Hani Hayat Müşterekti?

Benim de adama dair cok ümidim yok ama yine çok karamsar olmaya gerek yok. Sonuçta bir yola girmişler, konu sahibini kötü etkilemeyelim bence
Bakarsın en büyük problemi olan iletişim problemini aştıktan sonra , kendilerini /isteklerini açıkça ifade etmeye başladıktan sonra bazı problemleri çözülür.
Çözülmezse bile konu sahibi kendini ve içinde yaşadığı sosyal toplumu tanıyor. Demek ki pat diye ilk saygisizlikta ayrılsa (boşanmak kolay değil) , bir süre sonra içine 'acaba öfkeyle kalkıp zararla mi oturdum' diye düşüneceğini biliyordur. Kendi vicdani ve bekar hayata daha kolay adapte olması için sonuna kadar zorlamak istiyordur.
Ben de biraz böyleyim, ilişkiye epey yüksek bir krediyle başlarım,pek çok olay beni içten içe rahatsız etse de büyük tepkiler vermem. Zamanla kredisi azalır, gözümden düşmeye başlar, kendi içimde karar veririm ve durduk yere ayrılık konuşması yaparım, anında da neşeyle tekrar bekar hayatıma dönerim. İçimdeki şeyleri tukettigim için bitmiş ilişkim aklıma bile gelmez. Bir tane istisnam var, kredisi bittiği için değil uzak mesafeyi yurutemedigim için kendimden emin olmadan ayırdığım. Onla da beş yıldır her boşlukta tekrar başlıyoruz 🙈🙈🙈 insanin içinde bitirmesi önemli. O yüzden probis kendi icin iyisini yapıyor. Demek ki o da böyle bir insan
Probisi anlıyorum biteceksede kafasında da gönlünde de tamamen bitirmek istiyor.Geriye döndüğünde ben elimden geleni yaptım demek için
Probise yapılanlar haksızlık geliyor .Böyle kadir kıymet bilinmemesi.Kızın iyi niyetini enayilik olarak görmeleri.Hem etinden hem sütünden faydalanalım der gibi davranmaları.Konu sadece ilk sayfadaki gibi temizlik yapma olayıda değil.Bütün olarak eşinin sorumsuzluğu ve düşüncesizliği en önemliside merhametsizliği.Ben gerçekten anlamıyorum.Yeni evliler cicim ayları adam evinde karısıyla bile oturmuyor. Lise arkadaşlarıyla buluşuyor.Probis bir yerde yazmıştı haftada birkaç gün dışarıda ,Ramazanda işten gelir ya uyur ya annesine gider ya arkadaşlarına gider diye.Bildiğin bekar gibi sorumsuz takılıyor.

Probis işte çalışsın, para getirsin ,yemek yapsın,temizlik yapsın ,eşinin gönlünü hoş etsin,eşide bekar gibi arkadaşlarıyla takılsın, onun aldığı arabaya binsin ,arkadaşlarına hava atsın.İşine gelmediğinde çocuk gibi küssün ,yatak ayırsın.Bu nedir.Sanki probisin eşi değilde çocuğu gibi.Probis tarafından tek taraflı bir fedakarlık var. Ona annelik yapmak içinmi evlenmiş.Eşi onun için ne yapmış acaba.Probis şehir değiştirip eşinin şehrine gelmişti birde.

En büyük korkum bu süreçte çocuk olması.Umarım hemen çocuk yapmaz.Bu kadar vurdumduymaz birinden çocuk olduğunda olacakları düşünmek istemiyorum.Probis zaten duygusal ve verici bir insan. Çocuk olunca bu sefer hiç kopamayacak.

Birde konu aralarında birşey dikkatimi çekmişti.Eşinin normali bu geliyor.Çünkü probis kayınvalidesine gittiği bir gün kayınvalidesinin boya yaptığını, kayınpeder ile eşinininde trene bakar gibi seyrettiğinden bahsetmişti.Okuyunca çok şaşırmıştım.Yok artık bu kadarda olmaz demiştim.Baba oğul merhametsizler .Hadi insan elinden gelmez beceremez en azından bir boyacı tutar gene yaptırır.Hem cimri hem acımasızlar Böyle bir aile aslında en büyük ipucu.Adam olamamışlar insanlığın kırıntısı yok.Böyle bir aileden çıkan birinin kolay kolay düzeleceğine inanmıyorum.

