Evlilikte eş ve eş ailesi ile anlaşmak

Sakin, kararlı, kendinden emin duracaksınız. Maaşınızın kontrolü sizde olacak. Sizin yerinizde olsam bankadan kasa kiralar ve kasaya her ay altın atardım.

Eşiniz ailesinden farklı değil, takımlar. Bunlar sizin maaşlı kişi, parasını bize veriyor demek ki istediğimiz gibi kontrol ederiz demişler ve si en baştan dürüst davranmamışlar. Eve, borçlara yardım etmeyin. Psikiyatri desteği alın, sakin olun, muhatap olmayın.

Ailesi ile bir süre görüşmeyin. Kendi ailenizi, kendinizi ezdirmeyin. Mesafeli olun. Yüz göz olmayın. Hayal kırıklığı ve kandırılmışlık var öfkelisiniz ama kendinizi tutun. Akıllıca yaklaşın. Aile sizin karşınıza böyle mi oldu ne oldu derse asla onlarla muhatap olmayın tartışmayın

Planlarını yıkmış olursunuz. Şu ana kadar nereye ne verildi, faturaları vardır. Düğün yerinin, eşyaların. Hesap edin. Kalan borcu eşiniz kendi ödesin, arabasını satsın bitirsin. İlk yorumlarda yaşayan kişinin yaptığı gibi. En baştan sakince rest çekin
Aman boşanamam, ortada kalırım korkunuz olmasın. Sizi kışkırtmak isterler, derin nefes alıp verin ve oyuna gelmeyin.

Teşekkür ederim yorum için. Uzamasın diye detayları yazamadım ama ben şuan rest çeken tarafım onlara gidip gelmiyorum evime de almıyorum ama sinirime o kadar kapılıyorum ki çok aşırı tepkiler veriyorum hakaretler ediyorum pasif değilim ama bu tepkilerimde eşimde işe yaramıyor belki zamanla olacak birden değil bilmiyorum sabırsızım hiç bir şey elde edemiyorum değil ama istediğim şekilde yapamıyorum çünkü eşim olacakla çok fazla kavga etmek beni üzüyor korkutuyor gereksiz insanlar yüzünden boşanmak istemiyorum
Eş ailesini asla evinize almamanız da bir sorun , sınırlı düzeyde görüşün ama işlerinize de karıştırmayın ve bunun muhasebesini eşinizle önceden yapın ki sonra ailesi sorun çıkarırsa kimse sizin üstünüze gelemesin , aslında eşiniz düzelse aile en kolayı, eşinize net olun , saldırgan ve yıkıcı olmayın, yapıcı ama aynı zamanda sınırlarını koruyan güçlü ve umursamaz olun , eşinizin size yaklaşmaması falan bunları dert etmeyin sessizce izleyin sabırlı olun , ve net konuşun rahatsız olduğunuz konularla ilgili, neyden niçin rahatsızsinız kafasına vura vura öğreteceksiniz yapacak bişey yok , aksi taktirde bu evliliği bitirmekten korkmadığınızı bilsin ve sakın hamile kalmayın evlilik oturmadan ...

mihriman sultanda işe yaramış sizde boşanmaya gidebikir . boşanıncda pişman olmayın . iki ucu b.. lu değnek . boşanmayı göze alacaksınız. hep cazgırlık yapayım hem boşanmayayaım olmuyor. çoğu kadın bu sebeble boşanadı . önce düşünün kararınızı verin .
Yanlız ben cazgırlık yapmadım 😅 sadece net ve sınırlı durdum 🌿

Oncelikle esinle tartismayi birak kavga etmeden guzellikle.konusrak esinle halledebilecegin bir mesele. Ona guzel ornekler sun bak canim biz oduyoruz ama benim aklima su yatmiyor bu boyle diye naiflikle sakince anlat. Gerekirse bir sure boyle guzel guzel konusarak onun icine işle ince ince. Emin ol bi sure sonra senin hakli oldugunu anlayacaktir. Guzellik her kapiyi acar buna inaniyorum 🌸

Siz maalesef yanlış adama aşık olmuşsunuz ve en kötüsü adam da sizi seviyor zannediyorsunuz
İnşallah daha büyük bataklığa saplanmadan aslında sevilmediğinizi anlar kurtarırsıniz kendinizi
Eş sevmiyorsa ne yapsa boş gerçekten, sevgi varsa fedakarlık da devreye giriyor kaybetme korkusu ile..

