İki yüzlü kayınvalide

Hayır saldırgan değilim. İçselleştirdiğiniz için öyle sanıyorsunuz. Herkesin fikri kendine ise neden insanların boşan demesine takıldınız mesela? Hoş, kimse de dememişti ama. Kocanla aranı iyi tut, gezmene bak, kaynanaya bulaşma, onları eşine şikayet etme, aman Ali Rıza bey ağzımızın tadı bozulmasın modunda takıl demediğimiz için boşancı ilan edildik sizin tarafınızdan. Sizin fikirleriniz hakkında şu ana kadar kimse bişey demedi, aksine bizim fikirlerimiz eleştirildi sizin tarafınızdan. Ha şu andan sonra sizin sayenizde o fikirleriniz hakkında konuşur birileri, kendi kendinize dikkat çekmiş
Ne diyebilirim ki, ben başka bir şey diyorum siz anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz. peki 😂

Ya siz nasil birisiniz bu laflarla saka mi yapilir. Kadinin sana soylemedigi ne kalmis ki, bakmis sesiniz cikmiyor dugune sacina ailene hakaretler etmis hala susuyorum diyorsunuz. Neden susuyorsunuz pasif biri misiniz? Ay sizi gectim ailenize mahalle karisi demek nedir ben sok

Yoo, siz anlamak istediğiniz gibi anlıyorsunuz.
Tamam işte herkes kendi istediği gibi algılıyor hayat da böyle bi yer tam olarak dediğim gibi herkesin fıtratı penceresi farklı yapacak bir şey yok kimse kimseyi değiştiremez sonuçta değil mi. Ben kıza diyorum şimdi boşan da boşan diyenler gelir bu mecrada çok onlardan, siz onların savunuculuğunu yapıyorsunuz, diyorum hayati bi karar insanlar bazen yönlendirmeye açık oluyorlar dememek lazım siz koca tatlıdır diyorsunuz. Ben bu şekil anladım ve özetledim aramızdaki konuşmayı şuan. İşim olmadığı için bu kadar uzun uzun yazdım ama inanın gerek yoktu bu kadar uzatmaya 😂 siz de haklısınız, genel olarak dinleyince herkes kendine göre haklıdır saygı duyuyorum herkesin görüşüne iyi akşamlar

Tamam işte herkes kendi istediği gibi algılıyor hayat da böyle bi yer tam olarak dediğim gibi herkesin fıtratı penceresi farklı yapacak bir şey yok kimse kimseyi değiştiremez sonuçta değil mi. Ben kıza diyorum şimdi boşan da boşan diyenler gelir bu mecrada çok onlardan, siz onların savunuculuğunu yapıyorsunuz, diyorum hayati bi karar insanlar bazen yönlendirmeye açık oluyorlar dememek lazım siz koca tatlıdır diyorsunuz. Ben bu şekil anladım ve özetledim aramızdaki konuşmayı şuan. İşim olmadığı için bu kadar uzun uzun yazdım ama inanın gerek yoktu bu kadar uzatmaya 😂 siz de haklısınız, genel olarak dinleyince herkes kendine göre haklıdır saygı duyuyorum herkesin görüşüne iyi akşamlar
Bi cümleme paragraf döşemişsiniz, anladık epey dolusunuz bu konuda. Allah kalbinize ferahlık versin. Hiç halim yok, iki gündür evli sevgilisine kocam diyen kadına kocası olmadığını anlatmaya çalıştım, yoruldum zaten.

Terbiyesiz kaynana.kendi oglu ve kendisi ay parcasimiymis hayirdir.bu cesareti nerden aliyoda boyle konusuyor.esine en basindan anlat herseyi.niye sustun desinki senden ciksin anlat sen uzulecegini o uzulsun.esin olmadan gitme evine esin varken telle konus hopörlerden konus hatta esin yokmus gibi .gerekirse ses kaydi al.cok gicik yaa sinir oldum.altinlari almis bide altinlar size takildi neden veriyosunuz borcunuzu kapatsaydiniz ya altknlarla .once adam olsunda gelinin elinden altin alinmayacagini ogrensin seni elestirecegine .

