kuzenim benim kardeşimden ötedir. Evimize hesapsız girip çıkarız.

O evlendiği esnada da en çok ben ve iki kuzenimiz daha gidiyorduk evine.

Altınları azar azar gidiyordu ama. Bi defada hepsi değil. Bir araya gelince de soruyorduk altınları buldun mu diye.

En son bebeği oldu. Kp bebege bilezik taktı. Ve bu bilezik de çalındı.

Eve bizden başka giren çıkan da yoktu. Kuzenlerimden bi tanesi en sonunda isyan etti. Ya bu eve bizden başka giren çıkan yok biz zan altında kalıyoruz dedi. Haklıydı.

Ama altını çalınan kuzenim bir an dahi bizden şüphe etmedi. Şüphe etseydi anlardım zaten de. Etmedi.

Birgün gene konuşurken dedim ki "x almış olabilir mi?" X dediğim de eşi.
Kuzenim dedi ki : çok ağladım,çok yalvardım. Özellikle bebegin bileziginden sonra. "Sen aldiysan söyle ne olur asla kızmam üzülmem. Ama aklımı kaçıracağım nereye gidiyor bunlar" diye agladım sinir krizi geçirdim dedi. O alsaydı acırdı söylerdi dedi. Ben de daha ses etmedim.

Sonra ortaya çıktı ki eşi çalmış hepsini. Hasır takimin yüzüğü küpeleri. Bir bilezik. Bir kolye bi de bebeğin bileziği. Bu bileziği de kendi babasi taktı torununa.

Bir bileziği de kuzenimden babam istiyor diye almış. Kuzenimin düğünde almasi gereken bi şeyi kayınpederi almış. Düğünden sonra oğluna ödeyemedim bilezik verin demiş güya. Kuzenim de kayınpederine veriyorum sanarak vermis Aslında adamın bu olaydan haberi bile yokmuş.

Niye anlattım bunu şimdi. Böyle şeylerde uzağa gitmemek lazım . Hırsız yakinda bir yerde. Birisini zan altında birakmak doğru değil aslında evet ama bu sizin evinize girip çıkan biri bu kesin.

Ama ben yine de arkadaşıma bu şekilde sormazdim bunu. Şu saatten sonra şikayetçi olsanız da olmasanız da arkadaşlığınız bitti artık.

O aldıysa neyse de eğer almadiysa büyük günaha girmiş oldunuz.

Bu arada ben ablam ve kuzenlerim dışında en yakın arkadaşım ya da dostum da olsa yatak odasina girmem. Banyoya giderken bile banyoya gidiyorim diye icazet veririm
Asla sakata gelmek istemem.

O kadar bıçak sırtı bi konu ki... size de üzüldüm arkadaşınıza da. Hakkınızda hayırlısı olsun

arkadşaım beni her yerden sildi. Sen bana nasıl hırsız dersin filan dedi elim ayağım titriyor dedi. Bir daha konuşmicam seninle dedi. Umarım günahını almamışımdır. Keşke onlardan bi arayan olsaydı gelseydi empati de yapmıyorlar hiç. Mecburum yani eşim polis çağırdı ben ne yapabilirim
Ay yok artık ne empatisi. Siz empati yapın bakayım bir de arkadaşınız size hırsız muamelesi yapsın da siz de gidip ikna etmeye çalışın hırsızlık yapmadım diye ne münasebet. Bana yapılsa ben de aynı tepkiyi verip hadi naş diyerek silerdim heryerden.

Çocuklu evinizde belki çocuklar alıp biyere attı belki eşiniz sattı da size söylemedi, belki gelen başka biri aldı.
He bu kadar eminseniz arkadaşınızın aldığından gidip şikayetçi olun, yok değilseniz de arkadaşınıza hırsız imasında ve sorgusunda bulunup sonra bir de rahat rahat ama empati yapmadı, ailesiyle gelseydiii demeyin, ne münasebet çünkü, iyi bari sadece silmiş kadın sizi rezil etmediğine dua edin.

