Evlilikte eşimizin ailesi önemli midir...?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne kadar hadsiz kadın ya terbiyesiz her şey boy mu sığlığa bak. Bence nişanlına bak evlenmeden önce iyice tart. Açıkça konuş, annen beni sevmedi boyumla ilgili sürekli laf sokuyor beni istemiyor diye. O ailesine karşı dik durursa, ben istiyorum seviyorum ya saygı gösterirsiniz ya da beni de kaybedersiniz gibi bir resti çekebilecek biriyse sıkıntı olmaz. O annenin de bir tarafları tutuşur bak o zaman sana nasıl canım cicim çeker. Asla takma hak edene hak ettiği gibi davran, ben olsam yüzüne bakmam valla beni küçümseyene saygı da göstermem.

Gülümseyerek, kendi biyografim gibi okudum bir an bazı yerleri.
Ben 159 boyunda 45 kilo insanım ve eşim de 197 boyunda dev gibi biri. Ailesi de uzun hep, babası da eşim boyunda, annesi ve kız kardeşi de 185 civarı, erkek kardeşi de eşim kadar yaklaşık. Bunu ilk zamanlar çok takmıştım kafama ama eşim bana sürekli bu düşüncenin saçma olduğunu ve abarttığımı anlattı ve ikna oldum. İlk zamanlar devasa topuklu ayakkabılar falan giydim ama gene de fark çoktu. Sonra gerçekten de bunu sorun yapmayı bıraktım ve hatta kendimle ben alay etmeye ve eğlenmeye başladım
İşte;
"Bak benim boyum kısa, burama çabuk geliyor"
"Boyum kısa diye mi güzel günleri göremiyorum" esprileri kendi aramızda eğlenceye dönüştü. Bana sarılmak için kucağına alıyor, bunun avantajı da çok fazla hem.
Ailenin seni sevmesi konusuna gelince; ben ne görümcemi gördüm, ne kaynımı, ne eltimi.
Bi anası ve babasını gördüm o da ilki tanışmak, ikincisi de nikahta oldu. Bana bohça falan yapmadılar nişan alışverişi yapmadılar demişsiniz, beni istemeye bile gelmediler. Hatta kayınvalide bir çeyrek altın bile takmadı bana:) tamam belki bizim ikinci evlilik tecrübemiz bu ama biz de bir anne evladıyız. Ben de kayınvalide denen kadını hayatımdan tamamen çıkardım. Eşim de bu konuda hep destekçim oldu. Bu dengeyi aranızda kurun.
Evlenen siz olacaksınız, sadece nişanlınız ve siz ailesiniz. Üçüncü şahısları uzak tutun ve onlardan önce siz kendiniz ile barışık yaşayın. Bodur tavuk her dem piliçtir derler 🥰
Dilerim anlayış içinde çok mutlu bir yaşantınız olur. Her şeyi nişanlınızla konuşun ama asla birini şikayet ederek değil, durumun sizde neler hissettirdiğini anlatın.
Senin annen çok densiz, benimle alay ediyor demek yerine, benim boyumun kısalığına yorum yapılması beni çok üzüyor deyin. Cümleler önemlidir.
Sevgiler.

Kayınvalideniz çok kötü niyetli biri. Nisanliniz bu sözleri duyduğu halde sesi cikmadıysa üzgünüm ama o da iyi bir koca adayı değil. Ailede eş kadar önemli. Kendi hallerine bırakın arayıp sormayın bakalım nisanliniz ne diyecek. Siz arayın diye ailesine cemkirirse sorun yok ama vay efendim sen nasıl aramazsın derse size direk ayrılın.

Kizlar ben üç aylık nişanlıyım. Nişanlımla aramız iyi çok şükür. Fakat şöyle bir sorun var ki ben ailesi tarafından sevilmediğimi hissediyorum. Bariz belli. İlk aile tanışmasında bile dış görünüşümde bulunan bir kusurumu annesi yüzüme karşı şakayla karışık söylemişti, oğlumun boyunda bir kız istiyordum aslında diye. Benden yedi sekiz yaş küçük görümcelerimle boyumu kıyaslamak istedi yan yana durun bir diye.🤷🏻‍♀️
Yemekten sonra ben mutfakta yokken aileme karşı da demiş yani şöyle olmuş; Ablam x çok güzel yemek yapar çok beğenerek yiyorum demiş. Kv de demiş ki tüm yemekleri sen yedin x'in boyu o yüzden mi o kadar kısa kalmış demiş ve gülmüş.🤷🏻‍♀️ Evet boyum biraz kısa kabul ediyorum ama yüzüme karşı da söylenmez o şekilde ayrıca cevrem tarafından da begenilen biriyim kızlar neden böyle oldu anlamıyorum. Kalbim çok kırılmıştı.

