Evlilik ve Soru İşaretleri

Maddi sebeplerden okuyamadığına eminim ailesi de hep öyle anlattı çok istedi ama gönderemedik diye. Şuan kendi mesleğinde herkes onu çok seviyor çok da çalışkan. Asgarinin üstünde kazanıyor fakat lisans mezunu olmadığı için garantisi var diyemiyorum.
Hep bu şekilde asgarinin üstünde maaş alacak kendi işini yapmadığı sürece. Durum bu.
Şu an sorun yok gibi gelebilir ama evlilikte maddi konular sorun yaratıyor.

Kadının erkekten çok kazanması, evi maddi konuda çekip çeviren olması, hâl böyleyken bir de adamın ailesine yardım etmesi… bu sorunlar uzar gider.
Zaten 22 yaş daha. İki yıl sonra anlayacaksınız.

Yine de her şeyden öte 3 yıl boyunca yalan söylemesi ve bunu “utandım” şeklinde normalleştirmesi kabul edilemez. Seni tavlamak için deseydi yüzüne bakmazdınız ama utandım diyince insan nasıl vicdan yapıyor değil mi…

Hayat çok zor. Ben hep mantıklı düşünen bir genç kız oldum.Erkek arkadaşımla üniversitelilerin olduğu bir ortamda tanıştık. O çalışıyor ben okuyordum. Sen neler yapıyorsun diye sorduğumda zaten çalıştığı sektörde önlisans mezunu olduğunu söyledi. Ben de sorgulamadım. Aileme o şekilde bahsettim ondan. 3 yıl sonra öğrendim yıllarca vicdan azabı çekmiş , mezun değilmiş ve çalışmak zorunda olduğu için üniversite kazanıp gidememiş. Zaten o da 24 yaşında. Bana çok utanarak ve ağlayarak anlattı bunu. Hatta direkt ayrılmamı bekliyordu. Kıyamadım çünkü annesi bile anlatır bana çok bağlıydı derslerine hayali okumaktı ama okutamadık diye. Ailesi de bana yalan söylediğini bilmiyor. Erkek arkadaşım fabrikada çalışıyor , ağır şartları yok , yaşıtlarına göre asgarinin üstünde bir kazancı var. Erken yaşta çalışmaya başladığı için kendine araba almış kredi ile. Aslında ışık var fakat aile ayağına bağ olmuş bir şekilde.

Uzak mesafe değil her gün dip dibeyiz ilk gün yalan söylemiş bulunduğu için sonrasında utanmış yalan söyledim demeye. Bu benim kendimde eksikliğim kendi ezikliğim okumak hayalimdi kazandım gidemedim sen bunu sorun edersin diye çok korktum ama vicdan azabı çekiyorum yıllardır dedi. Yani sonuç olarak ben aile durumunu da içlerine girmeye başladıkça öğrendim. O kadar sorgulayıcı biriyim ki sürekli hata arıyorum yok gerçekten çevremizdeki herkes özeniyor onun bana olan davranışlarına. Rahat yaşamanın kapısı gördüğünü düşünmüyorum çünkü hiçbir şey belli değilken de aynıydı şimdi de aynı. En büyük destekçim. Bu arada iki yıllık okudum dediği işi yapıyor şuan kimya sektöründe. Sadece okumadan yapıyor. Yalan söylemesi çok üzdü beni ama onun durumuna da çok üzüldüm
Vicdan mı 😅 Ahhh ahhh çok güzel manipule ediyor seni, cnm bence biz ne desekte sen bu derede yıkanacan gibime geliyor, kendine yazık etme erkekleri bilmiyorsun, evlenene kadar bu vicdan azapları sonra evlenmeseydin olur o...

Hep bu şekilde asgarinin üstünde maaş alacak kendi işini yapmadığı sürece. Durum bu.
Şu an sorun yok gibi gelebilir ama evlilikte maddi konular sorun yaratıyor.

Kadının erkekten çok kazanması, evi maddi konuda çekip çeviren olması, hâl böyleyken bir de adamın ailesine yardım etmesi… bu sorunlar uzar gider.
Zaten 22 yaş daha. İki yıl sonra anlayacaksınız.

