Evlilik tam olarak ne demek?

Merhaba kızlar,
1 yıllık evliyim. Eşimde bende aynı memleketliyiz. Tüm akrabalarımız aynı şehirde. Benim ailem ise 1 saatlik mesafede. Eşimle gurbette yaşıyoruz. Fakat memlekete her gittiğimde bana kendi ailesinde kalmam gerektiğini başka akrabalarımda kalmamam gerektiğini söylüyor. Annemde örneğin bir saatlik mesafeden gelip teyzemlere gelse orda kalmamı istemiyor, sadece kendi ailesinde anne babasında kalmam gerektiğini söylüyor. Yani kendi evimden çıktığımda eşim olmadan sadece ya onun ailesi yada kendi ailemde kalmam gerekiyormuş. Ben ise teyzemler dedemler vs. yıllardır evlenmeden önce kalan bir insanım. eşimin bu kısıtlamasını doğru bulmuyorum. sizce evlilikte nasıl olması gerekiyor? Öz teyzenizde kalmamak mantıklı mı? Bana evliliğin ne demek olduğunu bilmediğimi koca sözünü dinlemediğimi söylüyor ve ben çok üzülüyorum.

Eşi doğru davranıyor. Bir erkeğin ölçülü olarak eşini sahiplenmesi ve kıskaması güzel bir tavır. Memlekette hem kendi anne babası var, hemde kayınbaba ve annesi var, tek başına yeni gelin eşi yanında yok bir zorunluluk yada mecburiyet de yok teyze ve dayıda niye yatıya kalınıyor anlamadım.
Gündüz görürsün akrabalarını yatıya ailenin evinde olursun.

Merhaba ,

Annesi yanında iken de akrabalarında kalmasını istemiyor fark ettiniz mi bilmem.

Seni koruyup kollamak istiyor. Diyelim ki eşin memlekete gitti, öz teyzesinin güzel ve bekar genç kızları var. Bekarken teyzesinde kalıyordu ya eşin, şimdi anne ve babası dururken teyzesinde kalmasını istermisin eşinin? Hadi diyelim eşinin ailesi olmasın memelekette, senin annen ve baban var, eşin anne ve babanda kalmayıp teyzesinde kalsa. Benim annem babam dururken, sen teyzende niye kalıyorsun diye cıngar çıkartmaz mısın?
Eğer sen bunu olgunlukla karşılıyorsan, hiç aklın kocanda aklmayacaksa, evet ondan da bu davranışı bekleyebilirsin.
Bebek için zaten kadının biyolojik zamanı vardır. KAdın hazırsa, çevreyi de kocayı da takmaz. Sadece erken dönemde bir sorun varsa tedaviye başlamak için çocuk sahibi olmak iyi olur. Rızık endişesiyle çocuk ertelenmemeli, diğer durumlarda zaten karı kocada hazır olduğunda çocuk düşünmeli.

Kuzenler benim bakış açımda kardeşlerimle eşdeğerdir. Bu bakış açısını anlayamıyorum.

Evet bu açıdan düşünmemeiştim izin vermem tabiki kalmasına... ama dedem ve ananemde bile oluyor bu durum. tek dediği ya senin ailende yada benim ailemde kal.

Kuzenler benim bakış açımda kardeşlerimle eşdeğerdir. Bu bakış açısını anlayamıyorum.

Boyunduruk değil ki bu. Bekarlar daha farklı düşünüyor. Bu özgürlüğü kısıtlamak değil, sizi kollamak isteyen var demektir. Daha sabah okudum, teyzenin kocası kıza yıllarca santaj yapıp taciz etmiş. Evde kuzenler varsa kuzenin nasıl davranacağını nerden bilsin, eşi o kuzenle büyümemiş ki.
Elbette ki kişi kendi namusunu korur, ama bayansanınız 7.sinde de 77.sinde tehlikedesiniz demektir. Ve hayatta kadın ne kadar kendini korusada başına kazalar gelebilir. Bunun önelemini önceden alınır. Kaza sırasında mücadeleyle değil.
Kaldıki memelekette basının evi de var, eşinin babasının da evi var. Ama yeni gelin, gidip teyzede kalıyor. Eşin yanındayken git istediğinin evinde kal .