Haklısın güzel yazmışsın. Ama şöyle bir durum var. Olay savcılığa gidiyor. Yüzde yüz şikayetçi olmam gerekiyormuş.
Ee olu yüzüne karşı söylemişsiniz zaten.
Bana arkadaşım böyle bir şey söylese ben de eve gelip aa ben almadım nasılsın ne olmuş tavırlarına girmem ne münasebet yani.
Beni nasıl görüyormuş der bir daha konuşmam.
O da etsin şikayet.
Benim de altınım çekmeceden çalındı hem parmak izi olsa bile hapise falan girmiyor kimse evine aldığın dostun sonuçta.
Aa parmak izi var diye çözülmüyor her şey.
Ne sandınız ki edin şikayet madem. Ç
Eşiniz bile almış olabilir mesela.
Yüzüne söylemeyip direkt şikayet etseniz de şu an kırıldığı kadar kırılırdı o yapmasaydı.
Ki şu an direkt suçlamışsınız ağzını arayıp hadi gözümü kapattım gel geri koy falan demeye getirmişsiniz.
Gerçekten kaç kişi bu durumda sakin kalıp empati kurup kendini aklamaya çalışır ki?

Ee olu yüzüne karşı söylemişsiniz zaten.
Bana arkadaşım böyle bir şey söylese ben de eve gelip aa ben almadım nasılsın ne olmuş tavırlarına girmem ne münasebet yani.
Beni nasıl görüyormuş der bir daha konuşmam.
O da etsin şikayet.
Benim de altınım çekmeceden çalındı hem parmak izi olsa bile hapise falan girmiyor kimse evine aldığın dostun sonuçta.
Aa parmak izi var diye çözülmüyor her şey.
Ne sandınız ki edin şikayet madem. Ç
Eşiniz bile almış olabilir mesela.
Yüzüne söylemeyip direkt şikayet etseniz de şu an kırıldığı kadar kırılırdı o yapmasaydı.
Ki şu an direkt suçlamışsınız ağzını arayıp hadi gözümü kapattım gel geri koy falan demeye getirmişsiniz.
Gerçekten kaç kişi bu durumda sakin kalıp empati kurup kendini aklamaya çalışır ki?
Haklısın kötü bir duruma geldi. Birşey çıkmasından değil. Bana şüpheli konuştu öyle konuşurken bende söyledim. O aldı sandım. Bilmiyorum. Hepinizi. Fikirlerini alıyorum nasıl bir yol izlemeliyim sizce

Merhaba arkadaşlar,
Sizin fikirlerinizi almak istiyorum. Evimden çekmecemden altınım alınımdı. Eşimin düğünümüzde taktığı. Düşürmedim kaybetmedim ama her yeri aradım bulamıyorum. Eşim eve giren çıkanlardan şüphelenmeye başladı. Bende bir iki arkadaşıma çıtlattım durumu. Bir tanesini arayıp evime polis çağıracağız parmak izi alınacak filan dedim. Arkadşaım ben almadım ama senin çekmecene dokunmuş olabilirim dedi. Ama sıkı tılı bir şekilde ben parmak izimi veririm dedi artık. Sonra ben düşündüm şeytana uymuştur dedim. Aradım dedim ki darılabilirsin haklıda olabilirsin sendeyse ver bana ben bulmuş gibi yapim dedim. Arkadaş darıldı sildi beni heryerden. Polisler geldi parmak izini aldı. Ama ben arkaşımı şikayet edemem etmedim. Çok üzgünüm. Arkadaşım evli eşi aramadı bizi aileside aramadı telefon bekliyorum arayan yok. Ben olsam ailesini ararım ben yapmadım diye yemşnler ederim. Eşime söyleyip alır giderim yapabileceğimiz bişey var mı derim. Eve girdi çoktı bu bir talihsizlik derim anlatırım. Bilmiyorum ne yapacağım çok üzülüyorum sadece
Arkadaşım dediğiniz kişi aklınıza nasıl gelebiliyor bunu anlamadım ? Çekmece derken yatak odasında mı yoksa konsol çekmecesi falan mı? Konsolda pek ala parmak izim olabilir ne bileyim kaşık çıkarmışımdır sofra kurarken falan illa karıştırmam gerekmiyor ki. Yani bana da biri altınım sendeyse ver dese ben de arkadaşınız gibi davranırım .Bir kere beni hırsızlıkla suçladığı an o benim arkadaşım değildir ki ne diye kendimi anlatmaya uğraşayım hırsız olduğumdan şüpheleniyor da dediğim kuru söze mi inanacak ağzımı bile açmam.Arkadaşınızdan farklı olarak sadece karakola gider parmak izi verirdim nasılolsa polısler onu durumdan haberdar edecek yaptığından utanç duysun diye düşünürdüm.Bunu da birine söylemeye utanırım ki ya arkadaşım benim hırsız olduğumdan şüpheleniyor nasıl diyeyim , bu insan eşim bile olsa.