O ilk tanışmada sanki gelin görmeye değil normal misafirliğe sıradan birine gelmişler gibiydi, kendimi o gün normal bir misafir ağırlıyormuş gibi hissettim. Gelmelerini beklerken çok heyecanlıydım o günü unutamıyorum ama tavırlarını görünce buz gibi olmuştum. Suratları çok asıktı. Hatta bir ara annesinin bana ters ters baktığını gördüm.🤷🏻‍♀️(nişanlım polis bu arada o görevi gereği tanışmada yoktu). Yani ne bileyim kızlar 3 ay oldu hep ben aradım. Sanki gönülsüz konuşuyorlar benimle. Kendimi oğullarıyla nişanlı bir kız gibi değil de öylesine biri, dış kapının dış mandalı gibi hissediyorum.
Nişanlıma da çok değer verirler bu arada oğulları çok değerlidir gözlerinde çok üstüne düşerler, ben haliyle beni de gelinlerini de severler diye düşünmüştüm ki nişanlım da derdi ailem seni çok sevecek tanıyınca vs. diye.
Böyle olunca kendimi değersiz hissediyorum. Yanlış anlaşılmasın onların tavırlarıyla değerimi ölçmüyorum ama ben hep eşim olacak kişinin ailesi beni sevsin en azından arasın sorsun isterdim. Ailesindeki herkes bana karşı çok soğuk. İlk tanışmadan beri bu böyleydi. Zaten o tanışmadan sonra kalbim o kadar kırıldı ki nişanlıma söyledim konu ayrılığa kadar gelmişti ama nişanlım bırakmadı beni ısrarla. Ailesini çekti konuştu ben sizi tanışmaya X'i görün tanıyın diye oraya gidin dedim siz niye güzel davranmadınız diye. Her şeye rağmen nişanlımı seviyorum diye devam ettim nişanımızı da yaptık fakat hâlâ bu durum içime dert oluyor. Bazen nişan atmayı dahi düşünüyorum. Mesela adetten olan bohça,hediye getirme,çarşıya çıkarma vs. olaylarını bilirsiniz kızlar bana o tarz şeyler de yapmadılar. Nişanımızı yaptık sonra sen sağ ben selamet. İşin orasinda da değilim maddi seylere takılmıyorum, birilerine söyleyince şaşırıyorlar öyle olmaz diye o yüzden belirttim. Ben sadece biraz olsun değer görmek isterdim.

Velhasıl kelam kızlar aramızda vardır illaki eşinin ailesi böyle olan. İlerde bunlar bir sorun haline geliyor mu? Zamanla alışır mıyım?
Bir anne gelinin boyundan önce karakterine, güler yüzüne vs dikkat etmeliydi bence. Ne saçma boyu kısa diye eleştirmek. Sakın etkilenmeyin bu laflardan. Etkilensenizde belli etmeyin çünkü devam ederler. Boy ne ya bir insanın kalbinde merhamet var mı en önemlisi o. Hepsini geçtiö güzellik veya yakışıklılık vs bunlar allah eairgesin ama birkaç saniyede değişebilecek şeyler. Kişi iddiasından vurulur ayrıca. Rahmetli annem 1.50 civarı babam 1.90 dı. Ve gayet mutlulardı sakon takılmayın bu laflara.

