Gebelik Haftasına Göre Beta -Hcg Değeri Kaç Olmalı?

HCG hormonu nedir?
HCG hormonu kadınlarda özellikle gebelik döneminde artan bir hormondur ancak gebelik dışında bazı tümör v.b durumlarda da yükselebilmektedir. HCG normal gebeliklerin yanı sıra, dış gebelik (ektopik gebelik), boş gebelik (enambriyonik gebelik), mol gebelik (üzüm gebeliği) gibi durumlarda da yükselir.

HCG glikoprotein yapısında bir hormondur ve gebelikte sinsityotroblast (syncytiotrophoblast) denilen hücreler tarafından sentezlenir ve salgılanır.

HCG hormonunun alfa (α) ve beta (β) olmak üzere iki adet alt ünitesi (subunit) vardır, gebelik testlerinde kanda ölçümü yapılan bu beta ünitesidir, bu nedenle kanda gebelik testlerine BETA-HCG TESTİ denir. Hormon olarak spesifik aktiviteyi sağlayan beta ünitesidir.

Eki Görüntüle 2229256

HCG hormon değeri ne zaman artar?
Hamile olmayan ve erken dönem hamilelerde bu değer hemen hemen aynıdır. 5 (mIU/mL) değerlerinin altında görülen sonuçlar gebelik şüphesi olan bir kişi için kesinlik vermeyebilir.Hamileliğin ilk haftasından itibaren HCG hormon değeri artmaya başlar. HCG hormonu insan embriyosu 8 hücreli olduğunda embriyodaki hücreler tarafından üretilmeye başlar ancak henüz embriyo rahim duvarına yerleşmediği için hormon anne kanında tespit edilemez. Anne kanında tespit edilmesi yaklaşık olarak LH pikinden (yumurtlamadan) 10 gün sonra mümkün olur. Yani anne kanında β-HCG hormonunun tespit edilmesi yaklaşık adet gecikmesi yaşanan günlerde veya bir kaç gün önce mümkün olabilir. B-HCG değeri yaklaşık olarak 36 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar, ancak her hamilelikte bu şekilde net ve doğrusal artış izlenmesi kesin kural değildir. Gebeliğin rahime yerleşmesinden sonra HCG hormonu anne kanında giderek artmaya devam eder ve 10. gebelik haftasında en yüksek değere yani yaklaşık 100.000 mIU/ml değerine ulaşır. Bu haftadan sonra gebeliğin orta dönemine kadar 20.000 mIU/ml değerlerine kadar düşer ve doğuma kadar bu değerlerde sabit kalır.

B-HCG değerinin düşmesi:

Doğumdan sonra bebeğin ve plasentanın (bebeğin eşinin) ayrılması neticesinde anne kanında β-HCG hormonu giderrek azalır. Aynı durum düşüklerden sonra da gözlenir. Anne kanında hcg hormonunun tamamen sıfırlanması farklılıklar göstermekle beraber ortalama 20-40 gün arasında gerçekleşir. Gebeliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin giderek düşmesi o gebeliğin sağlıksız bir gebelik olduğu, dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.

BETA-HCG değerine göre gebeliğin tespiti:

Gebelik testinde sıfırdan büyük değerler (0.001 gibi çğk küçük değerler hariç) hamilelik olduğuna dair şüphe yaratır, bu nedenle testin birkaç gün ara ile tekrarlanması gerekir. Kanda gebelik testinde belirlenen B-HCG değeri yaklaşık 1000 mIU/ml’den küçük olduğunda transvajinal ultrasonla gebelik izlenemez çünkü bu aşamada gebelik kesesi görülemeyecek kadar küçüktür. 1000’in üzerindeki değerlere çıktığında transvajinal ultrasonla gebelik kesesi izlenebilir, abdominal (karından) yapılan ultrasonla izlenebilmesi için gebelik kesesinin biraz daha büyümesi, B-HCG değerinin 1500-2000’e çıkması gerekir. B-HCG değeri 7000 civarına geldiğinde kese içerisindeki yolk-sak denilen yuvarlak yapı izlenebilir, B-HCH değeri 10.000 civarına geldiğinde ise bebeğin kalp atımları ultrasonda izlenebilir.

Kanda gebelik (hamilelik) testi ne zaman belli olur? Ne zaman yapılmalı?

Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilmesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir. Daha net bilgi vermesi için genellikle adet gecikmesi yaşandıktan bir kaç gün sonra kanda gebelik testi yaptırılması önerilir. Yumurtlama günlerinde ve ilişkiye girilen günlerde kanda hamileliğin tespit edilmesi mümkün değildir çünkü bu kadar erken dönemde hamilelik olsa bile henüz rahim içerisine ulaşmamıştır, bu nedenle hormonlar anne kanına geçememektedir. Kanda veya idrarda gebelik testlerinin aç – tok karnına yapılması farketmez.

