Geçinemeyenler kulübü

Benimkiler 3 yaşında öğrendiler onu.
Suyu, ışığı her şeyi kapatırlar, babaları ‘biter oğlum israf etme’ diye öğretti.
Şimdi ben sebze yıkasam ‘su bitecek’ diye kızıyorlar, ardından ben de kocama kızıyorum, el kadar çocuğa bitecek dersen mecaz anlamaz ve bir daha göremeyecek zannedip panikler diye😂
aynen ya cocuklarımız kaygılı yetişicek..

aynen bende oyleyim, yemek yaparken hep bir kisilikte olsa fazla yaparim biri gelir yemegim olsun diye,elimin az ayarida yoktur.
onceden gunde 2 kez falan cay demlerdim kendime sabah ve oglen simdi ısıtip isitip iciyorum.
Şuan akşam 8 de demlediğim çayı içiyorum mesela😂
Gıda artık dikkat etmekten öte, israf edersem ya da fazla tüketirsem birinin hakkını gasp ediyormuşum hissi uyandırıyor bende.
‘Millet alıyor, benim gözüm doymuyor ne vicdansız insanım ben’ duygusu doğurmaya başladı.

Alıştığımız bazı yiyeceklerden vaz geçtik. Halâ alabiliriz, çok şükür, ama sorun şu ki önümüzü göremediğimizden, kısıp mümkün mertebe biriktirmeye başladık. Peynir alma yoğurt var, şu balığı da alma boşver yerine hamsi al, tüm bunların yerine 1 gram daha altın al haline geldi hayat. Ne yarının daha iyi olacağına, ne daha güvenli olacağına, ne çalıştığım işin 1 yıl sonra da var olabileceğine güvenim kaldı. Eskiden maddi sıkıntılar bireyseldi, ama şimdi baş döndürücü bir hızla ülke fakirleşiyor, üstelik hayatımızın temelleri sallanıyor gibi geliyor bana :KK43:
Gelmiyor, gerçekten sallanıyor.
Allahın ayçiçek yağını ucuz şekilde netten satacağız diye harekete geçiyorlarsa, elimizdeki her şeyin kayması çok yakındır.

Şuan akşam 8 de demlediğim çayı içiyorum mesela😂
Gıda artık dikkat etmekten öte, israf edersem ya da fazla tüketirsem birinin hakkını gasp ediyormuşum hissi uyandırıyor bende.
‘Millet alıyor, benim gözüm doymuyor ne vicdansız insanım ben’ duygusu doğurmaya başladı.
bende bazen ikinci kez isinan yemegi artik dokmek zorunda kalirsam cigerim sizliyor.
artik bir posete koyup esimin is yerinde yolluyorum orda besledikleri kopekleri falan var hic degilse onlar yesin diye

Alıştığımız bazı yiyeceklerden vaz geçtik. Halâ alabiliriz, çok şükür, ama sorun şu ki önümüzü göremediğimizden, kısıp mümkün mertebe biriktirmeye başladık. Peynir alma yoğurt var, şu balığı da alma boşver yerine hamsi al, tüm bunların yerine 1 gram daha altın al haline geldi hayat. Ne yarının daha iyi olacağına, ne daha güvenli olacağına, ne çalıştığım işin 1 yıl sonra da var olabileceğine güvenim kaldı. Eskiden maddi sıkıntılar bireyseldi, ama şimdi baş döndürücü bir hızla ülke fakirleşiyor, üstelik hayatımızın temelleri sallanıyor gibi geliyor bana :KK43:
benim cok merak ettigim bir sey var sizin araciliginizla sormus olayim, biz boyle altin falan biriktiriyoruz para biriktirmeye calisiyoruz ayni sebeplerden ama, acaba bunlari kullanabilecek bir ortamda olabilecekmiyiz?
yani hizla bu sekilde ilerleyen ulkelerin genel olarak sonlarina baktigimda ben o paralarla ne yapabilirim onu bile bilmiyorum

Gelmiyor, gerçekten sallanıyor.
Allahın ayçiçek yağını ucuz şekilde netten satacağız diye harekete geçiyorlarsa, elimizdeki her şeyin kayması çok yakındır.
arkadasım lınk gonderirmısın ınternetten uygun satma ıle ılgılı..5lıtre aycıcek yagı 70 kusurdu bende 4 lt aldım 50 lı bırsey verdım..

bende bazen ikinci kez isinan yemegi artik dokmek zorunda kalirsam cigerim sizliyor.
artik bir posete koyup esimin is yerinde yolluyorum orda besledikleri kopekleri falan var hic degilse onlar yesin diye
Annemlerin evinin orada hiçbir şeyi israf etmez, hemen köpeklere ayırırdık.
Zaten semt olarak çok iyi bakılır hayvanlara, kulubeleri ve daimi ilgilenenler vardır.
Şimdi benim oturduğum yerde yok sokak hayvanı, çocuklar sürekli bulamaç yapıyor ve israf oluyor, Allah affetsin diyerek çöpe döküyorum bir haycancağızın bulmasını yemesini umut ederek.

