Güve için ne yapmalıyım? Sinirlerim bozuluyor artık. Yardım lütfen!

birkimsecik

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2020
240
185
33
Kızlar Selam,

Umarım hepimiz için güzel bir gün olur. Bol enerjili günaydınlar diliyorum her birinize.

Gelelim benim derdime.. Yeni bir eve taşındık. 0 Bina değil bu arada. Temizlikte yaptık, tüm mutfak dolaplarının içi, kıyısı, köşesi vs. Fakat geldiğimiz ilk günden beri mutfakta sürekli bir yerlerden güve uçuşuyor. Barınabileceği bir alan bırakmadık temiz her yer ama nerden geliyor bunlar bulamıyoruz. Ne yapmamı önerirsiniz? Sinirlerim bozuluyor artık. :KK43:

İlaçlamanız gerekiyor ilaçsız geçmez güve maalesef.
Bir ara bize de sarmıştı ilaçladık kurtulduk, poşet içinde erzak saklamıyorum pet şişelerin içine dolduruyorum kapağı daha sıkı olduğu için güve sorunu yaşamıyorum uzun zamandır

Kızlar Selam,

Umarım hepimiz için güzel bir gün olur. Bol enerjili günaydınlar diliyorum her birinize.

Gelelim benim derdime.. Yeni bir eve taşındık. 0 Bina değil bu arada. Temizlikte yaptık, tüm mutfak dolaplarının içi, kıyısı, köşesi vs. Fakat geldiğimiz ilk günden beri mutfakta sürekli bir yerlerden güve uçuşuyor. Barınabileceği bir alan bırakmadık temiz her yer ama nerden geliyor bunlar bulamıyoruz. Ne yapmamı önerirsiniz? Sinirlerim bozuluyor artık. :KK43:
İlaçladınız mı?
Dolapların en üst kısmına bakın,
Mutfak çekmecelerini komple çıkartıp, dolap zeminine bakın, bir yerlere baharat, kuruyemiş yada bakliyat dökülmüş olabilir.

Havalar ısındı. Taşınma esnasında sizin de kürü giddalarinizz guveleenmis olabilir.Benim 1 haftalık aldığım Pirinc guvelenmisti hiç bakmadım yeni diye.Mutfagim da nemli olduğu için guvelenmisti

İlaçlamanız gerekiyor ilaçsız geçmez güve maalesef.
Bir ara bize de sarmıştı ilaçladık kurtulduk, poşet içinde erzak saklamıyorum pet şişelerin içine dolduruyorum kapağı daha sıkı olduğu için güve sorunu yaşamıyorum uzun zamandır
Mecbur ilaçlayacağız galiba. Düşündük son çare o dedik bizde. Biz kendimiz yapabilir miyiz? İlaçlama firmasını mı çağırıyoruz acaba?

Havalar ısındı. Taşınma esnasında sizin de kürü giddalarinizz guveleenmis olabilir.Benim 1 haftalık aldığım Pirinc guvelenmisti hiç bakmadım yeni diye.Mutfagim da nemli olduğu için guvelenmisti
Hiç kuru gıda getirmedik yanımızda. Marketten yeni aldık hepsini. Yahu büyük marketler vs nasıl koruyor bu gıdaları? Bir keresinde hatırlıyorum başka bir zaman diliminde hiç açmadığımız mercimek pakedi kendi içinde güvelenmişti.

İlaçladınız mı?
Dolapların en üst kısmına bakın,
Mutfak çekmecelerini komple çıkartıp, dolap zeminine bakın, bir yerlere baharat, kuruyemiş yada bakliyat dökülmüş olabilir.
İlaçlamadık, son çare ilaçlayacağız artık :KK43: Kendimiz ilaçlayabilir miyiz?
Eve gittiğimde bir bakayım tekrar.. Teşekkür ederim.

Mecbur ilaçlayacağız galiba. Düşündük son çare o dedik bizde. Biz kendimiz yapabilir miyiz? İlaçlama firmasını mı çağırıyoruz acaba?
Kendiniz ilaçlayabilirsiniz.
Hazır marka ilaç değil de ilaççılardan alın ilacınızı, biz senede bir kere ilaçlıyoruz önlem amaçlı şükür kurtulduk.
Sizden önceki oturanlar esnasında varmıştır, yumurtadan çıkmıştır siz gelince de.

Kendiniz ilaçlayabilirsiniz.
Hazır marka ilaç değil de ilaççılardan alın ilacınızı, biz senede bir kere ilaçlıyoruz önlem amaçlı şükür kurtulduk.
Sizden önceki oturanlar esnasında varmıştır, yumurtadan çıkmıştır siz gelince de.
İlaçlama yaptıktan ne kadar sonra sileyim dolapları? Bardak, tabak vs koyuyoruz ya ilaçlı mı kalmalı. Bilmiyorum hiç kusura bakmayın :)

Kızlar Selam,

Mutlaka bi yerden geliyordur
Benim bi ara tarhana koyduğum odanın koltuk altında kurtçuklar bulmuştum güve yapmış böyle beyaz beyaz olmuş
Pirinç bulgur buğday çok çabuk güvelenir ağzı kapalı olsa dahi poşetin içinde açılmamışta olsa kontrol edin
Benim ıhlamur ve adaçayımada dadanmışlardı
İnanın yiyecek bulamazsalar gelemezler
Birde nemli yerdeyseniz gıdalarınızı mutfak dolaplarının içine koymayın çünkü mutfakta yemek pişerken dahada kızışıyo dolaplar ağzı kapalı olsada kurtlanıyo herşey
Ocağa uzak ayrı bir bölümde saklayın gıdalarınızı
Ben 3 sene sonra çözümü böyle buldum
Geçen sene tavanlarıma yavrularını bırakıyolardı artik
Bu sene geldiler geri gittiler 😁

Benim de geçen sene anlamlandıramadığım şekilde evimde bir sürü güve çıkmıştı. İlaçlama yaptık ama yeterli gelmedi. Ama denemek için bir dolabıma çam terebentin yağı koymuştum o dolabıma hiç girmemiş.

Kızlar Selam,

Bir yerlerde kuru bakla, pirinç, fındık, ceviz gibi korunaksız sakladığınız, güvelenmiş birşeyler olabilir mi kontrol ettiniz mi??

Eğer bunlar değilse ilaçlama şart gibi..

Güveler icin yapiskan koku yayan kagitlar var.Onlardan alip mutfaga koyuyorsunuz.Disi ya da erkek olanlari hangisi tam olak bilmiyorum ama o kagitlara yapisip ölüyor böylelikle üremeleri engelleniyor.Bu yöntem türkiye`de ne kadar ise yarar bilmiyorum cünkü havalar cok sicak ve nemli.Yine de tüm evi kimyasala bulamadan önce denemeye deger diye düsünüyorum.Eve cok fazla yiyecek depolamayin.Aldiginizi hemen tüketip kalanlari da cam kavanoza koymanizi tavsiye ederim.

X