Hamile olanlar ve Anneler bakar mısınız ?

zehra1809

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2018
2.459
3.109
Merhabalar,

9 haftalık hamıleyım ve çalışan bir kadınım. İşim muhasebe masa bası iş ortamım rahat iletişimde oldugum ınsanlar duzgun karısanım edenım yok ısımden memnunum evıme de yakın yuruyerek gıdıp gelıyorum 8.seneden gün aldım üniversiteden mezun olduğumdan beri buradayım ve yaptıgım ıse hakım oldum ve benle aynı ısı yapan bırı yok tüm bilgi bende ben olmayınca işler aksıyor evden ıs yapma sansı burada sıfır kucuk bır ısletme sonucta işide aslında az oyle aman aman yetısmeyecek seylerım olmuyor. Buradakı hem tek bayan hemde ısı bıldıgım ıcın ve bana guvendıklerı ıcın ısyerınden ayrılmamı ıstemıyorlar oysa ben hamıleyım ve bebegımı bırakamayacagımı dusunuyorum kımseye emanet edemeyecegımı dusunuyorum tek güvendıgım kısı annem ama o da 2 senedır calısıyor ve calısmayı sevdı kardesımın okul masrafları ıcınde calısması gerekıyor lise sona gidecek ve hersey pahalılastı hayat sartı zorlastı. Bende yardım edemıyorum borcumuz var anca cok sıkısırlarsa uc bes yardım edebılıyorum. Ama annem bakmaya hazır cıkarım ısten bakarım dıyor. Kaynanam ev hanımı o da yakın annemde yakın ev olarak. Kaynanamda bakarım dıyor bunu cok ıcten soyluyor ancak ona tam guvenemıyorum ıyı bakacaktır bundan emınım 6 cocuk buyutmus kadın ama su var kı evden dısarı cıkmıyor kocası yuzunden aksama kadar evde ne yol bılıyor ne ız ne arabaya tek basına atlayıp bır yere gıtmıslıgı var ne de bakkala. Daha bebek yokken kendı anlatıyordu cocugum hasta olunca hastaneye ben degıl annem gotururdu dıye. Allah korusun benım cocugum hasta olsa basına bır ıs gelse benım yada esımın veya bırının gelmesını mı beklıcek ıs ısten ya gecerse dıye dusunmeden edemıyorum. Oysa annem tam tersi okuma yazması tam olmamasına ragmen benden ıyı yol ezberler gıttıgı yerı asla unutmaz tek basına her yere gıder gelır kımseden bırsey beklemez benım cocugum hasta olsa ıkı elı kanda olsa alır goturur benım veya baska bırının gelmesını goturmesını beklemez.
Haberlerı ızlıyorum ınsanın oz babası oz amcası bılmem kımlerı neler neler yapıyor ne ıgrenclıkler yasanıyor ve malesef ne kızı var ne erkegı ne buyugu ne kucugu ne yaslısı ne de bebegı ınsan görünümlü pis yaratıklar heran heryerden cıkabılıyor ve ben korkuyorum bu yuzden en cok bebegımı kımseye emanet etmekte ıstemıyorum bır anneme guvenebılıyorum cunku o annem ve ondan zarar gelmeyecegınden emın olabılıyorum ama baskasına guvenemıyorum olmuyor. Zaten yapı olarakta guvensız bırıyım herseyı sorgularım arastırırım ve kımsenın lafına kolay kolay ınanmam. Eşimde benım bakmamı uygun goruyor sen calısırsan ben bakarım dıyor ama o nasıl bakacak gece ısı bulurum sen gelene kadar bakarım sonra sen gelırsın bakarsın dıyor ona kolay gelıyor. Gunduz aglayacak acıkacak bır suru sey olacak hem bebegım hem esım uykusuz kalacak uykusuz halde ıse gıtse 1 2 gün dayansa 3.de yılacak gözünü acamaz hale gelecek işyerınde Allah korusun basına kaza gelebılır hersey olur ınsanlık halı. E o gece olmayınca ben nasıl tek basa cıkıcam uyumucak belkı cok huysuz bır bebek olucak sabah nasıl kalkıp ıse gıdıcem ya ben uyuyakalırsam o aglamaktan helak olursa kı ben evde tek yatabılen bırıde degılım hergun kım benımle kalacak yanı esımın gece calısması da bana mantıklı gelmıyor sen calısma desede olmaz benım en cok gece ona ıhtıyacım olacak zaten..