Probisin ailesi şehir dışından gelecekti probis ailem eşime kızacak diye çekiniyordu.Sebep eş ailesi ona iyi davranıyormuş ailesi eşine kızdığı için kötü gözücekmiş.
Pardonda o aile için probis gökte arayıp yerde bulamayacakları biri.Kayınvalidenin yerine koysun kendini.Gelini öğretmen para getiriyor, ev işlerini yapıyor ,oğlunun altına araba vermiş ,oğluna tüm bu olanlara rağmen kibar kibar davranıyor, nişanlıyken gelinliğini bile kendi almış para biriktirmiş böyle birisini hayatta bulamazlar.Niye kötü davransınlarki.Niye elindekini kaçırsınlar.Probis gidince daha iyi bir gelinmi bulacaklar.

Probis gerçeklerin farkına varsın gözünü açsın artık.

Birde konu aralarında birşey dikkatimi çekmişti.Eşinin normali bu geliyor.Çünkü probis kayınvalidesine gittiği bir gün kayınvalidesinin boya yaptığını, kayınpeder ile eşinininde trene bakar gibi seyrettiğinden bahsetmişti.Okuyunca çok şaşırmıştım.Yok artık bu kadarda olmaz demiştim.Baba oğul merhametsizler .Hadi insan elinden gelmez beceremez en azından bir boyacı tutar gene yaptırır.Hem cimri hem acımasızlar Böyle bir aile aslında en büyük ipucu.Adam olamamışlar insanlığın kırıntısı yok.Böyle bir aileden çıkan birinin kolay kolay düzeleceğine inanmıyorum.

Probisin ailesi şehir dışından gelecekti probis ailem eşime kızacak diye çekiniyordu.Sebep eş ailesi ona iyi davranıyormuş ailesi eşine kızdığı için kötü gözücekmiş.
Pardonda o aile için probis gökte arayıp yerde bulamayacakları biri.Kayınvalidenin yerine koysun kendini.Gelini öğretmen para getiriyor, ev işlerini yapıyor ,oğlunun altına araba vermiş ,oğluna tüm bu olanlara rağmen kibar kibar davranıyor, nişanlıyken gelinliğini bile kendi almış para biriktirmiş böyle birisini hayatta bulamazlar.Niye kötü davransınlarki.Niye elindekini kaçırsınlar.Probis gidince daha iyi bir gelinmi bulacaklar.

Probis gerçeklerin farkına varsın gözünü açsın artık.
Ya yazmacağım diyorum ama elimde de değil gelen yorumları okuyunca duramıyorum. Tanışma seansında ailesinden bir bahsediyor görmeniz lazım. Babası annesine çok düşkünmüş çok severmiş probiste iyi bilir dedi. Bende seninle benim düşkünlük anlayışlarımız farklı dedim. Her şeye tamam deyip hala biz konuşmuyorken gel oğlum sana şunu pişireyim diyen kadının, kollarında yırtık olan kadına boya yaptırıp covidi ağır atlatıp yatan bir kadına hadi bana bir kahve yap diyen babanla benim düşkünlük anlayışımız nasıl aynı olabilir?

Kim bilir iletişim sorunlarımız çözülünce ayrılmaya karar veririz illa ki devam etmeye karar vermek zorunda değiliz elbette. Yani hala her şeye rağmen yinede yapamıyor oluşumuzu görürüz. Ne olursa olsun çift veya bireysel biz yada ben bir fayda göreceğime inanıyorum. Ahmet gitse Mehmet ile de aynı senaryoyu yaşama ihtimalim yüksek. Evliliğimden değil ama kendimden ümidim var. İlerleyen günler ne getirecek bakacağız.

Ya yazmacağım diyorum ama elimde de değil gelen yorumları okuyunca duramıyorum. Tanışma seansında ailesinden bir bahsediyor görmeniz lazım. Babası annesine çok düşkünmüş çok severmiş probiste iyi bilir dedi. Bende seninle benim düşkünlük anlayışlarımız farklı dedim. Her şeye tamam deyip hala biz konuşmuyorken gel oğlum sana şunu pişireyim diyen kadının, kollarında yırtık olan kadına boya yaptırıp covidi ağır atlatıp yatan bir kadına hadi bana bir kahve yap diyen babanla benim düşkünlük anlayışımız nasıl aynı olabilir?