Çok yaptığım yemekleri de ikinci gün içinden alarak ısıtıyorum, üçüncü güne başka bir şeyle kombinliyorum.
Çoğu kalanı buzluğa koymaya başladım, buzluğum pilav doldu taştı😂

arkadasım lınk gonderirmısın ınternetten uygun satma ıle ılgılı..5lıtre aycıcek yagı 70 kusurdu bende 4 lt aldım 50 lı bırsey verdım..
Detaylı şekilde yarın haber sitelerinde olur sanıyorum/

Annemlerin evinin orada hiçbir şeyi israf etmez, hemen köpeklere ayırırdık.
Zaten semt olarak çok iyi bakılır hayvanlara, kulubeleri ve daimi ilgilenenler vardır.
Şimdi benim oturduğum yerde yok sokak hayvanı, çocuklar sürekli bulamaç yapıyor ve israf oluyor, Allah affetsin diyerek çöpe döküyorum bir haycancağızın bulmasını yemesini umut ederek.

Çok yaptığım yemekleri de ikinci gün içinden alarak ısıtıyorum, üçüncü güne başka bir şeyle kombinliyorum.
Çoğu kalanı buzluğa koymaya başladım, buzluğum pilav doldu taştı😂
ben icinden neden alip isitamiyorum, tipki senin az once dedigin gibi bol olsun ac kalmasinlar isitayim mantigi 😂
ama her seferinde ayni sey.
bundan sonra kepceyle olcecegim valla 2 kepce corba buna 2 kepce bana gerisini kaldir.
doymayan ekmek yesin ziyandan iyidir

benim cok merak ettigim bir sey var sizin araciliginizla sormus olayim, biz boyle altin falan biriktiriyoruz para biriktirmeye calisiyoruz ayni sebeplerden ama, acaba bunlari kullanabilecek bir ortamda olabilecekmiyiz?
yani hizla bu sekilde ilerleyen ulkelerin genel olarak sonlarina baktigimda ben o paralarla ne yapabilirim onu bile bilmiyorum
bu devırde araba falan alınmaz dar gelirle cocugun gelecegı ıcın bende bır ıkı kurus koymaya calısıyorum..
saolun kızlar sohbet ıcın ıyı geceler allah rahaatlık versın

bu devırde araba falan alınmaz dar gelirle cocugun gelecegı ıcın bende bır ıkı kurus koymaya calısıyorum..
saolun kızlar sohbet ıcın ıyı geceler allah rahaatlık versın
Size de iyi geceler.
Umarım her gün daha güzel bir güne uyanırız, evladınızla size hayat boyu mutluluk ve sıhhat diliyorum.

ben icinden neden alip isitamiyorum, tipki senin az once dedigin gibi bol olsun ac kalmasinlar isitayim mantigi 😂
ama her seferinde ayni sey.
bundan sonra kepceyle olcecegim valla 2 kepce corba buna 2 kepce bana gerisini kaldir.
doymayan ekmek yesin ziyandan iyidir
Az olursa ben yemem, onlar yatınca tost yerim ne olacak😂
Zaten akşam yemek yemiyorum çoğu zaman.
Bence de öyle yap, içinden alarak ısıt.
Bibibella Bibibella bana kavanozla saklama yöntemini de söylemişti, konserve gibi hiçbir şey olmuyormuş.
Fazla olan yemeği öyle de değerlendirip, birkaç zaman sonra çıkarmak çok mantıklı.

Bibibella Bibibella bana kavanozla saklama yöntemini de söylemişti, konserve gibi hiçbir şey olmuyormuş.
Fazla olan yemeği öyle de değerlendirip, birkaç zaman sonra çıkarmak çok mantıklı.
evet bunu bende bir kac yerde okumustum.
mantikli geldi banada konserve gibi yapmak.

Ben corba ve kurufasulyeyi hep öyle yapıyorum bilerek çok ve konserve şeklinde yapıp buzdolabına koyuyorum çok iyi oluyor hatta hediye ediyorum tanıdıklara :KK70:

deniz hanım bu konuyu konuşmaya başlarsak, istediğimiz gibi konuşamayız. ben kısaca çok haklısınız diyeyim.
ben kendimce bir yol haritası oluşturdum, bireysel tercihim gayrimenkul oldu. tapularımızın hukuki sıhhatine bir şey olacak noktaya geldiysek, zaten ne konuşsak boş...
Şu anda, bankaya/krediye bulaşmadan ev parası toplamaya çalışıyorum deli gibi. Birden fazla bankada altın hesabım var, eş zamanlı çoğalıyorlar, şu an İzmir'de bazı bölgelerde giriş kat vs eski binalarda daire almaya çalışıyorum, iki bankadaki altın hesabı toplamını, bir miktar dövizle beraber daireye çevirip, tekrar başlayacağım. iyi ihtimal kentsel dönüşüm, kötü ihtimal her türlü radarın altında kalacak değerde göze batmayacak mülk.

X