Son düzenleme:
Haklısın kötü bir duruma geldi. Birşey çıkmasından değil. Bana şüpheli konuştu öyle konuşurken bende söyledim. O aldı sandım. Bilmiyorum. Hepinizi. Fikirlerini alıyorum nasıl bir yol izlemeliyim sizce
Şikayet etmeden bilemeyeceksin. Ondan başka şüpheli yoksa şikayet et, eğer oysa ve altını geri getirirse şikâyeti geri çekersin. O değilse kim olabilir? Anlattığına göre tüm oklar arkadaşını gösteriyor

Evet doğru söylüyorsun. Polisi eşim aradı. Ama benim kağıda …. İsimli arkdaşım yapmıştır şikayetçiyim demem lazım. Şikayetçiyim demek ne demek. Hapis demek ceza demek. Bu süreç çok zor onunda çocuğu var bilmiyorum dediğim gibi yazdım çok duygusalım ben bana şuan bu travma olarak yaşıyorum kendime gelemiyorum. Bünyem zayıf. Bir de biz şöyle düşündük parmak izinde onun ismi çıkarsa ararız filan. Ama ben şikayetçi olmadan bilgi vermiyor polis
Bir bilezikten hapis mi yatacak :) aynı ülkeden bahsetmiyoruz sanırım. Onlarca sabıkalı insanlar dışarıda geziyorlar.

Bir bilezikten hapis mi yatacak :) aynı ülkeden bahsetmiyoruz sanırım. Onlarca sabıkalı insanlar dışarıda geziyorlar.
Savcılığa giderse yatacak. Benim bir tanıdığıö tokat attı diye 3 gün yatacaktı şikayeti geri çektiler zor da oldu biraz

Evet doğru söylüyorsun. Polisi eşim aradı. Ama benim kağıda …. İsimli arkdaşım yapmıştır şikayetçiyim demem lazım. Şikayetçiyim demek ne demek. Hapis demek ceza demek. Bu süreç çok zor onunda çocuğu var bilmiyorum dediğim gibi yazdım çok duygusalım ben bana şuan bu travma olarak yaşıyorum kendime gelemiyorum. Bünyem zayıf. Bir de biz şöyle düşündük parmak izinde onun ismi çıkarsa ararız filan. Ama ben şikayetçi olmadan bilgi vermiyor polis
Yok idam ederler. Bu ülkede adam öldürenler serbest kalıyor da bir bilezikten içeri mi atacaklar. Güldürmeyin beni.

Korkmayın. En fazla zararı tazmin ettirirler bi de olayın yüz kızartıcı yönü var. O kadar. Ama eğer arkadaşınız almadıysa yüzü kızaracak olan siz olacaksınız

Yıl 1994-5 olmalı. Biz daha ilkokul bebesiyiz. Öğretmenim de inanılmaz sert mizaçlı birisi. Sınıftan bir öğrencinin parası çalındı. Öğretmenimiz bütün sınıfı kapının önüne çıkardı. Dedi ki o para bulunacak. Ama kalabalık olup arayınca karmaşa oluyor. Tek tek sınıfa girip herkes tek başına her yere baksın. Muhtemelen parayı alan ilkokul bebesi utandı ve sınıfa tek girdiğinde parayı yerine koydu sonra hep birlikte girip parayı bulduk.
O sert mizaçlı öğretmenimiz hem arkadaşları anlamasın hem de öğrenci mahçup olmasın diye (kimin aldığını muhtemelen biliyordu) bu yolu seçti.
Sizin arkadaşınıza çıtlatmanız çok doğru ancak telefonla arayıp sen aldıysan söyle bak demeniz çok yanlış. Zan altında bırakmışınız. Almadıysa günahına girdiniz, aldıysa da bu saatten sonra o altın gelmez.
Yatak odasındaki çekmecenizi arkadaşınız niye ellemiş olabilir ki? Keşke öğretmenim gibi onu evde yalnız bırakma gibi bir yolu seçip altın gelirse arkadaşlığınızı siz koparsaydınız. Haklı da haksız da olsanız haksız duruma düşmüşsünüz. Umarım yerine gelir.
sizin bahsettiğiniz ilkokul çağındaki küçücük çocuklar. eğer arkadaşı yaptıysa bu kasıtlı bir hırsızlık. neden gizlice geri bırakmasnı beklesin ki?