Okuyorum da taktikler hep aynı ya. Keşke eğlenecek tüm kızlar buraları iyice okusa ezberlese. Benzer bu 7-8. Konu ve hep aynı yaklaşımlar erkek tarafı ve eş kişisi. Hep maaşlı kız. Sürekli yüz göz olma derdinde, her gün arayanları her saat kamera ile arayanları, aynı apartmana taşıtmaya çalışanlar. Evlenmeden önce oğlan araba alır babanın üstüne veya ev ve kıza kitler borcu. Düğün altınlarına çökmeler.

Ülke ekonomisi kötü millet hırlaştı desen yirmi yıllık hikayeler var benzer, kaç kişi farklı zamanlarda konu açtı ve hep agresif karaktersiz erkek.

Resmen kandırmaca

Eş sevmiyorsa ne yapsa boş gerçekten, sevgi varsa fedakarlık da devreye giriyor kaybetme korkusu ile..
Sevmediği o kadar belli ki , büyük ihtimalle konu sahibi buna itiraz edecek çünkü adam seviyor gibi yapıyordur ama konudan çok net belli sevmediği ve bir yalancı oldugu

Sakin, kararlı, kendinden emin duracaksınız. Maaşınızın kontrolü sizde olacak. Sizin yerinizde olsam bankadan kasa kiralar ve kasaya her ay altın atardım.

Eşiniz ailesinden farklı değil, takımlar. Bunlar sizin maaşlı kişi, parasını bize veriyor demek ki istediğimiz gibi kontrol ederiz demişler ve si en baştan dürüst davranmamışlar. Eve, borçlara yardım etmeyin. Psikiyatri desteği alın, sakin olun, muhatap olmayın.

Ailesi ile bir süre görüşmeyin. Kendi ailenizi, kendinizi ezdirmeyin. Mesafeli olun. Yüz göz olmayın. Hayal kırıklığı ve kandırılmışlık var öfkelisiniz ama kendinizi tutun. Akıllıca yaklaşın. Aile sizin karşınıza böyle mi oldu ne oldu derse asla onlarla muhatap olmayın tartışmayın

Planlarını yıkmış olursunuz. Şu ana kadar nereye ne verildi, faturaları vardır. Düğün yerinin, eşyaların. Hesap edin. Kalan borcu eşiniz kendi ödesin, arabasını satsın bitirsin. İlk yorumlarda yaşayan kişinin yaptığı gibi. En baştan sakince rest çekin
Aman boşanamam, ortada kalırım korkunuz olmasın. Sizi kışkırtmak isterler, derin nefes alıp verin ve oyuna gelmeyin.
Çok teşekkür ederim bende öyle düşündüm el attım nereye ne ödüyorsun birlikte gidelim ödeyelim dedim tek suçum aşırı tepkiler veriyorum kontrollü olmayı öğrenmek zorundayım sinirden ölsem de bunu başarmam lazım. Çok iyi geldi çok sağolun

Okuyorum da taktikler hep aynı ya. Keşke eğlenecek tüm kızlar buraları iyice okusa ezberlese. Benzer bu 7-8. Konu ve hep aynı yaklaşımlar erkek tarafı ve eş kişisi. Hep maaşlı kız. Sürekli yüz göz olma derdinde, her gün arayanları her saat kamera ile arayanları, aynı apartmana taşıtmaya çalışanlar. Evlenmeden önce oğlan araba alır babanın üstüne veya ev ve kıza kitler borcu. Düğün altınlarına çökmeler.

Ülke ekonomisi kötü millet hırlaştı desen yirmi yıllık hikayeler var benzer, kaç kişi farklı zamanlarda konu açtı ve hep agresif karaktersiz erkek.

