İssizken sinema bileti aldıran sevgili

Bence burda sorun para degil. Konu sahibinin iliskiden beklentisi farkli. Kendisini fazla önemsememis gibi hissediyor. Adam isten cikarildigini biliyor moral vermek adina " hayatim sen bugün birsey düsünme" diye üstlenebilirdi. Tatli konusunda da " canin cekti sen ye, ben cay icerim" diyenilirdi. O yememeye razi o yemedigi icin, ama o beraber öyle ince degil.
Ufak tefek görünsede bunlar bir cok konuda böyleyse konu sahibi zamanla mutsuz olur. Beklentilerini daha net ifade etmeli.

ben de ödeyebilirim dedim. İlk önce olmaz öyle seh diyip sonra yemek daha pahalıdır sen biletleri al ben yemeği öderim dedi

Hayır tabii ki, beni düşünmüyor gibi geldi bu düşüncem doğru mu abartı mi bunu paylaşmak istedim

Saatlerce hayırrr olmaz diye ısrar edemez ki olmaz öyle şey demiş zaten bu kadar beklentiye girmeyin.

Siz hiç bir şey demediğiniz halde sinema senden yemek benden dememiş çocuğa boşuna dolmayın

Kendi adıma; ödeyemeyeceğim ödemek istemeyeceğim şeyi ödüyecem demem.

Israr eder öderim bozulmam.

Sizde ödeyemeyecekseniz boşuna ısrar edip sahte kahramanlık yapmayın.

İki yüzlü olmayın

Merhabalar güzel hanımlar,

Ciddi bir yolda ilerledigim bir iliskim var. Ben tamam desem yarın istemeye gelecekler ama emin ilamiyorum. Çok küçük detaylar mi bunlar bilemiyorum ama sizlerin görüşlerinize ihtiyacım var.

Birlikte olduğum beyle geçen gün sinemaya gittik benim işten cikarildigim gündü. Birlikte sinemaya gidecektik ve yemek de yiyecektik ben kibarlık olsun ezik hissetmemek için ben de ödeyebilirim dedim. İlk önce olmaz öyle seh diyip sonra yemek daha pahalıdır sen biletleri al ben yemeği öderim dedi ve i gün asinema sorması canımız yemek istemedi yemeden döndük. Biletleri ben aldım. İnce hesap yaptığımı dusunmeyin lütfen konu para değil bu davranışı sonucunda beni pek düşünmediğini hissettim. Bu tutumdaki bir beyle evlilik yoluna girilir mi ben bu durumu gözümde mi büyütüyorum.

Sonraki günlerden birinde de canım çok muhallebi istedi sadece muhallebi konseptli bir işletme vardı önünden geçerken gitmek istedim ama ben yemem sen yersen ye dedi dedim sen yemezsen yiyemem. Yolumuza devam ettik. (Tatlı yemiyor sevmiyor kendisi)

Bunlar önemsiz detaylar mi sizce? Yorumlarınız için şimdiden tek tek teşekkür ederim.
Çok tuhaf bir durum değil biz ne dersek erkek onu anlar. Çok ince detay bunlar ama bence net olmak daha rahat ettirir ilikşkide sizi.
Belli bir samimiyet oluşmamış gibi geldi bana yani mesafe var sanki. Evlilik yolunda olan ilişkide espri ile de söyleyebilirdiniz sen ısmarla ödeyemem işssiz kaldım diye.
Ben işsiz kalınca eşimle benzer muhabbet geçmişti aramızda nişanlıydık ve dalga geçmiştik hatta baya benim işsizliğimle sonra işe girince ben ona jest yapmıştım.
Ama bir şey teklif ettiğinizde o aksini yapsın diye beklemeyin ne istiyorsanız o şekilde söyleyin.

Canim abartiyorsun malesef boyle kucuk detaylara takilirsan kucuk seylerin hesabini yaparsan olmaz ki. Bence sevgilinin kiymetini bil :)
Dogru diyosun olan var olmayan var.

