Favori üç hissemizi yazalım

Arçelik`ten, Çin`e dev yatırım

Koç Topluluğu'nun amiral gemisi Arçelik, Çin'de yeni bir fabrika inşa ederek çamaşır makinası üretimine başladı.

HÜRRİYET

Geçen Temmuz ayında, “Changzhou Casa-Shinco” şirketi hisselerinin tamamını 60 milyon Çin Yuanı karşılığı bedelle satın alan Arçelik A.Ş, şirketin ismini BEKO Electrical Appliances Co. Ltd. olarak tescil ettirmesini takiben, bu satın alımla bünyesine kattığı çamaşır makinesi üretim tesisini, düzenlenen törenle hizmete açtı.

Şangay'a 189 kilometre uzaklıktaki Changzhou bölgesinde bulunan Beko çamaşır makinesi üretim tesisinin, ilk etapta yıllık 200 bin adet kapasiteye sahip olması hedefleniyor.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, açılış öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ÇİN'DE YATIRIMLARA DEVAM

Mustafa Koç, Çin yatırımına ne zaman karar verildiğine ilişkin bir soru üzerine, Çin'in bugün yıllık yaklaşık yüzde 8-10 büyüme gösterdiğine, önümüzdeki üç yıl içinde de dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmasının öngörüldüğüne işaret ederek, dolayısıyla böylesine büyük bir pazarda Arçelik gibi bir şirketin olmamasının düşünülemeyeceğini kaydetti.

Mustafa Koç, Çin'de başka yatırımları olup olmayacağına yönelik olarak, bundan 5 sene önce Çinli bir ortakla radyatör fabrikası kurduklarını, fakat bu şirketin Demirdöküm'ün satışıyla ellerinden çıktığını hatırlattı. Koç, “Bu, küçük olmasına rağmen gayet başarılı bir operasyondu. Bunun dışında ciddi bir satın alma operasyonumuz devam ediyor. Otomotiv alanında ortağımız Ford ile bir takım görüşmeler sürüyor ancak şu anda somut bir şey olmadığı için fazla bir detay veremeyeceğim. Fakat tahmin ediyorum Arçelik'in bu girişimi öbür şirketlerimiz için de, grup içi ve dışında emsal teşkil edecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Çin rekabetine ilişkin olarak da Koç, Çin'in artık bir “gerçek” olduğunu ifade ederek, şu görüşleri aktardı:

O bakımdan dizimizi döveceğimize bununla ne şekilde mücadele ederiz, ne şekilde masaya yatırırız, onun yollarını araştırmak lazım. Çin, çok büyük ve zor bir pazar. Buraya büyük şirketler girdiklerinde, özellikle Ford, General Motors, Siemens, Wall Mart gibi dev şirketler uzun süre para kaybetmeye veya zararlarını konsolide etmeye de hazır olup, belli bir zaman sonra para kazanmaya başlamışlar. Bunları da göze almak lazım, fakat burası göz ardı edilmeyecek bir pazar.”

Çin ile Türkiye'deki yatırım ve teşviklerine yönelik bir soru üzerine de Mustafa Koç, Türkiye'ye gelen yabancı sermayenin son beş sene içinde oldukça arttığına işaret ederek, “Bundan sonra büyük yabancı firmaların, Borsaya girip yatırım yapmaları yerine direkt greenfield dediğimiz sıfırdan yatırım yapmaları yerinde olacaktır. Bunun için de yatırım ortamının iyileştirilmesi, bürokrasinin azaltılması lazım. Avrupa Birliği uyum yasaları maalesef elimizi kolumuzu bağlıyor” görüşünü aktardı.

“GLOBAL ŞİRKET OLACAĞIZ”

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdür Aka Gündüz Özdemir de Beko markasının kendilerinin uluslararası markası olduğunu kaydederek, “Arçelik şirketini uluslararası bir şirket yaptığımıza inanıyoruz, ama bu yetmez global bir şirket olacağız. Bununla ilgili olarak çok ciddi bir şekilde konsolidasyondan yararlanacağız” dedi.

Arçelik'in 2010 yılı için 6 milyar euro hedef koyduğunu, bu hedefte Çin pazarından gelecek olan performansın bulunmadığını ifade eden Özdemir, hedeflerinin yenileneceğini söyledi.