Bu mantıkla ilerlersek öz baba , abi saldırıları da mevcut. Kadınlar kendilerini korumaktan acizler ve dolayısıyla onları bir erkek korumalı , kadın nerede nasıl davranacağını bilemez , aklı ermez ; bekarsa babası evliyse kocası korumalı mı demek istemektesiniz ?

Kuzen kadın için tehditse kayınpeder tehdit sayılmaz mı ? Sizin baktığınız yerden bakınca bu sonuçta çıkar ortaya.

Dede ve anneanneye de çeşitli kişiler gelip kalabilir. Yani senin gibi başka torunlar. Eee kendi annenin evi varken niye deden de kalıyorsun, aynı şehir de bende bunu anlamadım. Zaten akrabaları tek başına gezmezsin. Annenle gideceksindir muhtemelen. Annenle dönüp baba evinde kalırsın. Kocanın da aklı sende kalmaz.

Akrabalarına tek başına neden gidemez mesela ? Başka torunlar ? Kadının kuzenleri , teyzesi , eniştesi potansiyel tehlike kaynağı mıdır ? Kadının ailesi tarafından bakılınca onlarda kızlarının kayınpederini , kaynını , erkeğin amcası gibi akrabalarını aynı değerlendirmeye tabi tutarlarsa bu duruma erkeğin tepkisi sizce ne olur ?

Demin arkadaşa bir soru sordum, şimdi de aynı soruyu size soralım: Diyelim ki eşin memlekete gitti, öz teyzesinin güzel ve bekar genç kızları var. Bekarken teyzesinde kalıyordu ya eşin, şimdi aynı memlekette senin annen ve baban var, eşin anne ve babanda kalmayıp teyzesinde kalsa. Benim annem babam dururken, sen teyzende niye kalıyorsun diye cıngar çıkartmaz mısınız? Anne ve baba alınmaz mı damadımız bizde niye kalmıyor diye?
Eğer siz bunu olgunlukla karşılıyorsanız, hiç aklınız kocanızda kalmayacaksa, evet ondan da bu davranışı bekleyebilirsiniz.

Elbetteki kimse kimseye saldırmaz, hele yakın akrabasaysa bu düşünce bile ayıptır. Ama İslam dininde namahrem diye bir kavramda vardır, insanalrı korumak adına. Ve hayyata olma olmaz diye bir şey yok. Ne iğrençliklerle karşılıyoruz . Paranoyak oldu artık.
Bu arada konu sahibi neden eşinle gitmiyorsun? Bu kadar dövüş tantana edeceğine eşinde yanıda olsun, dedende de teyzende de kalın kayınvalidende kaldığın kadar adil bir şekilde.

Bu tabirinizi okuduğumda kan beynime sıçradı diyebilirim :KK19: Onlar onun KARDEŞİdir benim gözümde. Dünyanın en güzel kızları da olsa böyle çirkin şeyler düşünmem. İlla benim ailemde ya da kendi ailesinde kalmak zorunda değil. Teyzesinin o bahsettiğiniz muhteşem güzellikte on tane BEKAR kızı da olsa orada kalabilir benim için sorun olmaz. Bu kızlar evli de olabilir. Sabahlara kadar muhabbet edip hiç uyumayabilirler de. Eğlenmek, hasret gidermektir bu durum benim gözümde. Anne babamın yanında canı sıkılabilir, teyzesinin muhabbetini seviyor olabilir, BEKAR VE GÜZEL kuzenleriyle de benim ailemle geçireceği vakitten daha güzel vakit geçiriyor olabilir. Sormuşsunuz ya benim annem babam dururken sen teyzende niye kalıyorsun diye çıngar çıkartmaz mısınız diye, inanın bunu düşünmem bile.

Merhaba ,

Annesi yanında iken de akrabalarında kalmasını istemiyor fark ettiniz mi bilmem.

