İlköğretim Yorum ve Soruları İstanbulda Özel okul sınıf öğretmeniyim.Sorularınızı yanıtlayabilirim..

sevgili öğretmenim beni çocuğum bu sene okula başladı ve tecrübenizden yararlanarak sormak istiyorum R harfi ile sorunumuz var küçüklüğünden beri ne kadar uğraştıksa söyleyemiyor daha fazla üstüne gitmenin bir anlamı yok diye düşündüm ama öğretmeni bol bol tekrar edin dedi ve bizim de sinir stress durumlarımız başladı.Aynı zaman da bir sorunumuz daha var yazı yazarken kolunu ve dolayısı ile kalemini yukarıdan defterin yukarısından tutarak yazıyor sağ eli ile yazıyor gözünüzde canladırın bir
bu şekilde yazması sanırım yazısını etkiliyor sizce bunu nasıl değiştiricez ya da değiştirmelimiyiz..

sevgili deryas,çocuğunuz henüz bu yıl okula başladığına göre harfleri bile henüz bitirememişlerdir sanırım,
bu durumda öncelikle sakin olun lütfen,eğer siz bahsettiğiniz sinir stress durumu ile çocuğa yaklaşırsanız çocuğunuz da aynı stresle daha da kilitlenebilir,
bu düzeltme gayretini içine "r" harfleri olan kelimeleri bastırarak söyleyerek ve cümlelerinizin içne katarak ona söyletmeye çalışmalısınız,
hissettirmeden yaanii,
ama geç karşısına da "rrrr de bakiyim oğlumm,bak böyle çok kolay,ne var yapamayacak..." diye sinir katsayınızı yükselterek yakşalırsanız bu iş olacağı varsa da olmaazz..
Rahat bırakın kasmayın lütfen,nitekim ben de ilerleyen yaşlarıma kadar "r" harfini söyleyemediğimi hatırlıyorum:)..
İkincisi çocuğunuz bahsettiğiniz şekilde yazı yazamıyor mu?kalem tutmada tavsiye edilen konforlu bir tutuş yöntemi vardır,ancak her çocuk farklı bir tutuş da benimseyebilir,
sizden istediğim bu konularda çocuğunuzu rahat bir yaklaşımla yönlendirin ve rahat olun..

sevgili deryas,çocuğunuz henüz bu yıl okula başladığına göre harfleri bile henüz bitirememişlerdir sanırım,
bu durumda öncelikle sakin olun lütfen,eğer siz bahsettiğiniz sinir stress durumu ile çocuğa yaklaşırsanız çocuğunuz da aynı stresle daha da kilitlenebilir,
bu düzeltme gayretini içine "r" harfleri olan kelimeleri bastırarak söyleyerek ve cümlelerinizin içne katarak ona söyletmeye çalışmalısınız,
hissettirmeden yaanii,
ama geç karşısına da "rrrr de bakiyim oğlumm,bak böyle çok kolay,ne var yapamayacak..." diye sinir katsayınızı yükselterek yakşalırsanız bu iş olacağı varsa da olmaazz..
Rahat bırakın kasmayın lütfen,nitekim ben de ilerleyen yaşlarıma kadar "r" harfini söyleyemediğimi hatırlıyorum:)..
İkincisi çocuğunuz bahsettiğiniz şekilde yazı yazamıyor mu?kalem tutmada tavsiye edilen konforlu bir tutuş yöntemi vardır,ancak her çocuk farklı bir tutuş da benimseyebilir,
sizden istediğim bu konularda çocuğunuzu rahat bir yaklaşımla yönlendirin ve rahat olun..
Teşekkürler öğretmenim bilgileriniz için oğlum aslında bahsettiğim şekilde de yazabiliyor sadece yazısı çok kötü bunu söyleyen zaten öğretmeni o çok güzel yazdığı için sanırım çocuklardan da böyle bir beklentisi var.umarım ileride daha düzenli yazmaya başlar....a.s.a.s.