Tüp bebekte embriyo transferinden sonra B-HCG gebelik testi yapılması:
Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testinde B-HCG değerine bakılarak gebelik varlığı araştırılır. Eğer gebelik varsa belli aralıklarla test tekrar edilebilir.

Gebelik Haftasına Göre Beta-Hcg Değerleri
Son Adet Tarihinden İtibaren Geçen Hafta SayısıHCG(mIU/ml)
3 Hafta5-50
4 Hafta3-426
5 Hafta19-7340
6 Hafta1080-56.500
7-12 Hafta7650-288.000
13-16 Hafta13.300-254.000
17-24 Hafta4060-165.400
25-40 Hafta3640-117.000

Yumurtlamadan Sonra HCG Değerleri

GünEn Düşük Beta-HcgEnYüksek Beta-HcgOrtalama Beta-Hcg
12.Gün1711948
13.Gün1714759
14.Gün3322395
15.Gün17429132
16.Gün70758292
17.Gün111514303
18.Gün1351690464
19.Gün32443101061
20.Gün18532791287
21.Gün50646602034
22.Gün54010.0002637
Benim HCG değerim 3680.0 çıktı acaba nasıl ikiz mi sice

Kızlar adetim 17 gün gecikti 10. Günde hcg 1.20 idi bir daha kan testi yaptırmadım hala adet olmadım sizce yükselmiş olabilir mi kan testi yaptırayım mı tekrar adeti mi bekleyeyim
Merhaba :) benimde 1.2 çıktı geçen ay, 10 gün gecikmem oldu ama sonrasında regl oldum. Doktorum hamile olsan mutlaka değer yükselmesi olur dedi, duphaston verdi. Bu ay onu kullanıyorum. Belki fikir olur diye yazmak istedim canım, hayırlısı olsun inşallah ♥️

Merhaba :) benimde 1.2 çıktı geçen ay, 10 gün gecikmem oldu ama sonrasında regl oldum. Doktorum hamile olsan mutlaka değer yükselmesi olur dedi, duphaston verdi. Bu ay onu kullanıyorum. Belki fikir olur diye yazmak istedim canım, hayırlısı olsun inşallah ♥️
Bende gittim doktora polikistikover oldugumu soyledi ama daha baslangici dedi inofolic verdi ona baslsdim simdi

Bende gittim doktora polikistikover oldugumu soyledi ama daha baslangici dedi inofolic verdi ona baslsdim simdi
Bende ilaç kullanıyorum, geçen ay çok belirtim vardı ama bu ay hiç yok. Karın ağrım var sadece, ilaç sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Güzel haberler alırız inşallah

Adetime 4 gün var ( bugün kan verdim <1.20 çıktı yükselme ihtimali varmıdır Arkadaşlar 🥹🥹

Merhaba kızlar, dün beklenen adet günümdü sabah test yaptırdım 388 çıktı. 2 gün beklemeye dayanamadım bu sabahta test yaptırdım 542 çıktı.
Tam 24 saat arayla 388 ve 542 artış normal midir.
Çok fazla kimyasal geçirdim çok korkuyorum :KK43:

Merhaba kızlar, dün beklenen adet günümdü sabah test yaptırdım 388 çıktı. 2 gün beklemeye dayanamadım bu sabahta test yaptırdım 542 çıktı.
Tam 24 saat arayla 388 ve 542 artış normal midir.
Çok fazla kimyasal geçirdim çok korkuyorum :KK43:
Benim adetin ertesi günü cuma 266 çıktı pazartesi tekrar verdim 584 çıktı doktor iyi dedi pazartesi ultrasona çagırdı

HCG hormonu nedir?
HCG hormonu kadınlarda özellikle gebelik döneminde artan bir hormondur ancak gebelik dışında bazı tümör v.b durumlarda da yükselebilmektedir. HCG normal gebeliklerin yanı sıra, dış gebelik (ektopik gebelik), boş gebelik (enambriyonik gebelik), mol gebelik (üzüm gebeliği) gibi durumlarda da yükselir.

HCG glikoprotein yapısında bir hormondur ve gebelikte sinsityotroblast (syncytiotrophoblast) denilen hücreler tarafından sentezlenir ve salgılanır.

HCG hormonunun alfa (α) ve beta (β) olmak üzere iki adet alt ünitesi (subunit) vardır, gebelik testlerinde kanda ölçümü yapılan bu beta ünitesidir, bu nedenle kanda gebelik testlerine BETA-HCG TESTİ denir. Hormon olarak spesifik aktiviteyi sağlayan beta ünitesidir.

