Herşeye alınır mı bir insan

Eveeeet bugunki etkinligimiz babayla resim yapmaca diyerek cocugu al, esinin yattığı odaya götür. O dışarıda calisirken sen de evde temizlik, yemek vs yapiyorsun. Bunu isten saymiyor mu beyfendi. Gelmis milli egitim mufettisi gibi seni teftis ediyor. Utanmasa bir de sinif defteri tuttursun, yillik plan hazirlasin.

Bir annenin etkinlik yaptırmasını daha doğrusu her gün bunu görev sayarak etkinlik yapmasını gereksiz buluyorum. Sevgisini hissedeceği, birlikte oyun oynamak, yanımda uyutmak bile önemli. Etkinlik yapmadık dediğiniz gün bile oyun hamuru oynamış bu kasları için zaten önemli bir etkinlik.
Siz öğretmen değil annesiniz. Eğer çok kazanıyorsa(!) eşiniz etkinlik ablası tutsun, pandemi sebebiyle evlerde olan bir sürü öğretmenlikten okuyan öğrenci var hiç değilse anne babalarına destek olurlar.
Sonra çocuklar annelerinden kaçıyorlar ilkokula başlayacak ödevler, sorumluluklar sizden beklenecek baba vakit olunca oyun oynayıp gezdirecek. Böyle değil ki işler.

Murebbiye sandı herhalde bir de teftiş ediyor çocuğa sorup. Ayrıca etkinlik nedir ya...çocuk zaten inanır uyanmaz etkinlik içinde geçiriyor günü. Yani mutfakta annesi yemek yaparken izlese, ya da çamaşır asarken mandal verse de etkinliktir bunlar.

Eşiniz sizi çocuğunuz için görevli sanıyor herhalde.
Teftiş eder gibi sorması bile çok yersiz.
Hergün etkinlik yapmak zorunda tâbi ki değilsiniz.
Çocuğuyla 2 saat vakit geçiremeyecek baba, size hesap soruyor resmen.
Alınırsa alınsın, asıl sıkıntı çıkarması gereken sizsiniz hâlbuki.

Kuzum dogru soyluyorsun de kapat konuyu cunku istiyor ki cocuk gelissin fakat bir agac yavas yavas sulanir birden sular icerisinde kalirsa çürür, algilayamiyor demek ,ayrica yazmissin cocuk zormus nereden bilecek gunduz sen yanindasin o gormuyor tabi ,tartisma cikarmadan sen haklisin diyerek basla ki beyninde empatiye yer acilsin diger turlu savunmaya geciyor

Etkinlik ne ya? Belediye sanki. Her gün her gün ne etkinliği? Her gece 30 dk kitap okusun çocuğuna bundan sonra. Artık ne talep edeceklerini şaşırdı erkekler

evdesiniz diye sürekli sizin sorumluluğunuzda olmamalı sonuçta ikinizin çocuğu işten gelince eşiniz ne etkinlik yapıyor çocuğunuzla? sende sor bakalım babanla ne etkinlik yapıyorsun diye eşinizin yanında.

Bende şimdiden senenin planlarını yapıyorum 😂
Benim esim nisandan itibaren bebegimize bakacak
Bende diyorum ki çocukla ilgilen sadece senden birşey talep etmiyorum diyorum
Oda 7 24 saat çocukla mi ilgilenen yemekleri kim yapacak yemek yapacağım diyor bende ozaman yanında tut sakın ayrı bırakma dedim😂
Bakalim neler olacak😉
Hergun etkinlik olmaz eşiniz abartmış
Sizle yanyana durması sizi takip etmesi sizle zaman gecirmesi ne kadar onemli.
Zırt birt oyun olmaz.
Geçende 9yasindaki yeğenim ben kimim tahmin et oyunu almis
Teyze oynayalım oynayalım dedi
Tmm dedim 3 kerede sikildim onlar hiç sikilmiyor 500kere oynasan hayır demez
Yani herşeyin sınırı olduğunu öğretmek lazim.
Herşey çocuğun keyfine göre olmaz.

ayrıca vallahi biz çocukken ebeveynlerimiz bizimle hiç etkinlik yapmazdıki doğru düzgün hep kendi halimizde oynardık oyunları falan şimdiki çocuklar şanslı

