Evlilikte eş ve eş ailesi ile anlaşmak

Eşim sıkıntı zaten ama öyle bir duygu sömürüsü var ki işte ben seni ne yokluklarla okuttum annesi temizliğe falan gidermiş.. bende bunları duyunca zaten hiç ekonomik beklentiye girmedim biz yaparız dedim ikimiz bir çok şeyi sonra dan aldık ikimiz ödüyoruz. Ama ailesi daha sıkıntılı insan çocuğundan niye para ister muhtaç da değil üstelik emekli aynı zamanda çalışıyor evi var
İlk zamanlar benzer durumlar yaşıyor çoğu çift şunu belirteyim ki hatalar bizim için. Hatalar yapmışsınız bunu kabullenin. Çok veren taraf kız tarafı olunca böyle dengeler şaşıyor. Aileden çok eşiniz hatalı. Düzelme mevzusuna gelince ilk sizin düzelmeniz gerekiyor. Kafanızı toplayın ve tartışmayı bırakın. Kendinizi iyi hissettiğinizde eşinizle güzel bir akşam konuşun. Örnek verecek olursak “ biz yeni bir aile kurduk ve sorumluluğum bu ailedir. Yaşamış olduğumuz olaylar beni üzmekle birlikte sana ve ailene olan davranışlarımı etkiliyor. Bundan sonra para mevzusu istemiyorum vs vs” konuşma yapmalısınız. Sonrasında maaşınızı ayırıp ayrı birikim yapın ailesine sınır çizin. Zamanla düzelicektir.
Benimde annem bizi temizlik yaparak büyüttü abim memur bende sağlıklıyım bi kere bile duygu sömürüsü yapmaz. Aksine kıyamaz hala para biriktirir bizim için.

Bir an önce terapinize başlayın, vajinismus tedavisini de acilen görün. Nu tedavinin başarıyla sonuçlanması eşiniz üzerindeki gücünüzü arttıracaktır diye düşünüyorum

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir konu sahibi.
Sevgililik ve nişan döneminde, eşinizin size karşı duyarsız, ailesine karşı bütçesini aşacak derecede verici olduğu ortadaymış.
Daha sevgiliyken sizden para almaya başlamış, aranızda kredi lafları geçmiş ve aynı dönemde eline geçen ilk fırsatta ailesine pahalı hediyeler almış. Size yazılmış burada ama siz aştık falan demişsiniz.
Tabi ki aşılmamış, üstüne yalanlar, üçüncü günde altın almalar, paralar nereye gitmiş haberiniz yok.
Eşinizin değişeceğini hiç sanmıyorum. 🤷🏽

Vergi değil de ilk defa araba üzerine olacaksa sigorta Yüksek çıkar. Ama nereye kadar? Her arabasını babasının üzerine mi yapsın herkes…

O da bir iki bin lira bir şey. Sizi kullanabildiği kadar kullanma derdindeler. Sizin gibi çöpsüz üzüm nerden bulacaklar. Evi taşıdınız, altınları verdiniz kolay manipüle ediliyorsunuz biz bunu oynatırız derdindeler.

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir konu sahibi.
Sizin sevgili ve nişan döneminde, eşinizin size karşı duyarsız, ailesine karşı bütçesini aşacak derecede verici olduğu ortadaymış.
Daha sevgiliyken sizden para almaya başlamış, aranızda kredi lafları geçmiş ve aynı dönemde eline geçen işler fırsatta ailesine pahalı hediyeler almış. Size yazılmış burada ama siz aştık falan demişsiniz.
Tabi ki açılmamış, üstüne yalanlar, üçüncü günde altın almalar, giden para nereye gitmiş haberiniz yok.
Eşinizin değişeceğini hiç sanmıyorum. 🤷🏽

Eski konularını okumadım yani. Tiyatro resmen. İşin garip tarafı aynı oyun haftada her gün oynanıyor başka oyuncular tarafından, sayfalarca ama dışardan izleyip ben de böyleyim diye kimse ders almıyor. Sanırım hırs yapıyorlar. Karşı taraf da güzel yönlendiriyor. Hırstan gözleri görmüyor.

Aşk, sevgi bu değil.

Merhaba,

Bundan 6 ay önce bu konularda konu açacağımı hiç düşünmezdim.
Eşimi çok seviyorum sevgimin gücü her şeye yeter sandım. Kafam inanılmaz karışık öğüt alabileceğim kimsem yok. Bana tecrübeli, sağlıklı evlilikleri olan hemcinslerimin tavsiyelerine çok ihtiyacım var.

