Ferritin degeri yükselmiyor

blueswan12

Üye
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2023
10
1
30
Ferritim değerim 13 idi ve bir buçuk aydır doktor reçetesi ile ferrum fort kullanıyorum.Halsizlik bitkinlik gibi şikayetlerim geçti fakat sabah erken uyanamama şikayetim devam ediyor.Ferritim yanımda magnezyum ve d vitamini de yazmıştı doktor onları kullandım ve bitti.Nedeni ne olabilir acaba ferrum fort yeterli gelmiyor mu ?Annem ferplex sise olanından kullanmıştı ve bir ayda benden daha iyi toparlandı.Ben cay içmiyorum onun yerine 2 saat arayla yesil cay içiyorum öyle gün içerisinde cay kahve tüketmiyorum.Bana etkisi yavaş ilerleyen bir ilaçmis gibi geldi.Kullanlar ve bilgi sahibi olanlar aydınlatabilir mi?

Son düzenleme:
Kırmızı kan hücreleri 120 günde 1 yenilenir. Yani 4 ay. Bir buçuk aydır kullanarak belli bir yükselme olmaması doğal.

Kırmızı kan hücreleri 120 günde 1 yenilenir. Yani 4 ay. Bir buçuk aydır kullanarak belli bir yükselme olmaması doğal.
Bir buçuk aydır başladığım noktaya geldim.Ilk başlarda biraz enerji verir gibi oldu,sonradan bozuldu.Nedeni nedir bilmiyorum gün içerisinde enerjisiz,sabah erken uyanamaz bir duruma geldim.Basta iyi gidip sonradan böyle olması normal değil.Ayrica gün içerisinde enerji verecek kadar demir yüklemiyor demek ki halsizlesiyorum.

Bir buçuk aydır başladığım noktaya geldim.Ilk başlarda biraz enerji verir gibi oldu,sonradan bozuldu.Nedeni nedir bilmiyorum gün içerisinde enerjisiz,sabah erken uyanamaz bir duruma geldim.Basta iyi gidip sonradan böyle olması normal değil.Ayrica gün içerisinde enerji verecek kadar demir yüklemiyor demek ki halsizlesiyorum.

İlk başta plasebo etkisi yapmıştır. Yani iyi geleceğine inanarak içtiğiniz için iyi gelmiştir ama bu psikolojik bir etki olduğu için uzun sürmemiştir. Doktorunuzun önerisine devam edin :)

İlk başta plasebo etkisi yapmıştır. Yani iyi geleceğine inanarak içtiğiniz için iyi gelmiştir ama bu psikolojik bir etki olduğu için uzun sürmemiştir. Doktorunuzun önerisine devam edin :)
Öyle gibi duruyor olabilir ama bir ay devam etti bu etki,son 2 haftadır böyleyim.Bilgim yok plasebo etkisi bu kadar sürer mi :-).Ben değiştirmeyi düşünüyorum pazartesi sağlık ocağına gidip 2 degerlikli ferro sanol yazdiracagim.Bekleyecek bir durumda değilim işlerim aksadı hep.

Öyle gibi duruyor olabilir ama bir ay devam etti bu etki,son 2 haftadır böyleyim.Bikgim yok plasebo etkisi bu kadar sürer mi :-).Ben değiştirmeyi düşünüyorum pazartesi sağlık ocağına gidip 2 degerlikli ferro sanol yazdiracagim.Bekleyecek bir durumda değilim işlerim aksadı hep.

2 değerlikli daha etkili olur tabi. hem yan etkileri azalır hem de içinize sinmiş olur. Geçmiş olsun :)

2 değerlikli daha etkili olur tabi. hem yan etkileri azalır hem de içinize sinmiş olur. Geçmiş olsun :)
Tesekkur ederim.Yan etkileri çok oluyormus diye duydum,mide bağırsak problemleri yapıyormuş.Ama daha hızlı toparlar diye düşünüyorum.Bir doktora sormuştum günde 1 kez alınıyor yatmadan alırsın yan etkisi çok olmaz demişti.

Tesekkur ederim.Yan etkileri çok oluyormus diye duydum,mide bağırsak problemleri yapıyormuş.Ama daha hızlı toparlar diye düşünüyorum.Bir doktora sormuştum günde 1 kez alınıyor yatmadan alırsın yan etkisi çok olmaz demişti.

3 değerlikli olanın yan etkisi, 2 değerlikli olana göre daha çok olur. 2 değerlikli olanın da olur elbette ama diğeri ile kıyaslayınca azdır. Çünkü 3 değerlikli demirin emilmesi için öncelikle 2 değerlikli olana indirgenmesi gerekir, bu indirgenme esnasında bağırsak hücresinin içerisinde enzim aktivitesi beklerken birikir. O da bağırsak problemlerine yol açar. 2 değerlikli demir ise enzim akvititesine ihtiyaç duymadan emilir. Aşırı alınırsa onda da benzer semptomlar olabilir. Neyse bu kadar detaya gerek yoktu geçmiş olsun tekrardan 😊

İlacın etkisi üç ay sonra çıkar ne ilaç kullanırsanız kullanın. Kırmızı kan hücreleri yapımı ile alakalı. Siz aç karnına limon suyu ile için ilacı.