Konuya gelecek olursam benim o gun disari ciktigim arkadasim bile olsa isinden ciktiysa hesap odetmem. Paraya sikisabilicegini dusunurum. Bence bir miktar dusuncesizlik var. Tatli icinde ayni. Bari gel sana tatli ismarliyom desin. Kendi yemedigi icin seni umursamiyosa da bencildir.

Istemeye gelecek kadar ciddi bir ilişkiniz var ise,Yemek daha pahalı onu ben öderim sinemayı sen öde demek itici geldi bana..yoksa normal flörtte denebilir,herşeyi adam karşılayacak değil tabii,zaten maaşlar ortada ,ekonomik kriz var..ama hem işten çıktığınız gün,evlilik yolundasınız adam halen ince hesap peşinde..evlendiginizde çalışmıyor olsanız bu adam herşeyi ben karşılıyorum diyen kocalardan olabilir..daha öncede yapıyor muydu böyle,kendinizi kötü hissetmeyin diye mi yaptı acaba....

"Uzun zamandır işsiz değilmişsiniz işten daha o gün çıkartılmışsınız dramatik olmayın" gibi yorumlar yapılmış ama tam da o yüzden size nezaket göstermesi gerekiyordu zaten.
Evet işten yeni çıkarılmışsınız. Bu da demek oluyor ki cebinizdeki para son paranız. Yeni bir iş bulana kadar geliriniz olmayacak.
İkincisi, işten çıkarıldığınız gün keyifsizsinizdir yüksek ihtimalle.
Biraz daha centilmen olabilirdi sevgiliniz.
Ben de sevgilimden öyle bir günde elimi cebime attırmamasını, bana iyi hissettirecek şekilde beni şımartmasını beklerdim herhalde. O yüzden hissettiğiniz şeyi anlayabiliyorum.
Muhallebi yemeyi gerçekten muhallebi sevmediği için reddetmiş olabilir.
Sırf bu sebepten gemileri yakmayın. Biraz daha tanıyın onu. Gerçekten cimri biriyse bu tarz olayları daha çok yaşayacaksınız ne de olsa.
Piremses misiniz 😍

İlk cümlenizde bana atıf yaptığınız için yazıyorum. Alıntı yapmasanız da dramatik kelimesini benden başkası kullanmadığı için üstüme alındım 🫨

İlişkiler şeffaf olmalı. Benim cebimdeki para son paramsa kimseye gel sana sinema ısmarlayayım, sen de bana yemek ısmarlarsın pazarlığına girmem. Soru sahibi ezik hissetmek istemiyorum demiş dolayısıyla sizin şımartılmak dediğiniz kısım ona eziklik gibi geliyor olmalı. Ciddi ilişki, evlilik yolundaki bir ilişkide hele bu tarz hesaplamalar hiç olmamalı. Siz eşinizle bu kadar pazarlığa giriyor musunuz ki? Aşkım bende yok, senin kartında var mı diyorum ben bi yere giderken, varsa gidiyoruz yoksa gitmiyoruz. Biraz hem ayranım dökülmesin hem tatsız olaylar yaşanmasın modu olmuş ki ciddi ilişki mantığına komple ters bence.

İşten ayrılmışsın, bu ne demek bir süre paraya ihtiyacın olacak demek dimi. Teklif etsen bile onun kabul etmemesi lazımdı. Yemek pahalıdır biletleri sen al diyen sevgili evlilige hazır değildir maddi olarak.

Bende dışarda genelde yemek yemem arkadaşlarim şuraya gidip yiyelim mi der ben siz yiyin ben sevmiyorum diyorum bu zamana kadar kimse bunu sorun yapmadı. Erkek arkadaşımda bana dese sorun yapmazdım. Bilet işine gelince siz teklif etmişsiniz belkide kendinizi kötü hissetmeyin diye ödetti. Ayrıca işsiz olsak bile sürekli erkeğe yüklenmeyi doğru bulmuyorum.