İnsanlar bazen buraya çok içi doluyken yazıyor, kendimden biliyorum. Ama buradaki yorumların ruh halimi hafif de olsa etkilediğini biliyorum. Yani sonuçta fikir alışverişi yapılan bir mecra ve biri fikir verdiğinde başka bir bakış açısı kattığında en değişmez fikirli insan bile ister istemez durup düşünüyor aklında bile olmasa yazılan şey.

Şimdi en başa dönelim insanlar buraya içi çok doluyken dertleşmek için yazıyorlar. İnsanlar hele hanımlar bazen çok duygusalken olaylar birikmişken bir arkadaşına, annesine bile anlatırken o katarsisi yaşayana kadar biriktirdiklerini akıl süzgecinden geçirmeden yeri geliyor abartarak anlatabiliyor.. biz konu sahibinin nasıl bir ruh halinde yazdığını hayatının nasıl bir anında yazdığını bilemiyoruz değil mi. Böyle durumlarda boşan kocan mı tatlı geliyo vay kahpe kaynana kocişinbilmem ne demeyi saçma buluyorum. Konu sahibine boşan denmiş mi denmemiş mi bilmem ama burada boşanda boşan mantığıyla yazan çok kişi var bunu biliyorum. Hayati bi karar verirken insanlar yönlendirilmez kısaca bunun kocanın tatlılığıyla ilgisi yok. Sevgiler

Katibin hesabı ile tartışmaya girmişsiniz ama yazdıklarınızın konu sahibine bir katkısı olduğunu sanmıyorum. Burada yazan kişiler boşan da boşan demek amacıyla yazmamış.
Ayrıca burada dayak hakaret olan konularda veya absürt bir ilişki varsa boşan diyebilirler veya benzeri bir durumu net gören yaşayan biri bunu önerebilir.

Sırf tepkinizi anlamadığımdan baştan sona 11 sayfayı okudum. Siz kendiniz sanırım konu sahibinin yaşadıklarını özelleştirmişsiniz, “aman abartmış olabilir, burada yazan kişiler bazen boşan diyorlar “gibi sanki kendi kendinize konuşur tarzda bir yorum yapmışsınız.

Sizi de anlıyorum ama konu sahibi yazılanlara teşekkür etmiş, algısının arttığından farklı bakış açılarından dolayı daha önce fark etmediği şeyleri gördüğünden bahsetmiş ki yorumlar amacına ulaşmış demek ki.
Ayrıca konu sahibinin yaşadıkları öyle basit denilecek bir durum değil. Neyse umarım sizin problemleriniz de en kısa sürede çözülür.

Katibin hesabı ile tartışmaya girmişsiniz ama yazdıklarınızın konu sahibine bir katkısı olduğunu sanmıyorum. Burada yazan kişiler boşan da boşan demek amacıyla yazmamış.
Ayrıca burada dayak hakaret olan konularda veya absürt bir ilişki varsa boşan diyebilirler veya benzeri bir durumu net gören yaşayan biri bunu önerebilir.

Sırf tepkinizi anlamadığımdan baştan sona 11 sayfayı okudum. Siz kendiniz sanırım konu sahibinin yaşadıklarını özelleştirmişsiniz, “aman abartmış olabilir, burada yazan kişiler bazen boşan diyorlar “gibi sanki kendi kendinize konuşur tarzda bir yorum yapmışsınız.