Eki Görüntüle 2229256

HCG hormon değeri ne zaman artar?
Hamile olmayan ve erken dönem hamilelerde bu değer hemen hemen aynıdır. 5 (mIU/mL) değerlerinin altında görülen sonuçlar gebelik şüphesi olan bir kişi için kesinlik vermeyebilir.Hamileliğin ilk haftasından itibaren HCG hormon değeri artmaya başlar. HCG hormonu insan embriyosu 8 hücreli olduğunda embriyodaki hücreler tarafından üretilmeye başlar ancak henüz embriyo rahim duvarına yerleşmediği için hormon anne kanında tespit edilemez. Anne kanında tespit edilmesi yaklaşık olarak LH pikinden (yumurtlamadan) 10 gün sonra mümkün olur. Yani anne kanında β-HCG hormonunun tespit edilmesi yaklaşık adet gecikmesi yaşanan günlerde veya bir kaç gün önce mümkün olabilir. B-HCG değeri yaklaşık olarak 36 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar, ancak her hamilelikte bu şekilde net ve doğrusal artış izlenmesi kesin kural değildir. Gebeliğin rahime yerleşmesinden sonra HCG hormonu anne kanında giderek artmaya devam eder ve 10. gebelik haftasında en yüksek değere yani yaklaşık 100.000 mIU/ml değerine ulaşır. Bu haftadan sonra gebeliğin orta dönemine kadar 20.000 mIU/ml değerlerine kadar düşer ve doğuma kadar bu değerlerde sabit kalır.

B-HCG değerinin düşmesi:

Doğumdan sonra bebeğin ve plasentanın (bebeğin eşinin) ayrılması neticesinde anne kanında β-HCG hormonu giderrek azalır. Aynı durum düşüklerden sonra da gözlenir. Anne kanında hcg hormonunun tamamen sıfırlanması farklılıklar göstermekle beraber ortalama 20-40 gün arasında gerçekleşir. Gebeliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin giderek düşmesi o gebeliğin sağlıksız bir gebelik olduğu, dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.

BETA-HCG değerine göre gebeliğin tespiti:

Gebelik testinde sıfırdan büyük değerler (0.001 gibi çğk küçük değerler hariç) hamilelik olduğuna dair şüphe yaratır, bu nedenle testin birkaç gün ara ile tekrarlanması gerekir. Kanda gebelik testinde belirlenen B-HCG değeri yaklaşık 1000 mIU/ml’den küçük olduğunda transvajinal ultrasonla gebelik izlenemez çünkü bu aşamada gebelik kesesi görülemeyecek kadar küçüktür. 1000’in üzerindeki değerlere çıktığında transvajinal ultrasonla gebelik kesesi izlenebilir, abdominal (karından) yapılan ultrasonla izlenebilmesi için gebelik kesesinin biraz daha büyümesi, B-HCG değerinin 1500-2000’e çıkması gerekir. B-HCG değeri 7000 civarına geldiğinde kese içerisindeki yolk-sak denilen yuvarlak yapı izlenebilir, B-HCH değeri 10.000 civarına geldiğinde ise bebeğin kalp atımları ultrasonda izlenebilir.

Kanda gebelik (hamilelik) testi ne zaman belli olur? Ne zaman yapılmalı?

Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilmesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir. Daha net bilgi vermesi için genellikle adet gecikmesi yaşandıktan bir kaç gün sonra kanda gebelik testi yaptırılması önerilir. Yumurtlama günlerinde ve ilişkiye girilen günlerde kanda hamileliğin tespit edilmesi mümkün değildir çünkü bu kadar erken dönemde hamilelik olsa bile henüz rahim içerisine ulaşmamıştır, bu nedenle hormonlar anne kanına geçememektedir. Kanda veya idrarda gebelik testlerinin aç – tok karnına yapılması farketmez.

Tüp bebekte embriyo transferinden sonra B-HCG gebelik testi yapılması:
Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testinde B-HCG değerine bakılarak gebelik varlığı araştırılır. Eğer gebelik varsa belli aralıklarla test tekrar edilebilir.

Gebelik Haftasına Göre Beta-Hcg Değerleri
Son Adet Tarihinden İtibaren Geçen Hafta SayısıHCG(mIU/ml)
3 Hafta5-50
4 Hafta3-426
5 Hafta19-7340
6 Hafta1080-56.500
7-12 Hafta7650-288.000
13-16 Hafta13.300-254.000
17-24 Hafta4060-165.400
25-40 Hafta3640-117.000

