Hamile birine bu yapılır mı

Hanımefendi 4 gündür zaten hiçbir iş yapmadan oturup dinlendim. Yemek bile yapamadım. Belki biraz olsun kafam dağılır diye kalktım, eşim de yardım eder diye umdum. Ha ummak yerine eşime açık açık söylemem gerekiyordu. Hepsi bu.

"Düşük tehlikem var diye her dakika aranmak istiyorum" gibi bir cümle de kurmadım. Sadece hararetli bir şekilde tartıştıktan hemen sonra evden kapıyı çarpıp çıktı eşim, aradan saatler geçti. Tartışma anında kasıklarımda yoğun ağrı hissettiğimi gördü, bu nedenle 10 saniyeliğine arayabilirdi dedim sadece
Adam sizden bunalmış olabilir mi acaba ben okurken bunaldım zira

AY ay kıyamam canım
İnsan bu kadar ölü yaralı varken bunları yazmaz ya
Temizlik yapmayın sancınız varken
Sırf elinizde sebep olsun diye uğraşmış cıngar çıkarmışsınız
Vala hamile olmasanızçok şey yazılırda
Neyse
Eşiniz ve ülke bu psikolojideyken ve durumda iken susun lütfen

Herkese merhaba, ben 10 haftalık hamileyim. Depremin yaşandığı ilk gün çok kötü oldum, eşimin akrabaları vardı deprem bölgesinde, haber alamadık o anki panikle kasıklarıma ağrılar saplandı. Bebeğe bir şey oluyor sandım hastaneye gittik. Bebek iyiydi çok şükür. Ama doktor düşük önleyici ilaç yazdı. O günden sonra bebeğim için iyi olmaya gayret gösteriyorum elimden geldiğince tabi.

Son iki gündür de çok kötü bel ağrım var, belim tutuldu. Nedenini bilmiyorum ama çok ağrıyor, eğilip kalkarken çok zorlanıyorum. Bugün ev işi yapacaktım, kahvaltı yaptık eşimle, ardından masayı toplamaya başladım ama eşim telefonunu eline alıp kanepeye uzandı. Bende eşime dedim ki insan bir el atar. Eşim de "canım bırak biraz oturalım sonra yaparız, belin de ağrıyor otur uzan biraz" dedi. Ama mutfağı öyle dağınık görmek içime sinmedi. Başladım mutfağı temizlemeye, zor eğilip kalktım belimin acısından, üstelik hamileyim de. Eşim ise karşımda koltukta telefonuyla ilgileniyor. O kadar sinirlerim bozuldu ki, ağlamaya başladım. Mutfak temizliğini bitirmeme yakın eşim ağladığımı gördü ve "ne oldu canım çok mu ağrın var" dedi. Bende bağırmaya başladım nasıl bu kadar duyarsız olabiliyorsun sana inanamıyorum yazıklar olsun dedim. Ben böyle çıkışınca birkaç kez özür diledi sarılmaya çalıştı bebeğimizi düşün kendini üzme dedi ama ittim kendisini. Şu an konuşmak istemiyorum bana dokunma falan dedim. Aradan yarım saat geçti tekrar koşarak yanıma geldi sarıldı. Bırak dedim şu an seninle iletişime geçmek istemiyorum diye üsteledim. Bu sefer de "ben sana sonra beraber yaparız demedim mi, illa benim dediğimin aksini yapacaksın dimi, bu mutfak kaç gündür dağınık illa şu an mı toplaman gerekiyordu" diye çıkıştı.

Ardından hazırlandı ve kapıyı çarptı gitti. Daha da moralim bozuldu, kasıklarıma yine ağrı girdi :KK43: elimde olmadan çok üzüldüm. Normalde kahvaltıdan sonra eşimin memleketinden gelen depremzedelerin yanına gidecektik ziyarete, ama tek başına gitti. Annesini aradım, beraber gelecektik ama eşim bir şey demeden evden çıktı gitti dedim. Annesi de "kızım acil telefon geldi deprem bölgesinden insanlar gelmiş onları otellere yerleştireceklermiş o yüzden acele edip haber vermeden çıkmıştır" dedi. Sen benim yanıma gelmek ister misin dedi hayır dedim. Aradan bir saat geçti, tekrar kayınvalidemi aradım bir haber var mı diye. Kayınvalidem de "kızım bende otele geldim, eşin burada gelenlerle ilgileniyor. Müdürü ve iş arkadaşları da burada. Bizde alışveriş yapacağız birazdan gelenler için" dedi. O kadar üzüldüm ki, kv araba sürmeyi bilmiyor muhtemelen eşim almaya gitmiştir. Bende orada olmak ve gelen kişilere yardımcı olmak isterdim. Herkes orada yardım ediyor ben ise evde tek başıma oturuyorum. Her şeyi geçtim eşim annesine karıma da haber ver isterse gelsin diyemez miydi? Kafam allak bullak oldu. Kim haklı kim haksız bilemiyorum. Sizce hamile olduğum için ben mi olayları fazla abartıyorum yoksa haklı mıyım?
Benim eşim de aynısını yapıyor kahvaltıdan sonra oturup keyif yapıp çay içmeyi istiyor. Eğer toplarsam ellemiyor toplamazsam kendi topluyor bir süre sonra tabi benim de içim içimi yiyor ama artık daha rahat olmaya karar verdim. Her şeyi dert edemem. Adamın mizacı rahat, yapıyor mu işi geç de olsa evetse sorun yok, üstelik iki çocuğumuz var ve 12 hf hamileyim. Hiç derdim değil o yapar eninde sonunda. Sana da demiş yaparım diye keşke zaman verseydin ve daha yapıcı konussaydin sucmalamadan. Çünkü şu erkekler düz mantık biz kadınlar gibi düşünceli olamıyorlar zaten boşuna dert etmissiniz

