Hamilelik, işler, aileler, taşınma..

Hangi şehirde yaşamalıyım ?

• A şehri

OY: 17 54,8%
  • B şehri

OY: 13 41,9%
  • C şehri

OY: 1 3,2%

• Ankete Katılan
    31

Bikupakahve

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
18 Kasım 2022
536
802
29
Merhabalar,
Biraz uzun yazacağım kusura bakmayın. Eşimle yaklaşık 2 yıldır evliyiz. Kendi şirketimizi kurduk. Normalde A şehrinde yaşıyorduk. Ancak bir süredir ailelerimizin yaşadığı B ve C şehrinde yaşıyoruz, işlerimizi ilerletmeye çalışıyoruz. Bu dönem eşim için de benim için de oldukça yıpratıcı ve yorucu geçti. Çünkü evimizden uzaktayız, işler bazen oldukça stresli oluyor ve en önemlisi ailelerimizle kalıyoruz.

Kısa bir zaman önce hamile olduğumu öğrendim. Aldırayım mı diye düşünürken doğurmaya karar verdim. Ancak modumu iyi tutmakta oldukça zorlanıyorum. Ailelerin yanında kalmak da beni çok zorluyor ve ilerleyen süreçte ne yapacağımı kestiremiyorum. En önemli sıkıntım şu an taşınıp/taşınmama ile ilgili kararı veremiyor olmam.

A şehrinde -özellikle eşimden başka- çocuk bakımı ile ilgili bana yardımcı olabilecek kimse yok. Hem çocuk bakıp hem de eşime yardımcı olmam gerekebilir. Normalde eşim ve ben A şehrini, evimizi çok seviyoruz. Ancak denklemin içine çocuk girdiğinde B ve C şehrine çok sık seyahat edemeyeceğimizi ve hayatımızı biraz zorlaştırabileceğini düşünüyoruz. Bakıcı ihtimalini de düşündüm ama işlerimiz çok düzenli değil. Bundan dolayı bebeğimi bazen bir kaç saatlik bazen bir günlük emanet edebileceğim bir yer olmalı.. Ayrıca ancak uzun vadede A şehrinde işlerimiz iyileşebilir. Diğer taraftan A şehrinde eşimle başbaşa herkesten uzak olan hayatımızı seviyorum.

B şehrinde eşimin ailesi var. Ayrıca orada ikinci üniversitemi okuyorum. Bebek bakımı ile ilgili kv bize destek olacağını söyledi. Eşimin ailesi iyi aslında sadece aile ilişkileri biraz sıkı. Eşim oraya taşınmamız durumunda ailesiyle haftada bir görüşeceğimizi söyledi.

C şehrinde benim ailem yaşıyor. Annem çok iyi, fedakar biri. Bebek bakımı ile ilgili bana elinden gelen desteği verebileceğini ancak sürekli olarak destek sağlayamayacağını söyledi. Kendisinin bazı sağlık problemleri var. Özellikle bu aralar biraz zorlanıyor. Bir de babam var. Babam biraz paranoyak ve zor biri. Bizi çok sever. Ama anneme çok çektirdi. Annemin bazen dışarı çıkmasına bile izin vermiyor. Bu yüzden anneme yakın olsam iyi olabilir diye düşünüyorum. Maddi ve manevi ihtiyaçlarında yanında olabilirim. Ama annem babamdan ve sağlık problemlerinden dolayı C şehrine taşınmamız konusunda pek istekli değil.

B ve C şehir şartları bakımından oldukça benzer. Üstelik B şehrinde okula da gidip gelmem gerekiyor. Yoksa üniversiteyi bırakmam gerekecek. Eşim bu kararı bana bıraktı. Senin içine sinen şekilde olsun diyor, annelik zor, kendini düşün dedi. Ama ben ne yapacağımı bilemiyorum. Özellikle çalışan ve çocuklu arkadaşların yorumunu bekliyorum. Nereye taşınmalıyım? Çok stresliyim.

Bence B şehri sizin için en iyisi. Sadece şunu anlamadım hem kayınvalidenizden bebek bakımı için yardım alıp hem haftada bir nasıl görüşeceksiniz? Okula devam etmeniz ve bebek bakımına yardımcı olacak birinin varlığı sizin için iyi olur ama kendinizi en iyi siz tanırsınız. Ben müdahaleye gelemem eşimin ailesi bir noktadan sonra rahatsızlık verir diyorsanız onu da eleyin A şehrinde yaşayın. C şehrini ise direkt eleyin derim. Anneniz zaten istekli değilmiş taşınmanıza ki haklı da sağlık problemleri varken size yararı dokunmaz. Babam da zor bir insan diyorsunuz.