Durum böyle işte ne yapıcam ne olacak hiç bilmiyorum. bir yanım çalış primi doldur ilerde de para lazım olucak çocuk demek masraf demek tek maaşla nereye kadar idare edilir diyor. Diğer yanım çalışma cocugunla ılgılen her anını paylas sen yetıstır kendı ıstedıgın gıbı cocugu veren Allah rızkınıda verır. Ve öteki yanım ise bırak kaynanana yada annene desede aksam 7den sonra cocukla ılgılenıcem doyamıcam kı ona. Ve belkı onlarında para beklentısı olusucak zamanla yıne tek maasa dusmus gıbı olabılırız.

Ve patronumda işten ayrılmamı istemıyor bugun bunu dırek soylemese de agzımı aradı sen yokken ne yapıcaz dedı cıkıcam dıye saka yapıcaktım ama baktım o cok cıddı hıc sakaya vurup soyleyemedım de.

Bir akıl verin lütfen :KK43:

Daha şimdiden bunları düşünmek için çok erken. 3 ay doğum izni 6 ay ücretsiz izin var özel sektörde. Zaten doguma daha aylar var o zamana kadar neler değişir, belki annenizin iş durumu değişir belki sizin. Sağlıklı olduğunuz müddetçe hamileliğin 35.haftasına kadarcalisabilirsiniz .sonrasını dediğim gibi ücretli ve ücretsiz izninizi doldurduktan sonra düşünürsünüz. ..

• Beğen
Reactions: Cac
siz zaten mecburen doğum izni alacaksınız. o ara ne yapacak şirket?
Zaten suan kara kara onu dusunuyorlar. Burada patronun yardımcısı bana işi öğreten kişi o da hala burada ama ben 1 hafta ızın kullansam geldıgımde hersey karısmıs oluyor her musterının ayrı ıstegı var ve o soylememe ragmen kendı eskı sıstemıne gore yapınca sorun cıkıyor toplamak bana kalıyor o mecbur ızın suresını hıc dusunmek bıle ıstemıyorum burası hepten karısacak.

Zaten suan kara kara onu dusunuyorlar. Burada patronun yardımcısı bana işi öğreten kişi o da hala burada ama ben 1 hafta ızın kullansam geldıgımde hersey karısmıs oluyor her musterının ayrı ıstegı var ve o soylememe ragmen kendı eskı sıstemıne gore yapınca sorun cıkıyor toplamak bana kalıyor o mecbur ızın suresını hıc dusunmek bıle ıstemıyorum burası hepten karısacak.

karışıp karışmaması onların problemi. o ara zaten düzen oturtabilirler bence. 8 sene önce de siz yoktunuz sonuçta.

İşyeriniz sizin devam etmenizi istiyorsa, doğum izni sonrası bebek 6-9 aylık olana kadar size yarım gün çalışma hakkı tanıyabilir mi bunu konuşun. Eğer yarım gün çalışma işyerinizde işleri aksatmayacaksa işlerinizin işine gelebilir. Maaşınız ne kadar bilmiyorum ama düzenlenir. Bebeğe yarım gün kv baksın çünkü anneniz çalışıyor olacak siz de ona çalışırkenki kadar para veremezsiniz diye düşünüyorum. 9 aylık olduktan sonra duruma göre bakarsınız.

Bencede biraz sakin olun.Çalışarak çocuk büyüten/büyütecek ilk annede değilsiniz sonda olmayacaksınız.Kayınvalidenizin yanına bir yardımcı tutarsınız olur biter.ancak anlaşılan o ki sizin çalışmakta gözünüz yok.