Günlerdir dağınık ama siz o gün hemen yapmak istediniz. Siz aslında eşinizin hemen size ilgi gösterip yapmasıni istediniz olmayınca bir hırsla ise giristiniz. Ve yine eşiniz gelmeyinzce yapmaya ağlamaya başlayıp kavga çıkardınız. Şimdi de bende gidip orda olmak isterdim diyorsunuz, hani düşük tehlikesi var ,beliniz ağrıyor oturum dinlenin

Tartışma anında kasıklarımda yoğun ağrı hissettiğimi gördü,

Bizde hamile olduk, üstelik erken doğum tehlikem var diye son 3 ay yatmak zorunda kaldım. Çok fazla ayakta kalmamam gerekiyordu, ben yine de yemeğimi kendim yaptım, sofra kurdum, kaldırdım. Bıraksalar temizliği de yapardım, çok sıkıldım çünkü. Hiç de ağrım sızım olmadı. Tartışınca hemen nasıl ağrı giriyor ya, olabiliyor mu böyle bir şey.

Psikolojik olduğuna yemin ederim ama ispatlayamam. Hele tartışma anındaki eşiniz kendini suçlu hissetsin diye numara bile olabilir. Büyük ihtimalle tartışırken yüzünüzü buruşturup kasıklarınızı tuttunuz ki haklı çıkın, ilgi çekin. Ay Allah etrafınızdakilere sabır versin. En dayanamadığım şey bu drama queenlik.

Arkadaşlar tamam hamileliği abartmayalım ama bazı kişiler de aşırı derece sıradanlaştırmış.

"Düşük tehlikem vardı, yatmam gerekiyordu ama ben yatmadım , iş yaptım" diye övünenler var.

Bence bazı kişiler hamileliğinde veya doğum sonrasında aşırı yalnız bırakılıyor, eşi veya çevresi tarafından manevi desteği yeterince alamadığı için çok acımasız yorumlar yapıyorlar.

Bu yazdıklarımı konu sahibinden bağımsız yazıyorum. Bu konuya ilişkin değil.
Zaman zaman böyle yorumlar gördüğüm için yazıyorum.

Hamilelik elbette bir hastalık gibi nitelendirilemez ama fizyolojik ve psikolojik değişiklikler olduğu aşikar. Tehlikeli bir durumda veya doğum sonrasında dinlenmesi gereken insanın, kalkıp evinde hunharca yaptığı işleri övünerek anlatması tuhaf değil mi ? Ben maşallah demiyorum şahsen. Riskli bir durumda bu temizlikleri yaparken, eşleri ne yapıyordu diye düşünüyorum. Mecburi durumlar farklıdır. Yorumlarda mecburiyetten yaptım diye yazılmıyor o yüzden böyle söylüyorum.

Eğilip kalktım da eğilip kalktım. Külkedisi misiniz yerlere dizlerinizin üzerine çöküp yer mi sildiniz kahvaltı sonrası? Yardım istiyorsanız başta insan bir el atar demek yerine daha güzel bir dille isteyebilirdiniz. Madem çok sıkıntılısınız otele yardıma gidip ne yapacaksınız daha fazla ayak bağı olursunuz. Klasik bir ben hamile kaldım öksürsem hemen belime yastık koyun prensesliği sendromu yaşıyorsunuz. 9 ay böyle geçmez.

Bazıları canından çok temizliği düşünür,ben de onlardanım o yüzden düşük tehliken varmış bırak evi pislik götürsün diyemiceğim.Eşiniz siz söylemeden toplamalıydı ama hamile olduğunuz duygusallığınıza başlı olarak ta biraz fazla tepki vermişsiniz.
Bence gel beni al deyin ve eşinizin yanında olun.