Bu mantıkla ilerlersek öz baba , abi saldırıları da mevcut. Kadınlar kendilerini korumaktan acizler ve dolayısıyla onları bir erkek korumalı , kadın nerede nasıl davranacağını bilemez , aklı ermez ; bekarsa babası evliyse kocası korumalı mı demek istemektesiniz ?

Kuzen kadın için tehditse kayınpeder tehdit sayılmaz mı ? Sizin baktığınız yerden bakınca bu sonuçta çıkar ortaya.

Akrabalarına tek başına neden gidemez mesela ? Başka torunlar ? Kadının kuzenleri , teyzesi , eniştesi potansiyel tehlike kaynağı mıdır ? Kadının ailesi tarafından bakılınca onlarda kızlarının kayınpederini , kaynını , erkeğin amcası gibi akrabalarını aynı değerlendirmeye tabi tutarlarsa bu duruma erkeğin tepkisi sizce ne olur ?

Kadın için mahrem olan erkeklerin başlıcaları şunlardır:
Babası, kayınpederi, oğlu, kocasının eski hanımından olan oğlu, kardeşi, erkek ve kız kardeşlerinin oğulları, amcası, dayısı, süt kardeşi...

Kişi kuzeniyle evlenebilir. Toplum ve dinen bir sakınca yoktur. Benim eşimde kuzenleriyle küçükken kardeş gibi büyümüş, ama sonrasında ailelerden kuzenler arasında talip olunmuş! Hatta akraba evliklikleri daha değerli sayılmış anne ve baba jenerasyonunda.
Her ne kadar kardeşim, kuzi diye birbirine hitap da etseler, ben olmadığım zaman eşimin teyze çocuklarıyla görüşmesi beni rahatsız ediyor.
Yoksa evlenmişiz barklanmışız, kimse kimseyi de aldatmayacak ama ben kıskanırım ayol kocamı. Yatıya da mecbur kalmazsa kalmasını istemem şahsen. Yoksa onlar benim nefsimden aladır, şüphe duyduğumdan, kocamın beni aldatmasını düşüneceğimden değil.

Bu tabirinizi okuduğumda kan beynime sıçradı diyebilirim :KK19: Onlar onun KARDEŞİdir benim gözümde. Dünyanın en güzel kızları da olsa böyle çirkin şeyler düşünmem. İlla benim ailemde ya da kendi ailesinde kalmak zorunda değil. Teyzesinin o bahsettiğiniz muhteşem güzellikte on tane BEKAR kızı da olsa orada kalabilir benim için sorun olmaz. Bu kızlar evli de olabilir. Sabahlara kadar muhabbet edip hiç uyumayabilirler de. Eğlenmek, hasret gidermektir bu durum benim gözümde. Anne babamın yanında canı sıkılabilir, teyzesinin muhabbetini seviyor olabilir, BEKAR VE GÜZEL kuzenleriyle de benim ailemle geçireceği vakitten daha güzel vakit geçiriyor olabilir. Sormuşsunuz ya benim annem babam dururken sen teyzende niye kalıyorsun diye çıngar çıkartmaz mısınız diye, inanın bunu düşünmem bile.

Sizin gözünüzde kardeş olabilir. Bakalım onların gözünde kardeş mi? İnsanın nefsi ve şeytana uyma durumu ne olacak? Sanırım sizin kadar sonsuz güven duyamacağım eşim ve çevresine. İnsan beşerdir ve şaşar. Önceden tedbir almak, bende eşimi koruyup kollamak isterim. Benimle o güzel vakitleri geçirsin kuzenleriyle. Benle değilken işine gücüne baksın, eğlencesine değil. Evlilik tek beden olmayı gerektirir. O ayrı değil ki artık benden, beni düşünmeden ayrı dünyalara dalmış olsun..

