Hayata dair giden tutkularım

Bizde de benim eşim oldukça yoğun çalıştı/çalışıyor. Ben memurum.
Ailelerimiz şehir dışında olduğu için sık görüşme durumumuz olmadı olamıyor.
Açıkçası her hafta ya da iki hafta bir ailelerle görüşmek biraz fazla bu hayat temposuna.
Ben resmi tatillerde tek başıma ailemin yanına çok gelmişimdir. Hala da öyle yapıyorum. Ailemi görmek için eşimin kısıtlı programını beklemiyorum. Eşimin ailemle vakit getirmesini de pek önemsemiyorum.
Misal eşiniz şehir dışında çalışıyor. Haftaiçi ya evde değil ya da geç geliyordur diye düşünüyorum. Siz o arada gidin ailenize bir çay için. Bir saat oturun. Haftasonunu orda geçirmeyin.
Mavi yaka ve asgari ücret karşısında beyaz yakalılarının maaşları çok eridi haklısınız. Ama yüzde 25 de çok az. Bir çok firma %40-50 bandında zam verdi. Ara düzeltmeler yaptı. Bence iş de bakabilirsiniz. Özel sektörde iş ve pozisyon değiştirmeden sıçrama biraz zor.
Gönlünüze göre olur umarım her şey

Konu sahibi, haklısınız.
Biz de öyleyiz şahsen çevrem de bu yönde ilerliyor.
Var olan bile elindekini tutuyor, freni patlamış kamyon gibi gidiyoruz ülkece yokuş aşağı.
Bunun bilincinde olan herkesin hayatı değişti, fenomenlerce kazanmıyorsak hayatı sadece rölantide yaşamaya başladık.
5 sene önce gözü kapalı alabildiğimiz şeyler şuan aynı ücrette bile olsa eskiden konuşmadığımız rakamlar bile koymaya başladı artık.
Bu da sosyal hayatı ve kişiler arası iletişimi son derece olumsuz etkileyen durumlar.
Kötü zamanda gençsiniz, üzülüyorum.

Yalnız şuan şahsi fikrim, kendinize zaman kalacak şeylere yatırım yapmanız.
Misal, ayda 1 kere yardımcı almak sizi haftasonları rahatlatır ya da robot süpürge almak yapacağınız işi azaltır.
Her akşam yarım saat ev işlerini düzene sokmak, yine haftasonu alan sağlar.
Sosyal hayat çok pahalı bunun da farkındayım ama bilet kovalamak, ayda 2 konser sinema tiyatro yapmak düşük bütçeli, kendinizi daha iyi hissedeceğiniz aktiviteler olacak.
Yaz geliyor, günübirlik ya da kamp gezileriyle gençliğinizin hakkını verebilirsiniz.
Sizi anlıyorum, bunalmışsınız ama bu girdaptan da 1 koyup 5 keyif alacak bir şeyler için çaba göstermeniz gerek.

Bizde de benim eşim oldukça yoğun çalıştı/çalışıyor. Ben memurum.
Ailelerimiz şehir dışında olduğu için sık görüşme durumumuz olmadı olamıyor.
Açıkçası her hafta ya da iki hafta bir ailelerle görüşmek biraz fazla bu hayat temposuna.
Ben resmi tatillerde tek başıma ailemin yanına çok gelmişimdir. Hala da öyle yapıyorum. Ailemi görmek için eşimin kısıtlı programını beklemiyorum. Eşimin ailemle vakit getirmesini de pek önemsemiyorum.
Misal eşiniz şehir dışında çalışıyor. Haftaiçi ya evde değil ya da geç geliyordur diye düşünüyorum. Siz o arada gidin ailenize bir çay için. Bir saat oturun. Haftasonunu orda geçirmeyin.
Mavi yaka ve asgari ücret karşısında beyaz yakalılarının maaşları çok eridi haklısınız. Ama yüzde 25 de çok az. Bir çok firma %40-50 bandında zam verdi. Ara düzeltmeler yaptı. Bence iş de bakabilirsiniz. Özel sektörde iş ve pozisyon değiştirmeden sıçrama biraz zor.
Gönlünüze göre olur umarım her şey
Evet yeni bir iş bakıyorum. Benim ailem uzakta biraz diğer tarafa gidince onlara da gitmemi bekliyorlar. Bir de kardeşlerim de uzakta çok arayı açmadan onlarla da gorusmemiz gerekiyor haftasonlari

Selamlar herkese,
Belki benim gibi benzer hikayeleri olan başka insanlar da buraya dertlerini ve bunlara dair buldukları çözümlerini yazar da içimi bir nebze rahatlatırım diye bu konuyu açmak istedim.