☺ sevgili konu sahibi eşinize sarılıp hatalı olduğunuzu söyleyin. sadece ağrı varmış bu çok normal asıl tehlikeli olan kanamanız olması. bu ağrılar git gidede artacak lütfen eşinize ve kendinize zulüm etmeyin

Herkese merhaba, ben 10 haftalık hamileyim. Depremin yaşandığı ilk gün çok kötü oldum, eşimin akrabaları vardı deprem bölgesinde, haber alamadık o anki panikle kasıklarıma ağrılar saplandı. Bebeğe bir şey oluyor sandım hastaneye gittik. Bebek iyiydi çok şükür. Ama doktor düşük önleyici ilaç yazdı. O günden sonra bebeğim için iyi olmaya gayret gösteriyorum elimden geldiğince tabi.

Son iki gündür de çok kötü bel ağrım var, belim tutuldu. Nedenini bilmiyorum ama çok ağrıyor, eğilip kalkarken çok zorlanıyorum. Bugün ev işi yapacaktım, kahvaltı yaptık eşimle, ardından masayı toplamaya başladım ama eşim telefonunu eline alıp kanepeye uzandı. Bende eşime dedim ki insan bir el atar. Eşim de "canım bırak biraz oturalım sonra yaparız, belin de ağrıyor otur uzan biraz" dedi. Ama mutfağı öyle dağınık görmek içime sinmedi. Başladım mutfağı temizlemeye, zor eğilip kalktım belimin acısından, üstelik hamileyim de. Eşim ise karşımda koltukta telefonuyla ilgileniyor. O kadar sinirlerim bozuldu ki, ağlamaya başladım. Mutfak temizliğini bitirmeme yakın eşim ağladığımı gördü ve "ne oldu canım çok mu ağrın var" dedi. Bende bağırmaya başladım nasıl bu kadar duyarsız olabiliyorsun sana inanamıyorum yazıklar olsun dedim. Ben böyle çıkışınca birkaç kez özür diledi sarılmaya çalıştı bebeğimizi düşün kendini üzme dedi ama ittim kendisini. Şu an konuşmak istemiyorum bana dokunma falan dedim. Aradan yarım saat geçti tekrar koşarak yanıma geldi sarıldı. Bırak dedim şu an seninle iletişime geçmek istemiyorum diye üsteledim. Bu sefer de "ben sana sonra beraber yaparız demedim mi, illa benim dediğimin aksini yapacaksın dimi, bu mutfak kaç gündür dağınık illa şu an mı toplaman gerekiyordu" diye çıkıştı.

Ardından hazırlandı ve kapıyı çarptı gitti. Daha da moralim bozuldu, kasıklarıma yine ağrı girdi :KK43: elimde olmadan çok üzüldüm. Normalde kahvaltıdan sonra eşimin memleketinden gelen depremzedelerin yanına gidecektik ziyarete, ama tek başına gitti. Annesini aradım, beraber gelecektik ama eşim bir şey demeden evden çıktı gitti dedim. Annesi de "kızım acil telefon geldi deprem bölgesinden insanlar gelmiş onları otellere yerleştireceklermiş o yüzden acele edip haber vermeden çıkmıştır" dedi. Sen benim yanıma gelmek ister misin dedi hayır dedim. Aradan bir saat geçti, tekrar kayınvalidemi aradım bir haber var mı diye. Kayınvalidem de "kızım bende otele geldim, eşin burada gelenlerle ilgileniyor. Müdürü ve iş arkadaşları da burada. Bizde alışveriş yapacağız birazdan gelenler için" dedi. O kadar üzüldüm ki, kv araba sürmeyi bilmiyor muhtemelen eşim almaya gitmiştir. Bende orada olmak ve gelen kişilere yardımcı olmak isterdim. Herkes orada yardım ediyor ben ise evde tek başıma oturuyorum. Her şeyi geçtim eşim annesine karıma da haber ver isterse gelsin diyemez miydi? Kafam allak bullak oldu. Kim haklı kim haksız bilemiyorum. Sizce hamile olduğum için ben mi olayları fazla abartıyorum yoksa haklı mıyım?
Senin gerçekten ağrın düşük tehlikeni düşünmen olsa saydığın saçmalıkların hiçbirini yapmazsın. Düpedüz şımarıklık bu, ilgi çekme çabası. Yaş büyümüş ama sen büyümemiş bir de çocuk yapmaya kalkmışsın

Arkadaşlar tamam hamileliği abartmayalım ama bazı kişiler de aşırı derece sıradanlaştırmış.

"Düşük tehlikem vardı, yatmam gerekiyordu ama ben yatmadım , iş yaptım" diye övünenler var.