Sizi de anlıyorum ama konu sahibi yazılanlara teşekkür etmiş, algısının arttığından farklı bakış açılarından dolayı daha önce fark etmediği şeyleri gördüğünden bahsetmiş ki yorumlar amacına ulaşmış demek ki.
Ayrıca konu sahibinin yaşadıkları öyle basit denilecek bir durum değil. Neyse umarım sizin problemleriniz de en kısa sürede çözülür.
Ben 11 sayfayı okumadım, yazılanlara teşekkür ettiyse ufkunu bakış açısını geliştirecek mesajlar almış demektir sevindim bu açıdan. konu sahibine bi katkım olacaksa buradan yazılan olumsuz yorumlarla bir an karamsarlığa kapılıp hayatına yön vermemesi. İnsanlar kendilerini anlamak için bile yıllarca psikoterapi alıyorlar, kim neyi hemen anladı da hemen yargıya varıyor kişi adına karar vermesini isteyip eleştiriyor bunu manasız buluyorum. ben konu sahibinin ilk mesajını okudum sadece hassas yoruma açık bir konu olduğunu düşündüm ve genel olarak bakın altını çiziyorum ne katibin hesabı ne sizin hesabınızın altına değil genel olarak, yazılması muhtemel “boşan ne bekliyorsun zayıf mısın nasıl bunları yaptırdın tek çare boşanmak kendine saygın mı yok” tarzında insanın kendinden bile tiksinmesine varacak kadar yorumları ciddiye almaması gerektiğini söyledim. Hayatımda şuan bir problem yok ama iyi dileğiniz için teşekkür ediyorum.

Kayınvalidenin kullandığı kelimeler şaka adı altında sevimli olabilecek seyler değil. Şu hayatta edindiğim en büyük tecrübe, karşımdakinin seviyesini anladığım anda onu odak noktamdan cıkarmak. Babam dahi olsa farketmez. Yüzüne dimdik bir gülüş yerleştir, saygıda kusur etme, daha yeni evlisiniz eşinin başını bu tarz saçmalıklarla da hiç didikleme. Sevişin öpüşün koklaşın keyfinize bakın cahil bir kayınvalideye cicim aylarınızı kurban etmeyin. Evliliğin ilk zamanları güzeldir kimse gölgelemesin. Sen kayınvalideni adam yerine koyup kafaya takmamaya başladığında o da geri vites yapacaktır merak etme. Cünkü bu tarz insanlar karşılarındani kudurtmakdam zevk alır. Tepkin onu ciddiye almamak olunca kıstırıverir kuyrugunu hemen😂

Belki de yönlendirilmesi gerekiyor? Çoğu kadının konuşacağı kimsesi yok, psikoloğa psikiyatriste gideceği ne ortamı ne de parası var. Bizler de doktor uzman değiliz terapi yapmıyoruz kimseye. Ama herkesin bir hayat tecrübesi var. Konu sahiplerinin görmediklerini farketmediklerini gösteriyoruz. Bir de şu açıdan bakın, belki hatayı yanlış yerde arıyorsunuz diyoruz. Her sorunun çözümü tabi ki boşanmak değil ama olmuyorsa niye zorlayalım, niye gururumuzu yerlere serelim, bizim de anne babamız bizi seven ailemiz yok mu?

Bazen de eşlere hak veriyoruz siz haksızsınız diyoruz. Gelinlikle çıktın kefenle dönersin zihniyeti değişmesin mi, bu kadınların bir ikinci şansı olmasın mı? Kendisini ezen ve ailesine de ezdiren bir kocayı niye ömür boyu çeksin hayatı zehir olsun? Karısının ailesinin evini basıp hakaretler eden annesine müdahale etmeyen haddini bildirmeyen adama bir yaptırım olmasın mı? Bir eşin nasıl bundan haberi olmaz, nasıl annesine dur demez? Koşa koşa gidip benim karımın şu kadar tazminatı var niye der?

Sokakta yürürken bir kadın hakaretler, etse evi bassa cevabını verirsiniz olmadı polisi ararsınız. Eşin annesi yapınca sus alttan al görevini yap. Niye, çünkü o kocanın annesi. Size göre sorunu halının altına atınca unutuluyor geçiyor ama bazılarında yara kapanmıyor. Eş hatasını farkedip düzeltmeye başlarsa o evlilik kurtulur, kurtulsun da. Ama o benim annem ailem, bu benim oğlum sen gelinsin hiçsin şusun busun... Bunları hiç bir kadın çekmesin kabullenmesin. Sevgi saygı her şey karşılıklı olsun. Siz bunları yaşayan bir kadına empati yapıp üzülmüyor musunuz? Benim iki kızım var ne ben kendime yapılmasına müsaade ederim ne de kızlarıma. Ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışayım, güçlü olsunlar iyi eğitim alsınlar, kendilerini ezdirmesinler diyeyim ama kadının biri ve oğlu gelsin benim kızımı paçavraya çevirsin, yetmesin bana hakaretler etsin. Eskidendi o kocandır, iyi kötü başında bir erkek var palavraları.