Daha 9 haftalık hamilesiniz, bir sakin olun. Tedbiri elden bırakmamak, planlı olmak iyi ama sizinki biraz fazla. Zaten bir süre mecburen Doğum izninde olacaksınız. Durumunuza göre bir ayarlama yaparsınız.
Ben fazla acaleci ve illa hersey hemen sonuclansın dıye bekleyen bırı oldugum ıcın ıstıyorum kı hersey sımdıden net olsun ama daha cok yolun basındayım zaman ne gosterecek belkı bekleyıp gormem ona gore davranmam daha dogru olacak

Daha şimdiden bunları düşünmek için çok erken. 3 ay doğum izni 6 ay ücretsiz izin var özel sektörde. Zaten doguma daha aylar var o zamana kadar neler değişir, belki annenizin iş durumu değişir belki sizin. Sağlıklı olduğunuz müddetçe hamileliğin 35.haftasına kadarcalisabilirsiniz .sonrasını dediğim gibi ücretli ve ücretsiz izninizi doldurduktan sonra düşünürsünüz. ..
Doğru söylüyorsunuz baska fıkırlerı okuyunca cok acelecı davrandıgımın farkına vardım

Yanlis anlamayin ama ben sunu anlayamiyorum , bebek yapmaya karar verdiginizde nasil bakilacagina da karar vermis olmaniz gerekiyor , hamileyken neden bu stresi yasiyorsunuz ve xocugunuza da yasatiyorsunuz?
Calismaya devam edin , bu kadar negatif sey dusunmeyin , anneniz baksin cocugunuza sizde bakiciya odeyeceginiz ucreti annenize odeyin hem gecim sikintisi olmaz annenizin hemde sizin akliniz kalmaz cocukta

Merhabalar,

9 haftalık hamıleyım ve çalışan bir kadınım. İşim muhasebe masa bası iş ortamım rahat iletişimde oldugum ınsanlar duzgun karısanım edenım yok ısımden memnunum evıme de yakın yuruyerek gıdıp gelıyorum 8.seneden gün aldım üniversiteden mezun olduğumdan beri buradayım ve yaptıgım ıse hakım oldum ve benle aynı ısı yapan bırı yok tüm bilgi bende ben olmayınca işler aksıyor evden ıs yapma sansı burada sıfır kucuk bır ısletme sonucta işide aslında az oyle aman aman yetısmeyecek seylerım olmuyor. Buradakı hem tek bayan hemde ısı bıldıgım ıcın ve bana guvendıklerı ıcın ısyerınden ayrılmamı ıstemıyorlar oysa ben hamıleyım ve bebegımı bırakamayacagımı dusunuyorum kımseye emanet edemeyecegımı dusunuyorum tek güvendıgım kısı annem ama o da 2 senedır calısıyor ve calısmayı sevdı kardesımın okul masrafları ıcınde calısması gerekıyor lise sona gidecek ve hersey pahalılastı hayat sartı zorlastı. Bende yardım edemıyorum borcumuz var anca cok sıkısırlarsa uc bes yardım edebılıyorum. Ama annem bakmaya hazır cıkarım ısten bakarım dıyor. Kaynanam ev hanımı o da yakın annemde yakın ev olarak. Kaynanamda bakarım dıyor bunu cok ıcten soyluyor ancak ona tam guvenemıyorum ıyı bakacaktır bundan emınım 6 cocuk buyutmus kadın ama su var kı evden dısarı cıkmıyor kocası yuzunden aksama kadar evde ne yol bılıyor ne ız ne arabaya tek basına atlayıp bır yere gıtmıslıgı var ne de bakkala. Daha bebek yokken kendı anlatıyordu cocugum hasta olunca hastaneye ben degıl annem gotururdu dıye. Allah korusun benım cocugum hasta olsa basına bır ıs gelse benım yada esımın veya bırının gelmesını mı beklıcek ıs ısten ya gecerse dıye dusunmeden edemıyorum. Oysa annem tam tersi okuma yazması tam olmamasına ragmen benden ıyı yol ezberler gıttıgı yerı asla unutmaz tek basına her yere gıder gelır kımseden bırsey beklemez benım cocugum hasta olsa ıkı elı kanda olsa alır goturur benım veya baska bırının gelmesını goturmesını beklemez.
Haberlerı ızlıyorum ınsanın oz babası oz amcası bılmem kımlerı neler neler yapıyor ne ıgrenclıkler yasanıyor ve malesef ne kızı var ne erkegı ne buyugu ne kucugu ne yaslısı ne de bebegı ınsan görünümlü pis yaratıklar heran heryerden cıkabılıyor ve ben korkuyorum bu yuzden en cok bebegımı kımseye emanet etmekte ıstemıyorum bır anneme guvenebılıyorum cunku o annem ve ondan zarar gelmeyecegınden emın olabılıyorum ama baskasına guvenemıyorum olmuyor. Zaten yapı olarakta guvensız bırıyım herseyı sorgularım arastırırım ve kımsenın lafına kolay kolay ınanmam. Eşimde benım bakmamı uygun goruyor sen calısırsan ben bakarım dıyor ama o nasıl bakacak gece ısı bulurum sen gelene kadar bakarım sonra sen gelırsın bakarsın dıyor ona kolay gelıyor. Gunduz aglayacak acıkacak bır suru sey olacak hem bebegım hem esım uykusuz kalacak uykusuz halde ıse gıtse 1 2 gün dayansa 3.de yılacak gözünü acamaz hale gelecek işyerınde Allah korusun basına kaza gelebılır hersey olur ınsanlık halı. E o gece olmayınca ben nasıl tek basa cıkıcam uyumucak belkı cok huysuz bır bebek olucak sabah nasıl kalkıp ıse gıdıcem ya ben uyuyakalırsam o aglamaktan helak olursa kı ben evde tek yatabılen bırıde degılım hergun kım benımle kalacak yanı esımın gece calısması da bana mantıklı gelmıyor sen calısma desede olmaz benım en cok gece ona ıhtıyacım olacak zaten..