Travmatik çocukluk anılarımdan kurtulalı bir süre oluyor. Sanırım bu dertlerim varken eşimle beraber kurduğumuz hayatın sorunlarını düşünmeye çok fırsatım olmadı ya da artık sabrım taşıyor.

Eşimle iki yıldır evliyiz birbirimizi hala severiz, hala birbirimize sanki biraz sonra seks yapıcakmışız gibi sırnaşırız gün içinde flört ederiz ama ikimiz de anca haftada bir sevişiriz.(evlendiğimiz yıl çok daha yoğunken 2 haftada 1 yapıyoduk) en son uzun uzun ne zaman seviştiğimizi hatırlamıyorum zaten. İşimizi bitirip de günlük işlerimizi halledelim planı içindeyiz. İstekli olduğumuz birçok zamanda eşimin de benim de günlük kaygılardan dolayı yatakta yükselememe sorunu oldu. ikimiz de seksi seven insanlarken bazen sadece "yorucu bir haftaydı hadi stres atalım" niyetiyle yapıyor oluyoruz.

Hiçbir şeye yetişemiyoruz.
İşten eve geldiğimizde tepemize evin işleri kalıyor, günün sonunda bir filmi baştan sona bile bitiremeden ertesi gün erken kalkabilmek için yatağa giriyoruz su samurları gibi sırtımızı yatağa verip elele tutuşup gün içindeki konuları azcık konuşup uykuya dalıyoruz.

Parasal konuda çok kaygılıyız.
Piyasada iyi konumlarda çalışmamıza rağmen enflasyondan dolayı paramız cebimizde kalmıyor. Kirada kalıyoruz ev sahibi bazı dönemler evi satmaktan söz etti. arabamız yok, bazı dönemlerde ek işler yapıyoruz, sanırım bu hayattaki en büyük amacımız maddesel bişiye sahip olabilmek için para biriktirmek. hep birikimlerimizi nasıl arttırabiliriz konulu sohbetlerimiz oluyor. gün gelip kiradan kovulursak yeni bi kirada birikim yapamadan hayat sürmek beni çok korkutuyor. Tüm sülalem kendi evine sahip olduğu için de üzerimde görünmez büyük baskı var.

Tatillere çıkamıyoruz.
Balayımızdan sonra kaliteli bir tatil yapmamız mümkün olmadı. Bunun yerine cebimizden az paranın çıkacağı, yakın civarlara haftasonu gezilerinden başka bir yöntemimiz yok. bunun sebebi de yukarda belirttiğim gibi geleceğimizi görememe kaygısından dolayı paramızı köşeye koyma ihtiyacı.

Çevremde çocuk yapmamız için baskılar var.
Ama ben daha genç yaşımda(28) hiçbir yere gezip tozamamışken, eşimle birbirimize doyamamışken, ilerde çocuğumuza iyi bir hayat verecek birikime, mala mülke sahip olamamışken bunu nasıl yapayım? Eski konumda da çocuk yapmak istemiyorum yazmıştım bencillikle suçlanmıştım.
Niye fakirlik içinde büyüyen, annesi babası onu stresleriyle büyüten bir çocuk yapayım?