Özdemir, yaklaşık 10 senedir Çin'de satın alma ve transit ticaret şeklinde faaliyetlerini sürdürdüklerine işaret ederek, 2007 sonu itibariyle burada yapılan iş hacminin 100 milyon euro mertebesinde bulunduğunu, bunun bu fabrikayla beraber yaklaşık 10 milyon eurosunun iç pazarda üretip satmak, onun dışındaki önemli kısmının da diğer iş yaptıkları coğrafyalara satmak şeklinde olacağını anlattı.

Çin'deki bu fabrikanın kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Özdemir, şu görüşleri aktardı:

“Aşağı yukarı 3 seneden beri, hatta 4 sene diyebilirim, şirketin stratejik büyüme planları içinde Çin'in çok önemli bir yer işgal edeceğinin farkındayız. Bugüne kadar birkaç tane üretim yapan markayla, tesisle ilgilendik. Sıfırdan yatırım yapmak için Çin'in muhtelif bölgelerinden 13 heyetle kah burada kah Türkiye'de görüşme yaptık. Sıfırdan yatırım yapmamız için bizi önemli ölçüde teşvik etmek isteyen yerler de oldu ama sonunda en uygun yer olarak burayı seçtik. Buranın uygun yer olduğunu da biliyorduk zaten. Bu endüstrinin Çin'deki kalbi burada atmaktadır. Uluslararası rakiplerimiz bu bölgede iş yapıyorlar. Dolayısıyla bir bakıma lojistik diğer yandan da yan sanayi işleri için uygun bir bölge. Burası Türkiye, Rusya ve Romanya'daki fabrikalarımız için önemli girdiler teşkil edecektir. Bizim için büyüme bakımından da önemi özellikle Asya Pasifik bölgesi ile ABD'ye de buradan ürün satmak hedefiyle buradayız.”

arçelikte çıkıyor

Ben başka bir arkadaşa daha yazmıştım o 3 hissede hala ısrarlıyım
Halkbankası
CarrefourA
Selçuk Gıda
Bu hisseler yatırım tavsiyesi değildir.Amaç sadece bilgi vermektir. Hiçbir garanti taşımazlar.

sıla1 canım borsaya madem merak sardın bu aralar takiptesin bilirsin,borsa iniş çıkışlar yapıyor,o yüzden günlük al-sat'lar sana kardan çok zarar getirebilir.
Gözaltı pazarına düşmeyecek sağlam kağıtlara yatırım yapıp bekleyebilirsin.
Birde teknik analiz öğrenmeye çalış,bilen birinin yardımıyla öğrenmeye çalışırsan senin için daha iyi olur,kitaplardan öğrenebileceğin birşey değil,kitaplar daha çok aklını karıştırır,teknik dışı hareket yapan hisselerde oluyor çünkü,teknik bilmeden gözü kapalı bir kağıda girmekte çok riskli,bir kağıdı takip edersin,çıkış yapıyor sanıp alım yaparsın halbuki o kağıttan çıkıyorlardır ve senin gibi küçük yatırımcılar kağıdı çıkıyor sansınlar diye kağıtta hareket yaptırırlar,sende nerden bileceksin girersin ve kağıdın son alıcısı olursun,bekler durursun birileri gelsinde hisse prim yapsın diye.Anlayacağın borsa çok teferruatlı ve tecrübe edilerek öğrenilecek birşey.Eskiden böyle değildi,1999 yılından sonra epey bir farklı yapıya büründü.

Bazı kağıtlarda bütün yıl boyunca yatay yapar hep aynı seyirdedir ama yılsonlarında ani çıkışlar yapar 1 yılda yapması gereken karı bir haftada yapan hisseler var,yani hisse hareketleri ve onları elinde tutan spekülatörler çeşit çeşit:)birde bütün paranı tek bir kağıda bağlama,ummadığın birşey olur kar edeceğim derken zarar edersin,speklerin kağıdı aşağıya vurduğu da olabiliyor,paranı bölerek oynayabilirsin, mesela herzaman bir tane sağlam banka kağıdı alabilirsin veya holding kağıtlarından aklına yatanı seç ve danışmanına sor,bilgi al,kalan paranı da sığ,prim yapacağı ön görülen kağıda yatır,böylece birinden zarar etsende diğerinden edeceğin karla paranı muhafaza edersin.Borsa artık günlük al-sat yapılabilecek bir yatırım olmaktan çıktı,o yüzden uzun vadeli işlem yapmak daha faydalı.