Sizin gözünüzde kardeş olabilir. Bakalım onların gözünde kardeş mi? İnsanın nefsi ve şeytana uyma durumu ne olacak? Sanırım sizin kadar sonsuz güven duyamacağım eşim ve çevresine. İnsan beşerdir ve şaşar. Önceden tedbir almak, bende eşimi koruyup kollamak isterim. Benimle o güzel vakitleri geçirsin kuzenleriyle. Benle değilken işine gücüne baksın, eğlencesine değil. Evlilik tek beden olmayı gerektirir. O ayrı değil ki artık benden, beni düşünmeden ayrı dünyalara dalmış olsun..

çok güzel anlatmışsın:KK9::KK9:

Ne kadar büyük bir bencillik :KK50:

Daha fazla tartışmamıza gerek yok, hayata çooooooook ayrı pencerelerden baktığımız açık.

Kendi adıma cevaplayayım ; ben uzun bir süre seyahat çantam kapı arkasında çalıştım . Eşim kaç gün olmayacağımı ve gittiğim yeri telefonumla öğrenirdi. Kalacağım otelin adını sormak bir kere bile aklına gelmemiştir , çünkü cep tel var. Yurtiçi , yurtdışı çok seyahat ettim. Akşamları iş yemekleri vb. çok oldu . Aynı şeyler onun içinde geçerli , işi olur gece geç gelir , yemeğe çıkar geç gelir ... Hatta şu anda yurtdışında , ne zaman işi biterse o zaman gelecek , dönüş biletini almadı .

Ne o benim iş arkadaşlarımı seçebilir , ne de ben onun. Mümkün değil zaten.

Üniv. den arkadaşlarla yılda bir kez buluşup bir otelde hafta sonu geçiririz , gelebilen gelir oturup da erkek gelmesin demek komik bir şey.

Neden teyze kızına takıldınız anlamadım ki , daha önce yazdığım gibi ne bu iş sadece gece yapılıyor ve de akrabalarla. Her gün bir ton yabancı ile ile bir aradayız ,fikrinde olan için sınır yok ki , namahrem ile sarılı etrafımız her zaman toplum içinde yaşıyorsak . Bu paranoya ile yaşanmaz.

Kafanın içi temizse hiç bir şey olmaz , kirli ise eve bile kapatsan tüpçüsü , bakkal çırağı...

Anne baban alınmaz mı demişsin , niye alınsın ki tapulu mal mı bu , ayrıca beni böyle yetiştiren zaten onlar.

Yetiştirilme tarzı diyelim. Eşiniz ve siz denge kurabilmişsiniz ne güzel.
Kadın birazda kıskanılmak ister ama.. Buradaki olay, aldatacak durumu değil sadece gelenek ve görenek de var. Benim yaşadığım bölgede özellikle yeni evli yani gelinin anne ve babası dururken başka akrabada mecburiyet varsa kalınması yakışık almaz.
Yoksa elbetteki aldatan kapı arkasında yine yapar yapacağını. Gerektiğinde otelde de kalınır, mecburiyet halinde namahrem olan akrabalarda da. Ama alternatif varsa anne ve baba gibi, 1. derecen akrabaları tercih etmek gerekir.

Ne kadar büyük bir bencillik :KK50:

Daha fazla tartışmamıza gerek yok, hayata çooooooook ayrı pencerelerden baktığımız açık.

Evet bencillik olabilir. Bencil ve kıskancım bu konu da.
Herkesin vardır egoist tarafı belli konularda.
Kaldı ki siz hep sencil misiniz kii!.
İtiraf ediyorum kocam, mecburiyet yoksa, benle değilken, bensiz 2. derece akrabalarında kalmasında, eğlenmesinde..
Benle dünyanın öbür ucuna gitsin, tüm eğlencelerimizde, üzünlerimizde birbirimizden ayrı olmasın inşeAllah..

Kadın niye kıskanılmak istesin ki , kendini eğitmiş , geliştirmiş , kendine güveni olan bir insanın böyle bir şey istemesini anlama mümkün değil.

Evet , teşekkür ederim :) gerçekten iyi bir denge kurduk bu anlamda.