Kim bilir iletişim sorunlarımız çözülünce ayrılmaya karar veririz illa ki devam etmeye karar vermek zorunda değiliz elbette. Yani hala her şeye rağmen yinede yapamıyor oluşumuzu görürüz. Ne olursa olsun çift veya bireysel biz yada ben bir fayda göreceğime inanıyorum. Ahmet gitse Mehmet ile de aynı senaryoyu yaşama ihtimalim yüksek. Evliliğimden değil ama kendimden ümidim var. İlerleyen günler ne getirecek bakacağız.
Terapistin yanında söyledinizmi? Önemli bir konu aslında. Kadına karşı yaptıklarının normal olmadığını terapistten duysa iyi olurdu. Bu olay onlara normal geliyorsa diğerlerini düşünemiyorum.İnsanın içinde önce merhamet olacak.

Kadına değer evliliğe bakış açısınıda belirler.Evlenen erkekler ailesinde ne görürse onu yaşıyor genellikle .Baba çok önemli Anneye nasıl davranıyorsa muhtemelen kendiside eşine öyle davranıyor ya da bazı şeyler ona sorun gibi gelmiyor.

Hakkınızda hayırlısı olsun umarım

Yani bizde eşimle farkli sektörlerdeyiz ama aynı saatte gidip geliyoruz beraber hazırlıyoruz yemeği ama genel yük bende tabi ki...hafta sonları temizlikte yapar okey sıkıntı yok
Ama gel gelelim tam mutfağı toplayıp ayaklarımı uzatıp dinlenecegim...kuruyemiş ister meyve ister...bana bir sinir geliyor anlatamam kalk kendin al değilmi ama yoookk hizmetçisi var sanki

Yani bizde eşimle farkli sektörlerdeyiz ama aynı saatte gidip geliyoruz beraber hazırlıyoruz yemeği ama genel yük bende tabi ki...hafta sonları temizlikte yapar okey sıkıntı yok
Ama gel gelelim tam mutfağı toplayıp ayaklarımı uzatıp dinlenecegim...kuruyemiş ister meyve ister...bana bir sinir geliyor anlatamam kalk kendin al değilmi ama yoookk hizmetçisi var sanki
Kuruyemişi kaseye koyup getiremiyor mu? Kalk getir deyin. Getirmezse yemesin. Yemezse ölecek değil ya. Bazen hizmetçi olmaya can atar tavırlar görüyorum. Hayretle bakıyorum.

Bu iki yüzlü tavrının altında bile bir şeyler var. Ya algı problemi ya da kişilik bozukluğu gibi bir şey.

Ben aileden gelen bir sevgi anlayışına çoğu zaman inanmıyorum. Bi yaşa kadar tolere edebilirsin, ama sen okumuşsun sen iş hayatına atılmışsın, insan içine çıkmışsın, farklı dünyalar görmüşsün, hiç mi bir görmüşlüğün yok yani, hiç mi sorgulamadın babanın annene tavrını? Ot geldin saman mı gideceksin? Ne bileyim ya.

Ben aileden gelen bir sevgi anlayışına çoğu zaman inanmıyorum. Bi yaşa kadar tolere edebilirsin, ama sen okumuşsun sen iş hayatına atılmışsın, insan içine çıkmışsın, farklı dünyalar görmüşsün, hiç mi bir görmüşlüğün yok yani, hiç mi sorgulamadın babanın annene tavrını? Ot geldin saman mı gideceksin? Ne bileyim ya.
Ailecek kadin erkek ilişkilerinde, evlilik algılarında sorun var, adam degismez, gördüğü isine geliyor, niye degissin.

Bu öyle bir konu değil ki. Özümsemekle ilgili. İnsan çocuklukta gördüğü kadarını biliyor, onu içselleştiriyor

Bu öyle bir konu değil ki. Özümsemekle ilgili. İnsan çocuklukta gördüğü kadarını biliyor, onu içselleştiriyor
Hic katılmıyorum. Benim babam çok çocuklu, sevgi göstermeyi bilmeyen bir ailenin çiftliğinde doğmuş. Annesiyle babasının sohbet ettiğini bile görmemiş neredeyse. Sonuç olarak evlenmiş ve her pazar kahvaltı hazırlayan, makina öttüyse çıkartıp balkona asan,kurumuş çamaşırları toplayan, evde yemek yoksa yemek yapan ve sevgisini gayet güzel gosterebilen biri olmuş.
Ayni şekilde annem tüm çocukluğu boyunca (hatta bence şimdi bile) akrani erkek kardeşiyle ilgili ayrımcılığa uğramış. Ailesinden bunu ve ataerkilligi, erkeğe her daim hizmet etmeyi görmüş (ki ananeme göre kocadan erken uyumak ve kocadan geç uyanmak boşanma sebebi) . Sonuç olarak annem büyümüş ve kendisini herhangi bir erkekten eksik görmeyen,çocuklarına da asla ayrımcılık yapmamış biri olmuş.
İnsan doğduğu aileyi seçemez. Ama olduğu insanı kendi şekillendirebilir.