Konuya girecek olursam. 6 aydır evliyim. Eşimde çalışıyor bende çalışıyorum. Evlenirken kimseden bir şey beklemedim herkes kültürüne ekonomisine göre ne yapmak istiyorsa onu yapsın dedim. Altın eşya ıvır zıvır hiç birisine önem vermedim. Benim ailem üstüne düşeni yaptı, 1 yıl nişanlı kaldık eşim bekarken kredi çekip araba almıştı onun borcunu ödüyordu, bedelli askerlik borcunu ödüyordu. Benim ailemin aldıklarının dışında kalanları da eşim ailesiyle birlikte ödüyor diye düşünüyordum. Bu arada bir çok şeyi de ben destekliyordum nişanlıyken eşime para gönderiyordum. Neyse 1 yıl sonunda düğün oldu zaten sadece salon takımı aldık bide 2 tane beyaz eşya ev boştu yani. Ailem ödeyecek bizde evimizin geriye kalan eksiklerini yavaş yavaş alırız dedi. Tamam dedim. Düğünden 3 gün sonra ver altınların hepsini borçları ödeyecem dedi meğer ailesi hiç bir şey ödememiş. Altınları verdim. Bi göreve gitti toplu rakam aldı 30 bin kadar onu da verdik. Ay ay sürekli vermeye devam etti. Kısacası biz eve 50 bin liralık eşya aldıysak 100 bin lira ödemiş olduk. Nereye ödüyoruz belirsizlik. Bu konu böyle.

Diğer bi konu, ikimizde aynı semtte çalışıyoruz ama onun ailesi aynı binada oturmak istedi kendi evleri değil kiracıyız. Kabul etmedim güya kavga gürültü karşı binadan ev tuttuk. Sorun çıkmasın diye sustum.

Bütün bunları kapattım. Düğünden 3 4 ay sonra hâlâ kredisini masraflarını bizim ödediğimiz onların da istediği zaman kullandığı sözde eşimin ama babasının üzerine olan araba. Otururken babası sana zamanında bu arabayı alırken yardım etmiştim benim hakkımı öde dedi.

Çok uzamasın diye özetle anlatmaya çalıştım bütün bunlar benim fazlasıyla zoruma gidiyor. Tamam ekonomik destek zaten beklemedim ama ben eşimle oturmak istediğim evi seçemiyorum eşşek gibi çalışıyorum özgür olmak için okudum ettim hiç bir şey istemedim beni satın almasınlar diye ama artık benim bu yaşadıklarım kullanılmaktan öteye gitmiyor.

Böyle bi durumda nasıl davranmalıyım sürekli eşimle kavga ediyoruz saygımız kalmadı birbirimizi seviyoruz ama o ailesini kaybetmekten korkuyor. Lütfen bana taktik verin kısacası ya nasıl bi yol izlemem gerekiyor evlilik nasıl bir şey. Teşekkür ederim şimdiden
Malasef benim düğünümde eşim in ailesi hiçbir şey yapmadığı gibi misafir gibi gelip gittiler ve üstümüze takılan altınları da toplayıp götürdüler borçları varmış :) . En az 60 70 tane altın puf oldu uçtu ağzımida açamadım malasef iş koca da bitiyor. O ağzını açmadığı için daha cokk karsilasilir böyle şeylerle üzgünüm

O da bir iki bin lira bir şey. Sizi kullanabildiği kadar kullanma derdindeler. Sizin gibi çöpsüz üzüm nerden bulacaklar. Evi taşıdınız, altınları verdiniz kolay manipüle ediliyorsunuz biz bunu oynatırız derdindeler.

Eski konularını okumadım yani. Tiyatro resmen. İşin garip tarafı aynı oyun haftada her gün oynanıyor başka oyuncular tarafından, sayfalarca ama dışardan izleyip ben de böyleyim diye kimse ders almıyor. Sanırım hırs yapıyorlar. Karşı taraf da güzel yönlendiriyor. Hırstan gözleri görmüyor.

Aşk, sevgi bu değil.
Tabi canım amaç kullanmak o belli bir şey. Evlenecek insan böyle birşey yapar mı ya çok yanlış. Çalışan gelin geliyor üstüme araba yap demiş resmen adam. Üstelik konu sahibine de denk gelmiştir ödemesi.

Teşekkür ederim yorum için. Uzamasın diye detayları yazamadım ama ben şuan rest çeken tarafım onlara gidip gelmiyorum evime de almıyorum ama sinirime o kadar kapılıyorum ki çok aşırı tepkiler veriyorum hakaretler ediyorum pasif değilim ama bu tepkilerimde eşimde işe yaramıyor belki zamanla olacak birden değil bilmiyorum sabırsızım hiç bir şey elde edemiyorum değil ama istediğim şekilde yapamıyorum çünkü eşim olacakla çok fazla kavga etmek beni üzüyor korkutuyor gereksiz insanlar yüzünden
Eşinizle - ve ilerde cocuklarinizla konusurken - üc altin kural vardir :
Sakin, tutarli, kararli
Sinirlenip haklıyken haksiz durumuna düsmeyin.

Malasef benim düğünümde eşim in ailesi hiçbir şey yapmadığı gibi misafir gibi gelip gittiler ve üstümüze takılan altınları da toplayıp götürdüler borçları varmış :) . En az 60 70 tane altın puf oldu uçtu ağzımida açamadım malasef iş koca da bitiyor. O ağzını açmadığı için daha cokk karsilasilir böyle şeylerle üzgünüm
Yahu siz nasıl veriyorsunuz altınları. İş kocada niye bitsin. Verir miyim o kadar altını puf diye. Çok yazık.

