Ilk çocuk sendromu teşhisi

ASYA30

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2013
2.837
1.304
kızlar merhaba tanıyan arkadaşlar bilirler 6 yaşında bir kızım var

3 ay önce dişlerinden biri fena halde sallanıyordu ama kesinlikle ne kendi dokundu nede bize dokundurdu kıyametleri kopardı çekmek istediğimizde
baktık olmuyor alttan da yeni diş geliyor ve düşmeyen diş yüzünden tam olarak çıkmayı beceremiyor
bizde kaptık kızımızı ve bir dişçiye gittik

dişçi önce üstün körü göz muayenesi yaptı
tabi kızım buna bile müsade etmedi tam olarak

ve bize hitaben dediki

- ilk çocuğunuz mu ?
-evet
-ilk çocuk sendromu diyoruz biz buna (bu sıradada gülümsüyor)
çekmeye gerek yok kendiliğinden düşer

-aradan 1 ay geçti ve evet diş kendiliğinden düştü
ancak yerine gelen diş malesef korktuğumuz gibi yamuk çıktı

şimdi diyorum ben bu doktora geri gidip
kızgın anne sendromu nasıl olur göstermelimiyim ?

diş teli ile ilgili açılan bir konu okudum az önce muhtemelen benim kızım içinde ilerde gerekli olucak

bu insanlar neden işini yapmaz da
bide üstüne ukalalık yapar anlamıyorum

evet tıp okumadım ama görünen köy diyede birşey var
yazıklar olsun

merhaba ilk çocuk sendromu mu onu bilemem ama çağımızda bir çok çocukta süt dişleri döküldükten sonra çıkan dişlerin eğri olduğunu görüyoruz ama bunun nedeni genetik mi yoksa artık yediğimiz içtiğimiz şeyler hormonlu ondan mı yoksa dişlerin erken teşhisimi bilemiyorum..ben ortodontist asistanıyım yani çene cerrahı yani 11-35 yaş arası diş teli takımı:) çocugunuzun diğer dişleri cıkarken kesinlikle diliyle itme yada parmak emme gibi septomlarına izin vermeyin ve mutlaka 6 yaşından itibaren 6 aylık 9 aylık ortodontis muayenesine gösterin.

3 ay önce dişlerinden biri fena halde sallanıyordu ama kesinlikle ne kendi dokundu nede bize dokundurdu kıyametleri kopardı çekmek istediğimizde
baktık olmuyor alttan da yeni diş geliyor ve düşmeyen diş yüzünden tam olarak çıkmayı beceremiyor

ve bize hitaben dediki

- ilk çocuğunuz mu ?
-evet

diş teli ile ilgili açılan bir konu okudum az önce muhtemelen benim kızım içinde ilerde gerekli olucak

yazıklar olsun

Benim ve abimin de kesinlikle bir disi bile cekilmedi hepsi kendiliginden düştü ve inci gibi dislerimiz var (maşallah) dogal olani da budur o dis sallanir alttakinin buyumesi tamamlandiginda duser. Kizinizin dişinin yamuklugu buyuk ihtimal genetik.

merhaba ilk çocuk sendromu mu onu bilemem ama çağımızda bir çok çocukta süt dişleri döküldükten sonra çıkan dişlerin eğri olduğunu görüyoruz ama bunun nedeni genetik mi yoksa artık yediğimiz içtiğimiz şeyler hormonlu ondan mı yoksa dişlerin erken teşhisimi bilemiyorum..ben ortodontist asistanıyım yani çene cerrahı yani 11-35 yaş arası diş teli takımı:) çocugunuzun diğer dişleri cıkarken kesinlikle diliyle itme yada parmak emme gibi septomlarına izin vermeyin ve mutlaka 6 yaşından itibaren 6 aylık 9 aylık ortodontis muayenesine gösterin.