Resmen kandırmaca
Cahil ailelerin kökü kuruyacak elbet bu toplum değişecek bir gün

Burada eşinizin ailesinden önce gerçekten eşiniz sıkıntılı. Göreve gittiğinden bahsetmişsiniz muhtemelen polis veya asker Türkiye ortalamasına baktığımızda ortalamanın bir tık üzerinde maaş alan insanlar bunlar , siz de çalışıyormuşsunuz ne demek hâlâ daha size gelince paranın yetmemesi ve aileye ekstra ekstra destek çıkılması ? Evlilikte pek çok şey konuşulduğu gibi gelir gider dengesininde konuşulması, ortak karar alınması gerekmez mi ? O halde herkes evlendikten sonra ailesine destek çıkmaya veya ailesinden geçirmeye devam etsin böyle şey mi olur ? Ailede alışmış bir kere talep etmeye çocuklarını bağımlı hale getiriyorlar, çocukları kendi çekirdek ailesini tanımıyor ancak kendi çıkarları doğrultusunda göz yumuyorlar. Oturun konuşun içinize sinen sinmeyen yönleri etraflıca konuşmak lazım diye düşünüyorum zaten konuşulamıyorsa o zaman sıkıntı büyük hiç olmadı devam edeceğim diyorsanız da mümkünse borca girin en azından kendi borcunuzu ödemiş olur, mal sahibi olmuş olursunuz .

Oncelikle esinle tartismayi birak kavga etmeden guzellikle.konusrak esinle halledebilecegin bir mesele. Ona guzel ornekler sun bak canim biz oduyoruz ama benim aklima su yatmiyor bu boyle diye naiflikle sakince anlat. Gerekirse bir sure boyle guzel guzel konusarak onun icine işle ince ince. Emin ol bi sure sonra senin hakli oldugunu anlayacaktir. Guzellik her kapiyi acar buna inaniyorum 🌸
Haklısınız bana zaten sen sonuna kadar haklısın ama o kadar çok çirkinleşiyorsun ki seni anlayamıyorum diyor

Burada eşinizin ailesinden önce gerçekten eşiniz sıkıntılı. Göreve gittiğinden bahsetmişsiniz muhtemelen polis veya asker Türkiye ortalamasına baktığımızda ortalamanın bir tık üzerinde maaş alan insanlar bunlar , siz de çalışıyormuşsunuz ne demek hâlâ daha size gelince paranın yetmemesi ve aileye ekstra ekstra destek çıkılması ? Evlilikte pek çok şey konuşulduğu gibi gelir gider dengesininde konuşulması, ortak karar alınması gerekmez mi ? O halde herkes evlendikten sonra ailesine destek çıkmaya veya ailesinden geçirmeye devam etsin böyle şey mi olur ? Ailede alışmış bir kere talep etmeye çocuklarını bağımlı hale getiriyorlar, çocukları kendi çekirdek ailesini tanımıyor ancak kendi çıkarları doğrultusunda göz yumuyorlar. Oturun konuşun içinize sinen sinmeyen yönleri etraflıca konuşmak lazım diye düşünüyorum zaten konuşulamıyorsa o zaman sıkıntı büyük hiç olmadı devam edeceğim diyorsanız da mümkünse borca girin en azından kendi borcunuzu ödemiş olur, mal sahibi olmuş olursunuz .
Eşim sıkıntı zaten ama öyle bir duygu sömürüsü var ki işte ben seni ne yokluklarla okuttum annesi temizliğe falan gidermiş.. bende bunları duyunca zaten hiç ekonomik beklentiye girmedim biz yaparız dedim ikimiz bir çok şeyi sonra dan aldık ikimiz ödüyoruz. Ama ailesi daha sıkıntılı insan çocuğundan niye para ister muhtaç da değil üstelik emekli aynı zamanda çalışıyor evi var

Merhaba,

Bundan 6 ay önce bu konularda konu açacağımı hiç düşünmezdim.
Eşimi çok seviyorum sevgimin gücü her şeye yeter sandım. Kafam inanılmaz karışık öğüt alabileceğim kimsem yok. Bana tecrübeli, sağlıklı evlilikleri olan hemcinslerimin tavsiyelerine çok ihtiyacım var.