Ben dertsiz başıma dert mi arıyorum yoksa gerçekten bunlar kaygılanmadan hayatımı devam ettirebileceğim meseleler mi bilemiyorum. Sizin de hayatınızı dinlemeye yalnız olmadığımı düşünmeye ihtiyacım var.
……
Hanimlar duzgun okuyun hiçbir yerde gelirim yüksek dememişim saçma sapan yorumlar yazmayin. İki ayda bir otele kalmaya gidiyorum diye de çok şukur geçiniyorum diye şükredemem kusura bakmayın
Ben bu tarz aman vaktimiz olmuyor,aman hayat koşuşturması, aman bilmem neyin stresi, aman bilmem neyle kafayı doldurmak tarzı bahanelere gram inanmıyorum. ilişkinizin de anlattığınız kadar ideal olduğuna inanmıyorum.eee madem heran seks yapacak gibi sırnaşacak kadar birbirinizi çekici buluyorsunuz.10 dakilada işi tamamlamaya mı vakit bulamıyorsunuz yani? Bir de şu sitedeki kadar yoğun ve yorgun insanı başka yerde bulabileceğimi sanmıyorum.çalışıyorum, sevgilimle aynı evde yaşıyorum.bir nevi evli gibiyim ve boş vakitten ne yapacağımı şaşırıyorum, yorgun morgun da değilim, sürekli bir taraflara koşturup, stresten ölmüyorum da.😀 koca sitede bir ben boş beleş hayat yaşıyorum herlade.mübarek diğer bütün üyeler başbakandan hallice.ben anlamadım ki valla sizi 😀.burada beni dışlayıp, birlik olup dünyayı kurtarma ekibi falan mı kurdunuz acaba 😀. Bu kadar neye nereye koşturup, kafayı neyle dolduruyorsunuz bari bana da söyleyin.benim de boş vakitten canım sıkılıyor.

Konu sahibi, haklısınız.
Biz de öyleyiz şahsen çevrem de bu yönde ilerliyor.
Var olan bile elindekini tutuyor, freni patlamış kamyon gibi gidiyoruz ülkece yokuş aşağı.
Bunun bilincinde olan herkesin hayatı değişti, fenomenlerce kazanmıyorsak hayatı sadece rölantide yaşamaya başladık.
5 sene önce gözü kapalı alabildiğimiz şeyler şuan aynı ücrette bile olsa eskiden konuşmadığımız rakamlar bile koymaya başladı artık.
Bu da sosyal hayatı ve kişiler arası iletişimi son derece olumsuz etkileyen durumlar.
Kötü zamanda gençsiniz, üzülüyorum.

Yalnız şuan şahsi fikrim, kendinize zaman kalacak şeylere yatırım yapmanız.
Misal, ayda 1 kere yardımcı almak sizi haftasonları rahatlatır ya da robot süpürge almak yapacağınız işi azaltır.
Her akşam yarım saat ev işlerini düzene sokmak, yine haftasonu alan sağlar.
Sosyal hayat çok pahalı bunun da farkındayım ama bilet kovalamak, ayda 2 konser sinema tiyatro yapmak düşük bütçeli, kendinizi daha iyi hissedeceğiniz aktiviteler olacak.
Yaz geliyor, günübirlik ya da kamp gezileriyle gençliğinizin hakkını verebilirsiniz.
Sizi anlıyorum, bunalmışsınız ama bu girdaptan da 1 koyup 5 keyif alacak bir şeyler için çaba göstermeniz gerek.
Eve bir kez yardimci çağirdim onun da basinda dikilmek falan gerekiyor diye anlamsiz buldum. Evet zaten musait olabildiğimizde kampa gidiyoruz bisikletlerimizle doğaya cikiyoruz yıllık masaj paketimiz var. Olumsuz bir insan da değilim ama sanirim bunlari gerçekleştirmemin bile luks olmasi beni bunaltti

Ben bu tarz aman vaktimiz olmuyor,aman hayat koşuşturması, aman bilmem neyin stresi, aman bilmem neyle kafayı doldurmak tarzı bahanelere gram inanmıyorum. ilişkinizin de anlattığınız kadar ideal olduğuna inanmıyorum.eee madem heran seks yapacak gibi sırnaşacak kadar birbirinizi çekici buluyorsunuz.10 dakilada işi tamamlamaya mı vakot bulamıyorsunuz yani? Bir de şu sitedeki kadar yoğun ve yorgun insanı başka yerde bulabileceğimi sanmıyorum.çalışıyorum, sevgilimle aynı evde yaşıyorum.bir nevi evli gibiyim ve boş vakitten ne yapacağımı şaşırıyorum, yorgun morgun da değilim, sürekli bir taraflara koşturup, stresten ölmüyorum da.😀 koca sitede bir ben boş beleş hayat yaşıyorum herlade.mübarek diğer bütün üyeler başbakandan hallice.ben anlamadım ki valla sizi 😀.burada beni dışlayıp, birlik olup dünyayı kurtarma ekibi falan mı kurdunuz acaba 😀
Aynen ikimiz de seks yapmak istemiyoruz kocamla birbirimizden tiksiniyoruz itiraf edemedim çözmüşşünüz tebrikler