Gülümseyerek, kendi biyografim gibi okudum bir an bazı yerleri.
Ben 159 boyunda 45 kilo insanım ve eşim de 197 boyunda dev gibi biri. Ailesi de uzun hep, babası da eşim boyunda, annesi ve kız kardeşi de 185 civarı, erkek kardeşi de eşim kadar yaklaşık. Bunu ilk zamanlar çok takmıştım kafama ama eşim bana sürekli bu düşüncenin saçma olduğunu ve abarttığımı anlattı ve ikna oldum. İlk zamanlar devasa topuklu ayakkabılar falan giydim ama gene de fark çoktu. Sonra gerçekten de bunu sorun yapmayı bıraktım ve hatta kendimle ben alay etmeye ve eğlenmeye başladım
İşte;
"Bak benim boyum kısa, burama çabuk geliyor"
"Boyum kısa diye mi güzel günleri göremiyorum" esprileri kendi aramızda eğlenceye dönüştü. Bana sarılmak için kucağına alıyor, bunun avantajı da çok fazla hem.
Ailenin seni sevmesi konusuna gelince; ben ne görümcemi gördüm, ne kaynımı, ne eltimi.
Bi anası ve babasını gördüm o da ilki tanışmak, ikincisi de nikahta oldu. Bana bohça falan yapmadılar nişan alışverişi yapmadılar demişsiniz, beni istemeye bile gelmediler. Hatta kayınvalide bir çeyrek altın bile takmadı bana:) tamam belki bizim ikinci evlilik tecrübemiz bu ama biz de bir anne evladıyız. Ben de kayınvalide denen kadını hayatımdan tamamen çıkardım. Eşim de bu konuda hep destekçim oldu. Bu dengeyi aranızda kurun.
Evlenen siz olacaksınız, sadece nişanlınız ve siz ailesiniz. Üçüncü şahısları uzak tutun ve onlardan önce siz kendiniz ile barışık yaşayın. Bodur tavuk her dem piliçtir derler 🥰
Dilerim anlayış içinde çok mutlu bir yaşantınız olur. Her şeyi nişanlınızla konuşun ama asla birini şikayet ederek değil, durumun sizde neler hissettirdiğini anlatın.
Senin annen çok densiz, benimle alay ediyor demek yerine, benim boyumun kısalığına yorum yapılması beni çok üzüyor deyin. Cümleler önemlidir.
Sevgiler.
Bak benim boyum kosa burama çabuk geliyor kısmına koptummm 😂 süper tatlı uyarı olmuş. Ben de kendimle çok eğlenirim.

Nişanlınızın kendisi yokken nişanlınızın ailesi ile tanışma organizasyonu yapmanız bence çok hatalı olmuş. O yokken size nasıl davranıldığına şahit olmamış bu yüzden sizin nekadar incinmiş olduğunuzu anladığını sanmıyorum bile.Öbür yandan evime gelip iğneleyici ve kendince benim kusurlarımın olduğunu "şaka yollu da olsa" söyleyen kişiye diyeceğim laf "siz ne demek istiyorsunuz?" olurdu.Neden ortada gülünecek birşey varmış gibi sus pus oturdunuz ki tüm aile? Hiçbirşey olmasa "bu vasat espri anlayışınız ailenin tüm üyelerine sirayet etmemiş Allahtan ..oğlunuzda yok mesela " derdiniz ya susarlardı ya sindiremeyip defolup giderlerdi

Son düzenleme:
Evet eş ailesi bence önemli. Ama asıl önemli olan tamamiyle eşinizin sizi ailesine nasıl yansıttığı.
Hiçbir anne baba çocuğunun kötülüğünü istemez mantığıyla yaklaşıldığı için eşiniz de ben x i çok seviyorum ne olursa olsun ona saygı duyulmasını istiyorum gibi keskin konuşmalı.
Açık açık konuşulmasa bile tavır ile belli edilmeli.
Erkek bu durumda pasif kalırsa ne yazık ki evlilikteki sorunlar da kaçınılmaz oluyor.
Ama size tavsiyem madem önemsenmediğinizi düşünüyorsunuz, sizde onları önemsemeyin.
Siz burada beni sevmiyorlar vs. diye üzülürken onların aklına bile gelmiyor bu durum.
Kafanızı bunlarla meşgul etmeyin eşinize güveniyor iseniz.

Tabi ki eş ailesi önemli ama bunun yanında iş eşinizde ve sizde bitiyor. Kimisi eşinin arkasında durur kimseyi konuşturmaz, eşi ve kök ailesi yakın olsun diye bir beklentiye girmez. Nişanlınız yokken tanışma yapmanız çok yanlış olmuş, bekleseydiniz uygun bir gününde geldiğinde yapsaydınız. nişanlınızın ailesinin yanında size nasıl davrandığını gözlemlerdiniz. Şöyle ki sizde de bitiyor kimi insan bayramdan bayrama özel günlerde vs görüyor eş ailesini ve mesafeli durmayı tercih ediyor. Siz mesela bu yapıda bir insan gibi gelmediniz bana. Nişan alışverişi, bohçayı ben kendim istememiştim mesela daha o alışverişe gidip sorunsuz dönen görmedim. Sizi aramayan insanları siz neden arayıp duruyorsunuz mesela? Mesafeli olun illa samimi olmak zorunda değilsiniz

Bence önemli ama eş daha önemli.
Eşimin annesini babasını çok severim kardeşlerini de ama maalesef eltilerimle hayal ettiğim gibi bir ilişkim olamadı. Hâliyle onlar uzak durdukça ben de uzak duruyorum ve eşim de beni illa arayacaksın soracaksın bak annemlere gitmişler haydi biz de gideceğiz falan diye zorlamıyor. Kapımız ayrı bacamız ayrı görüşmek istemiyorsanız görüşmeyin kimse saygısızlık yapmadığı sürece mesafeli olmak da sorun yok benim için biz huzurlu olalım da yeter diyor.
Şimdi eşim tam tersi davransa asla huzurum olmazdı eminim. Sürekli gergin olurduk beni istemediğim şeyleri yapmaya zorlasaydı.

