Evin düzeni çok bozuluyor

Çocuklarını 13 yaşında çalışmaya yollayıp gelen parayla komşuda gezip evde yemek bile yapmayıp pislikten dağınıklıktan geçilmeyen bir evde yaşamışlar çocuklarada babaları bakmış hep . Eşim okuldan gelince bir gün evde olmazdı diyor . Öylesine büyüdük orda burda diyor . Aylarca teyzesi amcasının karısı bakmış . Çaya da çok taktım 8 kaşık çay bir kişi için . ? Dusunceszlik degilmi hep böyle yapsa çay mı dayanır? Yoksa parada lokmada değilim dusunceszligindeyim işin . Keşke hayat boyu daha 13 yaşındaki evlatlarını çalıştırıp parasını yemek yerine biraz baksaymis çok iyi olurmuş . Hep kendine baktirtmis . Kendi ayaklarının üstünde dursun diye 15 bin para verdik dukkan acti kendi isteğiyle. Dukkani hergün kapatıp arkadaşlarıyla gezmeye içmeye gitti batırdı asıl ona pes bize yazik
Bunları konunuza yazsaydınız, yorumların rotası da ona göre değişirdi.

Valla mevzu kv mevzuu değil...ablam geldi memleketten iki üç hafta önce balkonda içer sigarasini Allah var söylemeye gerek bile duymam.ama o balkondan içeri girince bile evde sigara kokusu oluyor.sinir oluyorum.solunum diye birşey var nefes alma diyemem tabii ki. oturma odamıza yatak hazırlıyorum şehir dışından gelip kaldi.cani sağolsun gelenin başım üstünde yeri var.oturma odası sigara kokuyor orada içilmese bile.ablam da sabaha kadar balkona girip çıktı ben de rahatsız oldum.sinir oldum gecenin sessizliğinde balkon kapısı aç kapa.evin içinde yanan ışık insanı rahatsız edebilir.bu sürekli olacaksa da daha sinir bozucu.kv nin genç olup çalışmayıp evlatlarının üzerine yük olmasi isine gelmeyince beddualar etmesi ayrı sorun kalemi.paran yoksa sigara içme değil mi?

İki kaşık çay için adam akıllı ol diye sert cümleler kurmanızıygun mu sizce, yani kim bilir kvye göre sizin adam akıllı davranmadığınız yığınla konu olabilir, yemekten sonra çayı demleyin, diyin ki anne bu çay da ne bereketli 2 kaşık koysan yetiyor fazlası ziyan resmen diye konuşun. Unutmayın sizin de tek başına yaşamanız gereken bir durum olabilir ilerde kendi doğurduğunuz evladın eşi sizi fazla titizliğiniz yüzünden istemezse ne düşünürsünüz, adam akıllıyım ama istenmiyorum diye üzülmeyin de.
Genel olarak kvyi istemiyorsanız da eşiniz ile konuşacaksınız canım bu böyle olmaz haftada bir biz gidelim haftada bir de o gelsin vs çözüm önerisi ile gidin, anan adam akıllı değil ben çook titizim sinir oluyorum derseniz o iş geri teper.

Onun bize neler yaptığını bilsen ...
Paramız olmadığı halde kendi kiramızı odeyemezken ona verip herseyini karşılıyoruz.
Genç olduğu halde çalışmıyor emekli de değil herseyini biz veriyoruz o halde beğenmiyor bi de beddua ediyor . 2 aydır eşimin maaşı Yatmadi borclarımız kredilerinizi odeyemedik ama ona kredi kartından borç çekip para veriyoruz. Durumumuzu gördüğü halde hiç acimiyor. Bir anne evladina yaptigi anneligi duygu somurusu olarak kullanip para isterse verince iyi evlat yokken gercskten yoktan anlamayip para veremedigi icin onun istedigi kadar beddua ederse ben de sogurum rahatsz olurum o insandan normal. Amin
Siz de taksit taksit yazmışsınız resmen bunları ilk konunuza eklemeniz lazım.