3 yıllık birlikteliğimi evlilikle taçlandırdım kocamı çok seviyorum güveniyorum ve harika birisi. Bana aşırı düşkün. Fakat kayınvalide en başlarda çok iyiydi. Daha sonra ara ara bana kocamın çok talibinin olduğunu ama beni seçtiğini, beni seçmek için bi sebebinin olmadığını, güzel olmadığımı ve yakına yakışmadığımı, temizlik ev işi yemek bilmediğimi bilsem de yapamayacağımı, çocuk bile doğuramayacağımı şaka dilinle laf sokarak söyleyip durmaya başladı, ilk başlarda şakalaşıyorduk (yani ben öyle sanıyordumsanırım ) daha sonraları hoşuma gitmemeye başladı. Eşime söylemek istemedim şikayet ediyor gibi ama gün geçtikçe ciddileşmeye başladı ve hatta bi gün gerçekten benden daha güzeller ve daha iyiler olduğunu ve beni seçtiği için dua etmem gerektiğini yoksa evde kalacağımı söyledi. Bende arayıp sormayı kestim. Daha sonra sürekli eşime arayıp sormuyor diye sitem ediyor ki beni arayıp bana da aynı şeyi yapıyordu (hala yapıyor). Her neyse düğün günüm geldiğinde kınama günlük kıyafetle geldi, saçımı ve beni beğenmediğini saçımın güzel yapılmadığını bana da yakışmadığını sçyledi durdu. “Bu bizim düğünümüz değil” bile dedi. Ertesi gün düğünden sonra da aileler kavga etti ve o kadın başlattı. Aileme seneden seneye anca görürsünüz artık dedi. Kavga olduktan ertesi gün sonra yani düğünümün ertesi ilk günü evime geldi. Annemleri bana şikayet etmeye . Beni en başından beri samimiyetsiz bulduğunu, iki yüzlü olduğumu, ailemin mahalle karısı gibi olduğunu ve daha sayamayacağım şeyleri söyledi ve gitti( o sıra eşim evde değildi) bir süre onlar taşınana kadar bir buçuk hafta boyunca biz onlara gittik ve onlar bize geldi( evlerimiz çok yakındı il değiştirecekleri için gidip gelmek zorunda kaldım) bu süre boyunca azar yemekle ve hizmet etmekle geçti. Eşim sürekli annesini susturmaya çalıştı o susturmaya çalıştıkça daha da hiddetlendi benim tarafımı tuttuğu ve beni savunduğu için. Şimdi de hiç bitşey olmamış gibi onu aramamı samimi olmamı gülüp eğlenmemi istiyor. Ben aramıyorum ama eşimi aradığında belli etmiyorum. Bunların çoğunu eşime söylemedim. Evleneli daha 2 buçuk ay oldu ama kayınvalidemden artık çok soğudum ve neredeyse nefret ediyorum. Tek bağlılığım eşimden dolayı. O üzülmesin arada kalmasın diye susuyorum. Eşime söylemek istiyorum ama nasıl söylerim onu da bilmiyorum. 😞
Bence bır dur demelısınız esınız yokken de dıyebıkırsınız. O kurulmasın diye siz parçalara ayrılmayın lütfen sonra adınız yapmasaydı olur.önce güzel bir dille söyleyin olmadı bır koyamet koparın aynı durumu yaşamış bırı olarak bu kadar çok fazla geldi bana 🫤

Canım Allah yardımcın olsun inşallah en kısa zamanda aynı ilde bile yaşamazsınız. Geçen sene başıma gelen olayların neredeyse aynısı. Yaşınız kaç bilmiyorum ama bu işler yaşa da bakmıyor insan tecrübe ettikçe anlıyor. Akıllılık etmezsen çok çekersin ben sana diyeyim (ben akıllılık edemedim tecrübeyi yaşayarak edinmek zorunda kaldım).
Gerçekten çok muhatap olmamaya çalış. Alttan aldıkça vs seni daha çok ezerler. İstemediğin hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsin eş ailesine. Yapınca özverili olunca da bi değer vermeyi bilmeyecek insanlar belli ki

Eşinle aranı bozarsan evse problemler artarsa onlara yakınlaşabilir. Erkekler biraz salak. Geneli de böyle. Eşinle gezin tozun çok muhatap olmamaya çalışın eş ailesiyle. Çok konuşmayın onlarla ilgili. Kırılınca kendinizi çekin erkekler sözden çok davranıştan anlıyorlar.