Banka ve holding kağıtları Borsa'nın lokomotif kağıtları olarak nitelendirilir,çünkü eğer borsa çıkacaksa önce onlara alım gelir,düşecekse de yine önce onlar düşer.
Farkındaysan borsa düşerken düşüş genele yayılmıyor,önce belli başlı kağıtlar düşüyor veya yükseliyor,onların %5lik bir karı veya zararı borsayı büyük ölçüde etkiliyor,tabi diğer hisselerde nasibini alıyor.

Şimdilerde yılsonu çıkışı beklenmekte ama öyle süper karlar beklenmiyor,bu hafta ne olur meçhul ondan sonraki haftaysa bayram tatili giriyor,25'inden itibarende Avrupa'da Noel
tatili var,o yüzden bu aralar piyasalar durgun bir seyir izleyebilir belki.

Borsa'da işlem yaparken sadece hisseleri takip etmek yeterli değil,iç ve dış piyasada neler oluyor bilmek,gündemi takip etmek gerekiyor.

Sana basit bir tiyo,bizim borsamız düşecek mi çıkacak mı nasıl anlarsın?

Bunu tahmin edebilmen için Avrupa borsalarının gün içindeki hareketlerini takip etmen gerekir,çıkıyor mu düşüyor mu?
Onlar ne yapıyorsa bizim borsamızda üç aşağı beş yukarı aynını yapar.
Eğer günlük oynayan bir yatırımcıysan Avrupa'da gün içi yapılan hareketlere ve çıkan haberlere dikkat etmen gerekir.
Yatırım yaptığında,heyecanına yenik düşme hemen panikleme ani hareketler zarar ettirir.Borsa büyük yatırımcıların ve yabancıların ağırlıkta olduğu bir piyasa,küçük yatırımcılar dikkatli davranmazsa ellerindeki para hemen eriyor.

Umarım yazdıklarımın bir faydası olur,bilgim dahilinde elimden geldiğince birşeyler yazdım.

Sevgilerimle...

harika öneriler canım teşekkür ederim. bir yılı aştı içindeyim borsanın bunları öğrendim okuyarak yaşayarak. aslında imkb 30 portföyünden alınabilir fon olarak varya imkb 30 .. hangi onlar aracı kurum bir portföy oluşturmuş.. teknik analiz konusunda ise bilen bir tanıdığım yok maalesef canım. dediğin gibi bazı hisseler tekniğe uymuyor..

teknik analiz konusunda biraz da olsa bilgim var

juna borsa okulu adlı konuda epeyce bir açıklama var birde ilgilendiğin kağıt varsa ismini söyle teknik analiz yaparım senin için

juna borsa okulu adlı konuda epeyce bir açıklama var birde ilgilendiğin kağıt varsa ismini söyle teknik analiz yaparım senin için

MERHABA BANA AKBANK YKBNK VE ÇELEBİNİN TEKNİK ANALİZİNİ YAPABİİRMİSİN ÇOK UZUN ZAMANDIR ELMDELER SATSAMMI

MERHABA BANA AKBANK YKBNK VE ÇELEBİNİN TEKNİK ANALİZİNİ YAPABİİRMİSİN ÇOK UZUN ZAMANDIR ELMDELER SATSAMMI

ebrumenekşe,
elindekilerin 2'si banka kağıdı,yani borsanın düşüşünde ve çıkışında rol oynayan kağıtlar,uzun zamandır elindeymiş,sanırım fazla bir kazançta sağlayamadın bu kağıtlardan,aslında problem hisselerde değil,borsanın artık çok oynak olmasında.
Yılsonu çıkışı olacak deniliyor ama ne kadar yapacağı ve yatırımcıların yüzünü güldürüp güldürmeyeceği meçhul,gerçi hiç belli olmaz çıkış olmayabilirde.

Avrupa piyasalarının belirsizliği ve ülkemizdeki bazı sıkıntılar yüzünden borsaya para yatıranların yüzü pek gülmüyor bu sıralar.

Borsa'da kazanç elde edenlerin parayı kazanma yöntemleri farklı,küçük yatırımcıların elindekiler eriyor.