Vermeyin para desek eve iyice çöreklenecek, ama çocukların parasını yiyip kendisinin çalışmaması dehşet birşey üstelik sürekli komşu gezmesinde keyfe gel.

Yorumumu değiştiriyorum bu kadını acilen evden uzaklaştırmanın bir yolunu bulmanız lazım, içim acıdı eşinize kardeşlerine yaptıklarına üzüldüm resmen.

Kan emici vampir gibi o zaman o iki kaşık çay bana da acayip batardı. Valla takdit değiştireceksiniz, o zaman anma tek kişisin tüm çaydanlığı yapmışsın buna çay mı dayanır zaten borç içinde yaşıyoruz çay yapma demiyorum ama tek kaşık kullan diyin, Işıkları açık mı bırakıyor basın kalayı orta yerde israf bunlar hep sanki para mı var bir de buraları hep açık sinir oluyorum aaa diye kızın söylenin, sigara konusunda bıktım bu evin bu kokusundan yeter ya kendi evimden tiksinir oldum diyin duyacağı şekilde.

Yıldırma politikası uygulamanız lazım, ben olsam çoktan ipini çekmiştim vampir gibi bu ne ya, bende gariban yaşlı kadın diyorum,

Gelmezdim çünkü onun yüzüne söylerdim herseyi düzgünce . Ama kayınvalide olunca denmiyo denincede yanlış anlıyor espriyle karışık oğlana diycem diyo
O zaman telefonda ses kaydı alın.
Açık açık söyleyin anne sigarayı ocakta yakma kapıyı açık bırakma vs.diye gerekçeleriyle beraber anlatın rahatsızlığınızı.
Yanlış anlasin zaten rahatsız olsun ki birdaha dikkat etsin.
Oğluma soylicem derse de sen merak etme anne ben ses kaydı aldım zaten dinletirim ona dersiniz.

Ayrıca herkes cayın lafını yapıyorsun demis ama bir kişilik yerine 5 kişilik çay demleyen insan ya musriftir ya cahildir ya da o ev halkının kötülüğünü istiyordur evdeki çay cabuk bitsin diye.
Hayat çok pahalı artık insanların nasıl yaşadığını bilemeyiz herkes kendi maddi yaşantısıyla kıyaslamasın.
Ayrıca bir insan anne diye bu ona her şeyi yapabileceği hakkını vermez ki ??
Saygı dediğimiz şey karşılıklı olmalıdır.
O ev halkına evin hanımına ne derece saygı gösteriyor ki gelin ona saygı göstersin?

Allah değil kv yi kimseyi sizin elinize düşürmesin kusura bakmayın. öncelikle bende sigara içmem eşim içer ama bana kokmaz. nasıl ocakta yakıp çıkıncaya kadar her yer sigara kokuyor? kadın daha fazla konuşmayın diye dışarı da içiyormuş daha ne istiyorsunuz?
hangi çay 5 günde 10 günde bitiyor? veya bitsin kadının çocuğu kazanmıyor mu? kv nin evine gittiğiniz de aman salatanın yağını çok koydun hemen biter, aman kendine çok çorba koydun seni doyuramıyoruz vb şeyler söylese acaba burada o kv nasıl gömülürdü bu kadar mı cimri bu insanlar diye.. her şeyden önce saygı!
eviniz sigara kokar havalandırırsınız perdeleri yıkarsınız koku geçer, çayı fazla koymuştur olabilir merak etmeyin batırmaz sizi. eşinizin hiç mi hatırı yok yahu?

Gencecik kadının günlerce oğlunun evinde işi ne. Maden iç içe yaşayacaktı evlenmesine izin vermeseydi. Artık başka bir aile onlar. Sürekli gidip rahatsızlık vermemeli ki yaşlanıp elden ayağa düşünce gelin de sabırla baksın.
Bütün sabrını gençken tüketirse yaşlılıkta hiç tahammülü kalmaz gelinlerin.
Ayrıca anlattığınız şeyler bir defaya mahsus olsa anlarım ama sürekli sürekli olunca sinir bozucu olabiliyor. Ayda yılda bir gelir de idare et denir ama sürekli sizde ve bu şekilde ise sinirlenmekte ve istememekte haklısın.