işte maalesef yeni sistem bize kendimizi ifade etme,bildiklerimizi kelimeleri toparlayarak kağıda dökebilme yetilerimizi kaybettiriyor,
bunun için de çocuğunuza sadece test çözdürmek yanında kompozisyonlar yazmasını,çalışma kitaparlarındaki boşlukları anlamlı bir şekilde cümle kurallrına uygun şekilde doldurtmaya çalışın lütfen..
Çünkü çok sık karşılaştığımız bu sorunu bu şeklide aşabiliriz ancak..

teşekkr ederim .

merhabalar hocam benim kızım tüm gün bir okula gidiyor ve sınıfları 27 kişi bunu şundan dolayı söylüyorum geçen gün öğretmenimiz beni arayarak kızımın okumayla problemi olduğunu ve herşeye sıfırdan başlaması gerektiğini söyledi ve bende doğal olarak sanki sınıftaki tüm öğrenciler okuyormuşta sadece benim kızımda sorun varmış gibi algıladım ve bunu öğretmenimize aktardım fakat tek sıkıntının kızımda olmadığını söyledi.şöyle bir durum var zaten okullar geç açıldı;grip tatiliydi derken çocuklar okula toplasanız toplamında 1-1.5 ay gittiler herhalde.sizce öğretmenimizin bu kararı vermesi ve sıfırdan başlama kararı için biraz erken değilmi lütfen düşüncelerinizi benimle paylaşırmısınız.şimdiden teşekkürler.

merhabalar hocam benim kızım tüm gün bir okula gidiyor ve sınıfları 27 kişi bunu şundan dolayı söylüyorum geçen gün öğretmenimiz beni arayarak kızımın okumayla problemi olduğunu ve herşeye sıfırdan başlaması gerektiğini söyledi ve bende doğal olarak sanki sınıftaki tüm öğrenciler okuyormuşta sadece benim kızımda sorun varmış gibi algıladım ve bunu öğretmenimize aktardım fakat tek sıkıntının kızımda olmadığını söyledi.şöyle bir durum var zaten okullar geç açıldı;grip tatiliydi derken çocuklar okula toplasanız toplamında 1-1.5 ay gittiler herhalde.sizce öğretmenimizin bu kararı vermesi ve sıfırdan başlama kararı için biraz erken değilmi lütfen düşüncelerinizi benimle paylaşırmısınız.şimdiden teşekkürler.

yani hayret bişey bu kadar çocuklardan ne bekliyorlar ben anlamıyorum:eek:lmaz:,
ilerleyen zamanda tekrar gelişmeleri konuşalım lütfen..

çok tşkr ederim. yüreğime su serptiniz.ilk ilk ve tek çocuk olduğu için biraz fazlasını istedik galiba çok şükür şimdi daha iyi kendi söylüyor ders yapıcam diye yapamasada onu mücade ederken yapmaya başarana kadar derse devam etmesii beni cok mutlu edıyor.
Daha uysal daha rahat huzurlu görmek beni mutlu ediyor.
herşey için teşşekkür ederim :nazar:

öncelikle yoğunluğum dolayısyıla zamanında yanıtlayamasam da sorunlarınızı muhakkak yazın lütfen,elimden geldiğince yanıtlamak isterim..

burda konu tam gün eğitim olsun mu,
şuan çocuğunuz tam güne mi adapte olmuş durumda,eğer tam gün durumunda okuluna adapte olmuş ise bu düzeni hiç bozmayalım,
fakat şuan bu yarım gün seçeneklerinden herhangibi birinden faydalanıyor da,siz tam güne geçirelim mi diyorsanız,hiç geçirmeyin,bırakın kalsın,
şuanda çocuk hangi durumda mutlu ise,bu durumu korumanızı tavsiye ederim.
Sevgilera.s.

hocam meraba cevap icin tesekkur ederim.kusura bakmayin cok gec oldu tesekkurum. benimde ikizlerim var bide kizim 1. sinifta olunca ancak cevap yazabildim.kizim tam gun egitimi kendi birakmak istedi,cunku cok yoruluyor.eve geldigi zaman sadece odevlerini yapabiliyorduk,simdi gayet iyiyiz.tekrar gorusmek uzere kolay gelsin.turkbayragi

merhaba Beni hatırladınız mı
Şimdi oğlum yeni okul yeni arkadaşlarıyla çok mutlu ders konusuna gelince de aman aman iyi bir derslerimiz yok fakat birşeyler yapıcam diye uğraşıyor.En çok test çözmeyi seviyor .ıyi okulunu değiştirmişim.Şimdi oda mutlu bende rahatım.Tabıki siziin ilginize de teşekkur ederim.sağlıcakla kalın.

