Gebelik Haftasına Göre Beta -Hcg Değeri Kaç Olmalı?

Merhaba ben 2hattada bir âdet oluyorum en son 19 Nisan'da adet oldum 2 haftayı geçti hala adet olmadim 11 gün önce ilişki oldu ertesi günü akintim.basladi bazen yumurta akı gibi arada beyaz kremsi sekildede oldu daha sonra ilişkiden 6 gün snra acik kahverengi bı akintim oldu 2-3 damla kadar sürekli adet olcam sandım devamı gelmedi çünkü adet olacak gibi bel kasık bacak ağrılarım var 4-5 gündür geçmeyen baş ağrısı siskinlik halsizlik ... Üç gün oncede dayanamayıp kan verdim 2 çıktı doktor henüz erken olduğunu söyledi adet dongumu 1 aydan hesapladi ve haftaya tekrarlamami istedi sizce varmı bişey artarmi ve ben röntgen çekilmek zorunda kaldım doktor kanda negatif olduğu için sorun olmugcagini belirtti ama benim içim rahat değil

Tabi canim kendibi baskalaein betasi ile kiyaslama kafana takma herkesinki bir degil kimisi 80000 le öğrenir kimisi 7 ile onemli olan bebeklerimizin saglikli olmasi
Merhaba canım benim adetim 2 gün geçti kan sonucum 105,90 çıktı 2 gün sonra tekrar verdim 187,55 çıktı sizce nasıl değerim 😢

Dün adet olmam.lazimdi bu sabah kanda 53.7 çıktı iki gün sonra tekrar vereceğim kan umarım yükselir

Kızlar merhabalar
Benim son adet tarihim 3 kasım
1 aralık yani bugün kan verdim, bhcg 91 çıktı.
Düşük mü diyorum ama .3 ünde bir daha kan vereceğim.
Bir de kahverengi lekelenmem var .O yüzden çok sevinemedim bile.Ama bugünlerime bin şükür diyorum yine de...
Düşüklerim olduğu için çok korkuyorum.
Hayırlısı Rabbim aratmasın kimseye

Kızlar merhabalar
Benim son adet tarihim 3 kasım
1 aralık yani bugün kan verdim, bhcg 91 çıktı.
Düşük mü diyorum ama .3 ünde bir daha kan vereceğim.
Bir de kahverengi lekelenmem var .O yüzden çok sevinemedim bile.Ama bugünlerime bin şükür diyorum yine de...
Düşüklerim olduğu için çok korkuyorum.
Hayırlısı Rabbim aratmasın kimseye
Gayet iyi yarın tekrar edin bhcg iki güne iki katı olursa normal dir rabbim budefa sağlıkla nasip etsin inşallah 🤲

Eki Görüntüle 2229256

HCG hormonu nedir?

HCG hormonu kadınlarda özellikle gebelik döneminde artan bir hormondur ancak gebelik dışında bazı tümör v.b durumlarda da yükselebilmektedir. HCG normal gebeliklerin yanı sıra, dış gebelik (ektopik gebelik), boş gebelik (enambriyonik gebelik), mol gebelik (üzüm gebeliği) gibi durumlarda da yükselir.

HCG glikoprotein yapısında bir hormondur ve gebelikte sinsityotroblast (syncytiotrophoblast) denilen hücreler tarafından sentezlenir ve salgılanır.

HCG hormonunun alfa (α) ve beta (β) olmak üzere iki adet alt ünitesi (subunit) vardır, gebelik testlerinde kanda ölçümü yapılan bu beta ünitesidir, bu nedenle kanda gebelik testlerine BETA-HCG TESTİ denir. Hormon olarak spesifik aktiviteyi sağlayan beta ünitesidir.

HCG hormon değeri ne zaman artar?

Hamile olmayan ve erken dönem hamilelerde bu değer hemen hemen aynıdır. 5 (mIU/mL) değerlerinin altında görülen sonuçlar gebelik şüphesi olan bir kişi için kesinlik vermeyebilir.Hamileliğin ilk haftasından itibaren HCG hormon değeri artmaya başlar. HCG hormonu insan embriyosu 8 hücreli olduğunda embriyodaki hücreler tarafından üretilmeye başlar ancak henüz embriyo rahim duvarına yerleşmediği için hormon anne kanında tespit edilemez. Anne kanında tespit edilmesi yaklaşık olarak LH pikinden (yumurtlamadan) 10 gün sonra mümkün olur. Yani anne kanında β-HCG hormonunun tespit edilmesi yaklaşık adet gecikmesi yaşanan günlerde veya bir kaç gün önce mümkün olabilir. B-HCG değeri yaklaşık olarak 36 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar, ancak her hamilelikte bu şekilde net ve doğrusal artış izlenmesi kesin kural değildir. Gebeliğin rahime yerleşmesinden sonra HCG hormonu anne kanında giderek artmaya devam eder ve 10. gebelik haftasında en yüksek değere yani yaklaşık 100.000 mIU/ml değerine ulaşır. Bu haftadan sonra gebeliğin orta dönemine kadar 20.000 mIU/ml değerlerine kadar düşer ve doğuma kadar bu değerlerde sabit kalır.

