Hayalimdeki dügün olmadi

düğün salonu yerine camii tutmak nasi oluyo, gercekten bilmedigimden soruyorum, ilk defa duydum boyle bisey

Mevlitli dualı nikah olduğunda bazı insanlar tercih edebiliyorlar. Çalgı çengi oynanmıyor tabii camii de. Nikah oluyor sonra avluda ikram yapılıyor.Camiide dini nikah kıyılıyor öncesinden resmi nikahı kıyılmış olarak geliyor insanlar.

İnsanları kınamak ne kolay,zaten her yerde bi dolu iş var dimi bu insanlar neden çalışmıyor??Hayatta her şey öyle ha deyince olmuyor ,bazı arkadaşlar sizi eleştirmiş işi bulsaydı da evlenseydin falan ama işiniz varken çıkartıla da bilirsiniz hayat bu neticede...Üzüldüm yazdıklarınıza çünkü bi genç kızın hayalidir o an...Küçücük kızlarken bile hayaller kurarız böyle evlenicem böyle düğün yapıcam,ama senin düşünmenin bi faydası yok düğün geçmiş gitmiş artık,eşin de yakında iş bulur ve karşı tarafın boyunduruğundan kurtulursunuz.Umudunu kaybetme ,güzel günlerin geleceğini düşün bu bi sınav bu da geçer...
Size yorumunuzun bazı yerlerinde katilsamda bazılarında haksizsiniz evet hayat herşey olabilir istende cıkarılabilir ama işi gücü yokken evlenilmez o zaman sırtı aileye dayamak demek bu da evliliklerinde onların istediği gibi yaşamak demek

İnsanları kınamak ne kolay,zaten her yerde bi dolu iş var dimi bu insanlar neden çalışmıyor??Hayatta her şey öyle ha deyince olmuyor ,bazı arkadaşlar sizi eleştirmiş işi bulsaydı da evlenseydin falan ama işiniz varken çıkartıla da bilirsiniz hayat bu neticede...Üzüldüm yazdıklarınıza çünkü bi genç kızın hayalidir o an...Küçücük kızlarken bile hayaller kurarız böyle evlenicem böyle düğün yapıcam,ama senin düşünmenin bi faydası yok düğün geçmiş gitmiş artık,eşin de yakında iş bulur ve karşı tarafın boyunduruğundan kurtulursunuz.Umudunu kaybetme ,güzel günlerin geleceğini düşün bu bi sınav bu da geçer...

Sagol cnm allah razi olsun..ben meslek yapidoun ve sinavimi vermeye hazirlaniodum ve cok spkprki verdimde sinavimi basariyla aldim meslegimi ose girmedim cünki yükselmek icin devam okumak istiodum. Esimde epilepsi jastasi ve calisamaz raporu verilmisti malesef. Ha sükürki suan calisio 7 ay oldu ise gireli ama burayada o raporu takmayarak rahatsiz oldugunu sölemeyerek girdi ise, cünki söleseydi rahatsiz oldgunu burayada alinmazdi ise. Kimseyede hic boyyun bpkmedim ben yeri gel bir ekmek parasi bulamadim 1 aylik evliykdn ama agzimi acip bise demedim onlar bize sormali bi ihtiyaciniz varmi diye dedim esimede söleme bisey dedim. Ama insanin zorua gidio bakiosun lendi ailene seni gpnde kac defa aeiolae harcligin varmi kizim dogruyu söyle diyoröar, hayir anne baba düsünmeyin beni diosun rahatim diosun. Ben suan okula gidiyorum ve ben ilk okula basladigim gün ne cantamda ekmegim nede cevinde 1 kurusum vardi. Bizim oralarda aile destek cikar. Tabiki kendi ayaklarimuz üstünde durmaliyiz ama ben böyle görmedim hic dügün yapilir ev kurulur ondan sonra evli evine köy
Uzulmeyin olmus bitmis hayalinizdeki dugun olmamis ama hayalinizdeki evlilik olur ins. Allah mesut etsin.