Yine de her şeyden öte 3 yıl boyunca yalan söylemesi ve bunu “utandım” şeklinde normalleştirmesi kabul edilemez. Seni tavlamak için deseydi yüzüne bakmazdınız ama utandım diyince insan nasıl vicdan yapıyor değil mi…
Dışarıdan eğitime önem verdiğim gözüküyormuş. O anda okumadım dese kendini çok ezik hissedermiş onunla asla olmam diye düşünmüş. Dediğiniz gibi tavlamak için yani. İşin içine maddiyat aile vs girince ben bu yalanı sineye çektim. Keşke hiç öyle yalan söylemeseydi ben de aileme yalan söylemiş bulundum.
Vicdan mı 😅 Ahhh ahhh çok güzel manipule ediyor seni, cnm bence biz ne desekte sen bu derede yıkanacan gibime geliyor, kendine yazık etme erkekleri bilmiyorsun, evlenene kadar bu vicdan azapları sonra evlenmeseydin olur o...
Neymiş bu erkekler ya bıktırmışlar bizi. Annem de aynılarını söylüyor evlenince değişir bu ilgisi azalır o zaman gözünüze batmaya başlar diyor. Bir bildiğiniz vardır diyorum ve evlilik için acele etmiyorum iyice tartmam lazım :halay:

Yanıtınız için teşekkür ederim. Aileme doğruyu söyleyemedim çünkü gerçeği ben de ilişkimizin 3. yılında öğrendim. Şuanda staj yapıyorum ve yazılım sektöründeyim. Tamamen düzenli bir kazancım olana kadar evlenmeyi düşünmüyorum. Fakat evliliğe doğru giden bir ilişki olduğu için burada konu açıp büyüklerime danışmak istedim. Dediğiniz gibi her hareketi gözlemliyorum fakat tık yok maddi ve manevi sorunlara rağmen kendini iyi yetiştirmiş diyebilirim. Tabii bu görünen kısmı ilerde ne olur bilemiyorum
3 yil boyunca bunu sizden saklamis. Bu utanmakla falan aciklanamaz dupe duz kobra gibi yalan bu.
Hadi yalan soyledigini goz ardi edelim. Bu yaslardayken aranizdaki bu egitim farki pek fazla ucurum acmaz ama. Siz bir calismaya baslayin butun dunya gorusunuz degisecek bu kisi ile aranizda vizyon farki olusacak. Siz plazalarda calisacak iyi paralar kazanicaksiniz. Iyi unilerden mezun bir suru insanla ayni ortamlara girecekseniz, onlar dunyaya bakis acinizi degistirecek. Arkadas ortamlariniza sevgilinizi soktugunuzda hangi uniden mezunsun ne is yapiyorsun diye soracaklar. Bu soru ikinizi de gerecek.
Siz yurtdisina tatile ya da yasamaya gitmek isteyeceksiniz. Disarda guzel romantik bir yemek yemek isteyeceksiniz ya da Erzurum'a kayaga gitmek. Bu adam bu imkanlari saglayabilcek mi?
Siz de zaten bunlarin farkindasiniz ve mantik devreye girmis askin toz pembe gozlugunu cikarmissiniz.
Kimse ilk sevgilisi ile evlenmek zorunda degil, her iliski de evlilikle bitmek zorunda degil. Genc yasta baslayan iliskiler ozellikle, o yaslarda hayatimiza aldigimiz insanlar icin cok fazla bir kriterimiz olmuyor. Her iki taraf da henuz cocuk cunku.
Bence sizde pisman olur muyum endisesi var ama merak etmeyin pisman olmucaksiniz.

Evet bana yansıyacağını düşünüyorum çünkü annesi çalışmıyor kirada oturuyorlar . Ortada ortaokula giden bir kız kardeş var. Burada sevgilime dolayısıyla bize çok sorumluluk düşecek. Boşanmasalar evde sürekli huzursuzluk ki boşanma mevzusu bir kere daha açılıp rafa kalkmıştı. Zaten sevgilimin çok iyi bir kazancı ve mesleği olmadığı için hem bana hem annesine kız kardeşine nasıl yetecek? Bu durum beni üzüyor.
Gelin hanımın hem mesleki kazancı hem ailesinin maddi durumu iyi diye ihale ya direkt size veya dolaylı olarak eşinizin gelirinin büyük bölümünü onlara vermesi suratiyle kalacak . Hersekilde size kalacak yani.