Bence evliliğin tanımı aşağıdaki resim , iki halkanın ( hayatı temsil ediyor ) kesişim alanı evlilik , diğer alanlar bireylerin özel alanları ;

$imagesMAVEXOPG.jpg

Sizinle bu kadar düzgün şekilde fikir alışverişinde bulunmaktan çok mutlu oldum , umarım konu sahibini kızdırmayız :)

Kadın niye kıskanılmak istesin ki , kendini eğitmiş , geliştirmiş , kendine güveni olan bir insanın böyle bir şey istemesini anlama mümkün değil.

Evet , teşekkür ederim :) gerçekten iyi bir denge kurduk bu anlamda.

Bence evliliğin tanımı aşağıdaki resim , iki halkanın ( hayatı temsil ediyor ) kesişim alanı evlilik , diğer alanlar bireylerin özel alanları ;

Eki Görüntüle 1080590

Sizinle bu kadar düzgün şekilde fikir alışverişinde bulunmaktan çok mutlu oldum , umarım konu sahibini kızdırmayız :)

Umarım kızmaz. O kadar işim varki bende niyeyse takılıp kaldım bu konu da.
Kıskanılmayı şöyle anlatayım. Yıllardır çalıştığım kuruma küçük erkek kardeşim gelmişti, vakit geceydi ve çıkış kapısı çok kalabalıktı, genelde erkek vardı, kapıdan geçmeye çalışırken, kardeşim elini koruma amaçlı belime attı, hem yolu açtı, böyle özel koruma gibi. Kardeşimin beni öyle koruması hoşuma gitti ki, Çok şükür ya Rabbi, arkamda koruyup kollanabileceğim böyle bir kardeşe sahibim dedim. Alllah esirgesin Onu. Kadınlar iç güdüsel olarak koruyup kollanmak ister. Yoksa ben kendimi koruyamayacak olmam değil. Onun desteğiydi hissettiğim.
İkinci örnek olarak eşimle yürürken eski bir arkadaşla karşılaştık, benim üniversiteden bir kaç dönem alt dönem, çocuk yurt dışından dönmüş. Birbirimizi görünce tokalaştık, ben eşimi tanıttım, eşim iki üç metre uzağa gitti, kaşlarını çattı, birden iyi günler deyip beni yanına çağırdı. Şok oldum, nasıl kızardım, nasıl utandım anlatamam. Çok ayıp ettin dedim ama aradan zaman geçince beni kıskanmış olabileceğini düşündüm ve suratım da garip gülümdeme belirdi. Yani kıskanılmak hoşuma gitti.
Özellikle yapılmayan, dozajında yapılan ,bu masum kıskançlıklar karşının sevgisini de artırabiliyor.

Boyunduruk değil ki bu. Bekarlar daha farklı düşünüyor. Bu özgürlüğü kısıtlamak değil, sizi kollamak isteyen var demektir. Daha sabah okudum, teyzenin kocası kıza yıllarca santaj yapıp taciz etmiş. Evde kuzenler varsa kuzenin nasıl davranacağını nerden bilsin, eşi o kuzenle büyümemiş ki.
Elbette ki kişi kendi namusunu korur, ama bayansanınız 7.sinde de 77.sinde tehlikedesiniz demektir. Ve hayatta kadın ne kadar kendini korusada başına kazalar gelebilir. Bunun önelemini önceden alınır. Kaza sırasında mücadeleyle değil.
Kaldıki memelekette basının evi de var, eşinin babasının da evi var. Ama yeni gelin, gidip teyzede kalıyor. Eşin yanındayken git istediğinin evinde kal .

