evlilik hazirliginda surekli tartismak

3 sorum var

1) madem böyle kimseden almayalım diyorsun. neden düğün salonu parasını baban yolluyor? dediğinle yaptığın uyuşmuyor ki
2) " babam inanilmaz sinirli, buyuk ihtimalle yarin nisanlimi da babasini da cok kotu fircalayacak. bir yandan da ona iste yuz goz olma falan diyerek sakinlestirmeye calisiyorum."
demişsin.

e ama yuh. onun babası arasa sana ütüne bir de babana fırça çekse ne olur?

3) siz şu ana kadar yaşadığınız hayatı aileleriniz olmadan yaşayacağınız adar kazanıyor musunuz ikiniz?

sorulara cevap almadan fikrim şu ki

sen babanı peygamber gibi filan bir şey görüyorsun. sen böyle gördüğün için karşı taraf da üstüne geliyor ne olsa sorun çıkıyor bu konuda.

"benim babam tapılacak insan..evet bir de sorunlu abim var ama ben onu zaten aileden saymıyorum. senin taraftaysa herkesi aileden sayıyorum, o yüzden sen hepsinin yaptığından sorumlusun, hepsinden vurabilirim sana" olmuş durum şu anda.
1) oraya yazmistim. babama soylemeyecektim kendim odeyecektim. sadece normal mi diye sordum cunku adam 6 haneli bir rakam istedi. babam da ben gonderirim dedi. cok uzamasin diye yazmadim ama ona da hayir gerek yok vs dedim. baktim ki nisanlim dun ben ciktiktan sonra yine babasinin kartindan almis sectiklerimi, ben de babama tamam fark etmez dedim. belki de odettirmezdim ama o beni arayip hesap sorunca evet babam odeyecek dedim. cunku zaten sinirliyim ona evdeki insaata bakmaya gitmek yerine tatile gitmis.

2) ben de babam da hicbir zaman bu sekilde krizler cikarmadik. babam hicbir zaman kimseyle saygi sinirlarini asarak konusmadi. aksine bana hep nisanlim icin genc bir erkek, onun imkanlarina sahip insanlar daha cok sapitabilirler, onun bu hareketlerini normal karsiliyorum diyerek beni sakinlestirdi. ama nisanlim telefonda cok bagirdi, hoparlorde olmamasina ragmen babam duydu. sonrasinda ben fenalastim. o yuzden nisanlimla belki de ilk kez bu sekilde konusacak. yuhluk bir durum gormuyorum, bizim icin bu tartisma buyuk ve cirkin.

3) evet kazaniyoruz.

abimle annemin cenazesinden bu yana gorusmuyoruz. evet babam haric ailem yok, kalmadi. onun da zaten annesi babasi haric uvey kardesleri var hic de konusmuyorum. butun ailesine saydirdigim nereden cikti anlamadim. ki onun ailesi ben ne diyorsam 2 katini hak ediyordur da ben aldigim terbiyeden konusmuyorumdur emin olun. yuz yuze tanistigim uyeler de teyit edebilirler.

babamla ilgili yazdiklariniza cevap veremeyecek kadar basim agriyor su an, tam yazamamissam ozur dilerim. yarin musait olunca yeniden bakmaya calisirim. aciklayabildim umarim yani o kadar cok sey var ki sadece bu mesajin contextine gore sizin degerlendirmeniz dogru ama backgroundi var.

Temel sorun sanırım ifade ediş şeklinizde. Önceki konularınızdan hatırladığım kadarıyla kayınvalide adayı bayağı sıkıntılı ve siz de haklı olarak tepkinizi dile getiriyorsunuz ama bunu yaparken keskin bir tavrınız oluyor sanırım. Böyle olunca da siz haklıyken haksız duruma düşüyorsunuz.
Bu ufak gibi görünen tartışmaların ileride farklı formlarla tekrar karşınıza çıkacağını düşünüyor musunuz? Yoksa bunlar anlık mı?
Aslında ikiniz bir aradayken iyi ama söz konusu aileler olunca tartışma vs kaçınılmaz oluyor. Evliliğinizde bu döngü devam ederse her ikiniz için de sıkıntı olur.
Kendi hayatınızın sınırlarını korumayı başardıktan sonra bir problem olmaz zannımca.
Hakkınızda hayırlısı olsun 🌸

İlişkiniz hakkında çok birsey diyemem ama bazi konularda o an izin verip bu son demek acaba daha mı sonuca yönelik olurdu? Mesela bu seferlik alalim ama aslinda hiç gerek yok bir daha teklif etmeniz kabul etmem desen nasıl sonuclanirdi?
Babası ile çalışacak olması ve maaş konusunu bilmemeniz daha büyük problem
Su an sorunların etrafında dolaşmayın asil sorunlara dürüstçe sakince yaklaşın
Yoksa düğünden sonra altında kalırsınız olmaz uzulursunuz

e bu normal bir şey mi?