3 değerlikli olanın yan etkisi, 2 değerlikli olana göre daha çok olur. 2 değerlikli olanın da olur elbette ama diğeri ile kıyaslayınca azdır. Çünkü 3 değerlikli demirin emilmesi için öncelikle 2 değerlikli olana indirgenmesi gerekir, bu indirgenme esnasında bağırsak hücresinin içerisinde enzim aktivitesi beklerken birikir. O da bağırsak problemlerine yol açar. 2 değerlikli demir ise enzim akvititesine ihtiyaç duymadan emilir. Aşırı alınırsa onda da benzer semptomlar olabilir. Neyse bu kadar detaya gerek yoktu geçmiş olsun tekrardan 😊
Bu şekilde çalıştığını bilmiyordum ama yan etki bakımından tam tersi doğru.Demir 3 olanlar yan etki bakımından da etki bakımından en hafifi okuyor.Bana mide bulantısı bile yapmadı,sanki hiç içmiyormusum gibi.

İlacın etkisi üç ay sonra çıkar ne ilaç kullanırsanız kullanın. Kırmızı kan hücreleri yapımı ile alakalı. Siz aç karnına limon suyu ile için ilacı.
Hep öyle yaptım limon suyu ile içtim sabah ve akşam.Kuru uzum tüketiyorum her gün.Beslenmeye de dikkat ediyorum işin tuhafı gün içinde ilaca rağmen neden halsizlik hissediyorum hala.

Güncelleme : Benim gibi sorun yaşayan kişileri bilgilendirme amaçlı yazıyorum.
Ilaci değiştirdim, ferro sanol yazdi.Doktor kirmizi et tüketmemi söyledi,feritin değerim bir miktar yükselmis ama demir değerim düşükmüs.Demek ki yetmiyor,her gün et mi tüketmemiz lazım bilmiyorum.Uzum yerine ,uzum pekmezi önerdi demir içeriği daha fazlaymis.Simdilik durum bu,ilaclari kullanırken beslenmeye ekstra dikkat etmek gerekiyor.

Güncelleme : Benim gibi sorun yaşayan kişileri bilgilendirme amaçlı yazıyorum.
Ilaci değiştirdim, ferro sanol yazdi.Doktor kirmizi et tüketmemi söyledi,feritin değerim bir miktar yükselmis ama demir değerim düşükmüs.Demek ki yetmiyor,her gün et mi tüketmemiz lazım bilmiyorum.Uzum yerine ,uzum pekmezi önerdi demir içeriği daha fazlaymis.Simdilik durum bu,ilaclari kullanırken beslenmeye ekstra dikkat etmek gerekiyor.

Canım bende geçen ay yorgunluk halsizlik sabah uyanamama ve saç dökülmesi şikayetleriyle gitmiştim. feritin değerim 6,40 çıktı senin ki yinede sınırda iyi yani. 2. haftaya girdim bende feramat kullanıyorum. D vitamini de. doktor banada kırmızı et ye demişti bende hiç sevmem sürekli de yenirmi bilmiyorum 🥹 ama sabahları artık bir kaşık pekmez alıyorum bakalım durumumda düzelme olacak mı.

Feramat da iyi 2 değerlikli ferro sanol ile muadil ilacmis.Üzüm yemek bile midemi bayiyor bazen,leblebiyle falan yiyebiliyorum.Üzüm,keciboynuzu gibi pekmezler cok tatli oluyor,evde keciboynuzu var midemi yakiyor.Orjinal degil mi acaba mideyi yakmasi normal mi?Yumurta ,demir içeren bakliyatlar ve sebze tüketiyordum ama yetmiyormuş demek ki.Et sevmeyen biri olarak bu duruma biraz üzüldüm.

Hap yükselmiyorsa yanında hergün spriluna için. Ispanaktan 50kat demir var içinde. Ben multivitamin niyetine içiyorum. Yalnız tadı çok kötü ben alıştım artık ama ben hassasım derseniz kapsülüde var.

Teşekkür ederim,biraz baktım da oldukça faydalı bir şey gibi görünüyor.Siz hangi öğünde tüketiyorsunuz, kahvaltıda 1 cay kaşığı kadar yeterli olur mu günlük?

Teşekkür ederim,biraz baktım da oldukça faydalı bir şey gibi görünüyor.Siz hangi öğünde tüketiyorsunuz, kahvaltıda 1 cay kaşığı kadar yeterli olur mu günlük?
Aldığım yerde ölçek çıkıyor içinden yani tepeleme çay kaşığına denk geliyor diyebilirim. Ben 1 ölçek içiyorum istediğiniz öğünde alabilirsiniz. Yetkili firma 1-2 ölçek için demiş. Ama tadı cidden çok kötü uyarayım:) kapsül olanıda günde kaç tane içileceği yazıyordur. Bir sürü faydası var. Yorgunlupumu da alıyor. Zindelik veriyor bana.

X