Amin insaAllah.. bende diyorum sonrasi önemli olan. Elhamdülillah suan iyi gidiyor insaAllah hepde öyle kalie

Keşke iş güç olmadan evlenmeseydin.
Kendi paranız olsaydı kimsenin bir şey demeye de hakkı olmazdı işte.
Olan olmuş biten bitmiş artık takmamaya çalış. Yapacak bişey yok.
Hee bir de o eve kira veriyorsunuz madem ben olsam gider keyfime göre bir yer tutardım en azından.
Eşinin ailesi berbat.

Ailesi ailelik yapmadi... ve yapmiyorda ! Ha tamam hakkini yiyemem kaynanamin kayinbabamin hic gelmezler evime kayinlarim görümceöerimde öyle resmen zorlariz bazen gelin diye , rahatsiz etmek istemezler vs. O kobud hak yiyemem. Ya bizi kandirdilar burda oturmazsaniz dügünmügün yok dediler sanki cok dügün yaptilarya.... ve tabi kira ödovemizide bilmioduk onuda sonrada ögrendik

valla aıle destek olmalı dedim baska bir konuda ama biyere kadar sız de bı caba sarfedın yanı bagımlı bu kadar olunmaz kii ıkınızde calıssaydınız böyle ezilip bukulmıcektınız evlenırken acele etmeyıp bekleseydınız yeterlı bırıkım yapsaydınız keske.. valla benım kuzenım kendi calıstı para biriktirdi kız nısanı salonda ıstedı dıye kendi tuttu babasına ödetmeden ve kız tarafı yapar ustelık nısanı normalde parası olan söz sahıbı hayatta bu böyle kusura bakmayın calısın ve ordan tasının bir an evvel durumlar duzelmeden cocuk da yapmayın bence.

Ben meslegimi yeni bitirmistim ve ise girmemistim cünki ikinci bir meslek yapmak istiyordum ( yükselmek) ve suan o yüzden devam okuylrumda. Esimde rahatsiz epilepsi hastasi calisamaz raporz vermisler 18 yasindayken, nere gitse red edildi rahatsi diye. Simdi cok asiri zor bir ise girdi ama söylemedi rahatsiz oldugunu yoksa burasida kabul etmezdi. Cok sükür 7 ay oldu ise baslayali bi sorun yok. Kimseyede bagli degiliz olmakda istemem ama insan erkek tarafindan sirf maddi yönden degil manevi yöndende destek görmek istiyor.

Canim benim de hayalimdeki dugun olmadi. KV ve KP cok fakir ve pek gun gormemis kisiler. Esim nisanliyken calisiyordu ama maasi kendi gecimine ancak yetiyordu, dugune birsey yetistiremedi. Gelinligim bile kiralikti, esimin parasi yok diye satin almasini isteyemedim, dugun salonum da belediyenin salonuydu. Oyle yemekli falan da degil hem de. En cok uzuldugum de dis mekan fotom bile yok. Ustelik ben ogretmenim (o zaman calismiyordum), esim de muhendis (Su an ikimiz de doktora yapiyoruz). Dugune gelen tum arkadaslarimiz da hep bizim cevreden, akademik kadrolardan insanlardi, geldikleri yer belediyenin salonuydu dusun yani. Bir de KV salonun ortasinda taktigi altinlari anons ettirdi, yer yarilsa da icine girsem dedim, rezil rusva oldum. Arkadaslarimiz dugunden sonra bile o anons neydi oyle ya hic olmadi, dediler. Dugununde boyle rezillikler yoksa sukret.

