Gelinlik bunu mu gerektirir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Size annemi şöyle tanımlayayım. Kendi kaynanası ona iyi davranmıyordu. Annem ben çektim o da çeksin anlayışında olmadı. Kötü kaynanalara benzememek hayat amacı hâline geldi. Kendinden aşırı veriyor. Çok yoruluyor sanki hizmetçi gibi davranıyor. Karşılığında görmek istediği güleryüzü bile göremiyor ama. O yüzden annem "kötü kaynana" olmamak için "her ay geliyordunuz bu sefer niye gelmediniz?" bile demez o kadar söyleyeyim.

Dese ne olur soramaz mı evladına ?
Anneler oğlanları büyütecek, evlendirecek sonra da bir daha arkasını aramayacak, gelin hanımlara gık demeyecek, iş beklemeyecek, sormayacak, hep verecek hep verecek.... Forumda istenilen bu, valla kaç mesajınızı okudum sizde kibar kibar anlatmaya çalışıyorsunuz yine de mesajların altı deşiliyor öyle miydi böyle miydi yok gelin hanımı dinlemek lazım, konu kötü kv olunca hiç onu da dinleyelim demiyorlar :)) kayın ailenin adı büyüktür, iyi de olsan kötü de olsan fark etmez oğlanı verip arkanıza bakmayacaksınız gelin hanımların istediği bu. Para lazım olursa ailesiniz kalanında olmayacaksınız konudan çıkan özet bu :)))) amaaa yok öyle bir dünya, evleniyoruz aile oluyoruz, eşimizin ailesiyle de akraba oluyoruz, bu kadar hatırnaz davranışa surat asan insan çiğdir, terbiyesizdir net. Gelmek istemiyorsa eşiyle halledecek size surat asmayacak. Yerinizde olsam gösterdiğim bu hatrı bitirir yüz göz olmadan benzetirim, edepsizliğin lüzumu yok gelin diye tepemize tükürecek halleri yok yani çok abartıldı bu konular. Kötü olana tabi ki kötü diyoruz, mesafe koy diyoruz ama şu anlatılan durumda yapılan düpedüz terbiyesizlik başka bir şey değil.

Anneler oğlanları büyütecek, evlendirecek sonra da bir daha arkasını aramayacak, gelin hanımlara gık demeyecek, iş beklemeyecek, sormayacak, hep verecek hep verecek.... Forumda istenilen bu, valla kaç mesajınızı okudum sizde kibar kibar anlatmaya çalışıyorsunuz yine de mesajların altı deşiliyor öyle miydi böyle miydi yok gelin hanımı dinlemek lazım, konu kötü kv olunca hiç onu da dinleyelim demiyorlar :)) kayın ailenin adı büyüktür, iyi de olsan kötü de olsan fark etmez oğlanı verip arkanıza bakmayacaksınız gelin hanımların istediği bu. Para lazım olursa ailesiniz kalanında olmayacaksınız konudan çıkan özet bu :)))) amaaa yok öyle bir dünya, evleniyoruz aile oluyoruz, eşimizin ailesiyle de akraba oluyoruz, bu kadar hatırnaz davranışa surat asan insan çiğdir, terbiyesizdir net. Gelmek istemiyorsa eşiyle halledecek size surat asmayacak. Yerinizde olsam gösterdiğim bu hatrı bitirir yüz göz olmadan benzetirim, edepsizliğin lüzumu yok gelin diye tepemize tükürecek halleri yok yani çok abartıldı bu konular. Kötü olana tabi ki kötü diyoruz, mesafe koy diyoruz ama şu anlatılan durumda yapılan düpedüz terbiyesizlik başka bir şey değil.
Özeleştiri yapmayan bir insan değilim. Bu zamana kadar aşılamamıştır, yorgundur vesaire şeklinde tavrına bir kılıf uydurmaya çalıştım kendimce. Abimi de biraz tanıyorsam bizden farklı değil. Ama bir yandan da düşünüyorum bu kadar incelik bana gösterilse ben de onları inceliklere boğardım. E niye bir güleryüz bile göremiyorum. En çok da anneme üzülüyorum. Biz ne kadar yapma desek de vazgeçmiyor, ama o da üzülüyor neden memnun değil diye. Teşekkür ederim yorumunuz için