Hic katılmıyorum. Benim babam çok çocuklu, sevgi göstermeyi bilmeyen bir ailenin çiftliğinde doğmuş. Annesiyle babasının sohbet ettiğini bile görmemiş neredeyse. Sonuç olarak evlenmiş ve her pazar kahvaltı hazırlayan, makina öttüyse çıkartıp balkona asan,kurumuş çamaşırları toplayan, evde yemek yoksa yemek yapan ve sevgisini gayet güzel gosterebilen biri olmuş. Ayni şekilde annem tüm çocukluğu boyunca (hatta bence şimdi bile) akrani erkek kardeşiyle ilgili ayrımcılığa uğramış. Ailesinden bunu ve ataerkilligi, erkeğe her daim hizmet etmeyi görmüş (ki ananeme göre kocadan erken uyumak ve kocadan geç uyanmak boşanma sebebi) . Sonuç olarak annem büyümüş ve kendisini herhangi bir erkekten eksik görmeyen,çocuklarına da asla ayrımcılık yapmamış biri olmuş.
İnsan doğduğu aileyi seçemez. Ama olduğu insanı kendi şekillendirebilir.
Benim eşimde anne babasını gozlemleyip ona göre kendini geliştirmiş kesinlikle doğrusunu doğru bilmemis ben bunu yapacağım demiş veya asla yapmam demiş. Kayinpederim kötü değildir fakat çok zor hayatı olmuş hala öyle 67 yaşında ve kendi işinde çalışıyor aslında herkes kendi şartlarına hayatına görede şekilleniyor babasının huyları yokmu illa vardır ama daha kolay sartlar ile gelişim her zaman mümkün yeter ki insan istesin karşındakini ciddiye alsın saygı duysun kulak versin

En basiti kayinpederim hiç mutfaktan anlamayan bir insan ama eşim sarma bile sarar her işi yapar gocunmaz elinden gelir
Babasına dönersek 9 yaşından beri çalışmış ustadan dayakla büyümüş bir insan ne zaman yemek yapmayı öğrenecekti ki? Köyde ilk kaldığında kör at ile dağdan odun toplayıp fırının borcunu bitirmiş annesi kardesine bakmis babanın yanına borc bitirip öyle gitmişler.

Sevgi öğrenilen bir şey değil, içten gelir, içgüdüsel olarak sevdiğimiz birine nasıl davranacağımızı biliriz, dünyanın her yerinde sevginin gösterilme şekilleri aynı. Bu özümsemek, öyle görmüş o kadar biliyor demek avuntu yani, öyle böyle değil.

En basiti kayinpederim hiç mutfaktan anlamayan bir insan ama eşim sarma bile sarar her işi yapar gocunmaz elinden gelir
Babasına dönersek 9 yaşından beri çalışmış ustadan dayakla büyümüş bir insan ne zaman yemek yapmayı öğrenecekti ki? Köyde ilk kaldığında kör at ile dağdan odun toplayıp fırının borcunu bitirmiş annesi kardesine bakmis babanın yanına borc bitirip öyle gitmişler.

Ayni adam ev yemeğine bayılırken pandemide tek kaldıkları zaman 3 hafta ızgara kebap pide ile yaşadı. Evi süpürdü ortalık topladı çamaşır aştı sabah kalkıp koltuk örtüsü düzeltir hale geldi eşine baktı yıkadı yedirdi içirdi kremledi
Hayat şartları değişmişti belki o oğlunu örnek aldı belki artık sevgi onun için hersey oldu eşine destek olmalıydı oldu