Esim sehirdisinda calisiyo. Ben de cogu zaman ek iş yapiyorum. Pozisyonlarimiz ekonomik krizden once güzel kazandiriyodu. Simdi yüzde 80lik zamlari sadece mavi yakalilara yaptilar beyaz yakali olarak 25 zamlandim. Haftasonlari da esimin aikesine gitsek sonra benim ailemle arayi acmis oluyoruz benim ailemle gorusmek gerekiyo ortalama iki haftada bir(ek iş olmazsa) birbirimize ozel program yapabiliyoruz. Bazen de doktorluk tamirlik alışverişlik yalnizcs haftasonu yapabiliceğimiz işler basimiza çikiyor. Temizlik zaten mütemadiyen.
Bu kadar sık ailelere gitmek de gereksiz bence Kişi tek başına kendi ailesine giderse eğlenceli olabilir. Ama çift olarak ebeveyn ziyareti istisnai bir durum yoksa çok sıkıcı.

Evet yeni bir iş bakıyorum. Benim ailem uzakta biraz diğer tarafa gidince onlara da gitmemi bekliyorlar. Bir de kardeşlerim de uzakta çok arayı açmadan onlarla da gorusmemiz gerekiyor haftasonlari
Anladım. Tercihtir bir şey diyemem. Ama malesef bu hayat temposunda önceliği kendi çekirdek aileme vermek durumunda kalıyorum. Evet üzücü bir durum. Biz de kalabalık bir aileyiz. 4 farklı şehire dağılmış durumdayız. Üstelik de birbirlerine oldukça uzak. Bayramlar ve yaz tatillerinde bir araya gelebiliyoruz daha çok. Onun dışında watsap grubumuz var. Görüntülü arama vs böyle idare ediyoruz.
Aileniz de sizi ziyaret edebilir. Anne babanız çalışmıyorsa bu da bir seçenek.

Ben nerede gelirim iyi demişim ya düzgün okuyun ekonomiyi ovmediğim için kusura da bakmayin
İyi konumlarda çalışan bir insanın maaşı da iyidir. Ekonomi zaten kötü bunu öven kördür, sağırdır, dilsizdir, üç maymunu oynuyordur bu tartışılmaz. Ama siz '' gelirim iyi '' demesenizde iyi konumlarda çalışıyoruz diyerek gelirinizin de iyi olduğunu söylemiş oluyorsunuz aslında sadece paranız bu şartlar altında, pahalılıkta harcamalarınıza yetmiyor.

Bu kadar sık ailelere gitmek de gereksiz bence Kişi tek başına kendi ailesine giderse eğlenceli olabilir. Ama çift olarak ebeveyn ziyareti istisnai bir durum yoksa çok sıkıcı.
Benim birincil ailemde kardeslerimin ayri yuvasi var annem babamın ayri. Esimin ailesi de bosanmiş, onlarla ayrı ayrı gorusmek gerekiyor. Haftada bir gorusemeyiz istesek de zaten bu planda ayda bir gorusebiliyoruz belirbi si sıraya koymuş olursak