Aynen istenen, erkek ailelerinin çocuklarını evlendirip irtibatı kesmeleri. Gelmeyecekler, gidilmeyecekler, hiç sesleri çıkmayacak. Torunlari olacak aylarca görmeyecek gelin hanımın izniyle evlerine gidip 1 gün kalıp hatta günü birlik daha iyi olur görüp geri gelecekler. O esnada tek kelime etmeyecekler. Bunda bile sorun edecek bir şeyler bulunur ama kesin. Adı üstünde erkek ailesiler sonuçta.

Son düzenleme:
Suratı asık, hal hatır sormaz. Kendi bizden bir şey beklemiyor bence ama biz yapıyoruz bulaşık sofra kurma vesaire. Yapısının da böyle olduğunu düşünüyorum bir yandan ama bilemiyorum rahatsız oluyorum sebepsiz tavrından
Aaa siz onun evinde bile mi ona hizmet ediyorsunuz. Misafir gibi gidin gelin niye ev sahibi konumunda oluyorsunuz ki orada bile. Burada büyük yanlış yaptığınızın farkında olun.

Aynı gelininizin durumuna düşmüştüm.Benim hakkımda bu şekilde düşünüyorlardı.O zamanları o kadar büyük sıkıntıları vardı ki ailemin tabi haberleri yoktu.Kısacası kimsenin içini bilemezsiniz belki bir sıkıntısı vardır kimseyle paylaşmadığı.
Size çok katılıyorum. Ben evlendiğimde abimle yengem boşanma aşamasındaydi ortada iki çocuk çocuklar bı orda bı burda perişan olmuştu.annem zaten sinir krizleri geçirir olmuştu üzüntüden ne bayram bildik ne seyran o derece bir buçuk yıl böyle geçti. Benimde Nişan düğün zamanlarım bu zamana denk geldi.
Abim kendi sıkıntısını bana yansıtmamaya çalisirdi.ama ben evliliğin ilk ayları ona üzülmekten surat asarmisim. Kaynana kayınbaba sevmezmisim. gelin mi olmuşum vs vs diye banaa saymadiklari laf kalmadı üstüne bide boşanma aşamasındaki gelinimize laf soyleyince sinirlenip seni ne ilgilendirir diye eşime çıkmıştım. Sonuç olarak abim barıştı eşiyle ben boşanma bekliyorum.
Burda açılan konu ne kadar önemsiz gibi görülsede çok ta basit bir konu değil.
Ya sorunları var üzüntülü ya gelmek istemiyor zorla geliyordur yada gelin hanım orada kendini fazlalık gibi hissediyor olabilir.
Sebep birden fazla olabilir. Görümce olarak hadi şunu yapalım hadi bunu yapalım. Dışarda vakitte geçirebilirsiniz. Size kendini yakın hissetmesi için

Ailemizin gelini bizler tarafından ciddi anlamda el üstünde tutuluyor. Şehir dışından annemlere geldiklerinde odaları her şeyiyle hazırlanır, hiçbir iş beklenmez. Gelsin yemek yapsın bulaşık yıkasın evi temizlesin gibi beklentiler sıfır. Bunu anormal bulduğum için yazmıyorum gelinden iş beklemeyi ailece olması gereken bir şey olarak görmüyoruz.
Ayrıca evlendikleri günden beri bir şeylerine karışalım diyen insanlar da olmadık. Mesafeli saygılı bir ilişki içinde olmaya çalışıyoruz. Fakat gel gelelim ki gelin hanımın yüzü asla gülmüyor. Devamlı bir şekilde memnuniyetsiz tavırlar içinde. Biz de haliyle ona gösterdiğimiz hassasiyeti, inceliği fazla bulmaya başladık.
Haketmediğini düşünüyoruz ama yine de her türlü hizmet sınırsız. Direkt söylediği bir cümle olmasa da asık suratlılığı bizi ciddi anlamda rahatsız etmeye başladı. Cidden aramızda en ufak bir şey geçmiş olsaydı bu tavrının bir sebebi olduğunu düşünürdüm en azından. Ama bir sebep bulamıyorum ve gördüğü inceliklere karşı gösterdiği tavra sinirleniyorum. Ama onun yüzüne değil kendi içimden.
Benzer şeyler yaşayanlar varsa fikirleriniz benim için çok değerli teşekkür ederim şimdiden:)