Merhaba kızlar

Eşim işten geldi yemek yedik sonra kızıma dediki annenle ne etkinlik yaptınız o da birşey yapmadık baba dedi, bugün sadece oyun hamuru falan oynadık, eşimde işte niye bi şeyler yapmadınız dedi. Bende her gün her gün yapılmıyor dedim. Yapın falan dedi. Her gün yapamıyorum dedim. Amaher gün soruyor kızıma. Bende kendim aktif iş hayatım vardı 4 senedir evdeyim çok bunaldım.
Eşime dedim ki ben 4 yılımı verdim hala soruyorsun dedim. Zaten onun için evdesin falan dedi; madem dedim sen dursaydın 2 yıl. Benim kadar para kazanabilecek miydin dedi.
Bende işe başlayayım kızımı en iyi kreşe vericem dedim, evet evet parayla halledersin dedi
Biz senle aynı şeyi düşünemiyoruz dedi. Bende senle aynı şeyi düşünmeyince, senin için ortak düşünce olmuyor dedim. Ve kızım inanılmaz yoran bir çocuk ona rağmen ben birşeyler yaptırmaya çalışırım, küstü bana gitti çok sinir oldum.
Kendimi baba suçlu hissettiriyor böyle böyle bir şekilde. Ama inanın 4 yıldır bi gece bile birine bırakmadım kızımı, hep dibdibeydi. Her gün de etkinlik gerçekten olmuyor. Zaten evde iş yaparken yardim eder kızım bana o zaman bile biseyler öğreniyorlar
Ben bu eş kişisine nasil davranayım diyin?
Kim yapıyor her gün etkinlik? kendinizi boşuna üzmeyin...Eşinize çocuk psikolojisinde her gün etkinlik yapmanın kişisel gelişimi için önemi olmadığını, onunla kaliteli vakit geçirmenin önemli olduğunu ve bu etkinlikleri sıralı yaptığınızı söyleyin. Çocukla iletişim sadece etkinlik ile sağlanmaz, etkinliklerin de bir sınırı olduğu, çocuğun da özgür kalmak adına her güne etkinlik yapılmayacağı yoksa etkisini yitireceğini, kendi becerilerini geliştirmesi hatta tek başına oyun oynama becerilerinin gelişmesi için sürekli etkinlik yapılmaması gerektiğini söyleyin. Her gün etkinlik yaptığımda bu çocuk benimle "oyalanmaya" alışıyor, benim amacım onu oyalamak değil doğru bir etkinlik ve oyun yöntemiyle onun gelişimine destek olmak diyebilirsiniz. Bu çocuk her gün etkinliğe alıştığında yalnız kaldığında mutlaka kendisine bir oyun arkadaşı arayacak kendi yalnız kaldığında tek başına oynama becerilerini geliştiremeyecek. Lütfen çocuk psikolojisinden sadece etkinlikler üzerine yorum yapma deyin. Sen bana bırak ben yeteri kadar araştırıyorum ve kaliteli vakti geçiyoruz deyin. Ve araştırın :) Sizin bir konuda bilgili ve araştırmacı olduğunuzu görürse üzerinize gelmez diye düşünüyorum.
Bunlar benim direkt aklıma gelenler ben böyle savunurdum kendimi, doğruluğu nedir bilemem de bana mantıklı geldi kendi kendime savunma mekanizması geliştirdim şuan ama belki işinize yarar :)
Ayrıca eşiniz çocuğuyla eviyle ilgileniyor. Belki biraz pollaynna cılık diyeceksiniz ama en azından gününüzü soruyor sizle ve çocukla ilgilendiğini böyle belli etmeye çalışıyor olabilir. Biraz bu açıdan bakarak, kendinizi rahatlatabilirsiniz belki.

Son düzenleme:
çocuğun sosyalleşmesi gelmiş ne etkinliği. biraz serbest kalacak kı kendıde oyun kusun oynasın.
buda gelişim için önemli.

Eşimde hergun ders yaptınız mı diye sorar spora götür koşmaya götür der ama her akşam her pazar o benden çok ilgilenir spor yaptırır pandemide bile evde yaptırdı vs o yüzden niye karışıyosun bende annesiyim demiyorum ama yapmasa sadece bana atsa sanane derdim

bu sene pandemi var ama kızınızın zaten okul çağı geliyor

yani seneye okula gitmeli zaten siz çalışsanız da çalışmasanız da

açıkçası çalışma geçmişi olan kadınların bu kadar uzun süre evde çocuk bakmasına anlam da veremiyorum

çevremde çalışmayan annelerin çocukları dahi 3 yaşında kreşe başladı, bu sene pandemi istisna ama onun dışında 4 yaşındaki bir çocuk evde ne yapacak ki

en azından yarım gün gitmeli akran ile yaşamayı öğrenmeli

eşinizin etkinlik olarak adlandırdığı ne

yani ana okulunda günde kaç saat yapılan etkinliklerden mi hayal ediyor, sizin bu konuda eğitiminiz var mı