Polise eve girenlerin ismini verdiniz heralde .20 gün geçmişse parmak izi çıkarmı onu bilemiyorum . Yani evinize giren çıkan bi oysa şüphelenmeniz normal . O değilse de büyük ayıp olur . Yalnız ben öyle bi iftiraya uğrasam her yerden silmek yerine aksine , olayın ortaya çıkması için uğraşır sonra arkadaşımı silerdim.
Birde izinsiz yatak odasına girilir mi ya? Arkadaş şüpheli ..

Bırak en yakin arkadaşımı ablalarimin yatak odasına ,onlar odada olsa bile izinsiz girmem.hatta benim bu hassasiyetimden dolayı söylendikleri bile olur.yerde ayak izim bile olmaz.suphelenmekte haklısınız. inşallah arkadasiniz almamıştır.

Polise şu kisi yapmistir diye isim vermeyin, evinize girip cikanlarin ismini verin. Tum arkadaslarinizin, akrabalarinizin herkesin adini soyleyin. Zaten kac kisi soyleyebilirsiniz ki? Max 10 kisi soylerseniz cemberi daraltmis olursunuz. Cekmecenize neden dokunmus olabilirmis? Beraberken cekmecenizi elledi mi?

Bir kere ben altın künyemi kaybettim. Aklıma gelmişken paylaşayım. Dolabın boş rafına koymuştum. Epey zaman geçti aklıma geldi kontrol edeyim dedim ve baktığımda ordaydı. Dokunmadım kaldı yine orada. Sonra bi vakit sonra takmak için alacaktım ki baktım yok. Eşime sen mi kaldırdın dedim hayır dedi. (Çalınma ihtimali aklıma bile gelmedi)

Ben yatak odamda ne var ne yoksa indirdim yine bulamadım. Arkadaşımla konusup durumu anlattım. Önceden yaptığımız dua aklımıza geldi.
( Bu arkadaşım yüzüğünü kaybetti aylar sonra tlf da anlattı(uzak mesafedeyiz) ona da bu duayı önerdim. Yaptı yüzüğünü bahçede tesadüfen buldu. Onca yağmur dolu yağmasına rağmen çamur olmadan nasıl burada olabilir dedi. Yeni konmuş gibiydi dedi. Bende bu mevzudan yıllar önce bu duayla eşimin kaybettiği yüzüğü aradığımız yerde, duadan sonra tesadüfen buldum) neyse duayı tekrar okudum künyem için. Ve hiç bir yeri aramadım. Eğer yanlış hatırlıyorsam, takıp düşürdüysem gelmez. Ama evdeysede gelir dedim hiç bi yeri aramadım. Dışarı çıkmak için montumu aldım elimi cebime attım. Anahtar ve ardından künyem geldi elime. (Montta olması imkansız gibi birşey çünkü sabahında giydim. Kışta ellerim cebimde yürürüm. Künye cebinde yoktu.Zaten anahtar para koyup cıkarıyorum illaki gelirdi elime). Böyle işte. İsterseniz yapın kayıp eşya duasını belki çalınmamış evde bir yerlerdedir.

Merhaba arkadaşlar,
Sizin fikirlerinizi almak istiyorum. Evimden çekmecemden altınım alınımdı. Eşimin düğünümüzde taktığı. Düşürmedim kaybetmedim ama her yeri aradım bulamıyorum. Eşim eve giren çıkanlardan şüphelenmeye başladı. Bende bir iki arkadaşıma çıtlattım durumu. Bir tanesini arayıp evime polis çağıracağız parmak izi alınacak filan dedim. Arkadşaım ben almadım ama senin çekmecene dokunmuş olabilirim dedi. Ama sıkı tılı bir şekilde ben parmak izimi veririm dedi artık. Sonra ben düşündüm şeytana uymuştur dedim. Aradım dedim ki darılabilirsin haklıda olabilirsin sendeyse ver bana ben bulmuş gibi yapim dedim. Arkadaş darıldı sildi beni heryerden. Polisler geldi parmak izini aldı. Ama ben arkaşımı şikayet edemem etmedim. Çok üzgünüm. Arkadaşım evli eşi aramadı bizi aileside aramadı telefon bekliyorum arayan yok. Ben olsam ailesini ararım ben yapmadım diye yemşnler ederim. Eşime söyleyip alır giderim yapabileceğimiz bişey var mı derim. Eve girdi çoktı bu bir talihsizlik derim anlatırım. Bilmiyorum ne yapacağım çok üzülüyorum sadece
Kocanizi da alabilirlerdi
Uzulmeyin