Ben sana sat veya elinde tut diyemem,zaten sat al bekle demek veya şu hisseyi al para kazan demek yasak ama şunu diyebilirim,belirsizliğin korunduğu ve ani iniş çıkışların olduğu şu günlerde nakitte kalmak faydalı olabilir.
Her ne kadar FED'in MB.sının yurtiçi ve yurtdışı piyasaları dengeliyecek açıklamaları olsa da bugünlerde olmasa bile yakın bir gelecekte olması beklenen ve dünya piyasalarını etkileyecek bir kötü hava beklentisi mevcut.Yapılan açıklamalar,faiz indirimi,not arttırımları gelmesi beklenen kötü havayı sadece ötelemekte.

Eğer uzmanların,FED üyelerinin bahsettiği bu kriz gerçekleşirse bizim ülkemizde dahil olmak üzere birçok ülke piyasası bu durumdan kötü etkilenecek ve bu krizin ilk vurduğu ülkelerin borsaları olacak.

Kriz esnasında hissede yatanlar kağıttan kaçma fırsatı bile bulamayabilir.

Bence bir süre nakitte dinlenip piyasaları ve çıkan haberleri takip etmek daha mantıklı,ülkemizde büyüme geriledi ve başka konulara ağırlık verildiği için Avrupa Birliği müzakereleriyle ilgili diyaloglar ihmal edildi,Avrupa Birliği üyeleri görüşmeleri ihmal ettiğimizi söyleyip bizi ileriki bir tarihe atarlarsa bu da piyasaları olumsuz etkiler,2008 yılının ilk çeyreği çalkantılı geçebilir.

Bunlar benim şahsi görüşüm,illaki böyle olacak diye birşey sözkonusu değildir.

Birkaç gün önce Garanti Bankasından TGB A İMKB 30 Endeksi Fonu aldım.Çok değil.200 YTL kadar.Şuan düşüşte param 178,90 YTL.

Konu olarak bilgili değilim.Karambole sadece meraktan alım yaptım.

Devam etmelimiyim

şuan işce çokdüşük .mesela tbrk,işbankası b,birde demir çelik kazandırır.ama ben(2yıl önceden kardemir a,almıştım çok düşükdü birden 8,35ye yükseldiğinden sattım ve iyi para kazandım.başka yatırıma çevirmiştim ama zaradayım.uzun vadeiçin yatırım yapacaksan eğer iyi olarak işb kasını tercih etmek lazım.

Arkadaşlar yorumlarınızı okumak iyi oluyor.Çünkü ben borsa konusunda zırcahilim.Biraz param var değerlendirmek istiyorum, ama kimse yardımcı olmuyor.inanırmısınız hisse senedi nasıl alınır onu bile bilmiyorum.Çevremdekilere sormaya utanıyorum.Böyle olduğuma bakmayın aslında mühendisim yani okuyup yazmış biriyim.Bana yardımcı olurmusunuz?

iyigünler:junacım.yatırım hesabı açtıracaksın işbankasından.ileriye dönük yatırım yapacaksan hemen satmayıp bekleticeksen iş c den alderim.şuaralar bayağı düşük ordan karedersin.binlotu tahminime göre.(6_7milyar tutuyor.bölündüğüzaman sana kargetirir.saygılar

merhaba arkadaslar

ben de borsayla ugrasan aktif bir yatırımcıyım.uzun vadeci degilim.ekmegimi bu isten saglıyorum.bu paylasım kosesini yeni gordum.umarım yararlı paylasımlarımız gerceklesir.

juna arkadasın zaman kotu ben bu dengesizlikte paranı bosa harcamanı istemem.bence biraz daha bekle borsaya girmek icin.azıcık tahtalar kendini toparlasın.

okudugum kadarıyla herkes bankadan takip ediyor senetlerini.anlık veri isteyene zamanım oldukca seans saatlerinde yardımcı olabilirim.kendi programımı kullanıyorum cunku

merhaba arkadaslar

ben de borsayla ugrasan aktif bir yatırımcıyım.uzun vadeci degilim.ekmegimi bu isten saglıyorum.bu paylasım kosesini yeni gordum.umarım yararlı paylasımlarımız gerceklesir.

juna arkadasın zaman kotu ben bu dengesizlikte paranı bosa harcamanı istemem.bence biraz daha bekle borsaya girmek icin.azıcık tahtalar kendini toparlasın.

