hamileyken ucaga binme ve ucak korkusu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Jalopi

başlangıç: 72.4 güncel: hedef: 60
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2011
10.147
3.981
merhabalar. 5 haftalik hamileyim. 8-9 haftalik hamileyken izne cikicam. aslinda evde geçirmeyi planliyordum ama yurtdisinda sicak ulkelerin birinde kizkardesim yasiyor. oraya mi gitsem hem yaz tatili gibi olur. kendim icin degil de oglum sever denizi ondan istiyorum. ama sorun su ki hem hamileyim hemde ciddi bi ucak korkum var.

daha dogrusu yukseklik korkum var bogaz koprusu ustunden gecerken bile fena oluyorim. bazen ust gecitlerde gecerken kotu oluyorum.
ucaga binmeden ucaktan korkuyordim o sebeple. sirf ucak korkumu yenmek icin indirimli biletlerden alip istanbuldan samsuna gitmistim bir sefer. yani hepi topu binisim tek sefer. tr de her yere otobusle gitmeyi tercih ediyorum.

kizkardesimin yasadigi yer ucakla 5 saat mesefede. nasil olur sizce gidebilir miyim?

otobus olsa otobusle gitcem o derece

Siz kendinizi bizlerden çok daha iyi tanıyor ve biliyorsunuz.
Biz ne desek saçma olur ama
Bu konuda buraya danışmamalısınız, üstelikte hamilesiniz

Siz kendinizi bizlerden çok daha iyi tanıyor ve biliyorsunuz.
Biz ne desek saçma olur ama
Bu konuda buraya danışmamalısınız, üstelikte hamilesiniz
burda bir suru kadin var. benzer seyler yasamis olan olabilir. ucak korkusunu yenmis biri olabilir. yada tam tersi. yorumlar bana fikir verecek sadece. bin dedikleri icin binecek yada binmeyecek degilim. ama yorumlara gore ciddi ciddi uzerine dusucem yada dusmucem. hamileligin ilk aylari ucak yolculugu oluyor mu bilmiyorum. bunu ogrenebilirim ej azindan. doktora haftaya gidecegim. doktora gidene kadar bazi acilardan fikrim olmus olur.

ayni acidan bakarsak hicbir konu danisilmamali zaten..kimse burda evlilik danismani da degil ama danisan herkesin evliligi de yorumlaniyor. bazen tecrube, uzmanliktan cok daha iyidir.

ben gider miyim? evet.. uçak korkusuna gelince kalkana kadar belki biraz gerilebilirsiniz ama araba yolculuğu çok daha tehlikeli bana sorarsanız.. hatta hamileliğinizi etkilemeyecek bir sakinleştirici isterseniz doktorunuzdan o anı daha rahat atlatırsınız ama yineleyeyim ben olsam giderim, çok iyi gelecektir size.. hem bebek doğmadan önce de iyi bir dinlenmiş olursunuz :)

Hamilelik icin doktorunuz karar vermeli durumunuza gore.
Ucak icinde suan en az risksiz ulasim araci kendisi bir kere binmissiniz birsey yok gordugunuz gibi.

Köprüden geçerken yine yüksekte olduğunu hissediyorsun ama uçaktayken sadece kalkana kadar hissediliyor, hava da müsaitse yükseldikten sonra pek farkedilmiyor aslında uçakta olduğun.
Kara yolundan da daha güvenli öyle düşünüp kendinizi rahatlatabilirsiniz.

ben gider miyim? evet.. uçak korkusuna gelince kalkana kadar belki biraz gerilebilirsiniz ama araba yolculuğu çok daha tehlikeli bana sorarsanız.. hatta hamileliğinizi etkilemeyecek bir sakinleştirici isterseniz doktorunuzdan o anı daha rahat atlatırsınız ama yineleyeyim ben olsam giderim, çok iyi gelecektir size.. hem bebek doğmadan önce de iyi bir dinlenmiş olursunuz :)
biraz da bu acidan istiyorum. zaten calisiyorum. bebek de olunca daha mumkun degil gidemem. ama ucakta ne yaparim kestiremiyorum..ilk yoluculugumda binmeden cok korku yasadim. hatta psikiyatrise gitmistim sakinlestirici tavsiye etmedi baska bi ilac vermisti vitamin gibi bisi..bir hafta onceden kullanmaya baslamistim. yanimda annem vardi sen git ucakla ben otobusle gelcem dedim. sonra annemi uzmemek icin casaretlendirdim kendimi. belki oglum ve karnimdaki icin bu sefer kendimi cesaretlendiririm diyorum ama emin de olamıyorum.

bunu kesinlikle doktorunla konusmalisin. keyfi yorumlarla bebegin ve kendinle ilgili saglikli bir cevap buradan alamazsin.
su konuyu anlayın ki "arkadaslar hadi bilet alcam cevap verin" demiyorum. dertlesiyorum.sesli ve birlikte dusunmus oluyorum..herhalde kesin karari doktorum esim ve ailemle vericem. ama ben su an sadece ilk asamayi kk da biraz dertleserek biraz tecrubelerden faydalanarak biraz belki cesaretlendirilerek degerlendiriyorum.