Sevgi öğrenilen bir şey değil, içten gelir, içgüdüsel olarak sevdiğimiz birine nasıl davranacağımızı biliriz, dünyanın her yerinde sevginin gösterilme şekilleri aynı. Bu özümsemek, öyle görmüş o kadar biliyor demek avuntu yani, öyle böyle değil.
yenGEnC yenGEnC müsait zamanımda bulup atayım bununla ilgili psikolog yorumlarını da kim neyle avunuyor kendiniz okuyun. Tanıdığım bir abi var yetiştirme yurdunda büyümüş ve karısının ağzına bakar. Ya da halam genç yaşta dul kalmış, iki oğlu babasız büyümüş. Ona rağmen eşleriyle çok muhabbetliler, her işe yardım ederler. Ben de hep düşünmüşümdür bu ne çelişki diye. Yani kendini yapılandırmak için ince bir ruh gerekir herkeste bulunmuyor

yenGEnC yenGEnC müsait zamanımda bulup atayım bununla ilgili psikolog yorumlarını da kim neyle avunuyor kendiniz okuyun. Tanıdığım bir abi var yetiştirme yurdunda büyümüş ve karısının ağzına bakar. Ya da halam genç yaşta dul kalmış, iki oğlu babasız büyümüş. Ona rağmen eşleriyle çok muhabbetliler, her işe yardım ederler. Ben de hep düşünmüşümdür bu ne çelişki diye. Yani kendini yapılandırmak için ince bir ruh gerekir herkeste bulunmuyor
İnce ruhlu adam bulursanız o sevmese de olur valla, çok çok sevmediği birine de insan gibi davranır ince ruhlu insanlar. Mesele kaba adamın incelmesi. Sevgi çok güzel yapıyor o işi, bi tane yanımda var, benden önceki halini anlatsam, hani burda aman aman bu nasıl bir dağ ayısı sakın bulaşma diyeceğimiz bir tip, çok şaşırır onu tanıyanlar. Normalde ilişki içinde çok hoyrat bir tipmiş eskiden.

Nasılsın probis? Haftada bir bakmak istediğini bildiğim için çok yazmak istemiyorum ama aklımdasın valla. Terapi nasıl gidiyor?

Merakınıza teşekkür ederim. Bugün bireysele gittim eşim şehir dışında idi. İlk kez terapide ağladım. Canlandırma çalışması yaptık o zaman birden ağlamaya başladım. Terapist öğrencilere gösterdiğin merhameti kendine göster dedi.

O kadar şey konuştuk ki hangisini özet geçsem bilemedim. Güvensizlik ve değersizlik konuları üzerinde çok durduk. Bunlar için elimde done olmadığını düşünce ve gerçekleri birbirinden ayırmamı. Zihin okumaya çalışmayı durdurmayı başkası yerine de düşünmemem eğer düşüneceksem alternatif düşünceleri de değerlendirmemi tavsiye etti. En kötüyü olumsuzu düşünmemeyi. Sürekli güven arayışının nedenini, aklıma gelen düşüncelerin benim mi yoksa çevremdekilerin(en çok annemin) düşünceleri mi ayırt etmeyi ödev verdi.
Obsesif kompulsif(yanlış yazmış olabilirim) üzerine konuştuk. Tıpkı aile dizilimi olarak gelen bazı durumlara değindik. Ailemdeki kararsız anne baba tutumlarının bendeki etkileri üzerinde konuştuk.( örnek: annem eşim olmayınca tatilde yalnız kalmayım diye bana geldi. Bende her gelişinde olduğu gibi yemekleri döktürüyorum ve yorumu şu oldu “Sevene güzel” terapist buna çok güldü. Bende öyle🙈Bu ne demek oldu şimdi dedi. Ve genelde cevaplar böyledir.) Belirsizliğin beni bu kadar rahatsız hissettirmesi tehlikede hissettirmesi güven arama eğilimim, hemen değerimden bile şüphe etmem gibi birçok şey konuştuk.

Düşüncelerimi gerçeklerden ayırt edince daha mutlu olacağımı söyledi. Bu süreçte böyle bir şey sanırım toparlanmak için bir alt üst olmak gerekiyor 🤷🏻‍♀️

Her zerrem isyanda inanın o kadar normal söylüyor ki sanki bende bir sorun var. Şimdi benim altınlarım ve bekarken birikmiş param ile alınan araba ile çekip çekip gidiyor bir yerlere bende çıkacağım şimdi otobüsle gidiyorum. O kadar erkeksen binme mesela. İki gün sonra ayın 15 i hiç mi utanmayacaksın ödemeler için para isterken. Ben hala söyleme utanacağım şimdiden stres olmuşum
Utanma bunları yüzüne vur erkek gibi çeksin

X