Kizlar ben burda yeniyim
9 ay ve 3 haftalik evliyim... cok zorluklar yasadim nisanlilik döneminde, cok agladim, sinir krizleri gecirdim hersey berbat gecti dügünümü salonda ilahili istedim, kimseyi maddi skibtiya sokmak istemedim ifak olsun uygun olsun salon dedim.. babamda konustu kizim nasil istiosa öle olsun dügün dedi... ama kayinbabamlar lendi kafalarina göre gittiler camii tuttular. Neymis ne gerek varmis madem ilahili olcak camiide olsun taki bize kalirmis... cok agladim hayalimdi sinir krizleri gecirdim nedenmi? Cok istiodum gercekden cok... olmadi dügün günp agladim. Dügün esnasinda agladim eve geldim agladim ve simdi hala agliyorum ya abartmiyorun gercekden cok asiri derece istiodum hayalimdi cok seDen vazgectim. Geldim kaynananmlarin binasina vi dairesine oturttular beni... yarim yamalak yaptilar biz esimle calismioduk ama taksitlerle tamamlamaya calistim evi ve yeri geldi ekmek alcak param olmadi... hepsini gectim kira aliyorlar bizden halbuki evin kredisi felan yok ha tabi camiode toplanan takilan paralar sözde bizim olcakdi... ama tavi sözde kaldi... simdi napioda unutabilirim bunlari kizlar ? Gercekden bir yil olcak ben hala agliyorum sanki kacmisim gibi dügün yapildi ya icim cok yanio gercekden
kocanız neden bu kadar sessiz ya herşeyi siz düşünmek zorunda değilsiniz madem evin erkeği o az açsın ağzını bune eşiniz ne diyor çok merak ediyorum ana babacımı ilişkiye girmeseydiniz keşke

Canim benim de hayalimdeki dugun olmadi. KV ve KP cok fakir ve pek gun gormemis kisiler. Esim nisanliyken calisiyordu ama maasi kendi gecimine ancak yetiyordu, dugune birsey yetistiremedi. Gelinligim bile kiralikti, esimin parasi yok diye satin almasini isteyemedim, dugun salonum da belediyenin salonuydu. Oyle yemekli falan da degil hem de. En cok uzuldugum de dis mekan fotom bile yok. Ustelik ben ogretmenim (o zaman calismiyordum), esim de muhendis (Su an ikimiz de doktora yapiyoruz). Dugune gelen tum arkadaslarimiz da hep bizim cevreden, akademik kadrolardan insanlardi, geldikleri yer belediyenin salonuydu dusun yani. Bir de KV salonun ortasinda taktigi altinlari anons ettirdi, yer yarilsa da icine girsem dedim, rezil rusva oldum. Arkadaslarimiz dugunden sonra bile o anons neydi oyle ya hic olmadi, dediler. Dugununde boyle rezillikler yoksa sukret.
ya eşler iyi oluyor bazende aileler çoşuyor

bence hayatta nefes aldığınız sürece ümit var durumunuz olduğunda nikah tazelersiniz yeni heycanlar hiçde fena olmaz
benim dediklerimi yanlış anlamayın evlilik bu olabilir herşey ama kocanızın ailesine bu kadar yüz vermesi beni biraz sinir etti erkek adam ki o evde size kalacak ilerde kefenin cebi yok kv kp neden bu kadar itici anlamadım

Ben meslegimi yeni bitirmistim ve ise girmemistim cünki ikinci bir meslek yapmak istiyordum ( yükselmek) ve suan o yüzden devam okuylrumda. Esimde rahatsiz epilepsi hastasi calisamaz raporz vermisler 18 yasindayken, nere gitse red edildi rahatsi diye. Simdi cok asiri zor bir ise girdi ama söylemedi rahatsiz oldugunu yoksa burasida kabul etmezdi. Cok sükür 7 ay oldu ise baslayali bi sorun yok. Kimseyede bagli degiliz olmakda istemem ama insan erkek tarafindan sirf maddi yönden degil manevi yöndende destek görmek istiyor.