Yok yok bence konu sahibinin bir ayagi disarda, ayrilir. Ama eger bi hata eder de evlenirse, karsi taraftan evlenmeden biliyordun lafini cok duyacak.
Bence cocugun bu kadar ustune dusmesinin sebebi de boyle okumus etmis kiz bi daha bulamaz ondan. Zaten konu sahibini de yala soyleyerek tavlamis.

22 yaşında evlenmeyin zaten. 25,26 dan önce evlenmeyi sağlıklı bulmuyorum.

Ayrıca davul bile dengi dengine. Erkek arkadaşınız size uygun değil, evlenince ve cicim ayları geçince gerçekler tokat gibi yüzünüze çarpacak. Mutsuz olacaksınız. Şimdiden yol yakınken ayrılın

Yok yok bence konu sahibinin bir ayagi disarda, ayrilir. Ama eger bi hata eder de evlenirse, karsi taraftan evlenmeden biliyordun lafini cok duyacak.
Bence cocugun bu kadar ustune dusmesinin sebebi de boyle okumus etmis kiz bi daha bulamaz ondan. Zaten konu sahibini de yala soyleyerek tavlamis.
Ya zaten şuan erkekler gelirine ve mesleğine göre kız seçiyor. Yazılımcı bir kız da muazzam bir aday ve gelir kaynağı. Şu kulaklar ilk karısı ölünce ikinci eşi bulmak için eş arayan adamın bari öğretmen olsun düzenli geliri olur dediğini duydu yani . Memur olmayan kızlarla görüşmeye erkekler kv adaylari var

Ya zaten şuan erkekler gelirine ve mesleğine göre kız seçiyor. Yazılımcı bir kız da muazzam bir aday ve gelir kaynağı. Şu kulaklar ilk karısı ölünce ikinci eşi bulmak için eş arayan adamın bari öğretmen olsun düzenli geliri olur dediğini duydu yani . Memur olmayan kızlarla görüşmeye erkekler kv adaylari var
Gercekten oyle. Bir de kadinlara derler erkegin parasina bakiyor diye. Devir degisti, tam tersi erkekler bakiyor artik boyle seylere. Konu sahibi gibi naif tipler de ask sevgi daha onemli diye romantik romantik yesilcamdan kalma dusuncelerle, gercekci olmayan masallara inaniyorlar.

Gercekten oyle. Bir de kadinlara derler erkegin parasina bakiyor diye. Devir degisti, tam tersi erkekler bakiyor artik boyle seylere. Konu sahibi gibi naif tipler de acaba ask sevgi daha onemli diye romantik romantik yesilcamdan kalma dusuncelerle, gercekci olmayan masallara inaniyorlar.
Evlilik kararı asla romantik hisleri tolere edebilen bir karar değil gözü dört açıp projeksiyon makinası gibi incelemek lazım boşanma travması büyük bir travma çünkü.

Keşke maddiyat bu kadar büyük problem olmasa. Ne yazık ki öyle. Onu hiç hor görmedim bu şartlar altında yapabilecek en iyisini yapmış. Herkesin şartları eşit değil maalesef. Ki ben yaşlı bir amca bile görsem garsonluk yapan gözlerim dolar bu yaşında insanlara hizmet ediyor diye. Hayat çok acımasız. Sevgilimde de o çaresizliği görünce bırakmaya kıyamıyorum fakat kendi hayatıma mani mi oluyorum diye düşünüyorum.
Herkes kendine göre en iyisini yapar. Kendi hayatınız için vazgecmeniz gerekiyor. Lise mezunu geliri iyi olmayan biri size ne verebilir. Aşk sevgi demeyin bu hayatta sevgisiz yaşanır ama parasız asla. Ayrıca kendi statünüzü düşünün etrafa benim sevgilim lise mezunu fabrika işçisi mi diyeceksiniz

Dışarıdan eğitime önem verdiğim gözüküyormuş. O anda okumadım dese kendini çok ezik hissedermiş onunla asla olmam diye düşünmüş. Dediğiniz gibi tavlamak için yani. İşin içine maddiyat aile vs girince ben bu yalanı sineye çektim. Keşke hiç öyle yalan söylemeseydi ben de aileme yalan söylemiş bulundum.