Bu kadar düşünceli ve takıntılı olmanızı, geçim sıkıntısı kaygısı çekmenizi anlıyorum. Ben 9 ay önce evlendim, evlenirken çok şükür evimizi alabildik. Hatta 3-4 ay öyle bi süreç yaşadık ki kredi çıktı çıkmadı para denkleştirdik ev bulamadık derken sonunda kısmet oldu ve alabildik. Zaten biz ev aldık 1 hafta sonra evler 2 katı oldu. Eğer alamamış olsaydık muhtemelen bende sizin gibi bunu ciddi takıntı yapabilirdim çünkü günümüz ev sahipleri, kiracılar, hatta insanların bi kısmı malesef ki vicdansız.. evlendiğimiz ilk zaman ben de bunları düşünüyodum. Çünkü eşimin maaşı ev kredisi ve faturalara gidiyo benim ki güncel borçlarımız mutfak masrafı vs. Sonra farkettim ki bu şekilde yaşasam da borç yine olucaksa oluyo. Hatta evrenin enerjisi midir nedir evlendikten kısa süre sonra kombimiz patladı, bahçeyi su bastı bir kaç sağlık problemi yaşadık ve mecburen borç üstüne borç eklendi. Yani işin özü bu kaygı hiç bitmez, siz en iyisi takmamaya çalışın. Madem ki bu kadar seviyosunuz birbirinizi her anın tadını çıkarın. Yazın tatile gidin, çünkü gitseniz de gitmeseniz de o para zaten bi şekilde harcanıyo. Gittiğiniz yanınıza kâr kalıyo

İyi konumlarda çalışan bir insanın maaşı da iyidir. Ekonomi zaten kötü bunu öven kördür, sağırdır, dilsizdir, üç maymunu oynuyordur bu tartışılmaz. Ama siz '' gelirim iyi '' demesenizde iyi konumlarda çalışıyoruz diyerek gelirinizin de iyi olduğunu söylemiş oluyorsunuz aslında sadece paranız bu şartlar altında, pahalılıkta harcamalarınıza yetmiyor.
şuan türk firmalari dusuk maaslarla devam ediyor. Gerçekten. Marka isimleri vermek istemiyorum zaten bu firmalarda çalışan insanlar varsa dediğimi deneyimliyolar. Bildiğiniz populer kurumsal markalarda calisiyoruz. Yan hakları hala tatmin edici ama bize yapılan zamlar şuan çok dusuk.

Benim birincil ailemde kardeslerimin ayri yuvasi var annem babamın ayri. Esimin ailesi de bosanmiş, onlarla ayrı ayrı gorusmek gerekiyor. Haftada bir gorusemeyiz istesek de zaten bu planda ayda bir gorusebiliyoruz belirbi si sıraya koymuş olursak
Aslında ne var billiyor musunuz? Birazcık mükemmeliyetçisiniz. Bu da ekonomik krizle birleşince kaygıya dönmüş. Seks hayatına yansıması doğal. Ha bazı tipler herşeye rağmen kesintiye uğramıyor olabilir. Görüyorsunuz tek evde, 20 çocuk.

Aslında ne var billiyor musunuz? Birazcık mükemmeliyetçisiniz. Bu da ekonomik krizle birleşince kaygıya dönmüş. Seks hayatına yansıması doğal. Ha bazı tipler herşeye rağmen kesintiye uğramıyor olabilir. Görüyorsunuz tek evde, 20 çocuk.
Evet dediğiniz gibi olabilir araya siyasi meseleler de gilince geleceğimiz hakkında kafamı rahat bırakamadım

şuan türk firmalari dusuk maaslarla devam ediyor. Gerçekten. Marka isimleri vermek istemiyorum zaten bu firmalarda çalışan insanlar varsa dediğimi deneyimliyolar. Bildiğiniz populer kurumsal markalarda calisiyoruz. Yan hakları hala tatmin edici ama bise yapılan zamlar şuan çok dusuk.
Anladım. Ev alma konusunda haklısınız mümkün değil gerçekten. Annemle geçenlerde bunu konuştuk bizde. Önceden yılda bi iki kez zam gelir oda makul bir fiyatta gelirdi evler en azından bizim burada küçük bi şehir olmasına rağmen 300 500 bin arası değişirdi ama 3+1 400 e rahat bulunuyordu. Ve iki eş çalışıp kredi ile ev alabiliyordu. Yani ulaşması, alması imkansız değildi. Şimdi gerçekten çok çok iyi bi gelir, aileden kalan miras, zenginlik olmadığı sürece imkansız. Çünkü her birikim yapıp alacağım dediğinde +200 bin +400 bin ekleniyor evlere. Biz müstakili tahminen 600 bine yaptırmışızdır şimdi çaprazımızda ki arsayı 2.5 milyona sattılar sadece arsa....

X