Konuya girecek olursam. 6 aydır evliyim. Eşimde çalışıyor bende çalışıyorum. Evlenirken kimseden bir şey beklemedim herkes kültürüne ekonomisine göre ne yapmak istiyorsa onu yapsın dedim. Altın eşya ıvır zıvır hiç birisine önem vermedim. Benim ailem üstüne düşeni yaptı, 1 yıl nişanlı kaldık eşim bekarken kredi çekip araba almıştı onun borcunu ödüyordu, bedelli askerlik borcunu ödüyordu. Benim ailemin aldıklarının dışında kalanları da eşim ailesiyle birlikte ödüyor diye düşünüyordum. Bu arada bir çok şeyi de ben destekliyordum nişanlıyken eşime para gönderiyordum. Neyse 1 yıl sonunda düğün oldu zaten sadece salon takımı aldık bide 2 tane beyaz eşya ev boştu yani. Ailem ödeyecek bizde evimizin geriye kalan eksiklerini yavaş yavaş alırız dedi. Tamam dedim. Düğünden 3 gün sonra ver altınların hepsini borçları ödeyecem dedi meğer ailesi hiç bir şey ödememiş. Altınları verdim. Bi göreve gitti toplu rakam aldı 30 bin kadar onu da verdik. Ay ay sürekli vermeye devam etti. Kısacası biz eve 50 bin liralık eşya aldıysak 100 bin lira ödemiş olduk. Nereye ödüyoruz belirsizlik. Bu konu böyle.

Diğer bi konu, ikimizde aynı semtte çalışıyoruz ama onun ailesi aynı binada oturmak istedi kendi evleri değil kiracıyız. Kabul etmedim güya kavga gürültü karşı binadan ev tuttuk. Sorun çıkmasın diye sustum.

Bütün bunları kapattım. Düğünden 3 4 ay sonra hâlâ kredisini masraflarını bizim ödediğimiz onların da istediği zaman kullandığı sözde eşimin ama babasının üzerine olan araba. Otururken babası sana zamanında bu arabayı alırken yardım etmiştim benim hakkımı öde dedi.

Çok uzamasın diye özetle anlatmaya çalıştım bütün bunlar benim fazlasıyla zoruma gidiyor. Tamam ekonomik destek zaten beklemedim ama ben eşimle oturmak istediğim evi seçemiyorum eşşek gibi çalışıyorum özgür olmak için okudum ettim hiç bir şey istemedim beni satın almasınlar diye ama artık benim bu yaşadıklarım kullanılmaktan öteye gitmiyor.

Böyle bi durumda nasıl davranmalıyım sürekli eşimle kavga ediyoruz saygımız kalmadı birbirimizi seviyoruz ama o ailesini kaybetmekten korkuyor. Lütfen bana taktik verin kısacası ya nasıl bi yol izlemem gerekiyor evlilik nasıl bir şey. Teşekkür ederim şimdiden
Cocuk yapmayin.
Dugun masrafini zaten karsilamissiniz evlenirken.
Ailecek sizi calistirip yicekler herhdle.
Benim kredisini odedigim arabayi ne hakla aliyor ailesi?
Ayrica pardonda dotune guvenmeyen adam evlenmesin.Dugunden sonra kadinin altinlariyla ev kurdum demesin bi zahmet.
Zaten kadin olarak uzerimize duseni yapip calisiyorz,bide benim anamin babamin disinden tirnagindan arttirip,millete taktigi altinlari elimle elin oluna veremeyecm valla.
Evlenmeyeymis.
Bu konuda cok netim ben.Altin vermeyin kadinin hakki o.

Haklısınız bana zaten sen sonuna kadar haklısın ama o kadar çok çirkinleşiyorsun ki seni anlayamıyorum diyor
Belki farketmeden tartisma sirasinda yanlis seyler soyluyorsundur sinirle. Bazende kendimize elestiri yapmamiz lazim. Yasadiginiz durumda siz haklısınız buna lafım yok. Ama boyle biseyden esinizden yuvanizdan niye vazgecesiniz en guzeli guzel yollarla duzeltmek. Buda sevgiden gecer. Esinle bunu konusurken ona olan sevgini hatirlayarak konus o zaman kirmadan dökmeden sevgiyle yaklasmis olursun oda bu kadar zarif yaklasan birine hayir diyemez. Evlilik nakış gibi ince ince dokumak gerek . 🙂