Ya benim anlamadığım, bu coğrafyada neden şu hareketleri hiç bir gelin annesi yapmıyor da damat annesi yapıyor. Gelinin annesi eve gelmeye bile çekinirken damadın annesi neden eve yerleşme çabasına giriyor.

Gencecik kadının günlerce oğlunun evinde işi ne. Maden iç içe yaşayacaktı evlenmesine izin vermeseydi. Artık başka bir aile onlar. Sürekli gidip rahatsızlık vermemeli ki yaşlanıp elden ayağa düşünce gelin de sabırla baksın.
Bütün sabrını gençken tüketirse yaşlılıkta hiç tahammülü kalmaz gelinlerin.
Ayrıca anlattığınız şeyler bir defaya mahsus olsa anlarım ama sürekli sürekli olunca sinir bozucu olabiliyor. Ayda yılda bir gelir de idare et denir ama sürekli sizde ve bu şekilde ise sinirlenmekte ve istememekte haklısın.

Ya benim anlamadığım, bu coğrafyada neden şu hareketleri hiç bir gelin annesi yapmıyor da damat annesi yapıyor. Gelinin annesi eve gelmeye bile çekinirken damadın annesi neden eve yerleşme çabasına giriyor.
Çünkümdamat annesi o ev benim de evim kafasında gelin annesi orası farklı bi aile, başkasının özeli bilincinde. Benim annem de evimde çekmece açmaya çekinir ki bi ters hareketimiz olmamıştır. Ama kv yatak odama kadar girer çıkardı, dolaplarını açar kapatırdı daha neler neler... iyi erkek annesi çok çok çok nadir artık bunu kabul etmek lazım.

Kayinvalidem gece ben de kaldı sabah 5 e kadar sigara içti hep duydum Surekli ışıkları açıp kapıları hızlı açıp kapatmalarını. Sigarayı dışarda iç dedim diye alınıyo ama dışarda içiyor mecbur bu seferde eline çakmak verdiğim halde ocakta yakıyor sigarayı dışarı çıkana kadar tüm ev kokuyor. Diş kapıda içiyor evim giriş kat bu seferde kapının dibinde içiyor ve kapı açık içiyor yirmi kere dedim anlamıyor şimdi ben daha nasıl anlatayım bu insana derdimi ? Onun yüzünden sabah 8 de kalkmam gereken ben sabah 6 ya kadar sesten şeyden rahatsız oldum Uyuyamadım . Sinirlerim çok bozuluyor ev az biraz sigara koksa dahi psikolojim bozuluyor. Icmedigimiz için beni çok rahatsız ediyor . Söylüyorum dışarda iciyo bu seferde ocakta yakıyor ee ne diyecegim şimdi de ocakta yakma dışarda yak mi ?
Sabah isim vardı kahvaltıyı yalnız yaptı . Eve geldim gitmiş aradim anahtar ondaydı biryere bırakmış. Akşam gelirim belki dedi ( ins gelmez) eşyalarını bırakmış ama kesin gelir .
Bir kişilik çay değil 10 kişilik yapmış bir demlik dolusu çayı çöpe döktüm .
Hayır sen tek kişisin demliği sonuna kadar neden çay koyuyorsunki çaya yazık ben onu 5 kere içerdim o kadar dolu dolu demlik çay . Hep böle yaparsa bi kilo çay 5 günde biter .
Şimdi ben nasıl anlatcam bunu ona ?