katılmıyorum mesela bızde kuzen kardes demektır eşimde bılır bunu.bende bılırım.bekarken kalıyordum evlılık suresınce hıç kalmadım gerek duymadım annemler varken.ama hanı eşim olmasa ben kalmak ıstesem ve ızın vermezse çok kızardım

iyi de artık evlisin sorumlulukların var. başkasına yatılı gitmek, akraba da olsa, çok samimi de olsan bana abes geliyor. ki ben büyükşehirlerde ve Avrupada yaşadım, ailem beni serbest yetiştirdi. ona rağmen asla eşim olmadan kendi ailemin yanına bile gitmedim. eşim "git ,evde sıkılma, kal bir hafta" der. ama ben asla gitmem ( hastalık, ölüm vs hariç Allah korusun) .ki benim ailem de eşimin ailesi de gitsem çok iyi davranırlar. "evliyim ya da gelinim" bunu asla hissettirmezler. bu evli insanların yalnız gezme isteği nedir anlamış değilim. çevremde de var böyle hatta orta yaşlı insanlar. onlara da kızıyorum, yüzlerine söylüyorum. evli insan eşi olmadan yatıya başka yere gitmemeli. insanın içi nasıl rahat ediyor anlayamıyorum. insanın kendi yatağı, havlusu, düzeni vs... eşin de yok yanında. bir de işin dini boyutu var. arkadaşlar bahsetmiş. değinmiyorum o konuya. eşin çok haklı.

katılmıyorum mesela bızde kuzen kardes demektır eşimde bılır bunu.bende bılırım.bekarken kalıyordum evlılık suresınce hıç kalmadım gerek duymadım annemler varken.ama hanı eşim olmasa ben kalmak ıstesem ve ızın vermezse çok kızardım

Evet çok ince konular. Bir kere dinimiz izin vermiyor. Yani başbaşa, sadece kuzenle kalınamıyor. Sen ne kadar kardeşiz desende. Allah C.C diyorsa itiraz yoktur.
Benim eşimde anlatıyor, pikniğe giderken beş kişilik arabaya on kişi binip kardeş kardeş giderlermiş, eğlenirlermiş. Ama yıllar sonra, evlilik çağına gelinince anne babalar oğullarına istiyor kuzeni. Hani evlenilmemiş ama akrabalar arasında amca çocuklarının evlilikleri çok fazla.
Anne ve babasının amca çocuklarına da teyze dayı diyorlar, her iki taraftan da akraba çünkü. İlk zamanlar ne kadar çok amcan, dayın, teyzen var diyordum. Hep amca çocukları birbiriyle evlendiği için, annesinin babasının teyzeleri, çocukalrın da teyzeleri olmuş...

Evet çok ince konular. Bir kere dinimiz izin vermiyor. Yani başbaşa, sadece kuzenle kalınamıyor. Sen ne kadar kardeşiz desende. Allah C.C diyorsa itiraz yoktur.
Benim eşimde anlatıyor, pikniğe giderken beş kişilik arabaya on kişi binip kardeş kardeş giderlermiş, eğlenirlermiş. Ama yıllar sonra, evlilik çağına gelinince anne babalar oğullarına istiyor kuzeni. Hani evlenilmemiş ama akrabalar arasında amca çocuklarının evlilikleri çok fazla.
Anne ve babasının amca çocuklarına da teyze dayı diyorlar, her iki taraftan da akraba çünkü. İlk zamanlar ne kadar çok amcan, dayın, teyzen var diyordum. Hep amca çocukları birbiriyle evlendiği için, annesinin babasının teyzeleri, çocukalrın da teyzeleri olmuş...

demekkı onlarda akraba evlılıgı var.kıskanmanız çok normal.bızde boyle bırşey yok asla olamaz.kuzen kardestır bzım ıçın.akabayla evlılık bızım sulalameızde olamaz.bu yuzden eşım bunu bılır kıskanmaz.zaten ben annem varken kalmamda annem baska sehırdeyse pekalada kalırdım .