Bu kadar yaptıktan sonra düzelir mi eş ailesi diye düşünme bence. Zaman içinde Düzelmiş gibi görünür ama düzelmez. Baştan belli etmiş kendini. Az görüş ki sana sıçramasınlar. Ama kavga dövüşle değil güzellikle görüşmeyi azalt eşinin de ağzına laf verme (sen zaten ailemi sevmiyorsun istemiyorsun ne yaptı sana bla bla) diyebiliyorlar maalesef.
Bence bu kadar gaz vermeyin... kimsenin huyunu suyunu yasantisini bilmiyosunuz belki kendisinde bi sıkıntı vardir ( psikolojik) olabilir ve dedikleriniz ters tepebilir " ben tecrube ettim aynisi oldu falan filan " olmaz oyle siz baska o baska ....AL KARDESIM KOCANI KARSINA KONUS DAHA CICIM AYINDASIN .. sizinki biraz aman al kocani anasina gitmesin baglarini kessin koparsin sizle yasasin peki ayni istegi kocasi istese olur mu? Dusmanligi besletiyosunuz.

Bence bu kadar gaz vermeyin... kimsenin huyunu suyunu yasantisini bilmiyosunuz belki kendisinde bi sıkıntı vardir ( psikolojik) olabilir ve dedikleriniz ters tepebilir " ben tecrube ettim aynisi oldu falan filan " olmaz oyle siz baska o baska ....AL KARDESIM KOCANI KARSINA KONUS DAHA CICIM AYINDASIN .. sizinki biraz aman al kocani anasina gitmesin baglarini kessin koparsin sizle yasasin peki ayni istegi kocasi istese olur mu? Dusmanligi besletiyosunuz.
Gaz vermemişim buraya yazdığım tüm şeylere de herkes karşı çıkmış niye bende anlamadım. Bu mesaj gayet iyi niyetli bir tavsiye bana kalırsa. Ben demişim ki çok muhatap olma, eşimle aramız iyi demiş konu sahibi, sorun eş ailesinde bende eş ailesiyle çok muhatap olma onların yaptığına da çok söylenme diyorum bunu eşiyle tadı kaçmasın diye de değil sadece, insan bi şeye söylenince onu kafasına takınca hayat kalitesi düşüyor. Tecrübem buydu sadece ben muhatap oldum kendime karşı bile değerimi saygımı yitirdiğim bi süreç oldu. Ama öğrendiğim şeyi söylüyorum muhatap olmamak en doğrusu. Eşinin ailesiyle bağını keser veya kesmez bi mecburiyeti yok, iyi olsunlar da kıza karşı o da kesmez zaten belli iyi niyetli bi kız

Hep bu şekilde davrandım ama artık katlanamıyorum
Katlanmayın zaten.
Kendinize saygınız mı yok?
Ailenize?
Bu kadar şey gerçekse yüzüne bakmamalısınız.
Çünkü sağlıklı ilişkileri bu şekilde kazanacağız.
Öyle boş beleş saygı olmaz. Hak edildiği gibi muamele edilmeli herkese.
Akıl alır gibi değil. Eşinizle ilişkiniz madem o kadar güzel, alın karşınıza bu akşam, yapın kahveleri,dökün içinizi. Ne olacaksa olsun.
Ay şaka gibi.
Çoktan çirkefe bağlamalıydınız.