Kaçıncı cümle için niye?
Arkadaşlarınız, ailesinden aldığı harçlık ile geçinen öğrencileriniz neden sizin elinizi asla cebinize artırmaz, o kısmı merak ettim.
Arkadaş tüm hesabını öder ama sonrakinde de diğer arkadaş öder. Yani olması gereken budur. Eğer asla ödetmeyecegini biliyorsanız - birkaç kere deneyimlediyseniz neden hala beraberken yemek yiyip sinemaya vs gidiyorsunuz ki?
Bu çok ilginç geldi bana
Bir de çoğul konuşmuşsunuz, bütün arkadaşlarımız bunu yapıyormuş.
Çalışmasaniz, bir engeliniz olsa, durumunuzun olmadığı herkesçe bilinse neyse ama öğretmenmişsiniz de. Buna şaşırdım .

Ciddi bir yolda ilerledigim bir iliskim var. Ben tamam desem yarın istemeye gelecekler ama emin ilamiyorum. Çok küçük detaylar mi bunlar bilemiyorum ama sizlerin görüşlerinize ihtiyacım var.

Birlikte olduğum beyle geçen gün sinemaya gittik benim işten cikarildigim gündü. Birlikte sinemaya gidecektik ve yemek de yiyecektik ben kibarlık olsun ezik hissetmemek için ben de ödeyebilirim dedim. İlk önce olmaz öyle seh diyip sonra yemek daha pahalıdır sen biletleri al ben yemeği öderim dedi ve i gün asinema sorması canımız yemek istemedi yemeden döndük. Biletleri ben aldım. İnce hesap yaptığımı dusunmeyin lütfen konu para değil bu davranışı sonucunda beni pek düşünmediğini hissettim. Bu tutumdaki bir beyle evlilik yoluna girilir mi ben bu durumu gözümde mi büyütüyorum.

Sonraki günlerden birinde de canım çok muhallebi istedi sadece muhallebi konseptli bir işletme vardı önünden geçerken gitmek istedim ama ben yemem sen yersen ye dedi dedim sen yemezsen yiyemem. Yolumuza devam ettik. (Tatlı yemiyor sevmiyor kendisi)

Bunlar önemsiz detaylar mi sizce? Yorumlarınız için şimdiden tek tek teşekkür ederim.
İstemeye geleceklerine göre sadece iki kez görüşmediniz diye düşünüyorum.Genel akışa bakılmalı iki buluşma örneğiyle adamı pinti ilan edemem.Yemek yemek istemezken ne yapsın illa da paket yaptırayım evde ye mi diyecek.Ya da yemediğim birşeyi neden yiyeyim zorla...Ya da canım çok istiyorken birşeyi yemeği neden yanımdaki yemiyor diye mahrum kalayım ki? Siz olur deyip girseydiniz muhallebiciye.

Ama yok hepi topu buysa görüştüğünüz istemeden önce daha çok vakit geçirmelisiniz.

Kesinlikle küçük gibi görünse önemli bir detay. Şimdi birazda saklamaya çalışıyodur. Evlenince bu durum çok çok artar.

ben kibarlık olsun ezik hissetmemek için ben de ödeyebilirim dedim. İlk önce olmaz öyle seh diyip sonra yemek daha pahalıdır sen biletleri al ben yemeği öderim dedi ve i gün asinema sorması canımız yemek istemedi yemeden döndük.
Belki ondada az var para. Hem kibarlık olsun diye teklif edip hemde ödediğin için niye arkasından lafını ediyorsun ki? Ben sizi yanlış buldum.