iyi de artık evlisin sorumlulukların var. başkasına yatılı gitmek, akraba da olsa, çok samimi de olsan bana abes geliyor. ki ben büyükşehirlerde ve Avrupada yaşadım, ailem beni serbest yetiştirdi. ona rağmen asla eşim olmadan kendi ailemin yanına bile gitmedim. eşim "git ,evde sıkılma, kal bir hafta" der. ama ben asla gitmem ( hastalık, ölüm vs hariç Allah korusun) .ki benim ailem de eşimin ailesi de gitsem çok iyi davranırlar. "evliyim ya da gelinim" bunu asla hissettirmezler. bu evli insanların yalnız gezme isteği nedir anlamış değilim. çevremde de var böyle hatta orta yaşlı insanlar. onlara da kızıyorum, yüzlerine söylüyorum. evli insan eşi olmadan yatıya başka yere gitmemeli. insanın içi nasıl rahat ediyor anlayamıyorum. insanın kendi yatağı, havlusu, düzeni vs... eşin de yok yanında. bir de işin dini boyutu var. arkadaşlar bahsetmiş. değinmiyorum o konuya. eşin çok haklı.

Benim durumum farklı ben eğitim nedeniylee memleketime zorunlu gitmek zorundayım. 3 gün eğitim oluyor bana dediği şey sadece bzide kalabilirsin. bu durum beni sinir ediyor.

Benim durumum farklı ben eğitim nedeniylee memleketime zorunlu gitmek zorundayım. 3 gün eğitim oluyor bana dediği şey sadece bzide kalabilirsin. bu durum beni sinir ediyor.

keşke en baştan yazsaydın eğitim konusunu. herkes ona göre yorum yapardı. neyse. yine de eşine hak veriyorum. aileler varken akrabada kalmak bana garip geliyor. bir de şu var. erkekler sözünün geçmesinden çok hoşlanırlar. onun sözünü dinliyor gibi yapacaksın. zıtlaşmayacaksın. sen benim beyimsin senin dediğin olur gibi. :KK70: ama alttan alttan da eşine senin dediğini yapmadığı zaman üzüldüğünü belirteceksin. sonra yavaş yavaş erkek yumuşar. bence zamana bırak ve bu dediğimi bir dene. çünkü erkeklerle zıtlaşırsan onlar da zıtlaşıyor. yapıları gereği. sen daha naif davran. ilişkiler bir süreçtir. denemekten ne çıkar. :)

keşke en baştan yazsaydın eğitim konusunu. herkes ona göre yorum yapardı. neyse. yine de eşine hak veriyorum. aileler varken akrabada kalmak bana garip geliyor. bir de şu var. erkekler sözünün geçmesinden çok hoşlanırlar. onun sözünü dinliyor gibi yapacaksın. zıtlaşmayacaksın. sen benim beyimsin senin dediğin olur gibi. :KK70: ama alttan alttan da eşine senin dediğini yapmadığı zaman üzüldüğünü belirteceksin. sonra yavaş yavaş erkek yumuşar. bence zamana bırak ve bu dediğimi bir dene. çünkü erkeklerle zıtlaşırsan onlar da zıtlaşıyor. yapıları gereği. sen daha naif davran. ilişkiler bir süreçtir. denemekten ne çıkar. :)

Bence de en başta yazsa iyi olurdu. Burada genelleme yaptık, yarım yarım anlayarak..

Kadınlar kendi ailesinde daha rahat eder, eşinin ailesinde eşi yanındayken bile rahat edemez. Madem Eğitim 3 gün bir gün kvalidelerde kalıp, diğer iki gün dedenizde kalabilmelisiniz. Kayınvalideye annem geld, beni görmeye, konuşacaklarımız var ve özlem gidereceğiz derseniz, dedenizde kalmanızda bir sakınca görmezler. Eşinize de sohbet uzadı, annem de yanımda, gece geç vakitte kayınvalideye gitmesem iyi olur dersen, yok demez herhalde. Zaten kayınvalideyi de daha önceden ayarlamış olacağınızdan bir sorun olmaz. Ee sen izin ister, punduna getirmezsen, tabiki herkes önce kendi ailesi der. Zaten gündüzde eğitimde olacaksınız. Yoksa gelin de olsa kimse düzenini bozmak, geline özel yemek çıkartmak, 3 gün misafir ağırlamak istemez. Misafirliğin kısası makbül. Kendi oğlu olsa tabi başka olur.

X