Neymiş bu erkekler ya bıktırmışlar bizi. Annem de aynılarını söylüyor evlenince değişir bu ilgisi azalır o zaman gözünüze batmaya başlar diyor. Bir bildiğiniz vardır diyorum ve evlilik için acele etmiyorum iyice tartmam lazım :halay:
Bak eşim gayet modern eğitimli ve işi gücü olan bir eğitimci fakat yine de evlilik çok zor geliyor bana , evin sorumluluğunu, çocuğun sorumluluğunu paylaştığımız halde yine de çok yorucu , demek istediğimiz aynı sosyokültürel düzeyde birisi ile olmazsan hem tüm yük üzerine kalır ( anasının eğitmediği bir hödükle uğraşırsın) yetmezmiş gibi bir de ailesi anası danası ile uğraşırsın, bizim toplumun erkekleri az buçuk ortada zaten, çoğu anne ve aile bağımlısı, evlenince en büyük marifetleri eşlerini ailesine ezdirmek ve köle olmasını beklemek, bu denli bozuk ,çürük bir sosyal yapıda iken çok dikkat etmeli genç kızlarımız evlilik yaparken, burda sana yazan kadınların %90 nı evli ve tecrübeli , annen de en az burdaki kadınlar kadar bilgili ve de tecrübeli, bu kadar insan yanılıyor olamaz değil mi 🙃 Ben bizim kadınlarımızın yetiştirdiği hastalıklı erkek zihniyetinden bahsediyorum, birçoğu ağır vaka , en basiti benim arkadaşım çok başarılı bir öğrenci iken aynı senin gibi bir adama kandı hem de kendinden 10 yaş kadar büyük bir adam, annesi kendini parçaladı ama arkadaşım 17 yaşında evlendi , şimdilerde 2 cocuklu bir kadın ve 3. Ye hamile , telefonda konuşurken aynen şöyle dedi "şimdiki aklım olsa asla evlenmezdim , bu denli değişik ve cahil insanların arasında kalmazdım" ( eş ailesi ile baya sorunlu) 3. Ye de yanlışlıkla hamile kalınca iyice halden düşmüş zavallı hayata dair umutları bitmiş, çocukları için bile keşke olmasaydılar diyecek hale gelmiş, akıllı ol anneni dinle derim, yolda görsen selam vermeyeceğin insanların içine düşme sonra...

Evlilikte denklik çok önemli.
Biz eşimle eğitimde dengiz ama ailelerimiz çok çok başka kültürden. Bu bile bana zor geliyor.
Gidip kaldığım beş gün bile ızdırap. Çocuğumun böyle akrabalarının olması da dert aslında.
Sonun her türlü pişmanlık olur devam edersen. Sizde eğitimde de uçurum var.
Olmaz. Mümkün değil

E hadi yalan söyledi tavladı. 3 yıl ne? Dur tahmin edeyim kaybetme korkusu zımbırtıları:)
E şimdi siz ailenize de yalan söylediniz bu saatten sonra ne diyeceksiniz aslında lise mezunu ama utanmış söyleyememiş mi??
Acaba aileniz de vicdan yapıp ah yazık ne de masum bi yalan, utanma duygusu varmış üstelik der mi:)
Denginiz birini bulun.
Hayat böyle yalanların masumlaştırıldığı romantize edildiği kadar yumuşak değil. Gerçekler bugün değilse yarın karşınıza çıkar zaten.

Her sevgili evlenmek zorunda mı? Bu senelerimi harcama klişesi çok saçma geliyor. Sevgili olmadan tanımadan nasıl karar verir. Bir taraf için olmazsa ayrılık olur. Bu çok normal olması gereken şeydir.
Her kadın için demiyorum ama bazı kadınlar evlilik meraklısı olduğu için ilk ilişki nikah masasında bitmeli gözüyle bakıyor

Ne evliliği 22 yaşında.kim olursa olsun.devam edecek kadar iyi bir ilişkiyse senelerce evlenmeden devam etsin ne olacak ki.işinden gücünden kalırsın.bir de ne gerek var.