Kendi evinize gidin düzeninizi kurun aileler bugun var yarın yok Allah gecinden versin ama oldu ki b veya c sectiniz buyuk bir saglik sorunu oldu veya vefat oldu ne yapacaksınız ? Sil bastan sehir mi degistireceksiniz yani

Sizin durumda bana göre B sehrinden baska alternatifi yok. Bizim ailelerimiz sükür yakinimizda. Ne kadar da herseyimize tek basimiza yetismeye calissak da hic beklenmedik durumlarda ailenin destegine ihtiyacin oluyor. Birde yalniz olmuyorsun herseyle. Su anda beraber yasadiginiz insanlari haftada bir görmeniz de sıkıntı degil bence. Cocuklar icin de aile ortami olunca güzel oluyor (tabi ki aile psikopatlardan olusmuyorsa). Saglikla alin bebeginizi kucaginiza

Çoğu insan bebeğine desteksiz tek başına bakıyor. Ama sizin durumunuz farklı bu sebeple b şehrinde kalıp kaynanama da çocuğa baktırıp okula devam ederdim. ( önceki konunuzu da okumuştum )

a şehrinde kalır yalnız zor ama güzel hayatıma devam ederdim 🙈 en azından çekirdek ailem dışında başka sorumluluklarım ve dertlerim olmazdı.
Benim isteğim de aslında bu yönde ama işlerimiz sözkonusu olunca nasıl bakıcı bulacak her seferinde bilmiyorum:KK43:

Kayinvalide olan sehre tasinmak secenek bile olmamali. Ailenin oldugu sehre gidip de onlarin kaosunun icine kendini neden atasin. Kendi evinde mis gibi yasamak varken neden aksiyon arıyorsunuz? Dunyadaki bisuru insan tek basina cocuk yetiştiriyor. Bir cocugu yapmak icin iki kisi yettigine gore bakmak icin de iki kişi yeter bu kadar basit. Aile yaninda yasamak ne ayrica ya

Bence C'yi direkt eleyin, normalde A şehrini seçerdim ama hamilelik, okul ve iş derken tek başınıza idare edebilecek durumda mısınız bilemedim. Okulu da bırakmak zorunda kalacaksınız. 1-2 sene B şehrinde kalıp sonrasında A şehrine dönülebilir mi? Ya da zaman zaman yatılı da kalabilecek bir bakıcı ayalayacaksınız.

Bence B şehri sizin için en iyisi. Sadece şunu anlamadım hem kayınvalidenizden bebek bakımı için yardım alıp hem haftada bir nasıl görüşeceksiniz? Okula devam etmeniz ve bebek bakımına yardımcı olacak birinin varlığı sizin için iyi olur ama kendinizi en iyi siz tanırsınız. Ben müdahaleye gelemem eşimin ailesi bir noktadan sonra rahatsızlık verir diyorsanız onu da eleyin A şehrinde yaşayın. C şehrini ise direkt eleyin derim. Anneniz zaten istekli değilmiş taşınmanıza ki haklı da sağlık problemleri varken size yararı dokunmaz. Babam da zor bir insan diyorsunuz.
Çocuk olana kadar haftada bir görüşürüz diyor. Çocuk olduktan sonra açıklık konusunu konuşmadık. Ailemle çok sık görüşmek zorunda değilsin dedi eşim.
Kv enerjik bir insan, kötüniyetli değil ama benim hassas bir karakterim var. Mesela onun bazı konuşmaları bazen beni rahatsız edebiliyor(bana yönelik olmayanlar bile)Doğumdan sonra nasıl hissedecem bilmiyorum.. desteğe ihtiyaç duyabilirim veya yalnız olmak isteyebilirim. Şu an neye ihtiyaç duyacağımı kestiremiyorum

Kendi evinize gidin düzeninizi kurun aileler bugun var yarın yok Allah gecinden versin ama oldu ki b veya c sectiniz buyuk bir saglik sorunu oldu veya vefat oldu ne yapacaksınız ? Sil bastan sehir mi degistireceksiniz yani
Okulu da düşünüyorum bu denklemde.

Ben olsam sanırım karar vermezdim kolay kolay ama C en çok içimden geçen oldu annemden uzak olmak beni üzdüğü için duygusal bir cevap vermiş olabilirim

Okuduğum kadarıyla B şıkkı diye bağırıyor seçim yapmanız gereken şehir olarak.
Zaten stresli dönemden geçiyorsunuz iş anlamında buna birde bebek eklendiğinde ve destek alabileceğiniz birileri olmadığında A şehrinde eşinle çıkmaza girip birbirinizi üzebilirsiniz. Eşiniz işe odaklanıcak siz bebeğe eve yeri gelince işe bu şekilde zor gerçekten. Ancak işten elinizi komple çekecekseniz ozaman olur evde cocuğuna tek bakan kadınlar çalışmıyorken bakıyor misal kendim. Yinede okul bırakmaya değer mi bilmiyorum.
C şıkkında zaten sorunlu olan bir aile yaşantısının içine başta bebeğimi sonrada eşimi yine uzun vadeli sokmak istemezdim bununda ucu size dokunur yorar manevi desteğe ihtiyaçlı olarak gideceksiniz sonuçta. Diğer sebeplere odaklanmaya gerek bile yok.
B seçeneğinde eş ailesi sizi bunaltan insanlar değilse haftada bir görüşmekte sorun yok ne olur ki görüşün zamanla onada gerek kalmaz belki. bebeğinize bakacaklar okulunuza gideceksiniz artıları daha fazla kesinlikle c seçeneğinizle benzer değil. Düzen oturana kadar 4 sene falan burada yaşardım ben.

