Haksızlığa uğramışım gibi hissetmek

6 aylık bebeğim var çalışıyordum ama izin aldım. Eşim işten akşam geç geliyor bebeği yarım saat bir saat görüyor en fazla. Sonra bebeğimi uyutuyorum. Eşimle de haftasonu gezmeye çıkmaya daha yeni başladım bebek durmaz etmez derken baya kendimi eve kapatmıştım.
Bebeğim gece 6-7 defa uyanıyor sürekli emmek istiyor ve bu doğduğundan beri böyle hiç fazladan uyuduğum olmadı. Sürekli emzirmeye kalktığım için geri uyumakta hep zorlandım. Günde max 3-4 saat uykuyla duruyorum. Gündüz de uyuyamıyorum.
Haksızlığa uğradım diye düşündüğüm noktaya gelince annem ve babam ilk torun gibi ilgilenmiyor. Şuan yiğenim 8 yaşında yani o zaman daha gençlerdi ama resmen annem kendini harap edercesine ablama gidip evi toplar bebeğe bakar. Bebeğin tırnağını kesmeye kadar annem düşünürdü.Onlar sürekli bize yemeğe gelirdi 2 günde bir gelir gelmese bebeği bırakır gezerler, onlar sorunlu evlilik yaşadığı için aman sorun yaşamasınlar bebeği bıraksınlar rahatlasınlar derlerdi.
Ben 4 yıllık evlilikte eşimle annemlere toplam 4 defa anca yemeğe gitmişimdir. Çünkü annem oldum olası stresli ev temizliği, yemek konularında.Ayrıca hep yorgun ev işlerine yetişemiyordu hiç bir zaman. Bunu da belli eder ablam umursamazdı ama ben umursadım yormak istemedim hiç.
Hala da yiğenime bakıyorlar bu arada haftada 2 gün annemlerde kalıyor.(ablam eşinden ayrıldığı için yiğenim annemlere çok düşkün oldu orada büyümeye devam etti) Zor bir çocuk aşırı hiperaktif gittiği zamanda annem mahvolduk diye anlatıyor. Yani bana gelemeyeceğini söylüyor.
Şimdi ben lohusalıkta annemde kaldım 10 gün bebeğim zaten küvözdeydi. Sonra evime geldim. Annem evler yakın olduğu için haftada 2 ya da 3 gün 2 saatlik bi görmeye gelip gidiyor. Ama ben asla dinlenmiş hissetmiyorum zaten o süreçte ya emiyor ya uyuyor annem de biraz sevip gidiyor gibi oluyor. Evimin hali berbat zaten hep dağınık. Annem çöpleri atar işte ya da bulaşıklar temizse dolaba yerleştirir. Ama ev asla düzelmiyor tabi bu işlerle.
Yani kendimce haksızlığa uğradığımı hissediyorum ama bu yaştan sonra annemde benim için bir şeyler yapıyor diye kendimi nankör gibi de hissediyorum.
Ablam çalışmadığı halde bebeğine nerdeyse her gün bakılmıştı ben çalışacağım ama direkt sen iyi bi bakıcı bul deniyor haklı da buluyorum bu yaştan sonra bakmak zorunda değiller diyorum ama bu haksızlık hissi beni bırakmıyor. Zaten 3 saatlik uykumdan dolayı baş ağrısı yaşıyorum sonra bu duyguları hissedip ağlıyorum. Birkaç kere anneme kendimi açmaya çalıştım ama biz de elimizden geleni yapıyoruz napalım dedi biraz daha konuşsam zaten o da beni nankörlükle suçlayacak daha napalım diye.
Yani bende kendi düşüncelerimden dolayı kendimi suçluyorum böyle karşılaştırmak doğru değil diye.
Bir de bebeğimi bırakmak istemiyorum 2 yaşına kadar ama bu düşüncelerden dolayı hem psikolojik hem fizyolojik çok yorulacak gibi hissediyorum acaba bakıcı alıp işe gitsem psikolojim düzelir mi diyorum tabi bi taraftan bebeğimi bırakmak çok zor geliyor.
Yorgunlukla uykusuzluk birleşmiş sinirleriniz yıpranmış, 1-2 gün dinlenmenin yolunu bulup rahat ve huzurlu hissettiğiniz bir zamanda tekrar düşüncelerinizi gözden geçirin derim ben..

Benimde bebeğim 9 aylık hala emerek uyuyor.Sizin bebiş nasıl uyuyor şuan büyüdü mü emerek uyuma sürecini nasıl atlattınız acaba bende cok yoruluyorum artık
Benim oğlum şu an 4.5 yaşında. 20 ay emzirdim gece gündüz 🙄 Emerek uyuma sürecini atlatamadık yani komple emzirme bitene kadar :KK70:
Şimdiki aklım olsaydı 9 ay-1 yaş civarında gece emzirmesini keserdim. Tabi kolay değil, bebekler ağlıyor, tepki veriyor ama 1-2 günde alışıyorlar. Önemli olan ağlarken ona destek olmak, şefkat göstermek. Ağlatmadan, anlatarak, tamam demesini bekleyerek emzirmeyi sonlandırmaya çalışsaydım 3 yaşını bulurdu neredeyse. Yapabilene helal olsun. Ama bana 20 ay yetti fazlasıyla.