hem biz kendimiz geçinelim diyorsun
hem daha adamın maaşı mı var kaç lira fikrin yok....

dürüst davranmayı denesen? ikiniz de şu ana kadar aileleleriniz olmadan ne olurdunuz bilmiyorsunuz. çünkü daha öğrenciliğiniz yeni bitti. bismillah demeden evleniyorsunuz....bu lüksten vazgeçmek de istemiyorsunuz.

e istemezsiniz de, normal...yani zengin değilim ama herhalde normaldir :KK70:

üstelik o bir de erkek
bu toplum ne de olsa geçimi erkekten biliyor
kendin diyorsun ailesi birlikte yaşama olayına yabancı, öğrencilik de bitti, evlenelim dedik diye...
ya sormadim evet cunku bin tane derdim vardi, zaten babasiyla calismasi da sorunlu oldu. onun yuzunden benim babamin bana verdigi sermaye yanmis oldu. ben genel olarak para konusmuyorum. konusu acilsa sorardim ama acilmadi demek ki bilmiyorum yani. kuzenleri falan maas almiyorlar yaptiklari isin bir kismini aliyorlar diye biliyorum.

yani belki iyi niyetlisiniz ama bana bu dalga gecer gibi yazmaniz hos gelmedi. gercekten uzgun bir durumdayim. durust davranin falan yani gercekten bilmiyorum varmaya calistigimiz nokta neresi. soylememi istediginiz sey suysa, benim su an kazandigim para aylik babamdan aldigim ortalama parayi geciyor. ben aylik da kazanmiyorum yaptigim ise gore kazaniyorum. ama yine de pahali bir canta falan alacaksam babam aliyordu. bu aliskanlik. ama o almasa da alirdim. bunlarin ne onemi var anlamadim ama aciklamis olayim.

Iki tarafta bu isleri yürütecek olgunlukta degil. Ve evet evlilik hazirliklarda stres oluyor, ama bu kadar yüz göz olmak normal degil
ben kendim gayet olgun oldugumu dusunuyorum. bence de normal degil hatta bunun geri toparlanamaz bir boyutta oldugunu dusunuyorum artik

Siz biraz kendi ailenizi (babanızı) nişanlınızın ailesinden daha ön planda tutmak istiyorsunuz. Maddi manevi ne varsa kendi yetemediğiniz yerde babanız olsun istiyorsunuz, onun babası değil.

Belki bu aile bu muameleyi hak ediyordur bilemem. Belki onlara olan sevgisizliğiniz son derece normaldir.
Haklısınızdır. Fakat şöyle bir sorun var ki nişanlınız bunu görmüyor.
Ve dahi ailelerinizi yarıştırıyor, bel altı vuruyor,can yakıyor.
İkinizden biriniz aileler konusundaki tutumunuzu değiştirmezseniz evliliğinizin ilk zamanları epey sıkıntılı geçecektir.

ya sormadim evet cunku bin tane derdim vardi, zaten babasiyla calismasi da sorunlu oldu. onun yuzunden benim babamin bana verdigi sermaye yanmis oldu. ben genel olarak para konusmuyorum. konusu acilsa sorardim ama acilmadi demek ki bilmiyorum yani. kuzenleri falan maas almiyorlar yaptiklari isin bir kismini aliyorlar diye biliyorum.

yani belki iyi niyetlisiniz ama bana bu dalga gecer gibi yazmaniz hos gelmedi. gercekten uzgun bir durumdayim. durust davranin falan yani gercekten bilmiyorum varmaya calistigimiz nokta neresi. soylememi istediginiz sey suysa, benim su an kazandigim para aylik babamdan aldigim ortalama parayi geciyor. ben aylik da kazanmiyorum yaptigim ise gore kazaniyorum. ama yine de pahali bir canta falan alacaksam babam aliyordu. bu aliskanlik. ama o almasa da alirdim. bunlarin ne onemi var anlamadim ama aciklamis olayim.