Cok kisa suren evlilikte cok fazla olay ve yipranma sorunlusu esin tabikide. Sordunmu neden evlendik biz neden ben surekli borc oduyorum diye? Butceni ayirmani tavsiye ederim arabayida satin babasinin payini verin gerisini yatirim yapin boyle bir es arabayı da surekli ailesine kullandiriyordur. Ailesine yakin ev tutarak hata etmissiniz nisanliylen para gondermeniz korkunc bir hata siz onun velisi degildinizki neden boyle bisey yaptiniz. Yani borc icinde adamla evlenip ailesinden hicbisey beklememeniz falan neyse. Terapi ise yarayabilir ailesine hakaretler etmeyin sorun sende sinir cizemiyorsun ve biz bir aile olamadik diyebilirsiniz. Sinirlari belirlemek istediginizj soyleyin aksi durumda ayrilalim diye rest cekebilirsiniz

Cocuk yapmayin.
Dugun masrafini zaten karsilamissiniz evlenirken.
Ailecek sizi calistirip yicekler herhdle.
Benim kredisini odedigim arabayi ne hakla aliyor ailesi?
Ayrica pardonda dotune guvenmeyen adam evlenmesin.Dugunden sonra kadinin altinlariyla ev kurdum demesin bi zahmet.
Zaten kadin olarak uzerimize duseni yapip calisiyorz,bide benim anamin babamin disinden tirnagindan arttirip,millete taktigi altinlari elimle elin oluna veremeyecm valla.
Evlenmeyeymis.
Bu konuda cok netim ben.Altin vermeyin kadinin hakki o.
Hay ağzına ellerine sağlık. Çocuk yapamam zaten bu kadar sorununun üstüne birde vajinismusum ben oda ayrı bi konu

Eşim sıkıntı zaten ama öyle bir duygu sömürüsü var ki işte ben seni ne yokluklarla okuttum annesi temizliğe falan gidermiş.. bende bunları duyunca zaten hiç ekonomik beklentiye girmedim biz yaparız dedim ikimiz bir çok şeyi sonra dan aldık ikimiz ödüyoruz. Ama ailesi daha sıkıntılı insan çocuğundan niye para ister muhtaç da değil üstelik emekli aynı zamanda çalışıyor evi var
Dogurmayaymis.Biz demedik cocuk dogur bize ver.Bakin dugun borcu odemek zorunda degil aileler.Ama geri kalan demogojiler bizi baglamaz.Gelin gittik diye adamin anasina sut hakki veremiyecez baslik parasi,kusura bakmasinlar.

Ay benim çevremde ne var o şekilde bir aile oğulları evlendi ancak kendi çekirdek ailesi ile bir türlü huzurlu olamıyor çünkü sürekli çocuğun ailesi annesi ,kardeşleri seni şöyle zor şartlarda okuttuk senin için bunları yaptık diyerek duygu sömürüsü yapıyor ve sürekli büyük masraflar çıkartıyorlar. Onların ihtiyaçlarını karşılamaktan ,onların gönlünü yapmaya çalışmaktan bir türlü kendi çekirdek ailesiyle zaman geçiremiyor. Sürekli sıkıntıdalar . Şunu da anlamıyorum yani ebeveyn olarak çocuğunun beslenme, barınma gibi ihtiyaçlarını karşıladığında nasıl başına kalkmıyorsan eğitim ihtiyacını karşılayınca da başına kalkmamalısın ya. Okutma kardeşim o zaman. İleriye yönelik çocuğum olsun yaşlanınca bana bakar zihniyeti ile çocuk sahibi oluyorsan, çocuğum okusun para kazansın hep benim geçimimden mesul olsun zihniyeti ile okutuyorsan bu senin çocuğu yatırım olarak gördüğünü gösterir. Hoş değil.

Merhaba,

Bundan 6 ay önce bu konularda konu açacağımı hiç düşünmezdim.
Eşimi çok seviyorum sevgimin gücü her şeye yeter sandım. Kafam inanılmaz karışık öğüt alabileceğim kimsem yok. Bana tecrübeli, sağlıklı evlilikleri olan hemcinslerimin tavsiyelerine çok ihtiyacım var.