yoo maddı gördüm istediğin destegı ben gayette iyi anladıgımı düşünüyorum ve ayrıca esını neden zora sokuyorsun halı hazırda bır meslegın var sen daha bısmıllah demeden ısınde ıkıncısını ıstıyorsun yaaa üstelikk bu zorlukta ıken durumunuz ve esının hasta olusu buna ragmen zor bir işe girmesi senın eve ekmek alıcak para bulamayısın fazla luks değil misin acaba ne bu hep karsıdan bekleme modun hiç kendinden ödün vermıyosun magdem egitimın var neden evlendın guzel arkadsım bekleseydin ya sabahtan beri neyı anlatmaya calısyorum dunya senın etrafında donmuyor okurkende gir işe calışş ayrıca adamın hasta oldugunu ıs bulamadıgını da biliyosun en başta yaaa konu bana cok sacma gelmeeye basladı valla yok artık dıyorum..

ben ısrarcıyım nikah tazeleyin eş dost çağrın elinizde imkan olunca siz hayallerinize devam edin eşinizde anlayışlıysa

Dualı olacakmış zaten salonda olsa ne fark edecekti? 1 sene aglamalık ne var bunda? Salonda duayla evlenmenin hayaliyle mi yandınız senelerce. Bu kadar içine oturcaktıysa zamanında ortalığı yıksaydınız.
Benim 2 düğünüm oldu ikiside mükemmel değildi aksilikler çıktı. Özellikle saç makyaj konusunda çok aksilik yaşadım, birde gelinliğimin tülü yırtıldı filan oturup satabilirim birsürü... Şimdi ağlayayım mı bunlara? Ya çok boş kalmışsınız ya da evliliğinizde sıkıntılarınız var ve bu şekilde yansıyorsunuz. Evliliğinde mutlu, huzurlu bir insanin 1 sene önce düğünüm niye salonda olmadı diye ağlayıp duracağını sanmıyırum. Normal değil.

Nerede oldugu sizin durumunuzda fark etmiyo ki.

Muzik yok oynamak yok yemek yok tamda uygun yerde olmus.

Babanizda soyledigi sozu diretseymis olmaz kizimin istedigi yerde olsun deseymis.

Is guc yokken nerede otutturucaklardi sizi ? Bence kira almakta haklilar sorumluluk sahibi olun diye yapiyolar .

Takilara gelince verseydiniz dugun gunu annenize simdi boyle derdiniz olmadi.

1- ikinizde çalışmıyorsanız nasıl evlendiniz neden evlendiniz
2- madem lira veriyorsunuz başka eve de çıkabilirsiniz
3- bunlaradır hayalinse ailen bari yapsakydı böyle bir düğünü
4-Türkiye standartlarında kaç kişi birebir hayalimde ki gibi evlendi o da tartışılır öyle aylarca ağlanacak bişi göremedim boşa canını sıkıyorsun

Camide düğün yapmak ne ya? Bana çok mantıksız geliyor, cami namaz kılma yeridir, peygamberimiz zamanında ben hiç camide nikah kıyıldığını okumadım, duymadım. Sorsan namaz kılmazlar ama camide düğün yaparlar! İşte her zaman her şeyi ters yapan bi milletiz.
Ayrıca neden çalışmayan insanla evlendin? Bi markette de mi iş yok? Çalışmadan nasıl kira ödediğinizi de anlamadım? Çıkın gidin başka yere, kapıcı olun kira ödemeden de yaşayın mutlu olun.

Evliliğinde mutlu, huzurlu bir insanin 1 sene önce düğünüm niye salonda olmadı diye ağlayıp duracağını sanmıyırum.

Benim dugunum de tam olarak igrencti. Hatta erken bitirttim yorgunum falan dedim cunku daha fazlasina dayanamazdim. Dugun salonundan ciktigim an o sorun benim icin bitti. Sevdigim adama kavustum cunku dugun amac degil bir aracti benim icin. Hicte oturup aylarca yillarca aglamak aklima gelmedi. O kadar kocasinin 1 tanesi olsa konu sahibinin de aklina gelmezdi.