Bence bazı kişiler hamileliğinde veya doğum sonrasında aşırı yalnız bırakılıyor, eşi veya çevresi tarafından manevi desteği yeterince alamadığı için çok acımasız yorumlar yapıyorlar.

Bu yazdıklarımı konu sahibinden bağımsız yazıyorum. Bu konuya ilişkin değil.
Zaman zaman böyle yorumlar gördüğüm için yazıyorum.

Hamilelik elbette bir hastalık gibi nitelendirilemez ama fizyolojik ve psikolojik değişiklikler olduğu aşikar. Tehlikeli bir durumda veya doğum sonrasında dinlenmesi gereken insanın, kalkıp evinde hunharca yaptığı işleri övünerek anlatması tuhaf değil mi ? Ben maşallah demiyorum şahsen. Riskli bir durumda bu temizlikleri yaparken, eşleri ne yapıyordu diye düşünüyorum. Mecburi durumlar farklıdır. Yorumlarda mecburiyetten yaptım diye yazılmıyor o yüzden böyle söylüyorum.
Ben hamileyken ev işini aksatmadım bazı günler halsizdim uzandım hiç tınlamadım bir yandan hazırda 2 yaşında hareketli bebe varken temizlik falan hiç dip bucak dalmadım üstten üstten öyle hafif bir temizlikle 9 ay geçti

Ama eğer hamileliklerimden birin de düşük tehlikem olsaydı eşim yardım ederdi annemlerde yakın uzanırdım dinlenirdim

Konu sahibinin eşi de yapma bırak demiş buna rağmen saçma sapan kavga çıkartmış birde eşi onu depremzedelere yardıma götürmemiş diye ağlıyor kendi kendisiyle çelişiyor

Herkesin hamileliği bir değil tabi ama düşük tehlikesi olan konu sahibinin yerlere varana kadar silmesi gereksiz ilgi çekmek ve kavga çıkarmak için hepsi

hamile halinle ne yardıkı bir grip kapsan oradan karnındakini de riske sorarsın.
ayrıca zor bi insansın kavga çıksım diye uğraşıp sorma allak bullak oldum
kayınvaliden de eşin de normal sen kaprisli, eşine bol şans dileyelim

Sanırım benim eşim değişik 3 cocugum var 8 senedir evliyiz 10 kere ev supurmemistir benimde ağlamak hiç aklıma gelmedi yapsın tabi yardımcı olsun da sizinkiler kusura bakmayın abartı ağlamak falan ayrıca gelip özür dilemiş sonrasında. Ne güzel dertlerinizi var

Eşiniz haklı biraz dinlenipte toplanır iş bu her zaman yapılır Allah can sağlığı versin ben adanada yaşıyorum ve depremde evimizdeydik bütün bulaşığı evdeki dağınıklığı bırakıp çıktık düşün bir hafta oldu eşim gitti şimdi topladı orda ama bir ayda gitmesem inan bulaşık gözümde olmazdı iki saatte temizlenir böyle seuler için ne üzüldüğüne değer ne de eşini kırdığına biraz akisina bırakın akşam yapın ne olacak hamilesiniz birde

Bulaşıkları tek başına temizlerken risk var ama kocanız ile yardıma giderken risk yok mu anlamadım?
Derdiniz ilgi çekmek, kayınvalideyi de arayıp kocam evden gitti demeniz de ayrı bir ironi.

Sanırım benim eşim değişik 3 cocugum var 8 senedir evliyiz 10 kere ev supurmemistir benimde ağlamak hiç aklıma gelmedi yapsın tabi yardımcı olsun da sizinkiler kusura bakmayın abartı ağlamak falan ayrıca gelip özür dilemiş sonrasında. Ne güzel dertlerinizi var

Mevzu kocasinin ev işi yapmamasi degil ki. Adam zaten yapacagini söylemiş ama konu sahibi acele etmiş ve olmadik yere kavga cikartmiş. Çoğunluk olarak buna tepki gösterdik.
Ancak sizin durum da çok normal degil. 🤷 3 cocukla ev bile supurmeyen koca ağlamaya uygun bir durum bence. 😬
Siz konu acsaniz hak verilirdi.

Deprem olayları hamılelik hallerı derken sinirin bozulmustur az birazda duygusalsın, sakin kal ama gercekten sinir olacak bır durum gormedım ben, bosa uzme kendını

eşinizin akrabaları için hamile halinizle niye kendinizi paralıyorsunuz anlamadım. yatın dinlenin
Hanımefendi orada tek bir akrabam yok günlerdir kendimi paralıyorum. İnsan olan için çok normal bir tepki bu. İçimiz yanıyor. Paralanıyoruz. Kaldı ki büyük marmara depremi de tetiklendi. Marmarada akrabanız var mı ? Siz paralanma hakkınızı onlara mı saklıyorsunuz ?

X