Durum böyle işte ne yapıcam ne olacak hiç bilmiyorum. bir yanım çalış primi doldur ilerde de para lazım olucak çocuk demek masraf demek tek maaşla nereye kadar idare edilir diyor. Diğer yanım çalışma cocugunla ılgılen her anını paylas sen yetıstır kendı ıstedıgın gıbı cocugu veren Allah rızkınıda verır. Ve öteki yanım ise bırak kaynanana yada annene desede aksam 7den sonra cocukla ılgılenıcem doyamıcam kı ona. Ve belkı onlarında para beklentısı olusucak zamanla yıne tek maasa dusmus gıbı olabılırız.

Ve patronumda işten ayrılmamı istemıyor bugun bunu dırek soylemese de agzımı aradı sen yokken ne yapıcaz dedı cıkıcam dıye saka yapıcaktım ama baktım o cok cıddı hıc sakaya vurup soyleyemedım de.

Doğum iznini kullan emin ol o bitince kendin dönmek istersin işine. Uzun süre çalışmissin evde yapamazsın annen de kv de de gözü gibi bakar merak etme bu düşünceler pimpiriklenme herkeste oluyor sonra ufaklık büyümeye başladıkça sakinlesiyo insan kendine nefes alacak ortamlar aramaya başlıyor boşuna işinden olma en olmadı bı yıl izin kullan

Okurken resmen boğuldum sıkıntıdan arkadaşım daha 9 haftalık hamilesin yolun başındasın bu kadar sıkıntı stres sana da bebeginede eziyet sadece. Zamana bırak önce hersey hamileliğinin keyfini sür gerisini sonra düşünürsün.
Hadi diyelim doğum zamanı yaklaşıyor kimse kusura bakmasın ama hayatta hic kimse evladimdan değerli olamaz hicbir çözüm yolu bulamazsam çıkarım işten yapacak birşey yok.

İşyeriniz sizin devam etmenizi istiyorsa, doğum izni sonrası bebek 6-9 aylık olana kadar size yarım gün çalışma hakkı tanıyabilir mi bunu konuşun. Eğer yarım gün çalışma işyerinizde işleri aksatmayacaksa işlerinizin işine gelebilir. Maaşınız ne kadar bilmiyorum ama düzenlenir. Bebeğe yarım gün kv baksın çünkü anneniz çalışıyor olacak siz de ona çalışırkenki kadar para veremezsiniz diye düşünüyorum. 9 aylık olduktan sonra duruma göre bakarsınız.
Onu da kabul ederler mı bılmıyorum ancak ıslerle basa cıkamadıklarını gorunce ben bu fıkrı sunarsam sıcak bakma olasılıkları artacaktır dıye dusunuyorum. Yarım gün olsa benım ıcın cok ıyı olur cunku ıstedıgım bebegımle vakıt gecırmek ama ne esıme ne de baskasına tamamen yuk olmakta ıstemıyorum guvenı de gectım o ınsanlarında beklentısı olacaktır bır sureden sonra.