Yumurtlamadan Sonra HCG Değerleri

GünEn Düşük Beta-HcgEnYüksek Beta-HcgOrtalama Beta-Hcg
12.Gün1711948
13.Gün1714759
14.Gün3322395
15.Gün17429132
16.Gün70758292
17.Gün111514303
18.Gün1351690464
19.Gün32443101061
20.Gün18532791287
21.Gün50646602034
22.Gün54010.0002637
Kızlar selam yumurtlama günüm 26.10
Ayın 23 ünde ve 24 ünde korunmasız ilişkiye girdim doğurganlık yüksek gösteriyordu acaba hamile kalmışmıyımdır 26 sında yumurtlama günüm de tekrar deneyeyim miiii benzer bir durum yaşayan var mı yardımcı olur musunuz

Kızlar selam yumurtlama günüm 26.10
Ayın 23 ünde ve 24 ünde korunmasız ilişkiye girdim doğurganlık yüksek gösteriyordu acaba hamile kalmışmıyımdır 26 sında yumurtlama günüm de tekrar deneyeyim miiii benzer bir durum yaşayan var mı yardımcı olur musunuz
Nerdeyse hepimiz yumurtlama yaşıyoruz yahu, nasıl benzer durum yaşayan var mı? 😊 Ve de tahmini yumurtlama günleri her zaman tutmaz. O yüzden eğer yumurtlamayı belirtilerden anlamıyorsanız ya da yumurtlamayı doktor kontrolünde veya ovulasyon testi ile takip etmiyor iseniz, adet bittikten sonra 2 günde bir ilişki tavsiye edilir. Çünkü spermlerin canlılık süresi yaklaşık 3-5 gündür. Yumurtanın canlılık süresi ise yumurtlama gerçekleştikten sonra yaklaşık 24 saattir. Tüplere salınan yumurta vaktinde döllenmez ise canlılığını kaybederek, bozulup, çözünür ve beklenen adet ile birlikte vücuttan atılır. Yumurtlamadan önce ve yumurtlamayı da değerlendirin tabii. Ve de geç de yumurtlayabilirsiniz. Takvime bağlı kalmayın derim 2 günde bir ilişki yumurtlamayı tutturmak için iyi olur. Mesela benim 27 günde bir adetim oluyor. Bu ay yumurtlama 14.günde değil 17.günde oldu. Ben ovulasyon testi ile takip ettiğim için biliyorum. Çünkü geçen ay takvime göre değerlendirdik. Yumurtlama gününün yanından bile geçmemişiz. Takvimler tahmini herkese adetten önceki 14.günü gösteriyor. Ama öncesinde veya sonrasında da yumurtlama olabilir. Her ay aynı günde de yumurtlama olmayabilir. Bazı aylarda yumurtlama olmayabilir. Yani demem o ki 2 günde bir ilişki.

Merhabalar herkese 2 gün önce kan verdim değerlerim bu şekilde. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi

Eklentiler

• IMG_7362.jpeg
    IMG_7362.jpeg
    41,9 KB · Görüntüleme: 162
  • IMG_7363.jpeg
    IMG_7363.jpeg
    53,3 KB · Görüntüleme: 190
En son ne zaman regl oldunuz tekrar kan verip değerin artıp artmamasına göre yorumlanır ya çok erken dönem olabilir
Merhaba en son 10 ekimde adet oldum.. saglık ocagı doktoru 5 in üstündeyse kadın doguma gitmen gerekir demişti kan verirken ama ben pazartesi tekrar kan vermeliyim dimi

Merhabalar 5 ekimde taransfer oldum ve 12 gün sonra pozitif sonucu aldim değerim önce 60 2 gun sonra 140 4 gün sonra 545 oldu doktor daha kan vermene gerek yok dedi her şey düzenli dedi ..ben 2 gün sonra inanılmaz bir sol yan karın ağrısı ile güne uyandım dayandım ama ertesi gün hastanelik oldum sadece yol yan karın bel bacağıma vurdu ağrı sonra sol kasığa indi ...acil kadın doğumda hemen alttan baktılar ama kese görünmedi rahim kalın ama kese yok sonra tahlil yaptılar değerim 964 olmuş ...hemsiremi aradım degerimin sınırda yükseldiğini söyledi ve dia gebelik ihtimali de olabilir dedi inanılmaz.uzgunum ... değerim yükselir mi 30 Ekim de keseyi görmeye gidecektik lütfen Allah rızası için yardım edin

Birşey sorucam bugün benm betam 0.57 çıktı ne demek bu ve adetime 7 gün var lütfen yardımcı olurmusunuz

Adete 10 gun varken pembe lekelenme oldu gebe degilim progestan folikasit kullaniyorum bugun adete 5 gun varken test yaptim oğlen sizce varmi gebelik

Eklentiler

• Screenshot_2023-11-10-23-03-10-86_fa84a683d7c8aff5b9ebbb63e2b9991b.jpg
    Screenshot_2023-11-10-23-03-10-86_fa84a683d7c8aff5b9ebbb63e2b9991b.jpg
    171,3 KB · Görüntüleme: 115
X