merhaba benim kızım 1.sınıfa gidiyor daha okumayı öğrenemedi çok uraşıyorum ama olmuyo.
harfleri karıştırıyo tam tanıyamıo tekrar tekrar söylüyorum fakat 5 saniye snra yine yanlış söylüyo.
okuma yazma öğrenim seti aldım oda işe yaramadı
napıcamı bilemiyorum çok sinirleniyorum kızıyorum ama bu seferde korkuyo üzülüyorum.
kendi haline bırakayım nasılsa öğrenir diyorum ama olmuyo bugun öğretmeni yarın konuşmak istediğini söyledi karnesine 1 verecekmiş
neyapmamı nasıl davranmamı önerır siniz.

Burda pek çok şey konuşulmuş.
Ben de İstanbulda Özel okulda 1-5 düzeyinde sınıf öğretmeniyim.
Kafanıza takılan sorulara yanıt vermeye çalışabilirim..

merhaba hocam

özel okulda çalışan bi sınıf öğretmeni olarak özel okulu mu devlet okulunumu tercih etmeliyiz ne dersiniz? ama özel okulu öğretim için değil, sosyal aktivite, beslenme, güvenlik vs... vs... gibi konular için istiyorum yani öğretim hayatında daha başarılı olsun diye değil, müfredat aynı sonuçta diye düşünüyorum o konuda, ama sosyal aktivite, beslenme, güvenlik, ingilizce vs... vs.. gibi konularda devlet okuluna göre özel okul bize istediğimizi verir mi dersiniz, teşekkürler şimdiden
a.s.

merhaba benim çocuğum okuma yazma bilerek gitti.zeki de.ama ders dinlemiyor.oyun oynamak istiyormuş.1.dönem de böyleydi ama denetleyince ödül ve cezayı önemsiyordu.şimdi artık tembelliği benimsemiş görünüyor cezalar önemli değil .bir de dersi dinlemek istese de dinleyemediğini söylüyor ne yapabiliriz tavsiye bekliyorum.

merhabalar..
oğlum 4 yaşından bu yana özel okullarda öğrenim görüyor.
iş nedeniyle bir çok il de kaldık.bu yüzden 4 özel okul değişti.Türkiye'nin sayılı kolejlerinde de okudu..
şu anda butik bir özel okulda 14 kişilik bir sınıfta okuyor.ama okul henüz iki senelik.oğlum 5. sınıfta..okulu evimize epeyce uzak..
seneye malum sınava girecek.zeki bir çocuktur.ama pek ders çlaışmaz..
açıklamam uzun oldu ama önce bunları anlatmam gerekiyordu soruma objektif cevap verebilmeniz için..
sorum şu: ben oğlumu seneye devlet okuluna almak istiyorum.oturduğum semtteki devlet okulları özel okul ayarında diye adlandırılıyor..
ama oğlumun öğretmenleri ona yazık edeceğimi,bocalayabileceğini ve onu kaybetmek istemediklerini söylüyorlar..
sınavda derece yapacağı inançları var..ticari bir kaygıyla mı bunu söylüyorlar bilemiyorum.ama geçen senenin fiyatından bile yazdırmayı teklif ettiler..
1-sizce 4 yaşından bu yana kolejde okumuş bir çocuğu devlete almam mantıklı mı,(oturduğum semtin kolej fiyatları tavan durumda..o nedenle bu seçeneği burs sınavlarında derece yapmazsa düşünemem)

2-eski okulunda bırakıp o kadar yolu gidip gelmesine razı mı olmalıyım
3-devlete verip onun yerine özel öğretmenden der mi aldırsam..
4-yoksa sadece devlet okulu-dershane yeterli olur mu..