Ay benim de arkadaşım bana buna benzer davrandı. Benim ve onun resminin profil resmî olduğu bir sahte hesap açılmış ve o resim sadece sende var senle çekildik sana yolladım dedi. Ben de ben niye sahte hesap açayım ya falan dedim, sonra bir hafta sonrasında beni arayıp polise gittim takip ettiler sen çıktın bana bunu nasıl yaparsın falan diye blöf yaptı. Ben tabi ki hesabı ben açmadığından doğruyu bildiğimden sadece çok kırıldım. Sonra cidden polise falan gitti ama sonucu ne çıktı kim açmış sahte hesabı bilmiyorum ben görüşmeyi kesmiştim. Demem o ki her şey arkadaşınızı bile gösterse o yapmamış olabilir, işiniz çok zor…

Bir kere ben altın künyemi kaybettim. Aklıma gelmişken paylaşayım. Dolabın boş rafına koymuştum. Epey zaman geçti aklıma geldi kontrol edeyim dedim ve baktığımda ordaydı. Dokunmadım kaldı yine orada. Sonra bi vakit sonra takmak için alacaktım ki baktım yok. Eşime sen mi kaldırdın dedim hayır dedi. (Çalınma ihtimali aklıma bile gelmedi)

Ben yatak odamda ne var ne yoksa indirdim yine bulamadım. Arkadaşımla konusup durumu anlattım. Önceden yaptığımız dua aklımıza geldi.
( Bu arkadaşım yüzüğünü kaybetti aylar sonra tlf da anlattı(uzak mesafedeyiz) ona da bu duayı önerdim. Yaptı yüzüğünü bahçede tesadüfen buldu. Onca yağmur dolu yağmasına rağmen çamur olmadan nasıl burada olabilir dedi. Yeni konmuş gibiydi dedi. Bende bu mevzudan yıllar önce bu duayla eşimin kaybettiği yüzüğü aradığımız yerde, duadan sonra tesadüfen buldum) neyse duayı tekrar okudum künyem için. Ve hiç bir yeri aramadım. Eğer yanlış hatırlıyorsam, takıp düşürdüysem gelmez. Ama evdeysede gelir dedim hiç bi yeri aramadım. Dışarı çıkmak için montumu aldım elimi cebime attım. Anahtar ve ardından künyem geldi elime. (Montta olması imkansız gibi birşey çünkü sabahında giydim. Kışta ellerim cebimde yürürüm. Künye cebinde yoktu.Zaten anahtar para koyup cıkarıyorum illaki gelirdi elime). Böyle işte. İsterseniz yapın kayıp eşya duasını belki çalınmamış evde bir yerlerdedir.
Ne duası tam olarak? Çok ilginç benim de bazen evde yerinden emin olduğum şeyler kayboluyor, sonradan bambaşka bir yerden buluyorum😕 geri geldiğine göre sorun yok diye baktım hep😅

Ne duası tam olarak? Çok ilginç benim de bazen evde yerinden emin olduğum şeyler kayboluyor, sonradan bambaşka bir yerden buluyorum😕 geri geldiğine göre sorun yok diye baktım hep😅
Valla nasıl oluyor bilmiyorum. Çok bulmak istememdeki enerjiylemi yoksa dua ile mi oluyor burasını bilmiyorum. meditasyon yapıp enerji yoluylada bulanlar var.(bu olaylardan sonra araştırmıştım) 🤣 google kayıp eşya bulma duası yazınca çıkıyor 😁

Valla nasıl oluyor bilmiyorum. Çok bulmak istememdeki enerjiylemi yoksa dua ile mi oluyor burasını bilmiyorum. meditasyon yapıp enerji yoluylada bulanlar var.(bu olaylardan sonra araştırmıştım) 🤣 google kayıp eşya bulma duası yazınca çıkıyor 😁
Teşekkürler bir şey kaybedince deneyeceğim hemen🤩

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X