İş yerine gelen icra, aylardır maaş alamamak ve vefa borcu...

Patronunun sana yaptigini benim kocamin oz babasi yapmadi kaptan Baba adammis ben olsam beklerdim ama bir taraftan da dedigin gibi tek maasla gecinmek cok zor. Ben dogum iznine ayrilacagim eylulde. Cocuguma bir tane bakici bulamadim. Gelmiyorlar polis lojmaninda oturuyoruz diye. Kimle konussam anlassam ya kocalari ya da babalari izin vermiyor lojmana. Polisler yer cunku karilarini,kizlarini valla zar zor kit kanaat gecinecegiz. Bir cok seyden kisacagiz ama cok zor olacak. Hele yeni evliyken masraf cok olacak sizin. Gezmesi tozmasi, yeme icmesi, esya dugun of aman yazarken darlandim. sen yine de bir is bak istersen. Olmazsa guzelce konusursun patronunla anlatirsin durumunuzu.

Asgari ücreti örnek olarak verdim zaten. Kadın evde oturup adamın getirdiği parayı beğenmemezlik yapsa olur mu? O paranın alabileceğinin üstünde taleplerle gelme hakkı var mı?
Yok tabi ki herkes ne kadar kazanırsa o kadar yer. ama konuyu başka yere çekiyorsunuz. Bunun benim söylediğinle bir alakası yok.

Eğer çok sıkıntı da değilsem 1-2 ay daha dişimi sıkardım. Ama çok sınıntıda isem de gider patrona anlatır açık açık öyle ayrılırdım.
Bir de artık o iş yerine yakın ev tutmanınızın mantığı yok tabi...

Yok tabi ki herkes ne kadar kazanırsa o kadar yer. ama konuyu başka yere çekiyorsunuz. Bunun benim söylediğinle bir alakası yok.
alıntıda koyu renkle işaretlediğim kısmı yorumladım.

6 aydır maaş almayarak vefa borcunuzu ödemişsiniz bence. İlk aydan gitseydiniz o zaman haksızlık olurdu. Patronunuzla konuşsanız, en azından planlarını öğrenmiş olursunuz. O da size hak verecektir.

inanır mısınız bende konu sahibinin bir çok yorumuna denk geldim biraz sert bir üslubu ve yargılayıcı tavrı var genelde. okurken bu konu sahibi başkası olsa bence konu sahibinin yorumu 'nişanlın vefa bilmiyorsa ondan eş olmaz 'tarzında yorum yapardı başkası için genel tavrı bu şekilde burada ki kadınlara ve size bu konuda hak veriyorum

M Madamgonca captain hazır elime düşmüş bir vurayım demişsin de olmamış.
Hastalıkta zor durumda iş bulunamadığında erkek de kadın da çalışmayabilir. Maddi beklentiler ve hayattan beklentilere bağlı olarak hiç çalışmayabilirler de.. Elini göğsüne bağlayıp kocam eve bakmıyor para yetmiyor diye laf edenlere evet herkes laf ediyor. Yine boşanma durumunda kalırlarsa diye meslek edinmemişlere edinmeye niyeti olmayanlara laf ediliyor.
Captain çalışmayacağım demiş olsa, anlarım. Ama düğün öncesi işten ayrılma durumunda kaldı diye evliliği ertelemeli mi? Çok saçma değil mi? Ki sorduğu da bu değil.

bence amacı vurmak değil tam tersi konu sahibinin buradaki kadınlara genel tavrı ve yorumları bu şekilde olduğu için M Madamgonca onun tarzında cevap verip nasıl hissettirdiğini anlatmak bak sen herkese bu tarz yorum yapıyorsun olması gereken buymuş gibi cevap veriyorsun ama öyle değil demek kadının düşüncesi bu değil

Bence evlilik için çıkacağınızı söyleyin, tazminat filan da almayın. Düğününüze ne kadar var bilmiyorum hazırlık filan yaparsınız. Bu arada da yeni iş arayın. Denk gelirse işe başlarsınız. Adam da para vermiyorum diye çıktı demez en azından. Belki o süreçte toparlanır, tekrar çağırır sizi. Önünüzü daha iyi görmüş olursunuz. Şimdi boş yere para almadığınız yere gitmeye devam etmeyin.

Kesinlikle çıkmayın bekleyin bu zamanda adam bildiğiniz adamlık yapmış
Patron herhangi bir şey diyor mu ? Ödeyeceğim veya kapatacağız gibi

Patron bişey demiyor. Birebir konuşmadığım için bilmiyorum. Benim sormam uygun olmaz. Muhasebecimizle konuşuyorum. O da bilmiyor. Parası olsa öder eminim, hatta para bulduğunda ödeyeceğine de eminim. Ama adam batar giderse içerideki maaşlar yanar. Onları da aldığıma sayarım artık.

Konu sahibiyle özel bir derdim yok ancak evet üslubu biraz sert.

bence eğer para yoksa çare de yoksa ertelemeli.

Doğru analiz ettiniz

Aynen empatiden yoksun yorumlar yapıyor genelde.
Tarzı biraz böyle.

Kocanız size evde yatıp paramı yeme çalış diye baskı yapıyor herhalde Herkes böyle iğrenç düşüncelere sahip değil yalnız söyleyeyim.

Ben de o amaçla yaptığını düşündüm zaten. Ancak işte ortada öyle bir sorun yok. Olsaydı kim olursa olsun taşı gediğine koymuş derdim ama taş sekiyor.

Patronunuzla durumunuzu konuşun. Vefa borcundan öte anlattığınız iş yeri bana çok güzel geldi. İlk işim benim de böyleydi. İşiniz çok sevdiğinizi bırakmak istemediğinizi ancak maddi olarakta idare edemediğinizi anlatın(belki eleman çıkartması gerekiyor ancak kimseyi işsiz bırakmamak için sonuna kadar direniyor). Gidişatla ilgili bilgi alın. Eğer belirli bir süre sonra iyileşme öngörüsü varsa devam edin. Her şey bu belirsizlikle devam edecekse başka iş bakmak zorunda kalacağınızı ancak istediği her zaman destek sağlayacağınızı söyleyin. Açık olun bence. Patronunuz anlayışla karşılayacaktır.

genel anlamda okuduğunu anlama sıkıntısı mı çekiyoruz acaba? M Madamgonca konu sahibine “başka konularda çok sert bir tutumun vardı kadının çalışmayıp ‘koca parası yemesine’ karşı ama sen bu şekilde olunca bunu kaldırabilecek misin?” demiş ama nedense herkes sanki bu düşünce madamın düşüncesiymiş gibi savunmaya geçmiş. ben de ilk okuduğumda aynısını düşündüm kaptan eğer çalışıp para kazanmazsa ne olur diye çünkü onun bu konu hakkındaki tutumunu biliyoruz. ben de aynıyım mesela ilerde evlensem çalışmamak bana koyar ekstrem bir durum olmadıkça.

bence şu aşamada işten ayrılma. maaşın ne kadar bilmiyorum ama biraz daha bekle baktın adamın sana yaptıklarını da geçti sana olan borcu o zaman çıkarsın. şimdi ortada belli bir şey yokken işsiz kalmaya gerek yok daha erken. nişanlın eğer evi sorun ediyorsa da onun istediği yerden tutun evi madem. ev ömürlük bir şey değil baktın işin aynı devam ediyor birkaç yıl sonra daha da yaklaşırsın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…