Benim ve abimin de kesinlikle bir disi bile cekilmedi hepsi kendiliginden düştü ve inci gibi dislerimiz var (maşallah) dogal olani da budur o dis sallanir alttakinin buyumesi tamamlandiginda duser. Kizinizin dişinin yamuklugu buyuk ihtimal genetik.

valla kızlar bilmiyorum ama ben olayı doktora mal ettim bile
eşiminde benimde genetik bir sorunu yok diş yapısı ile ilgili ve inanın özellikle dikkat ettim diliyle vs oynamasın diye aslında dikkat etmeme bile gerek kalmadı desem yeri çünki kıymetli maden gibi korudu valla yavrucum kendi bile dokunmadı
ama bana öyle geliyor ki doktor ufacık bir müdahale ile o dişi çekseydi
diğer dişinde güzergahını bulması kolay olurdu

ve bize hitaben dediki

- ilk çocuğunuz mu ?
-evet

yazıklar olsun

gecen ay kızım ayzının ıcını gosterdı anne burda dısım cıktı dıye tabı ben şok. bırı cıkmıs oburude cıkmak uzereydı on alt ıkı dişi düşmemişken yani dişçiye götürdük cocukların % 80 ınde bıyle oldugunu cekmenın hıc bır faydası olmayacagını soyledı bızde dusmesını bekledık kısa bı sure once düştü dişler yeni dişleri hazrdı zaten :) ve agzının ıcındeydı yanı. ben hıc duzelmez bu dişler derken ıkısıde gayet guzel yanyana geldıler sizin dişlerde duzelenılır tam cıkmasını bekle

kardeşim ve benim dişlerimiz değişirken doktora gitmedik... zaten önceden gidilmezdide :KK1:. kardeşimin dişleri normalken. benim dişimin biri yamuk:KK1:

anneminde yamukmuş, bence ırsi...

bu arada yamuk dişimi seviyorum ben. 30 yaşımdayım ve yaptırmam onu:KK1:

gecen ay kızım ayzının ıcını gosterdı anne burda dısım cıktı dıye tabı ben şok. bırı cıkmıs oburude cıkmak uzereydı on alt ıkı dişi düşmemişken yani dişçiye götürdük cocukların % 80 ınde bıyle oldugunu cekmenın hıc bır faydası olmayacagını soyledı bızde dusmesını bekledık kısa bı sure once düştü dişler yeni dişleri hazrdı zaten :) ve agzının ıcındeydı yanı. ben hıc duzelmez bu dişler derken ıkısıde gayet guzel yanyana geldıler sizin dişlerde duzelenılır tam cıkmasını bekle

kardeşim ve benim dişlerimiz değişirken doktora gitmedik... zaten önceden gidilmezdide :KK1:. kardeşimin dişleri normalken. benim dişimin biri yamuk:KK1:

anneminde yamukmuş, bence ırsi...

umarım eldam
umarım iyice çıktıktan sonra düzelir
awma anlaşılan o zamana kadar
ben bu dişçiye daha çokkk sövücem
:KK1:

küçükpisi cim genetik diyemiycem ailede kemik ve diş sağlığı konusunda sorun yaşadığımız olmadı :KK43:

ya bilmiyorum belki de adamın günahını alıyorum ama şuan öfkemi yöneltebilceğim bir başkası da yok

umarım eldam
umarım iyice çıktıktan sonra düzelir
awma anlaşılan o zamana kadar
ben bu dişçiye daha çokkk sövücem
:KK1:

küçükpisi cim genetik diyemiycem ailede kemik ve diş sağlığı konusunda sorun yaşadığımız olmadı :KK43:

ya bilmiyorum belki de adamın günahını alıyorum ama şuan öfkemi yöneltebilceğim bir başkası da yok

düzelme olur. benim iki dişim birden yamuktu daha önceden şimdi sadece biri yamuk..

valla kızlar bilmiyorum ama ben olayı doktora mal ettim bile
eşiminde benimde genetik bir sorunu yok diş yapısı ile ilgili ve inanın özellikle dikkat ettim diliyle vs oynamasın diye aslında dikkat etmeme bile gerek kalmadı desem yeri çünki kıymetli maden gibi korudu valla yavrucum kendi bile dokunmadı
ama bana öyle geliyor ki doktor ufacık bir müdahale ile o dişi çekseydi
diğer dişinde güzergahını bulması kolay olurdu

Sikintilari surekli baskasina malettiginiz icin olabilir mi kizinizin huysuzlugu? Size baktirmiyor kendi dokunmuyor doktora dahi zorluk cikariyor. Ustune fazla dustugunuz icin yapiyor olabilir mi? Cunku tek dis dusuren kiziniz degil.