Çok rahatsız bir durum ya kendi evinde rahat edememek .
Kendi evi var Bize yakın sayılır. Yalnız diye anca geliyor ben de bu rahatlığından biktim usandım.
Kafaya çok takıyorum ben de . Iki gundur psikolojim bozuldu.
Benim de yapım böyle biraz takıntılıyım .
Şimdi de çay muhabbetini görünce taktım kafaya . Nasıl anlatacağım?
Ayrıca odada iki koltuk var birinde o uzaniyo birinde eşim bana yer kalmıyor çok rahatsız oluyorum.
Uyuduğu odada yatak odamızın dibi . Surekli bizde kalmaya başladı. Özel hayat kalmayacak bu gidişle. Her ses duyuluyor . Gece lavaboda bile çit çıkmadığı için ses duyuluyor. Tuvalette çeşme açıyorum resmen ses gitmesin diye aciklayici oldu ama biraz öyle yani .
Evin düzeni değişiyor . Rahatsız oluyorum biri mutfağımma girince . Adam akıllı ol bari . Bir kisiysen ona göre cay demle.
Gece 5 e kdr milletin evinde girip çıkıp durma mesela demi.. ışıkları açıp durma .biraz yerinde dur biraz utanma olsun mesela . Fazla rahatlık beni geriyor..... evde hem kedi hem kus var . Kediyi bahçede besliyorum soguklarda eve alıyorum. Kuşu görünce saldırma pozisyonu aliyor. Kus da kv nin odada . Oturma odasında uyuyor kv. Dışarda sigara içip kapıyı kapatmayinca kedi içeri dalıyor . Kv de de kapı ışık kapatmama huyu var . Kedi kuşu yiyecek onun yüzünden diye aklimiz gidiyor. 20 kere uyardık ama aklı havada . Bu dertler kolay gibi görünüyorsa beni çok huzursuz ediyor . Cildiricam
bence kv ne yapsa artk senin gozune batiyor

Allah kayınvaldenize yardımcı olsun sizin elinize düşürmesin.Rabbim ona huzur versin sizdende uzak eylesin...
Aminnn. .
İnsanlar bu hayatta hiç yalnız kalmayacaklarını düşünürler, hep böyle genç,korkusuz, etrafında sırtını dayayacağı kocası ,ailesi olacağını düşünürler..

Oysa ki bilseler daha beterini yasayacaklarini kimseyi kendilerinden böyle uzaklastirmazlar.

Kayinvalidem gece ben de kaldı sabah 5 e kadar sigara içti hep duydum Surekli ışıkları açıp kapıları hızlı açıp kapatmalarını. Sigarayı dışarda iç dedim diye alınıyo ama dışarda içiyor mecbur bu seferde eline çakmak verdiğim halde ocakta yakıyor sigarayı dışarı çıkana kadar tüm ev kokuyor. Diş kapıda içiyor evim giriş kat bu seferde kapının dibinde içiyor ve kapı açık içiyor yirmi kere dedim anlamıyor şimdi ben daha nasıl anlatayım bu insana derdimi ? Onun yüzünden sabah 8 de kalkmam gereken ben sabah 6 ya kadar sesten şeyden rahatsız oldum Uyuyamadım . Sinirlerim çok bozuluyor ev az biraz sigara koksa dahi psikolojim bozuluyor. Icmedigimiz için beni çok rahatsız ediyor . Söylüyorum dışarda iciyo bu seferde ocakta yakıyor ee ne diyecegim şimdi de ocakta yakma dışarda yak mi ?
Sabah isim vardı kahvaltıyı yalnız yaptı . Eve geldim gitmiş aradim anahtar ondaydı biryere bırakmış. Akşam gelirim belki dedi ( ins gelmez) eşyalarını bırakmış ama kesin gelir .
Bir kişilik çay değil 10 kişilik yapmış bir demlik dolusu çayı çöpe döktüm .
Hayır sen tek kişisin demliği sonuna kadar neden çay koyuyorsunki çaya yazık ben onu 5 kere içerdim o kadar dolu dolu demlik çay . Hep böle yaparsa bi kilo çay 5 günde biter .
Şimdi ben nasıl anlatcam bunu ona ?