Kayinvalide olan sehre tasinmak secenek bile olmamali. Ailenin oldugu sehre gidip de onlarin kaosunun icine kendini neden atasin. Kendi evinde mis gibi yasamak varken neden aksiyon arıyorsunuz? Dunyadaki bisuru insan tek basina cocuk yetiştiriyor. Bir cocugu yapmak icin iki kisi yettigine gore bakmak icin de iki kişi yeter bu kadar basit. Aile yaninda yasamak ne ayrica ya
Eşim bakım konusunda yeteri kadar destek olabilir mi bilmiyorum çünkü işler yoğun ve normalde ona ben destek oluyorum. Bebek olursa altından kalkabilir miyiz bilemiyorum.

B ve C şehri için taşınma durumu söz konusu. Şu an geçiçi olarak ailemizin yanındayız. Yakında evimize gidecez ama taşınma kararını şimdi netleştirmem lazım

Çocuk olana kadar haftada bir görüşürüz diyor. Çocuk olduktan sonra açıklık konusunu konuşmadık. Ailemle çok sık görüşmek zorunda değilsin dedi eşim.
Kv enerjik bir insan, kötüniyetli değil ama benim hassas bir karakterim var. Mesela onun bazı konuşmaları bazen beni rahatsız edebiliyor(bana yönelik olmayanlar bile)Doğumdan sonra nasıl hissedecem bilmiyorum.. desteğe ihtiyaç duyabilirim veya yalnız olmak isteyebilirim. Şu an neye ihtiyaç duyacağımı kestiremiyorum

O zaman hiç düzeninizi bozmayın. Kayınvalideye çocuk baktırmak istiyorsanız rahat bir karakteriniz olmalı bazı şeyleri duymamalı veya umursamamalısınız. Size yönelik olmayan konuşmalar bile sizi rahatsız edebiliyorsa asla girmeyin öyle bir topa. Hem kayınvalide ile hem eşiniz ile kötü olursunuz sonunda.

Okuduğum kadarıyla B şıkkı diye bağırıyor seçim yapmanız gereken şehir olarak.
Zaten stresli dönemden geçiyorsunuz iş anlamında buna birde bebek eklendiğinde ve destek alabileceğiniz birileri olmadığında A şehrinde eşinle çıkmaza girip birbirinizi üzebilirsiniz. Eşiniz işe odaklanıcak siz bebeğe eve yeri gelince işe bu şekilde zor gerçekten. Ancak işten elinizi komple çekecekseniz ozaman olur evde cocuğuna tek bakan kadınlar çalışmıyorken bakıyor misal kendim. Yinede okul bırakmaya değer mi bilmiyorum.
C şıkkında zaten sorunlu olan bir aile yaşantısının içine başta bebeğimi sonrada eşimi yine uzun vadeli sokmak istemezdim bununda ucu size dokunur yorar manevi desteğe ihtiyaçlı olarak gideceksiniz sonuçta. Diğer sebeplere odaklanmaya gerek bile yok.
B seçeneğinde eş ailesi sizi bunaltan insanlar değilse haftada bir görüşmekte sorun yok ne olur ki görüşün zamanla onada gerek kalmaz belki. bebeğinize bakacaklar okulunuza gideceksiniz artıları daha fazla kesinlikle c seçeneğinizle benzer değil. Düzen oturana kadar 4 sene falan burada yaşardım ben.
Zaten şimdi bile eve yetişemiyorum. Kendimi sık sık evle ilgili yetersiz hissediyorum. Bebeğim olduğunda eşimin ailesi yardımcı olacak. Ve şu an oldukça istekliler.. Bana da b mantıklı geliyor. Ama A şehrindeki evimi, düzenimi çok seviyorum

Birde ayrı evde olacaksınız sonuçta eşiniz haftada bir görüşürüz dediğine göre. Sessizlik istediğinizde açıkça söylersiniz kvye ne istiyorsanız veya istemiyorsanız yaşandıkça açık ve net konuşur davranırsanız sorun kalmaz . Bizlerde 20 dklık mesafede oturuyoruz ama en başından hoşlanmadığım birşey varsa söylerim her konuda bebek hakkında gelip gitmeler hakkında vs.

Zaten şimdi bile eve yetişemiyorum. Kendimi sık sık evle ilgili yetersiz hissediyorum. Bebeğim olduğunda eşimin ailesi yardımcı olacak. Ve şu an oldukça istekliler.. Bana da b mantıklı geliyor. Ama A şehrindeki evimi, düzenimi çok seviyorum
Evet haklısınız ama bu şartlarda orada yaşadığınızda evide düzenide gözünüz görmicek ki.

X