çok uzun olduğu için kusura bakmayın.yoğun çalışıyorum ve çocuğumla çok beraber olamıyorum.yalnız bir anneyim ayrıca..o nedenle suçluluk duyuyorum bazen ve yanlış bir tercih yapıp çocuğumun geleceğini mahvetmek istemiyorum..cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

EĞER OKULUNDAN MEMNUNSAN ARTI ARKADSŞLARINDAN AYNI OKULDA KALMASI İYİ OLUR.EĞİTİMİNİN İYİ OLUP OLMADIĞIN ÖĞRENCİ DAHA İYİ BİLİR KIYASLAMAYI DA HERALDE YAŞI BÜYÜKTÜR O KADAR?EĞER ARTISI OLACAKSA DEĞİŞİM DÜŞÜNÜN BENCEalkisalkisalkis

yanıtınız için teşekkür ederim.topik sahibi değilsiniz ama eğitimcisiniz sanıyorum da ben biraz daha uzman bir gözle bakılmasını istemiştim.
yoksa sizin yazdığınız kadarını ben de düşünüyorum.eğitimli bir anneyim ve sanırım yazdıklarımdan bu anlaşılmıştır.isediğim cevap tarafsız gözle bakabilen bir uzman görüşüydü.
elbette ki bu sorular kafamda dolaşırken yaptığım ilk şey oğluma ne istediğini sormak oldu.geleceğini birlikte şekillendireceğiz.fakat yine de karar vermek için ne kadar büyüse de henüz geleceğine şekil verecek kararlar alabilmek için küçük.ara yaşta daha..alabileceği kararlar gündelik hayatla alakalı olabilir.bunun bilincinde bir anneyim.oğlum benim için sorun yok,zaten bir çok arkadaşım seneye aynı okulda olmayacak diyor.ayrıca eğitim de arkadaş faktörünün çok da belirleyici olmaması gerek yanılıyor muyum..
ailem hep eğitimci olmamı istemişti,belki de olmalıydım.ya da bizim gibi düşünenlerin eğitimci olması gerekirmiş.kimse alınmasın ama bu konuda Türkiye de büyük bir boşluk olduğunu düşünürdüm,pek te haksız olmadğıma artık inancım artıyor..mafoldumben

ben 5 e gittiğini atlamışım kızma canım.lise zannetim .ben oğlumu iyi bir devlet okuluna verdim bence de en iyisi o .özel ders bence en iyisi bence ama...

benim oğlum 2003 ekimli ve bu yıl 1. sınıfa başladıı ama çok zorlandı.bence 1 yıl daha geç göndermek en iyisi diye düşünüyorum.

benm kızım 6 cı sınıfa gidiyo suslensin gezsin dersle ilgisi yok eve misafir alamıyorum calışsın diye devamlı okuldayım sınıf anenligi yaptım beni goru mutlu olur diye şim di okul aile birliginde gorevliyimogretmenleriyle ic iceyiz yok yok sınıfta degil diyolar başka alemde diyolar dersine kaendini vermiyo hic 1999ocak 31 li aslında 5şe gitmesi lazimacaba erken mi verdik diyorum onun icin mi 5şe gitmesi lazım dı arkadaşlar diyor onda degil yardın edin lutven
sevgili 2009 öncelikle bu dönem artık ergenliğe adım atış dönemidir,
ilk okul dönemi geride kalmış,örnek alınan üst sınıftaki ortaokullular söz konusun,en önemlisi de engel olunamayan bir ergenlik dönemi geçişi çoktan başlamış,
bu durumda elimizde bu kadar net bir bilgi varken,ta birinci sınıfa geri dönüp acaba çocuğum erken mi başladı demek yanlış olur,
açıkçası bu dönemde çocuğunuz artık sizin eskisi kadar yanında olmanızdan da hoşlanmayabilir,
bu yüzden de sürekli okulda ve öğretmenleriyle çeşitli vesilelerle iç içe olmanız da onu etkilemez,aksine farklı tepkiler de alabilirsiniz,
ben bu kaygılarınızı sadece okul durumu değil bir ergenlik dönemi bunalımı olarak gördüğüm için daha uzman birilerinden de fikir almanızı tavsiye ederim,
Kolaylıklar diliyorum,
Sevgilera.s.