Konuya girecek olursam. 6 aydır evliyim. Eşimde çalışıyor bende çalışıyorum. Evlenirken kimseden bir şey beklemedim herkes kültürüne ekonomisine göre ne yapmak istiyorsa onu yapsın dedim. Altın eşya ıvır zıvır hiç birisine önem vermedim. Benim ailem üstüne düşeni yaptı, 1 yıl nişanlı kaldık eşim bekarken kredi çekip araba almıştı onun borcunu ödüyordu, bedelli askerlik borcunu ödüyordu. Benim ailemin aldıklarının dışında kalanları da eşim ailesiyle birlikte ödüyor diye düşünüyordum. Bu arada bir çok şeyi de ben destekliyordum nişanlıyken eşime para gönderiyordum. Neyse 1 yıl sonunda düğün oldu zaten sadece salon takımı aldık bide 2 tane beyaz eşya ev boştu yani. Ailem ödeyecek bizde evimizin geriye kalan eksiklerini yavaş yavaş alırız dedi. Tamam dedim. Düğünden 3 gün sonra ver altınların hepsini borçları ödeyecem dedi meğer ailesi hiç bir şey ödememiş. Altınları verdim. Bi göreve gitti toplu rakam aldı 30 bin kadar onu da verdik. Ay ay sürekli vermeye devam etti. Kısacası biz eve 50 bin liralık eşya aldıysak 100 bin lira ödemiş olduk. Nereye ödüyoruz belirsizlik. Bu konu böyle.

Diğer bi konu, ikimizde aynı semtte çalışıyoruz ama onun ailesi aynı binada oturmak istedi kendi evleri değil kiracıyız. Kabul etmedim güya kavga gürültü karşı binadan ev tuttuk. Sorun çıkmasın diye sustum.

Bütün bunları kapattım. Düğünden 3 4 ay sonra hâlâ kredisini masraflarını bizim ödediğimiz onların da istediği zaman kullandığı sözde eşimin ama babasının üzerine olan araba. Otururken babası sana zamanında bu arabayı alırken yardım etmiştim benim hakkımı öde dedi.

Çok uzamasın diye özetle anlatmaya çalıştım bütün bunlar benim fazlasıyla zoruma gidiyor. Tamam ekonomik destek zaten beklemedim ama ben eşimle oturmak istediğim evi seçemiyorum eşşek gibi çalışıyorum özgür olmak için okudum ettim hiç bir şey istemedim beni satın almasınlar diye ama artık benim bu yaşadıklarım kullanılmaktan öteye gitmiyor.

Böyle bi durumda nasıl davranmalıyım sürekli eşimle kavga ediyoruz saygımız kalmadı birbirimizi seviyoruz ama o ailesini kaybetmekten korkuyor. Lütfen bana taktik verin kısacası ya nasıl bi yol izlemem gerekiyor evlilik nasıl bir şey. Teşekkür ederim şimdiden
Selamlar, üç buçuk yıllık evliliğimden bahsedeyim ben de size. Biz de her şeyi kendimiz yaptık, bana nikahta takılan altınlara kadar eşim kendi parası ile aldı, ailesine verdi takmaları için. Yalnız benim ailem ufak tefek bazı şeyleri hediye ettiler. Geri kalan halı, perde, çanak çömlek, küçük ev aletlerini ben taksitle alıp evlendikten sonra 6 ayda falan ödedim. Yani eşim ailesini kararlarımıza dahil etmemek için bütçemize de dahil etmedi kısacası. Emrivaki ziyaretlere tepki verdim, çocuk yapmaya çalışmadım ilk 2 sene evlilik oturana kadar. Hoş, hala çocuğum yok, düşük bebeklerimle oba kuruyorum ahirete… Neyse. Kayınvalidemi içimden gelirse 1-2 haftada bir ararım, gelmezse aramam, canımı sıkıyor çünkü. Berbat bir insan da değil ama işte değişik bir kafası var, çok da ortak noktamız yok… Eşim benim yaptığım ve söylediğim her şeyde bana katılmasa bile başkalarına karşı benim arkamda durur, evde kendi aramızda hesaplaşırız. Kendi aileme karşı bile korur beni sağolsun, bence olması gereken de bu. Tabii karşılıklı bu, ben de aynı şekilde iade ederim ona davranışını. Biz bir karar aldıysak ailelerimizin dahil olmasına ikimiz birlikte direniriz. Bir tarafı kayırmayız. Birbirimize her zaman yüzde yüz katılmasak da dışarıya karşı birbirimizi asla ezdrmeyiz. Bence işin sırrı bu kadar basit.

X