Her kadın için demiyorum ama bazı kadınlar evlilik meraklısı olduğu için ilk ilişki nikah masasında bitmeli gözüyle bakıyor
İşte bunu teşvik eden de bu kadar sene aklın neredeydi, senelerini yemeseydin sözleri biraz da.
İlişkiye başladığında sana iyi gelen sonradan kötü de gelebilir. Ayrılmaktan doğal ne var ki?

Bak eşim gayet modern eğitimli ve işi gücü olan bir eğitimci fakat yine de evlilik çok zor geliyor bana , evin sorumluluğunu, çocuğun sorumluluğunu paylaştığımız halde yine de çok yorucu , demek istediğimiz aynı sosyokültürel düzeyde birisi ile olmazsan hem tüm yük üzerine kalır ( anasının eğitmediği bir hödükle uğraşırsın) yetmezmiş gibi bir de ailesi anası danası ile uğraşırsın, bizim toplumun erkekleri az buçuk ortada zaten, çoğu anne ve aile bağımlısı, evlenince en büyük marifetleri eşlerini ailesine ezdirmek ve köle olmasını beklemek, bu denli bozuk ,çürük bir sosyal yapıda iken çok dikkat etmeli genç kızlarımız evlilik yaparken, burda sana yazan kadınların %90 nı evli ve tecrübeli , annen de en az burdaki kadınlar kadar bilgili ve de tecrübeli, bu kadar insan yanılıyor olamaz değil mi 🙃 Ben bizim kadınlarımızın yetiştirdiği hastalıklı erkek zihniyetinden bahsediyorum, birçoğu ağır vaka , en basiti benim arkadaşım çok başarılı bir öğrenci iken aynı senin gibi bir adama kandı hem de kendinden 10 yaş kadar büyük bir adam, annesi kendini parçaladı ama arkadaşım 17 yaşında evlendi , şimdilerde 2 cocuklu bir kadın ve 3. Ye hamile , telefonda konuşurken aynen şöyle dedi "şimdiki aklım olsa asla evlenmezdim , bu denli değişik ve cahil insanların arasında kalmazdım" ( eş ailesi ile baya sorunlu) 3. Ye de yanlışlıkla hamile kalınca iyice halden düşmüş zavallı hayata dair umutları bitmiş, çocukları için bile keşke olmasaydılar diyecek hale gelmiş, akıllı ol anneni dinle derim, yolda görsen selam vermeyeceğin insanların içine düşme sonra...
Benim sevgilimin ailesi cahil insanlar değiller , müstakbel kayınvalidem çalışmak istemiş kayınpeder çalıştırmamış , sevgilim okumak istemiş tek kişi çalıştığı için ve kirada oldukları için göndermemişler. Aslında baba hep ayak bağı olmuş bu aileye. Sevgilimin annesi bile der seni asla ezdirmiyor kimseye laf söyletmiyor diye. Yardıma gelince onu da yapacağını düşünüyorum. Bunların hepsi varsayım ama ilerde değişir mi bilmiyorum. Yani tek soru işareti eğitim + babası + maddiyat. Yoksa karakterden yana çok memnunum zaten zorlayıcı olan bu. Kalp ve mantık arasında kalmak.
Evlilikte denklik çok önemli.
Biz eşimle eğitimde dengiz ama ailelerimiz çok çok başka kültürden. Bu bile bana zor geliyor.
Gidip kaldığım beş gün bile ızdırap. Çocuğumun böyle akrabalarının olması da dert aslında.
Sonun her türlü pişmanlık olur devam edersen. Sizde eğitimde de uçurum var.
Olmaz. Mümkün değil
Bizim ailelerimiz aynı memleketli. Kültür olarak anlaşırlar fakat erkek arkadaşımın babasının sorumsuzluğu babamı rahatsız edecek karısını aldatan adamdan ne hayır gelir benim kızıma diyecek. Sonra evleneceğimiz zaman illa ki beklentiler olacak onlar bunu karşılayamazsa bize destek olamazlarsa ailem yine üzülecek. Çünkü biriyle evlenirken ailesiyle de evlenirsin maalesef.

X