Kadın sadece size mesafeli davranıyor gibi geldi. Kaç sayfadır gelinle ilgili kötü örnek vermemişsiniz. Suratı asla gülmüyordan kastınız size şirinlik yapmıyor oluşu. Sizleri azarlamamış, beğenmemezlik yapmamış. Gördüğü incelikte ayaklarınıza kapanmayı mı beklediniz? 😄

Her ay gelip kalmak, 15 günde bir ediyor, cumartesi gelip pazar dönüyorlarmış. İki yıldır bu şekilde olan bir düzeni kimse istemez. Hele çocuk varsa öyle eşyasını topla götür geri getir taşı hamal gibi kimse istemez. Birde herkesin düzeni kendine. Kimse yıllarca böyle eşiyle rahat rahat zaman geçirmek ister, kendi evinde oturmak ister yıllardır ne bu böyle her ay başka evde kalınıyor. Hemde kaynanayla görümceyle.

Ben de kendim giderim eşten bagimsizda giderim . Ama bundan 3 sene kadar önce yaşadığım bir konu olmustu esim her hafta sonu gitmek istiyordu hatta 3 güne bire dusmustu annesine gitme istedigi o zaman bir dur demiştim ki kv dem ile hicbir problemim yoktu. Esime tepkim olmustu 3 güne bir gidemem çalışıyorum planlarim oluyor vs diye. Isi var ise annemin ya da bize ihtiyacı varsa hayhay gidelim ama senin keyfin icin beni surukleme , 2 haftada bir birlikte gideriz ama istersen evdeki sorumluluklarini atlamadan kendin gidip vakit gecirebilirsin demistim.

Ayda 1 gitmek bana zor gelmez açıkçası.

Hele hele gittigim yerde hos sohbet, kıymet,
alaka , değer görüyorsam daha da keyifli giderim.
Ben her gün 3 öğün kaynanada olduğum halde en ufak tartışma da sen gelin mi oldun sanki bize mi geldin denildi ağzım açık kaldım. Kiiii ekmek almaya bile eşime msj atmadan çıkmazdim . İnsan var insanın var işte. Benim annemde gelinleriyle çok iyidir hatta kendi annelerinden dahaa iyi tanır gelinlerini o kadar. Ama işte kader ki bana annem gibi kaynana denk gelmedi. 😒

Sizin evlerde hali yok diye gelindemi halı almasın ne kadar saçma benimde evimde bir çok halı var buna mı takıldıniz
Haliyla ne ilgisi var ...yok siz anlamadinz para yok hali deil ayrica yatak odasina gidip alacakken kendi oturma odasina 2 tane hali almis babam taksitle almis anladnzmi

Kadın sadece size mesafeli davranıyor gibi geldi. Kaç sayfadır gelinle ilgili kötü örnek vermemişsiniz. Suratı asla gülmüyordan kastınız size şirinlik yapmıyor oluşu. Sizleri azarlamamış, beğenmemezlik yapmamış. Gördüğü incelikte ayaklarınıza kapanmayı mı beklediniz? 😄

Her ay gelip kalmak, 15 günde bir ediyor, cumartesi gelip pazar dönüyorlarmış. İki yıldır bu şekilde olan bir düzeni kimse istemez. Hele çocuk varsa öyle eşyasını topla götür geri getir taşı hamal gibi kimse istemez. Birde herkesin düzeni kendine. Kimse yıllarca böyle eşiyle rahat rahat zaman geçirmek ister, kendi evinde oturmak ister yıllardır ne bu böyle her ay başka evde kalınıyor. Hemde kaynanayla görümceyle.
Kaç sayfadır okuduysanız beklentimizin yalnızca bir güleryüz olduğunu anlardınız okumadığınızı varsayıyorum. Ayaklara kapanmak ne alaka saçmalıyorsunuz sadece