İkinci önemli nokta da sizin karakteriniz. Eşiniz dengeyi kuruyor diyelim ama siz kişisel olarak da takmadan durabilecek misiniz?
Benim kuzenim de böyle aynı benim gibi eşi çok güzel denge kurdu ama kuzenim yine de tatmin olmuyor aklı sürekli eltilerinde kayınvalidesinde, kim kiminle ne yapmış onu niye aramamıslar diye takıyor ve sürekli evlerinde kavga var...
Yani sizin de takmamanız gerek ne olursa olsun. Görünüşünüzle ilgili yaptığı yorum onun terbiyesizliği mesela böyle deyip geçebilmelisiniz nişanlınız da evlendikten sonra sizi darlamamalı aradaki dengeyi kurmalı bu da her zaman o kadar kolay olmayabiliyor ama olursa da sorun olmuyor

Eş ailesi iyi olmazsa eşin onlara da uyarsa hiç çekilmez o evlilik. Çok çok önemli eş ailesi

Nişanlınızın tavrı çok önemli bu noktada. Eğer ki ailesi ondan çekiniyorsa elleri mecbur size iyi davranmak zorunda kalırlar. Bu durum tüm evlilikler için geçerli,sadece sizin durumunuz için değil. Nişanlınızda ömür boyu o dimdik duruşu sergileyecek ışık görüyor musunuz?

Ayrıca evlilik öncesi sorun olan her şey evlendikten sonra binle çarpılarak karşınıza gelecek,siz alışmayacaksınız aksine daha çok gözünüze batacak. Şu anda sessiz kalıyorsunuz ama nikahtan sonra kimse sessiz kalmaz, tartışmalar başlar ve sesler gitgide yükselir. Ona göre davranmanızı öneririm

Nişanlının fikrini önemseyen bir kişi olsa "oğlum sevmiş beğenmiş " der az susardı kayınvalide adayın..maşallah Cem Yılmaz ile sahne şovuna geldiğini sanmış misafir olduğu yerde..nişanlının onlara tavır alacağından korksalar, ondan çekinseler de herkesin içinde böyle laflar etmezlerdi.Çok samimi olarak söyleyeyim senden özür dilenmeden nişanlandığın için çok daha fazlasını yaşatacaklar sana

Kizlar ben üç aylık nişanlıyım. Nişanlımla aramız iyi çok şükür. Fakat şöyle bir sorun var ki ben ailesi tarafından sevilmediğimi hissediyorum. Bariz belli. İlk aile tanışmasında bile dış görünüşümde bulunan bir kusurumu annesi yüzüme karşı şakayla karışık söylemişti, oğlumun boyunda bir kız istiyordum aslında diye. Benden yedi sekiz yaş küçük görümcelerimle boyumu kıyaslamak istedi yan yana durun bir diye.🤷🏻‍♀️
Yemekten sonra ben mutfakta yokken aileme karşı da demiş yani şöyle olmuş; Ablam x çok güzel yemek yapar çok beğenerek yiyorum demiş. Kv de demiş ki tüm yemekleri sen yedin x'in boyu o yüzden mi o kadar kısa kalmış demiş ve gülmüş.🤷🏻‍♀️ Evet boyum biraz kısa kabul ediyorum ama yüzüme karşı da söylenmez o şekilde ayrıca cevrem tarafından da begenilen biriyim kızlar neden böyle oldu anlamıyorum. Kalbim çok kırılmıştı.