3 yıllık birlikteliğimi evlilikle taçlandırdım kocamı çok seviyorum güveniyorum ve harika birisi. Bana aşırı düşkün. Fakat kayınvalide en başlarda çok iyiydi. Daha sonra ara ara bana kocamın çok talibinin olduğunu ama beni seçtiğini, beni seçmek için bi sebebinin olmadığını, güzel olmadığımı ve yakına yakışmadığımı, temizlik ev işi yemek bilmediğimi bilsem de yapamayacağımı, çocuk bile doğuramayacağımı şaka dilinle laf sokarak söyleyip durmaya başladı, ilk başlarda şakalaşıyorduk (yani ben öyle sanıyordumsanırım ) daha sonraları hoşuma gitmemeye başladı. Eşime söylemek istemedim şikayet ediyor gibi ama gün geçtikçe ciddileşmeye başladı ve hatta bi gün gerçekten benden daha güzeller ve daha iyiler olduğunu ve beni seçtiği için dua etmem gerektiğini yoksa evde kalacağımı söyledi. Bende arayıp sormayı kestim. Daha sonra sürekli eşime arayıp sormuyor diye sitem ediyor ki beni arayıp bana da aynı şeyi yapıyordu (hala yapıyor). Her neyse düğün günüm geldiğinde kınama günlük kıyafetle geldi, saçımı ve beni beğenmediğini saçımın güzel yapılmadığını bana da yakışmadığını sçyledi durdu. “Bu bizim düğünümüz değil” bile dedi. Ertesi gün düğünden sonra da aileler kavga etti ve o kadın başlattı. Aileme seneden seneye anca görürsünüz artık dedi. Kavga olduktan ertesi gün sonra yani düğünümün ertesi ilk günü evime geldi. Annemleri bana şikayet etmeye . Beni en başından beri samimiyetsiz bulduğunu, iki yüzlü olduğumu, ailemin mahalle karısı gibi olduğunu ve daha sayamayacağım şeyleri söyledi ve gitti( o sıra eşim evde değildi) bir süre onlar taşınana kadar bir buçuk hafta boyunca biz onlara gittik ve onlar bize geldi( evlerimiz çok yakındı il değiştirecekleri için gidip gelmek zorunda kaldım) bu süre boyunca azar yemekle ve hizmet etmekle geçti. Eşim sürekli annesini susturmaya çalıştı o susturmaya çalıştıkça daha da hiddetlendi benim tarafımı tuttuğu ve beni savunduğu için. Şimdi de hiç bitşey olmamış gibi onu aramamı samimi olmamı gülüp eğlenmemi istiyor. Ben aramıyorum ama eşimi aradığında belli etmiyorum. Bunların çoğunu eşime söylemedim. Evleneli daha 2 buçuk ay oldu ama kayınvalidemden artık çok soğudum ve neredeyse nefret ediyorum. Tek bağlılığım eşimden dolayı. O üzülmesin arada kalmasın diye susuyorum. Eşime söylemek istiyorum ama nasıl söylerim onu da bilmiyorum. 😞
Esin üzülmesin diye sen neden üzüleceksin ki ? Bence herşeyi açık açık anlat ama tartışmadan sinirlenmeden . Yoksa bu sefer sen kötü gelin o masum kayınvalide olur . Bende evliliğimin ilk zamanları eşimden sakliyordum herşeyi . Düşün kayinbabam olacak adam düğünümde içeri girmedi. Sebep yok kavga gürültü yok. Bende mal gibi gittim evlerini temizledim bı hizmet bi hizmet baktım hala devam ediyorlar . Artık mesafeleyim eşimle gidersem giderim . Gittigimdede hiç yalnız kalmam onlarla başka bir şeye odaklanirim . Başka türlü yaranamazsin olan sana olur . İnsan içine ata ata kendine yapar sadece

Seni o kadar iyi anlıuprum ki kendini yalnız hissedersen eşine anlat o sana destek olacaktır ailene anlatırsan üzülürler kafa yorarlar agzını açıp cevap versen sen suçlu olursun en iyisi mesafe şimdi aynı şekilde davranmaz muhtemelen ama eskiyi açıp kavga çıkarmakta saçmalık . Evini b.k götüren insanlar benim aldığım toza kadar konuşurlardı yavaş yavaş susmaya başladılar bende açılmaya başaldım bir gün birini tutup yolucam ama hadi hayırlısı

X