Kaç sayfadır okuduysanız beklentimizin yalnızca bir güleryüz olduğunu anlardınız okumadığınızı varsayıyorum. Ayaklara kapanmak ne alaka saçmalıyorsunuz sadece

😄😄😄

Okudum elbette, sayfalardır gelinle ilgili kötü bir örneğiniz yok. Kadınla empati yapmak yerine, evimize misafir olarak geldiğinde biz ona hizmet ediyoruz bize şirinlik yapmıyor diye dert yanmışsınız. Hizmet etmekte, kadın için masaya tabak koyuyorsunuz, çocuk değilki ağzına yemeğini verin.

Eğer sizin anlattığınız bu sürekli somurtkan hali olsa, bu kadın oflar poflar. Sadece kadının genel hali bu ve mesafeli olmak istiyordur.

😄😄😄

Okudum elbette, sayfalardır gelinle ilgili kötü bir örneğiniz yok. Kadınla empati yapmak yerine, evimize misafir olarak geldiğinde biz ona hizmet ediyoruz bize şirinlik yapmıyor diye dert yanmışsınız. Hizmet etmekte, kadın için masaya tabak koyuyorsunuz, çocuk değilki ağzına yemeğini verin.

Eğer sizin anlattığınız bu sürekli somurtkan hali olsa, bu kadın oflar poflar. Sadece kadının genel hali bu ve mesafeli olmak istiyordur.
Size misafir olarak gelen birine veya misafirliğe gittiğiniz bir yerde en azından insanları rahatsız etmemek adına bir tebessüm etmek, hal hatır sormak sizin için " şirinlik" oluyor herhalde. Burada bir konu açmak için gelinin bize şiddet uygulayıp küfür mü etmesi gerekiyordu yoksa ben mi bilmiyorum? Benim sorunum da gelinimizin somurtkan olması. Siz hala şirinlik mi yapacaktı diyorsunuz

İş beklmemeniz lutuf degil ki. Gelinin karakterini bilemiyorum simdi ama benim iş yapip yapmamak eşimin ailesinin karar verecegi bir şey degil. Ki esimin ailesinde gelin hizmet eder, eltim oturmaz bazen yerine ben gayet oturuyorum kimsenin ne bekledigi de umurumda olmuyor acikcasi.

Bi de ben de devamli gulen bir insan degilim başta tavirliyim saniyorlardi ama ogrendiler artik yapim oyle. Ortada bir neden yoksa sadece gülmuyor diye boyle dusunuyorsaniz belki sizinle alakali bile degildir

Size misafir olarak gelen birine veya misafirliğe gittiğiniz bir yerde en azından insanları rahatsız etmemek adına bir tebessüm etmek, hal hatır sormak sizin için " şirinlik" oluyor herhalde. Burada bir konu açmak için gelinin bize şiddet uygulayıp küfür mü etmesi gerekiyordu yoksa ben mi bilmiyorum? Benim sorunum da gelinimizin somurtkan olması. Siz hala şirinlik mi yapacaktı diyorsunuz
Bukadar rahatsız oluyorsunuz abinize söyleyin eşini getirmesin. Sizin de canınız sıkılmasın abinizle keyifli vakit geçirin. Gelin hanim herkesin modunu düşürüyor anlaşılan.

Açıkcası ben her ay 1 haftasonumu kayınvalidemlerde geçirmek istemezdim. Benim de suratım asılırdı.
Iyi de bunun suçlusu kayın aile mi? Sanki başına silah dayanıyor... Yetişkin çocuklu kadın için gitmek istemiyorum diye tavır koymak zor olmamalı. 3 kuruşluk haftasonu keyfi var insanların, kimse kimsenin nemrut suratını çekmek zorunda değil.

Iyi de bunun suçlusu kayın aile mi? Sanki başına silah dayanıyor... Yetişkin çocuklu kadın için gitmek istemiyorum diye tavır koymak zor olmamalı. 3 kuruşluk haftasonu keyfi var insanların, kimse kimsenin nemrut suratını çekmek zorunda değil.
Söylesinler gelme o zaman diye bukadar basitse madem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X