Bu arada benim ailemde de disler oldukca duzenlidir. Benim de oyleydi. 30 yasimda yeni cikan disim on dislerimden birinin seklini bozdu. Meger in dislerimden biri hala sut disimmis normali anca gelmis. Yani bunlar hayatin herhangi bir doneminde olabilen seyler.

Sikintilari surekli baskasina malettiginiz icin olabilir mi kizinizin huysuzlugu? Size baktirmiyor kendi dokunmuyor doktora dahi zorluk cikariyor. Ustune fazla dustugunuz icin yapiyor olabilir mi? Cunku tek dis dusuren kiziniz degil.

Bu arada benim ailemde de disler oldukca duzenlidir. Benim de oyleydi. 30 yasimda yeni cikan disim on dislerimden birinin seklini bozdu. Meger in dislerimden biri hala sut disimmis normali anca gelmis. Yani bunlar hayatin herhangi bir doneminde olabilen seyler.

önyargılı bir yorum olmuş
evet bir tane evladım var ve çıkardığı diş bile bizim için öncelikli oluyor
elbette tek diş çıkaran benim kızım değil
ama benim kızımın çıkardığı ilk dişi
yani ben buna duyarlılık olarak bakıyorum

ayrıca
kızımın huysuzluğundan bahsetmişsin
ona da şu şekilde bak bence
o da hayatında ilk defa bir diş çıkartıyor
bedeninin bir parçası onu terketmeye çalışıyor her çocukta aşağı yukarı benzer tepkiler olabilir
:KK55:

önyargılı bir yorum olmuş
evet bir tane evladım var ve çıkardığı diş bile bizim için öncelikli oluyor
elbette tek diş çıkaran benim kızım değil
ama benim kızımın çıkardığı ilk dişi
yani ben buna duyarlılık olarak bakıyorum

ayrıca
kızımın huysuzluğundan bahsetmişsin
ona da şu şekilde bak bence
o da hayatında ilk defa bir diş çıkartıyor
bedeninin bir parçası onu terketmeye çalışıyor her çocukta aşağı yukarı benzer tepkiler olabilir
:KK55:

Kiziniz huysuz olabilir, siz de fazla ustune dusmus olabilirsiniz bu konuda sizi elestiremem. Elestirdigim konu sorunlari baskasina maletmeniz.

Kiziniz huysuz olabilir, siz de fazla ustune dusmus olabilirsiniz bu konuda sizi elestiremem. Elestirdigim konu sorunlari baskasina maletmeniz.

kızım huysuz değil bende çok evhamlı değilim aslında
sorunları başkasına mal etmekten kastınız doğru düzgün bir muayene bile olmadan
ilk çocuk sendromu deyip geçiştiren bir diş hekiminin açıklama yoksunluğu ise
he evet bak o adamla sorunum olur
:KK19:

kızım huysuz değil bende çok evhamlı değilim aslında
sorunları başkasına mal etmekten kastınız doğru düzgün bir muayene bile olmadan
ilk çocuk sendromu deyip geçiştiren bir diş hekiminin açıklama yoksunluğu ise
he evet bak o adamla sorunum olur
:KK19:

Hastasinin bu kadar huysuzluk yaptigi bir dis hekimi kendince olayi yorumlama hakkini bulmus kendinde. Doktor bile olsa ne kadar sabredebilir ki.