okudugum kadarıyla herkes bankadan takip ediyor senetlerini.anlık veri isteyene zamanım oldukca seans saatlerinde yardımcı olabilirim.kendi programımı kullanıyorum cunku

merhaba mubas..
su anda kısa vadede zarar etmeyecegim birkaç hisse senedi önerin varmı??
tesekkür ederim..

merhaba arkadaşlar ben bu bölümü yeni grdüm.. maalesefki ben kpez mağduruyum.. acaba bu hisseyel ilgili bir ilgisi olan arkadaşlar varmı.. tahatası 4 yıldır kapalı:KK43:malesef uzanların elinde olduğundan dolayı el konuşmuştu.. ve hala kapalı duruyor.. içerde o zamanın parasıyla 5 milyarım kaldı.. aretık ümidi kesmelimiyim yoksa açılırmı?..

merhaba arkadaşlar ben bu bölümü yeni grdüm.. maalesefki ben kpez mağduruyum.. acaba bu hisseyel ilgili bir ilgisi olan arkadaşlar varmı.. tahatası 4 yıldır kapalı:KK43:malesef uzanların elinde olduğundan dolayı el konuşmuştu.. ve hala kapalı duruyor.. içerde o zamanın parasıyla 5 milyarım kaldı.. aretık ümidi kesmelimiyim yoksa açılırmı?..

Merhaba ARMAĞANIM,

tahtası açılır mı bilemem ama belli olmaz gün gelir açılırsa paran hala senin paran,paranı iade ederler mi o kadarını bilmiyorum,bence Takasbank'la bir görüş derim,müşteri numaranı adını soyadını söyleyince onlar seni bilgilendirirler,aracı kurumunla bu konuyu hiç görüştün mü veya Takasbank'tan paranızın orda saklandığına dair bir belge geldi mi?

Merhaba AYLİNN,

Bu aralar piyasalar çalkantıda kısa vadeli bir kağıt alıpta kazanacağını hiç sanmıyorum,normalde iç ve dış piyasalar çalkantılı bir dönemdeler,yani borsa aslında çoktan 36.000 civarlarına düşmeliydi,cuma günü piyasalar kapandıktan sonra yaşanan siyasi olaylar yüzünden bir düşüş yaşanabilir,ne kadar borsayı etkileyecek açıklamalar yapmamaya çalışsalarda,açıklamaları borsanın kapanışına bıraksalarda önümüzdeki günlerde ülkemize belirsizlik hakim olacak,yabancı yatırımcılar bu belirsizliği nasıl algılar bu da meçhul.

Şu sıralar özellikle kısa vadeli alımlar yapacak olanlar için karlı bir dönem olmayabilir ama uzun vadeli alıcılar için borsanın düşüşe geçmesi bir velinimet diyebilirim.

Bu topikte ben HALKBANK favorilerim arasında demiştim hala aynı kanıdayım,borsa beklenen düşüşü yaşarsa HALKBANK 5000-5500 seviyelerine düşerse alınıp beklenebilir,eğer zikrettiğim seviyelere düşüp sabırla beklenilirse kağıt 11000 seviyelerine kadar çıkma potansiyeli gösteriyor,tabii bu sadece bir varsayımdan ibarettir,hep aynı şeyi tekrar edip duruyorum ama borsa düştüğü zaman tekrar çıkış trendine girdiğinde ilk çıkacak hisseler hep banka kağıtlarıdır.Hem sağlam kağıtlardır hemde beklentileri olan kağıtlardır.

su anda bir cok tahtanın kazandırması muhtemel.fiyatlar cok dustu hem de butun kagıtlar ve endeks gap yaptı.endeksin 42000e yukselmesi Allahın emri gapini doldurması icin.

Al-Sat tavsiyesi degildir...

Merhaba ARMAĞANIM,

tahtası açılır mı bilemem ama belli olmaz gün gelir açılırsa paran hala senin paran,paranı iade ederler mi o kadarını bilmiyorum,bence Takasbank'la bir görüş derim,müşteri numaranı adını soyadını söyleyince onlar seni bilgilendirirler,aracı kurumunla bu konuyu hiç görüştün mü veya Takasbank'tan paranızın orda saklandığına dair bir belge geldi mi?

sağol canım ilgin için.. evet aracı kurum arada arayıp güncelleme yapıyor.. inşş açılır yaa::KK43:

kent hareketlendi hacimde arttı. 40 bin direncini geçti. bakalım nereye kadar gidecek?

X