Okuyorum da taktikler hep aynı ya. Keşke eğlenecek tüm kızlar buraları iyice okusa ezberlese. Benzer bu 7-8. Konu ve hep aynı yaklaşımlar erkek tarafı ve eş kişisi. Hep maaşlı kız. Sürekli yüz göz olma derdinde, her gün arayanları her saat kamera ile arayanları, aynı apartmana taşıtmaya çalışanlar. Evlenmeden önce oğlan araba alır babanın üstüne veya ev ve kıza kitler borcu. Düğün altınlarına çökmeler.

Ülke ekonomisi kötü millet hırlaştı desen yirmi yıllık hikayeler var benzer, kaç kişi farklı zamanlarda konu açtı ve hep agresif karaktersiz erkek.

Resmen kandırmaca
Bosanma filan olursa, arabaya ortak olmasin ve altınları da alamasin diye tapiyorlar. Bu başlıktaki hikayede, altinlarin nereye gittigi belli degil , degil mi?.- eger kacirmadiysam-

Aşk, sevgi bu değil.
Çok seviyormuş aşarım sanmış. 🤷🏽
Konu sahibi evlenmeyi çok istiyordu, konulara bakınca ayrıca hatırladım.
Evlenmek istediği için görmezden gelmiş sorunları, evlenince buhar olup uçacak sanılıyor sorunlar ama asıl ondan sonra başlıyor her şey.

Neden seviyor gibi yapıyor bu kadar boşanmaya yaklaşmışken ayrılsın
Para dolu cuzdandan ayrılmak istemiyor.Bosansa evlenmek için zaman,masraf,harcayacak.Birde sizin gibi özverili,nisanliyken bile besleyecek kadını bulmak zor Kısacası gözü kesmiyor,kesse bir dakika durmaz

Esiniz sizi resmen dolandirmis. Her turlu cinneti gecirmek hakkiniz. Su saatten sonra duygusal degil realist davranin. arabanin sadece evlilik icinde ödenen kredisinin yarisina ortaksiniz. Yani evliliginizden itibaren 10.000tl odendiyse 5 000tl sizin. Su saatten sonra stratejik hamleler yapmaniz lazim. Arabayi sattirip, kendinize altin yaptirabilir misiniz mesela?

Mesele sadece babasına aldığı hediye değil, borç harç içindeyken, sizin alacağınız herşeye pahallı derken, ailesine hayır diyememesi.
Evlendikten sonra da borcunuz olacaktır, siz bir yerlerden kısarken, o ailesinden maddi bir talep geldiğinde yine hayır diyemeyebilir
Bu hayır diyememesi sadece maddi konularda da olmayacaktır.
Bu kafa yapısındaki bir adam kolay kolay değişmez, evlenince de aynı düzen devam eder.
Nişanı bilemem ama evlilik konusunda acele etmeyin derim.

Aslında şöyle bi şey var ailece biraz onlarda huy bu benim ailem varlıklı ama kendileri tırnaklarıyla kazıyarak kazanmış onlarda anne baba evlerinde oturmuş ama hiç bir Birikim yok. Şuna getircem konuyu sevgilimde yaz bitiminde yine bin TL civarında kaban istedi ben saçma buldum o kadar pata verilir mi diye bu isteyince ailesi de aldı doğum günü hediyesi olarak şimdi ona babası aldı tabi babası da ondan bekliyor bu konularda garip bi şey hâline gelmiş hediye işi. Sadece sevgilim alıyor değil yani ablası mesela 400 TL ye güneş gözlüğü hediye aldı sevgilime oda kız kardeşine 500 liralık saat. Yani demek istediğim onlarda bi alışkanlık bu

Sizin tüm hediyelerin fiyatlarını bilmeniz de enteresan geldi bana bu arada.

Aile içinde hediyeleşme normal tamam ama sizin istediklerinize pahalı diye baskı yapıyor. Çünkü baştan sevgilinize baskı yapma hakkı veren sizin gereksiz yere olan fedakar, cefakar, evliliğe odaklı tavrınız.

Ayrıca sevgiliniz böyle bir aileden geliyor, siz de tam aksisiniz sıkıntı yaşayacaksınız bu konuda. Siz birikim yapmak isteyeceksin olurda borçlar biterse, sevgiliniz rahat rahat para harcamak isteyecek.

Diğer konuda da aynısını yapmışsınız, yorumlar sevgilinizle ilgili olumsuz gelince, yok öyle değil böyle, onu şunun için yaptı bunu bunun için. En son evlenme teklifi etti çok mutluyuz demişsiniz. Boşuna yapılmış oluyor bu şekilde yorumlar.

Senin tasarruf olsun diye almadiklarinin parasi ailesine hediye olarak gidecek ve bu hep boyle olacak. Sen de hep borc odeyeceksin. Cunku belli ki hesabını kitabını bilmeyen biri. Kredi borcu varken,hediye de alinmisken 900 liraya ayakkbi almak sorumsuz olduğunu gosteriyor.
Tahin Helva Tahin Helva bak ne buldum çok doğru söylemişsin.Geçen seneden yazmışsın. Dediğin gibi

Son düzenleme:
X