çocuğun yaşına uygun kendi gelişim basamağına uygun etkinlik nedir nasıl belirleyeceksiniz

sen benim kadar kazanabilir miydin sorusu beni en çok rahatsız eden oldu galiba

uzunca bir süre çalışsam da eve tek kuruş katkım olmazdı galiba

Merhaba kızlar

Eşim işten geldi yemek yedik sonra kızıma dediki annenle ne etkinlik yaptınız o da birşey yapmadık baba dedi, bugün sadece oyun hamuru falan oynadık, eşimde işte niye bi şeyler yapmadınız dedi. Bende her gün her gün yapılmıyor dedim. Yapın falan dedi. Her gün yapamıyorum dedim. Amaher gün soruyor kızıma. Bende kendim aktif iş hayatım vardı 4 senedir evdeyim çok bunaldım.
Eşime dedim ki ben 4 yılımı verdim hala soruyorsun dedim. Zaten onun için evdesin falan dedi; madem dedim sen dursaydın 2 yıl. Benim kadar para kazanabilecek miydin dedi.
Bende işe başlayayım kızımı en iyi kreşe vericem dedim, evet evet parayla halledersin dedi
Biz senle aynı şeyi düşünemiyoruz dedi. Bende senle aynı şeyi düşünmeyince, senin için ortak düşünce olmuyor dedim. Ve kızım inanılmaz yoran bir çocuk ona rağmen ben birşeyler yaptırmaya çalışırım, küstü bana gitti çok sinir oldum.
Kendimi baba suçlu hissettiriyor böyle böyle bir şekilde. Ama inanın 4 yıldır bi gece bile birine bırakmadım kızımı, hep dibdibeydi. Her gün de etkinlik gerçekten olmuyor. Zaten evde iş yaparken yardim eder kızım bana o zaman bile biseyler öğreniyorlar
Bence çocuğa bakaarken yeteri kadar babayı dahil etmemişsiniz.kızıçak yorgunum diyecek ozaman yapıştıracaksınız babalık öyle kolay değil.buluyorlar her şeye sesi çıkmayen hanım hanım kızlerı eziyorlar da eziyorlar.merak etmeyin benim eşte böyleydi.ikinciyi doğurdum bakacaksın dedim.çok mu yoruluyorum yemek yedikten sonra hop uykuya daha 18 aylık tıpış tıpış bakıyo valla.görev vermezseniz sizi iyice bunaltıyorlar gerçekten.ağlamasınmış sürekli sakin kalsınmıymış çocuk bu çocuk sanki kendi etkinlik içinde büyümüş.ben resim atardım bunun çıktısı al akşama yaparsın derdim.sürekli gerçekten diyorum offf buğün öldüm bittim birde ev işi oyyyy dinlenmem lazım.ne varmış çocuk bakmakta ne varmış ev hanımlığında böyle bakıyorlar maalesef.yılmayın herşeye dahil edin çayın suyunu koyarmısın çocuğun eli kirlendi yıkıcam.yalan eli kirli değil ame olsun türlü bahanelerle ğve çocuğa dahil edin.azıcık yorulsun paşa

Merhaba kızlar

Çok büyük bir sorun görmedim ben. Siz evdesiniz diye çocuğunuza daha çok zaman ayırıp daha özen göstermenizi istiyor. İsteği çocuğun güzel ve bilinçli yetişmesi, kötü bir niyeti yok yani. Ama küsme huyu başka bir şey, başlıca sorun. Kendiliğinden barışıp konuşuyorsa takmayın kafanıza. Kavga edip sinir bozacağına gidip yatsın daha iyi. Kızınıza yapacağınız etkinlikleri günlere bölün, bir defada bitmesin. Her gün o etkinliğe başlarken üstüne basa basa "etkinlik saati" deyin ki çocuk bunun farkında olsun. Yapmadık sanmasın. Eminim yaptığınız bir çok şey zaten etkinliktir ve çocuk güncel hayatın bir parçası sanıyordur. Ve pandemi sonrası zaten iş hayatına dönmenizi ve kreşe göndermenizi öneririm. Pedagoji bilen uzmanların diğer çocukların da olduğu sosyal bir ortamda yaptığı etkinlikler ve eğitim çok daha etkilidir malum. Siz de bu mecburiyetten kurtulursunuz

Acaba adam kızıyla sohbet etmek için her gün soruyor olmasin, "bugün ne yaptın, hangi etkinlikleri yaptın" diye. Sonuçta minicik çocuğa ne sorabilir ki? Kendince iletişim kurarken siz durduk yere alinmissiniz gibi geldi bana

X