Ben evlenirken esimin birikimi vardı. Ama daha ilk masaya oturduğumda benim işim bu düzenim bu demişti dolayli olarak kazanci ile ilgili fikir olusturmama yardimci olmustu. İşler netleşmeye başladığında birikimini yapmak istediklerini konusmustu. Ailesi özellikle babası evladımsin bu kısmı ben halledeceğim dedi ama söz hakkı istemedi sadece kaynak sağladı.
İlk şart sakin olmak ama açık net tane tane konuşabilmek çok önemli. Madem öyle işte böyle ile çok üzülürsünüz seni severim sassy mutlu olmanı isterim bu dönem çok zor.
10 gün kala biz bir kapıştık anlatamam sebebi bile hatırlamıyorum ama bir kac saat sonra barışmistik. İnsan ne kadar mutlu olsa da son günler gergin oluyor bence.

Bu arada benzer şeyleri yaşayıp nikaha bir hafta kala terk ettim ben. Bizimki para konusu değil farklı seylerdi ama aynı kapıya cikar. Herkes evlilik arefesinde böyle şeyler olur, ikiniz de stresslisiniz derdi ama işler bir noktaya geldi bu adamla ömür geçmez dedim. En mutlu olmam, içimin içime sigmamasi gereken zamanlarda üzüntü içindeydim.Sacmaliga bak... Bu yüzden iyi düşün.

Evlilik hazırlığı, süreci falanı filanı elbette stresli geçiyor, zaman zaman gerginlikler de yaşanabiliyor. Ancak sizinkisi apayrı. İkinizi de diğer üyeler gibi bende fevri buldum. Fevri davranarak bir evliliği yürütmek imkansızdır. Senin ailen benim ailem meselelerine girildiyse şimdiden bu işin sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Dediğim gibi tartışmak çok normal şimdi kimse burda eşiyle 7/24 aşkım cicim modunda değil. Lakin tartışmaların bir seviyesi olmalı sizde o seviye çok yükselmiş.

Bu arada benzer şeyleri yaşayıp nikaha bir hafta kala terk ettim ben. Bizimki para konusu değil farklı seylerdi ama aynı kapıya cikar. Herkes evlilik arefesinde böyle şeyler olur, ikiniz de stresslisiniz derdi ama işler bir noktaya geldi bu adamla ömür geçmez dedim. En mutlu olmam, içimin içime sigmamasi gereken zamanlarda üzüntü içindeydim.Sacmaliga bak... Bu yüzden iyi düşün.

Bende öyle düsünüyorum. Evlilik hazirligi iliski hakkinda bir cok durumu aciga vuruyor aslinda

nedense siz çok problemli geliyorsunuz bana...bir önce ki konunuzda da kayınvalide ile ilgili tartışmıştınız...hep kendi ailenizi üstün görüp nişanlınızın ailesini eziyor yada problemli gibi görüyorsunuz...nişanlınıza üzülüyorum nedense
beni tanimadiginiz ve genelde tarafsiz kalamadigim konularda yazdigim icindir. belki de problemiyimdir bilmem. vaktiniz varsa nisanlima biraz sabir dileyin madem uzuldunuz 😂

Tartışın tamam da niye bağırıyonuz stres o noktaya getirmez o noktaya başka şeyler getirir bence.

dalga geçer gibi yazma amacım yoktu öyle duruyorsa ben incittiysem özür dilerim.

baban kısmı için onra yazacam demişsin o kısma dokunmuyorum. zaten orası olmadan da uzun uzun yazmışsın.

benim amacım şuydu aslında:

"ben para konuşmuyorum" demeni anlıyorum. (yani kendimden değil bildiğim ailelerden, anlayabiliyorum)
ancak günün sorunda siz evleniyorsunuz ve bir aile bütçeniz olacak.

evliliğin temel birkaç konusu var ya hani
cinsellik -geçiyorum bunu konuyla alakasız.
bütçe (ne ne kadar kazanılıp neye nasıl harcanacak)
çocuk yetiştirme, bunu kendi aile terbiyesi ve anlayışına göre yapma...

bütçe kocaaaaaman bir konu. evet, sizin para sorununuz yok ama...bunun tertemiz konuşulması ikinizin bu konuda tama yakın mutabık olmanız lazım.

hatta sizin bunu daha fazla konuşmanız lazım- dı şimdiye kadar! nişanlısınız siz. kaç senedir evliliğe giden ilişkiniz var.

çünkü toplumun %80 filan gibi bir kesimi zaten kazandığını hayatını idame ettirmeye anca yetiriyor..üstüne konuşacak fazla bir konusu yok.

çok uzatmayayım da umarım anlatabildim. çocuk da konuşmadık dersin diye korkuyorum şu an.

Balık baştan kokar.. çok yüz.goz olmuşsunuz.. bence iyi düşünün hoş değil bu konuşulanlar
Harfiyen katılıyorum. Bangır bangır geliyor evliliğin sinyalleri, yol yakınken çook iyi düşün zira anlaşamıyorsunuz.

X