Arkadaşlarınız, ailesinden aldığı harçlık ile geçinen öğrencileriniz neden sizin elinizi asla cebinize artırmaz, o kısmı merak ettim.
Erkek olanlar bana direkt kasada ödetmiyorlar. Bazı kişiler de beni uzun zamandır görmedikleri için hoop bir şey ısmarlıyorlar. Bir de karşılıksız yardımcı olduğum kişiler herhalde mahçup olmamak için ısmarlıyorlar 🤷‍♀️ Çoğu, hesap gelince belirtiyorlar. Kartla ödedikleri için müdahil olamıyorum. Çalışmadığım için de olabilir ama çalıştığım zamanda da ödeyenler vardı. Net bir şey diyemeyeceğim. Bir dahakine soracağım 😅

Öğrencilerim de kocamanlar. Çocukları bile var 🤣 Küçükken onların hesabını ödemişliğim var. Çalışmaya başladıktan sonra bana ödettirmediler hiç.

Arkadaş tüm hesabını öder ama sonrakinde de diğer arkadaş öder. Yani olması gereken budur. Eğer asla ödetmeyecegini biliyorsanız - birkaç kere deneyimlediyseniz neden hala beraberken yemek yiyip sinemaya vs gidiyorsunuz ki?
Bu çok ilginç geldi bana
Bir de çoğul konuşmuşsunuz, bütün arkadaşlarımız bunu yapıyormuş.
Çalışmasaniz, bir engeliniz olsa, durumunuzun olmadığı herkesçe bilinse neyse ama öğretmenmişsiniz de. Buna şaşırdım .
Şu anda çalışmıyorum ama ödeyebilecek imkanım var.

Sık görüşen biri değilim. Genelde benle görüştüklerinde verilen tepki: "Yüzünü gören cennetlik" 🤣🤣
Sık olarak bir araya gelsek özel durumlar hariç ısmarlamazlar muhtemelen 😁

Sanki konu sahibi ince hesaplar peşinde değil.

Sinema sonrası bakmış yemek yok dert etmiş sonra adam tatlı sevmediği halde tatlı yiyelim demiş adam kabul etmeyince bozulup burda konu açmış 😄
Bu ekonomi de adamların huyu da değişti galiba😊iki sinema bileti ortalama 200,yanında patlamış mısır v.s sinema sadece 400desek,avm de iki kişilik yemek 300 desek,e bi de muhallebici var daha ..bir erkeğin sevgilisiyle buluşması 1000 TL yani..vallahi zor ,eskiden bunlar küçük şeylerdi ama şimdi bütçeyi zorluyor.. evlenseler adam der galiba elekrik faturası fazla gelir onu ben ödeyeyim suyu da sen diyebilir artık.🙂.

Ben erkekten fazla nezaket ve hoşgörü bekleme olayını pek anlamıyorum. Karşıklıklı alacak verecek hesabına girmezseniz bence çok daha mutlu olursunuz. Bunlar öyle evlensem mi evlenmesem mi diye karar verilmesi gereken kritik konular değil. İleride hamile olacaksınız belki aylarca tek maaş kullanmanız gerekecek. O da girerse bu hesap kitap işine siz zararlı çıkarsınız.Diğer konuya gelince kendimden örnek vereyim. Yıllardır eşim de ben de canımız bir şey yemek istediğinde diğeri istemiyorsa yemiyor. Sevgiliyken de parası olan ödüyordu. Yani bu kadar basit. Takılmayın böyle şeylere..

Yemek zaten ısmarlar da, konu başka..

O muhallebiyi o gün yiyecektiniz.

Yani şimdi siz, canınız istediği halde karşı taraf istemediği için kendinizi orada ezmişsiniz. Senin isteğin daha önemli. Sen istemiyorsan ben de içimdeki istediği senin için bastırırım mesajını vermişsiniz.

Sonra her konuda fedakarlık bekliyor ve gereken değeri vermiyorlar. Hayır, bunu bir daha sakın yapmayın. Siz kendinize değer verdiğinizde, o da vermek durumunda kalacak. Hiç ama hiç kimse için yapmayın bunu.

X