Hamilelik icin doktorunuz karar vermeli durumunuza gore.
Ucak icinde suan en az risksiz ulasim araci kendisi bir kere binmissiniz birsey yok gordugunuz gibi.
korkumun temeli ölüm vs degil de ayaklarimin yere basmamasi hissi. cok uzun deniz yolculugundan da korkarim misal. kara insaniyim ya. topraga basmak istiyorum.

su konuyu anlayın ki "arkadaslar hadi bilet alcam cevap verin" demiyorum. dertlesiyorum.sesli ve birlikte dusunmus oluyorum..herhalde kesin karari doktorum esim ve ailemle vericem. ama ben su an sadece ilk asamayi kk da biraz dertleserek biraz tecrubelerden faydalanarak biraz belki cesaretlendirilerek degerlendiriyorum.
iste ben de yapilacak en saglikli yorumu yaptim.

Yurt disinda dogum yaptim. Ilk 3 ay ve son 3 ay yakin hamileliginde ucaga almiyorlardi. Ikinci cocuguma bir ay gecikmistim, bir daha olmasin diye uyardilar ama allahtan gecirmislerdi :KK48:. Doktordan raporda almistik hamilelik riskli gecmiyor diye.. Ucakdan bende korkarim, ama aile ve tatil olunca katlanip gidiyorsun.. Bu yaz binecegim ve korkuyorum iyi seyler dusunup korkmami hafifletmeye calisiyorum...

korkumun temeli ölüm vs degil de ayaklarimin yere basmamasi hissi. cok uzun deniz yolculugundan da korkarim misal. kara insaniyim ya. topraga basmak istiyorum.
Aslinda sacma korkunuz bunun sizde farkindasinizdir zaten korkular sacma oluyor genelde :KK70: Emin olun ucaga binince cocugunuza su yemek yedirip tuvalete goturunce inmis olacaksiniz.

Benim kardeşim yendikten sonra herkes yener diye düşünüyorum. Resmen başka bir boyuttaydı kız. Uçak diyince bile kalbi sıkışırdı. Şimdi yendi korkusunu.

Doktorunuz müsade ediyorsa gidin bence. Harika bir tatil fırsatı işte ne güzel.

merhabalar. 5 haftalik hamileyim. 8-9 haftalik hamileyken izne cikicam. aslinda evde geçirmeyi planliyordum ama yurtdisinda sicak ulkelerin birinde kizkardesim yasiyor. oraya mi gitsem hem yaz tatili gibi olur. kendim icin degil de oglum sever denizi ondan istiyorum. ama sorun su ki hem hamileyim hemde ciddi bi ucak korkum var.

daha dogrusu yukseklik korkum var bogaz koprusu ustunden gecerken bile fena oluyorim. bazen ust gecitlerde gecerken kotu oluyorum.
ucaga binmeden ucaktan korkuyordim o sebeple. sirf ucak korkumu yenmek icin indirimli biletlerden alip istanbuldan samsuna gitmistim bir sefer. yani hepi topu binisim tek sefer. tr de her yere otobusle gitmeyi tercih ediyorum.

kizkardesimin yasadigi yer ucakla 5 saat mesefede. nasil olur sizce gidebilir miyim?

otobus olsa otobusle gitcem o derece

Doktorunuz uçağa binme konusunda ne diyor?
Korku kısmına gelince. İnanılmaz bir yükseklik korkum vardır. Bir ağacın ilk dalına bile oturamam ama uçmak en sevdiğim şeydir. Siz de görmüşsünüz aslında. Bir süre sonra otobüste gibi oluyorsunuz. Cam kenarına oturmasanız iniş ve kalkışlar dışında çok sorun yaşar mısınız?
Hangi ülke bu arada? Hastane/doktor imkanlarını düşündünüz mü? Allah korusun minik bir kanamanız olunca görünebilir misiniz?

Doktorumuzdan bebeğe zarar vermicek bir sakinleştirici tavsiyesi alın atlayın uçağa gidin.

5 saatlik ucak yolculugu az degil..
3 ayi doldurup oyle gitseniz olmaz mi? 12. haftaya kadar biliyorsunuz hersey mumkun, hamileliginiz cok yeni..
bn 7 haftalikken mecbur ucak yolculugu yaptim ve gittigim yerde surekli kanamam oldu, hep ozele gitmek zorunda kaldim ve maddi manevi cok yiprandim.
gittiginiz yerde gececek bi sigortaniz var mi?
bn yurtdisinda yasiyorum arkadasimin babasi buraya geldikten sonra hasta oldu, bi doktor kontrolu ve ilac bedeli TL ile 600 liraya denk geldi.. donunce sigortadan alcam diyor ama bn acikcasi hepsini alabilecegini dusunmuyorum.
butun artilari eksileri degerlendirin.
bn olsam zorunlu kalmadikca gitmezdim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X