Merhabalar,

Hamilesiniz ve bu gibi dusunceler cok cok normal, cunku bebeginizi kucaginiza almaya cok az bir zaman kaldi.
Hepimiz anne olarak butun bunlari dusunduk ve yasadik.

Birincisi: sakin ve pozitif kalmayi deneyin,
Isinizden ayrilmayin hele ki bu kadar rahat bir isiniz var ise. Patronunuzla konusun yarim gunler calisin, yada 7ye kadar degilde 4e kadar mesela.
Hamilelik izniniz varmi? Varsa kac hafta/ay?

Ikincisi: Bebekler ilk 4 ay sadece uyur, hatta hep uyur.
Huysuz yada sakin olmasi tamamen sans, bunun onune gecemezsiniz. Ama bu bir felaket degil.
Annenize birakabilme imkaniniz varsa birakin kesinlikle. Maddi acidan zor duruma duserse, yardimci olma teklifi edebilirsiniz. Veyahut anneniz siz bebegi gelip aldiginizda ise gitsin.
Ama kaynananiza birakmak zorunda kalirsaniz, siz yarim gunler calisinki, bebeginiz uyanana kadar eve donmus olun.
Kaynananizin yapacagi sey: mamasini vermek ve uyutmak yapacagi baska birsey yok. Evden cikmasina bile gerek yok.
Birsey olursa dusuncesini mumkunse atin kafanizdan, tabiki herzaman olabilir ama pozitif dusunun, Allahin izniyle birsey olmaz.

Ucuncusu: Esiniz bakabilirse, ona birakin, sonucta o bebegi ikiniz beraber yaptiniz. Sen ne kadar yorulursan oda yorulmak zorundadir elbette, cunku baba olmak okadarda kolay olmasin bi zahmet :)
Uykusuz kalirsa kalsin, sizde kaliyorsunuz :)
Zorlugu, yogunlugu oda yasasinki sizi daha iyi anlasin ve her daim yaninizda olup destek ciksin.
Beraber bu isin altindan daha kolay cikarsiniz.

Ve bebeginiz biraz buyudukten sonra, is yerinize yakin bir krese birakabilirsiniz, cocugunuzun gelisimi icin cok cok iyi.

Bende bunu önerecektim. Yada haftada iki gün tam calismasi, diger günler evde olmasi. Zaten kaynana en fazla 1.5 yil bakar. Cocuk 2 yasinda kres'e gider.

zehra1809 zehra1809 Sakin isi birakma ama. Ekonomik durum ortada. O cocuk büyüyecek, kres, okul masraflari olacak. Patron ile herseyi güzelce konus. Part time calismayi teklif et ve senin kurdugun sistem ile calismasini istedigini söyle. Gerekirse ögret ona. Ama dedigim gibi sakin birakma isi.

Cidden daha 9 haftalikken bunlari dusunebiliyor musun ? Ben mi cok evham ve pimpirikliyim anlamiyorum.Su haftalarda dusunecegim ve kafaya takacagim tek sey ilk 3 -4 aylik kritik sureci saglikla atlatalimdan baska birsey degil.

Bu kadar detayci dusunmeyin. Sizin durumunuzda bir suru anne var. Bircogumuz belki de isinden nefret ettigi halde, sirf cocugunun gelecegi icin calismak zorunda. Su an isi biraksaniz ayni hayat kalitesini devam ettirebilecek misiniz? Bebeginizin size oldugu kadar iyi bir gelecege de ihtiyaci var. Bunu ona saglamak icin calismak zorundasiniz. Hepimiz, ya anneye ya kvye ya da bakiciya birakip gidiyoruz bebeklerimizi. Siz de buna zamanla alisacaksiniz. Sut izniniz olacagi icin biraz da patronunuz insiyatif gosterirse erken cikarsiniz isten ilk bir yil. 2 gibi ciksaniz bebeginizle gecirecek bol bol zamaniniz kaliyor. Size tavsiyem isi birakmayi sakin dusunmeyin.

9 haftayi 9 ay olarak okumusum pardon :KK70:

Annelikle ilgili bir fikrim yok fakat Özel sektörde insanların yeri çabuk dolar hamile olduğunuz anlaşıldığında joker bulunur, Yen’i mezun daha ucuza çalışacak biri işveren için caZiptir.

X