Benim oğlum şu an 4.5 yaşında. 20 ay emzirdim gece gündüz 🙄 Emerek uyuma sürecini atlatamadık yani komple emzirme bitene kadar :KK70:
Şimdiki aklım olsaydı 9 ay-1 yaş civarında gece emzirmesini keserdim. Tabi kolay değil, bebekler ağlıyor, tepki veriyor ama 1-2 günde alışıyorlar. Önemli olan ağlarken ona destek olmak, şefkat göstermek. Ağlatmadan, anlatarak, tamam demesini bekleyerek emzirmeyi sonlandırmaya çalışsaydım 3 yaşını bulurdu neredeyse. Yapabilene helal olsun. Ama bana 20 ay yetti fazlasıyla.
Ya bende emzirmeden uyutayım diyorum veya her uyandığında meme vermeyeyim diyorum bazen işe yaramıyor çok ağlıyor pes etmiyor ki.Bide üst dişler geliyor şuan.Çıkınca bakayım bu kadar bağımlı olmazsa memeye gece emzirmesini keseceğim yavaş yavaş artık

Ya bende emzirmeden uyutayım diyorum veya her uyandığında meme vermeyeyim diyorum bazen işe yaramıyor çok ağlıyor pes etmiyor ki.Bide üst dişler geliyor şuan.Çıkınca bakayım bu kadar bağımlı olmazsa memeye gece emzirmesini keseceğim yavaş yavaş artık
Diş çıkarken çok zor. Köpek dişleri gelirken dayanamıyorum artık diye ağlamıştım birkaç gece ahagstwndbdh. Geçiyor, geçecek.
Oğluma meme vermediğim ilk gece 1 saat ağlamıştı uyuyakalana kadar. Sonraki uyandığında 40dk civarı... böyle böyle iki tam gece bile sürmedi.

Doğru sürekli baksınlar demiyorum da hiçbir desteğim yok kimsem yok etrafıma bakıyorum herkesin bi yardım aldığı birisi bi dostu annesi akrabası var bende o da yok tükenmiş hissediyorum
Şimdi böyle hissetmeniz çok normal . Yoruldunuz yıprandınız . Ek gıda süreci oturunca bebek anneye bu kadar bağımlı olmuyor inanın rahatlayacaksınız. Eşiniz ne iş yapıyor ? Evi akşam gelince o toplayabilir ? Biz hep öyle yaptık. Burda size yardım etmesi gereken kişi eşiniz . Temizlik ve yemek olayını halledebilir .
Anneniz konusunda kıyas yapmayın hem yaşı ilerlemiş hem de her evlat aynı hassasiyette olmuyor . Benim kardeşim hala annemi arayıp börek aç sarma sar der ben de kolu ağrıyor yorulmasın diye tok gelicem derim . Bir örnek sadece :) Karakterlerimiz hep böyleydi. Kardeşime de kinlenmen gerçekten yapısı öyle onların ayrı ilişkisi var der geçerim .

Yazik kadina üzüldüm. Zaten bir hizmetci ve cocuk bakicisi olmus yillardir, sizde dert etmissiniz benimde hizmetcim ve bskicim olmadi diye.
Bu memlekette dogurdugu cocugu kaynana ve anneye atmak isteyen ne kadar cok kadin var ben burda gördüm. Sanki mecburmus gibi

Ben sizi cok iyi anliyorum. Ben de simdi calismaya basladim ve esimin ailesi bizde. Evi bok goturuyor. Rezil haldeyiz. Aksam bebeklerin yemeklerini ancak yapabiliyorum. Sabaha kadar 4-5 kere ben de kalkiyorum bir de kocam horluyor. Sabah 6 da ise gidiyorum. Simdi hersey gozume batiyor. Herkesi evden kovalayip cocuklarimla bir kac gun yalniz kalmak istiyorum. Yalniz bu kadar yogun olarak bunlari dusunmenizin sebebi uykusuzluk.
Eger mumkunse sutunuzu sagiyorsaniz ya da mama veriyorsaniz, bebeginizi bir kac saatligine esinize ya da artik annenize diyecegim birakin ve once guzelce bir dus alin sonrasinda da uyuyun. Biraz daha iyi hissedeceksiniz kendinizi. Uykusuzluk cok zor, insan fark etmiyor ama psikolojinizi cok etkiliyor.
Kendinizi toparladiktan sonra ev isleri yapilir merak etmeyin. Rahatsiz ediyordur eminimki sizi ama sizin oncelikli isiniz kendi sagliginizi korumak daha sonrasinda da bebeginize sahip cikmak. Insanlardan beklentinizi de minimuma indirin. Belli ki kendi basinasiniz.
Unutmayinki bu donemlerin hepsi gecici bebeginiz bir daha 6 aylik olmayacak, bebeginizle keyifli vakit gecirmeye calisin. Disari cikin gezin, merak etmeyin durur.

X