Şuan okuyunca o kadar üzüldüm ki...çünkü her genç kızın hayali düğün olması.:KK43: sonuçta cami bu işin yeri değildi.bazen hayatta her istediğimiz olmuyor insan bişeyler le sınanıyor sanırım sende böyle sinanmissin.....eşin çalışmadığı için olmuş edinin çalışmasını bekleseydin :KK43:

Kizlar ben burda yeniyim
9 ay ve 3 haftalik evliyim... cok zorluklar yasadim nisanlilik döneminde, cok agladim, sinir krizleri gecirdim hersey berbat gecti dügünümü salonda ilahili istedim, kimseyi maddi skibtiya sokmak istemedim ifak olsun uygun olsun salon dedim.. babamda konustu kizim nasil istiosa öle olsun dügün dedi... ama kayinbabamlar lendi kafalarina göre gittiler camii tuttular. Neymis ne gerek varmis madem ilahili olcak camiide olsun taki bize kalirmis... cok agladim hayalimdi sinir krizleri gecirdim nedenmi? Cok istiodum gercekden cok... olmadi dügün günp agladim. Dügün esnasinda agladim eve geldim agladim ve simdi hala agliyorum ya abartmiyorun gercekden cok asiri derece istiodum hayalimdi cok seDen vazgectim. Geldim kaynananmlarin binasina vi dairesine oturttular beni... yarim yamalak yaptilar biz esimle calismioduk ama taksitlerle tamamlamaya calistim evi ve yeri geldi ekmek alcak param olmadi... hepsini gectim kira aliyorlar bizden halbuki evin kredisi felan yok ha tabi camiode toplanan takilan paralar sözde bizim olcakdi... ama tavi sözde kaldi... simdi napioda unutabilirim bunlari kizlar ? Gercekden bir yil olcak ben hala agliyorum sanki kacmisim gibi dügün yapildi ya icim cok yanio gercekden
Esimle calismiyorduk demissin. Simdi durum ne calisiyor mu esiniz siz ? Dugun oldu bitti uzulme artik. Ama kv apartmanina gitmeyi kabul eden sensin onlari suclama. Burda bi nisanli vardi adini hatirlamiyorum altli ustlu oturulacakti kabul etmedi direndi sobunda nisani atti.

Kendi secimlerini yasar insan unutma

Neresinden tutsak elde kalan bir konu...
Öncelikle, başkasına güvenerek hayal kurulmaz. Kimse bir diğerinin hayalini gerçekleştirmek için para kazanmıyor bu hayatta. Çok mu hayalindi? O zaman çalışıp didinecektin, hayalini gerçekleştirecektin. Öyle bedavaya gelmiyor bu işler. Baban da keza bu kadar hayaline kıymet veriyorduysa kendi gerçekleştirseydi hayalini, sonuçta kendi kızı. Kayınaile parayı veren tarafsa bir bakıma istediği yere verir parasını. Parayı veren düdüğü çalar demişler.

Bir diğer konu, iki işsiz güçsüz insan neye güvenerek evlenir, benim aklımın almayacağı bir şey. Bu yola işsiz çıktıysanız, " yeri geldi ekmek param olmadı" diye sızlanıp başkasını suçlamayacaksınız. 2+2=4 Hayır, siz ne bekliyordunuz ki? Kimse size ev, eşya vesaire vermek zorunda değil. Evlenmeyi biliyorsan geçinmeyi de bileceksin. Zaten milyonlarca insan kira ödeyerek yaşıyor, abartmışsın kira meselesini. Sen bedava yaşamak istiyorsun, ama öyle bir hayat yok.

Eşinin ailesinde problem yok. Sorun ne biliyor musun? Kocanla senin daha kendine yetemeyen bireyler olmadan evlenmeye kalkmanız. Evcilik sanmışsınız ama gerçek hayat yüzünüze bir şeyleri çarpmaya başlayınca suçlayacak adam arıyorsunuz.

Ek olarak, üzgünüm ama bir gram katkın olmadan, başkasından beklenerek yapılan düğün hayalindeki gibi olmadı diye düğünde ve şimdiye kadar hala ağlaman trajikomik bir olay. Yaşlarınız küçük sanıyorum, zira olgun insan davranışları değil hiç bir anlattığın.

X