B-HCG değerinin düşmesi:

Doğumdan sonra bebeğin ve plasentanın (bebeğin eşinin) ayrılması neticesinde anne kanında β-HCG hormonu giderrek azalır. Aynı durum düşüklerden sonra da gözlenir. Anne kanında hcg hormonunun tamamen sıfırlanması farklılıklar göstermekle beraber ortalama 20-40 gün arasında gerçekleşir. Gebeliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin giderek düşmesi o gebeliğin sağlıksız bir gebelik olduğu, dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.

BETA-HCG değerine göre gebeliğin tespiti:

Gebelik testinde sıfırdan büyük değerler (0.001 gibi çğk küçük değerler hariç) hamilelik olduğuna dair şüphe yaratır, bu nedenle testin birkaç gün ara ile tekrarlanması gerekir. Kanda gebelik testinde belirlenen B-HCG değeri yaklaşık 1000 mIU/ml’den küçük olduğunda transvajinal ultrasonla gebelik izlenemez çünkü bu aşamada gebelik kesesi görülemeyecek kadar küçüktür. 1000’in üzerindeki değerlere çıktığında transvajinal ultrasonla gebelik kesesi izlenebilir, abdominal (karından) yapılan ultrasonla izlenebilmesi için gebelik kesesinin biraz daha büyümesi, B-HCG değerinin 1500-2000’e çıkması gerekir. B-HCG değeri 7000 civarına geldiğinde kese içerisindeki yolk-sak denilen yuvarlak yapı izlenebilir, B-HCH değeri 10.000 civarına geldiğinde ise bebeğin kalp atımları ultrasonda izlenebilir.

Kanda gebelik (hamilelik) testi ne zaman belli olur? Ne zaman yapılmalı?

Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilmesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir. Daha net bilgi vermesi için genellikle adet gecikmesi yaşandıktan bir kaç gün sonra kanda gebelik testi yaptırılması önerilir. Yumurtlama günlerinde ve ilişkiye girilen günlerde kanda hamileliğin tespit edilmesi mümkün değildir çünkü bu kadar erken dönemde hamilelik olsa bile henüz rahim içerisine ulaşmamıştır, bu nedenle hormonlar anne kanına geçememektedir. Kanda veya idrarda gebelik testlerinin aç – tok karnına yapılması farketmez.

Tüp bebekte embriyo transferinden sonra B-HCG gebelik testi yapılması:
Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testinde B-HCG değerine bakılarak gebelik varlığı araştırılır. Eğer gebelik varsa belli aralıklarla test tekrar edilebilir.

Gebelik Haftasına Göre Beta-Hcg Değerleri

[tr]
[td]Son Adet Tarihinden
İtibaren Geçen Hafta Sayısı
[/td]
[td]HCG(mIU/ml)[/td]
[/tr]
[tr]

[td]3 Hafta[/td]
[td]5-50[/td]
[/tr]
[tr]
[td]4 Hafta[/td]
[td]3-426[/td]
[/tr]

[tr]
[td]5 Hafta[/td]
[td]19-7340[/td]
[/tr]

[tr]
[td]6 Hafta[/td]
[td]1080-56.500[/td]
[/tr]

[tr]
[td]7-12 Hafta[/td]
[td]7650-288.000[/td]
[/tr]

[tr]
[td]13-16 Hafta[/td]
[td]13.300-254.000[/td]
[/tr]

[tr]
[td]17-24 Hafta[/td]
[td]4060-165.400[/td]
[/tr]

[tr]
[td]25-40 Hafta[/td]
[td]3640-117.000[/td][/tr]
[tr][/tr]

[tr][/tr][tr]

[/tr]
[tr][/tr]
[tr][/tr]
[tr][/tr]

Yumurtlamadan Sonra HCG Değerleri

GünEn Düşük Beta-HcgEnYüksek Beta-HcgOrtalama Beta-Hcg
12.Gün1711948
13.Gün1714759
14.Gün3322395
15.Gün17429132
16.Gün70758292
17.Gün111514303
18.Gün1351690464
19.Gün32443101061
20.Gün18532791287
21.Gün50646602034
22.Gün54010.0002637

Ben bu değerlerden hiç bir şey anlamıyorum.

137.111 beta kaç haftalık olur baktım aralığa, sonuç sorgulamada da aralıklar ve haftalar var beta sonucuna göre 6 hesapladım ama daha bilgili arkadaşım 8 dedi. Geçen cuma 7 dedi doktor, ultrasona göre de 8 şimdi. İkisi tutuyor ama üstüne görme olduğundan adet tarihi tutmuyor.
Şükür hamileyim tabi.Öğrenmek istediğim 2 ayı doldurunca işarkadaşlarıma açıklatacapım da
Geçen cuma doktor 7 nci hafta dedi ama son regl ile tutmadıpu için devlet hastanesi muhtemelen 1-2 hafta geriye atar. Üstüne görme olduğundan... kalp atışının duyulması ve ölçümünde 7 haftalık denmişti. Kısacası betaya göre kaçıncı hafta oluyor

Kizlar son adet tarihine gore suan 6+5im dun sabah betam 43 bindeydi dun aksam tekrar bakildi 15bine dusmus neden olabilir bu degerler normal degil mi acaba

X