Çok rahatsız bir durum ya kendi evinde rahat edememek .
Kendi evi var Bize yakın sayılır. Yalnız diye anca geliyor ben de bu rahatlığından biktim usandım.
Kafaya çok takıyorum ben de . Iki gundur psikolojim bozuldu.
Benim de yapım böyle biraz takıntılıyım .
Şimdi de çay muhabbetini görünce taktım kafaya . Nasıl anlatacağım?
Ayrıca odada iki koltuk var birinde o uzaniyo birinde eşim bana yer kalmıyor çok rahatsız oluyorum.
Uyuduğu odada yatak odamızın dibi . Surekli bizde kalmaya başladı. Özel hayat kalmayacak bu gidişle. Her ses duyuluyor . Gece lavaboda bile çit çıkmadığı için ses duyuluyor. Tuvalette çeşme açıyorum resmen ses gitmesin diye aciklayici oldu ama biraz öyle yani .
Evin düzeni değişiyor . Rahatsız oluyorum biri mutfağımma girince . Adam akıllı ol bari . Bir kisiysen ona göre cay demle.
Gece 5 e kdr milletin evinde girip çıkıp durma mesela demi.. ışıkları açıp durma .biraz yerinde dur biraz utanma olsun mesela . Fazla rahatlık beni geriyor..... evde hem kedi hem kus var . Kediyi bahçede besliyorum soguklarda eve alıyorum. Kuşu görünce saldırma pozisyonu aliyor. Kus da kv nin odada . Oturma odasında uyuyor kv. Dışarda sigara içip kapıyı kapatmayinca kedi içeri dalıyor . Kv de de kapı ışık kapatmama huyu var . Kedi kuşu yiyecek onun yüzünden diye aklimiz gidiyor. 20 kere uyardık ama aklı havada . Bu dertler kolay gibi görünüyorsa beni çok huzursuz ediyor . Cildiricam

Canım sende ağır derecede takıntı var kusura bakma. O eşinin annesi, sevsen de sevmesende. Kendi annen hakkında eşin bu dediklerinin onda birini dese ortalığı birbirine katarsın.
Evim de evim çayım da çayım demişsin ama huzurun kalmamış senin sinirin bozuk biraz da. Evin mis koksa çayın 10 ay yetse ne olacak huzursuz ev olunca..
Biraz sal..

Allah kayınvaldenize yardımcı olsun sizin elinize düşürmesin.Rabbim ona huzur versin sizdende uzak eylesin...

Eh kadin muhtaç değil birşey değil. Yakinda oturuyor, ne diye gece oğlunda kaliyor? Milleti rahatsiz etmek niye bu Türk kültürün bir parçasi olarak görülüyor?

Yoksa sizdemi ilerde her hafta çocuklarinizda kalmyi hayal ediyorsunuz?

Onun bize neler yaptığını bilsen ...
Paramız olmadığı halde kendi kiramızı odeyemezken ona verip herseyini karşılıyoruz.
Genç olduğu halde çalışmıyor emekli de değil herseyini biz veriyoruz o halde beğenmiyor bi de beddua ediyor . 2 aydır eşimin maaşı Yatmadi borclarımız kredilerinizi odeyemedik ama ona kredi kartından borç çekip para veriyoruz. Durumumuzu gördüğü halde hiç acimiyor. Bir anne evladina yaptigi anneligi duygu somurusu olarak kullanip para isterse verince iyi evlat yokken gercskten yoktan anlamayip para veremedigi icin onun istedigi kadar beddua ederse ben de sogurum rahatsz olurum o insandan normal. Amin
Yani keske buna bir konu acsaydiniz sizi daha cok anliyan olurdu... sigara cay bunlar bahane

konu sahibinin derdi ne çay ne sigara, kadının nasıl bir anne oluşu, evlatlarına olan sağlıksız ilişkisi bence onu bu duruma getirmiş, ayrıca beraber yaşama konusunu cidden yaşamayan anlayamaz, insan bir süre sonra en ufak şeylere takar oluyor, kendımden biliyorum, zor, bence bu durumları çok çok düsünmemeye çalışın, ama güzel bir dille de uyarabilirsiniz, benım kv mutfakta içerdi çocuğun yanında, sizin cinnetinize çok bezeyen şeyler yaşadım, insan uzun vadede kaldıramıyor, ha bi misafir gibi bi kaç saatliğine gelmiş olsa idare edilir ama senle yaşarken tolere etmek çok çok zor hale geliyor, ne diyebilirim, sabırlı olun ve onunla güzelce konuşun....

X