ve bize hitaben dediki

- ilk çocuğunuz mu ?
-evet

yazıklar olsun

tamamda doktora neden kızıyorsunuz çocuk bir ağlar iki ağlar susar siz izin vermediğiniz için o dişler çekilmemiş

ayrıca bence sizin yüzünüzden yamuk çıkmış bendede kardeşimdede çok kötü olmuştu evde izin vermedik valla annemler döve döve götürdüler doktora ağladık sızladık ama boşa çekildi o dişler hemde kıyamet koptu çekilirken ama olsun şimdi dişlerimiz sağlam ve düz.

siz bu konuda geç kalmışsınız hemen dış teli tedavisi olmuyor diğer dişler çıksın zamanla toplarlar eğer 12 yaşına filan geldiğinde hala fark varsa götürürsünüz tabi bence bu seferde geç kalmayın :-)

tamamda doktora neden kızıyorsunuz çocuk bir ağlar iki ağlar susar siz izin vermediğiniz için o dişler çekilmemiş

ayrıca bence sizin yüzünüzden yamuk çıkmış bendede kardeşimdede çok kötü olmuştu evde izin vermedik valla annemler döve döve götürdüler doktora ağladık sızladık ama boşa çekildi o dişler hemde kıyamet koptu çekilirken ama olsun şimdi dişlerimiz sağlam ve düz.

siz bu konuda geç kalmışsınız hemen dış teli tedavisi olmuyor diğer dişler çıksın zamanla toplarlar eğer 12 yaşına filan geldiğinde hala fark varsa götürürsünüz tabi bence bu seferde geç kalmayın :-)

yok güzelim biz doktara dişi çekmesi için gittik izin vermediğimizden değil doktot sa gerekli olmadığını söyledi kendiliğinden düşecek diye bizi geri gönderdi dişin düşmesi bayaga uzun sürdü bu nedenle alttan gelen diş yoluna girmedi

yok güzelim biz doktara dişi çekmesi için gittik izin vermediğimizden değil doktot sa gerekli olmadığını söyledi kendiliğinden düşecek diye bizi geri gönderdi dişin düşmesi bayaga uzun sürdü bu nedenle alttan gelen diş yoluna girmedi

başka doktora gitseydiniz canım yani o adamı ben pek suçlu bulmuyorum geçmiş olsun bence takma kafana düzelir yaşı küçük daha

başka doktora gitseydiniz canım yani o adamı ben pek suçlu bulmuyorum geçmiş olsun bence takma kafana düzelir yaşı küçük daha

befercim kızdığım şey de bu ya zaten
neden bir doktoru diğeri ile teyit etmek zorunda kalıyoruz
ahh ahh
düzelir umarım
saol yorumun için

befercim kızdığım şey de bu ya zaten
neden bir doktoru diğeri ile teyit etmek zorunda kalıyoruz
ahh ahh
düzelir umarım
saol yorumun için

burası Türkiye şekerim ne yazıkkı böyle...

yolda vururken kaza kurşununa bile maruz kalabiliyoruz biliyorsun...

geçmiş olsun tekrar... üzülme düzelir ama diğerleri için takip etmen gerek kızın biraz canı acıyacak diye korkuyor ama başka çaresi yok

Benimde 6.5 yaşında bir kızım var.

İlk alt süt dişleri geçtiğimiz aylarda çıktı ve annem çekti dişlerini (hemşire emeklisi, 3-4 yılda diş polikliniğinde çalışmıştı) zaten süt dişlerinin kötü olmadığı için çekmesi çok kolay.

Nitekim altından geçen iki diş te öyle eğri çıkmaya başladı ki anlatamam biri önden diğeri arkadan, biri sağa doğru diğeri sola doğru.

Ve doktorumuz bize dedi ki dişleri ilk çıkarken öyle çıkar, onlar gör bak tam olarak çıktığı zaman düzelecekler, ama bu imkansız çooook eğri dedim, sen sabrettttt dedi ve sabrın sonu... dişler normal boyutuna ulaştı ve maşallah çokta düzgün oldular.

Sende biraz bekle bakalım, düzelir büyük ihtimalle.

X