O ilk tanışmada sanki gelin görmeye değil normal misafirliğe sıradan birine gelmişler gibiydi, kendimi o gün normal bir misafir ağırlıyormuş gibi hissettim. Gelmelerini beklerken çok heyecanlıydım o günü unutamıyorum ama tavırlarını görünce buz gibi olmuştum. Suratları çok asıktı. Hatta bir ara annesinin bana ters ters baktığını gördüm.🤷🏻‍♀️(nişanlım polis bu arada o görevi gereği tanışmada yoktu). Yani ne bileyim kızlar 3 ay oldu hep ben aradım. Sanki gönülsüz konuşuyorlar benimle. Kendimi oğullarıyla nişanlı bir kız gibi değil de öylesine biri, dış kapının dış mandalı gibi hissediyorum.
Nişanlıma da çok değer verirler bu arada oğulları çok değerlidir gözlerinde çok üstüne düşerler, ben haliyle beni de gelinlerini de severler diye düşünmüştüm ki nişanlım da derdi ailem seni çok sevecek tanıyınca vs. diye.
Böyle olunca kendimi değersiz hissediyorum. Yanlış anlaşılmasın onların tavırlarıyla değerimi ölçmüyorum ama ben hep eşim olacak kişinin ailesi beni sevsin en azından arasın sorsun isterdim. Ailesindeki herkes bana karşı çok soğuk. İlk tanışmadan beri bu böyleydi. Zaten o tanışmadan sonra kalbim o kadar kırıldı ki nişanlıma söyledim konu ayrılığa kadar gelmişti ama nişanlım bırakmadı beni ısrarla. Ailesini çekti konuştu ben sizi tanışmaya X'i görün tanıyın diye oraya gidin dedim siz niye güzel davranmadınız diye. Her şeye rağmen nişanlımı seviyorum diye devam ettim nişanımızı da yaptık fakat hâlâ bu durum içime dert oluyor. Bazen nişan atmayı dahi düşünüyorum. Mesela adetten olan bohça,hediye getirme,çarşıya çıkarma vs. olaylarını bilirsiniz kızlar bana o tarz şeyler de yapmadılar. Nişanımızı yaptık sonra sen sağ ben selamet. İşin orasinda da değilim maddi seylere takılmıyorum, birilerine söyleyince şaşırıyorlar öyle olmaz diye o yüzden belirttim. Ben sadece biraz olsun değer görmek isterdim.

Velhasıl kelam kızlar aramızda vardır illaki eşinin ailesi böyle olan. İlerde bunlar bir sorun haline geliyor mu? Zamanla alışır mıyım?
Evlilikte belki de eş ailesi her şeyden önemli.su bev konularına bakın boşanma ve aile huzursuzluklarina %90 direk %10 dolaylı aile sebep oluyor.Ve şimdi senin arkanda olan nişanlım bir zaman sonra aslında onlar öyle değil sen yanlış anlıyorsuna daha sonra ailem haklı ya getirecek.Nisan dönemi bu yüzden vardır. Oyu ölçüp tartın. Ailenizle enine boyuna konusun

Eşimin ailesinden tabiri caizse nefret ediyorum ama eşimden çok memnunum.Çok uzakta oturuyoruz ki yakın da otursak değişen bir şey olmazdı,sanmam.Bence eş çok önemli.Eğer kişiliği oturmuş,özellikle anasına bağımlı biri değil ve doğruyu yanlışı objektif olarak ayırt edebilen biri ise ailesine çok da söz hakkı düşmüyor eğer aile kötü ise.

Eş ailesi siz istesenizde istemesenizde evinizin içinde oluyor bir şekilde.

Benim size tek tavsiyem eşiniz köprüyü geçene kadar mı sizi ailesine ezdirmeyecek tutumu gösteriyor, yoksa daimi mi bunu çözmeden evlenmemeniz.

Tanışmayı nişanlınız olmadan yapmamalıydınız. Görücü usulü mü bu çok saçma 🙄 direkt sizi hafife almışlar. Görevi vardiysa vardı, bitince yapardınız ne bu acele? Ayrıca sürekli arayıp sorup "gelinlik" yapmayın. Gerek yok. Onlar uzak duruyorsa siz de durun ve gözlemleyin. Nişanlınız nasıl davranıyor, size laf söz geliyor mu vs vs. Eğer o da onlara uyup annemi ara/ aramıyorsun derse de nişanı atın. Evlilikte basınız çok ağrır net.

Tanışmayı nişanlınız olmadan yapmamalıydınız. Görücü usulü mü bu çok saçma 🙄 direkt sizi hafife almışlar. Görevi vardiysa vardı, bitince yapardınız ne bu acele? Ayrıca sürekli arayıp sorup "gelinlik" yapmayın. Gerek yok. Onlar uzak duruyorsa siz de durun ve gözlemleyin. Nişanlınız nasıl davranıyor, size laf söz geliyor mu vs vs. Eğer o da onlara uyup annemi ara/ aramıyorsun derse de nişanı atın. Evlilikte basınız çok ağrır net.
Haklısınız galiba öyle olmalıydı en azından kendisi görürdü ilk tanışmanın ne kadar kötü geçtiğini... Fakat bir bakıma iyi oldu diyorum çünkü sevgili kv oğlunun yanında bana yapmacık davrandığı oluyor...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X