merhabalar..
oğlum 4 yaşından bu yana özel okullarda öğrenim görüyor.
iş nedeniyle bir çok il de kaldık.bu yüzden 4 özel okul değişti.Türkiye'nin sayılı kolejlerinde de okudu..
şu anda butik bir özel okulda 14 kişilik bir sınıfta okuyor.ama okul henüz iki senelik.oğlum 5. sınıfta..okulu evimize epeyce uzak..
seneye malum sınava girecek.zeki bir çocuktur.ama pek ders çlaışmaz..
açıklamam uzun oldu ama önce bunları anlatmam gerekiyordu soruma objektif cevap verebilmeniz için..
sorum şu: ben oğlumu seneye devlet okuluna almak istiyorum.oturduğum semtteki devlet okulları özel okul ayarında diye adlandırılıyor..
ama oğlumun öğretmenleri ona yazık edeceğimi,bocalayabileceğini ve onu kaybetmek istemediklerini söylüyorlar..
sınavda derece yapacağı inançları var..ticari bir kaygıyla mı bunu söylüyorlar bilemiyorum.ama geçen senenin fiyatından bile yazdırmayı teklif ettiler..
1-sizce 4 yaşından bu yana kolejde okumuş bir çocuğu devlete almam mantıklı mı,(oturduğum semtin kolej fiyatları tavan durumda..o nedenle bu seçeneği burs sınavlarında derece yapmazsa düşünemem)

2-eski okulunda bırakıp o kadar yolu gidip gelmesine razı mı olmalıyım
3-devlete verip onun yerine özel öğretmenden der mi aldırsam..
4-yoksa sadece devlet okulu-dershane yeterli olur mu..

çok uzun olduğu için kusura bakmayın.yoğun çalışıyorum ve çocuğumla çok beraber olamıyorum.yalnız bir anneyim ayrıca..o nedenle suçluluk duyuyorum bazen ve yanlış bir tercih yapıp çocuğumun geleceğini mahvetmek istemiyorum..cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

Sevgili paradoks,sorularınıza sizin de numaralandırdığınız gibi cevap vermeye çalışayım;
Öncelikle şunu samimi olarak belirteyim ki,
Biz özel okul öğretmenlerine her yılın sonuna doğru bir liste verilir ve en az öğrenci kaybı konusunda çok hassas yaklaşılır,kayıplar aksi taktirde bizi işimizden dahi edebilir,
bunun aksini iddia eden samimi değildir,
bu yüzden hele gitmek isteyen öğrencimiz bizim için en önemlilerdense,buna herşekilde mani olmaya çalışırız,
buna bakarak;
1) İyi çocuk nerde olsa iyidir,nereye gitse başarır,isterse binlerce kişi içinde olsa yine kendini belli eder ve sivrilir,bu yüzden devlet okulu diye ayrım yapmak sadece çocuğunuza haksızlık etmek olacaktır,içiniz rahat olsun,

2) Ben bu parlak öğrencinin o okulda kalması ve o kadar yolu giderek reklam edilmesi fikrine acizane sıcak bakamadım,

3) Devlet okuluna verdiğinizde özel öğretmene bile gerek kalmadığını kendiniz göreceksiniz,

4)Devlet okulu ve dershane en güzel seçenek olacaktır,

Çocuğunuz için gayretlerinizi taktirle karşılıyor,kolaylıklar diliyorum,
güzel haberlerinizi okumayı arzu ederim,
Sevgilera.s.
benim oğlum 2003 ekimli ve bu yıl 1. sınıfa başladıı ama çok zorlandı.bence 1 yıl daha geç göndermek en iyisi diye düşünüyorum.
benim sorum 1. sınıfa giden bir çocuk hangi ayda okumayı başlamış olmalıdır.

Sevgili nilsuay,
nedense 1.sınıfa başlayan çocukların anneleri çocukları okula adapte olamayınca neden ilk akıllarına gelen acaba erkenmiydi diye düşünmek oluyor,
eğitim-öğretim-okul ortamı bir öğrenci için alışması gerçekten zor bir süreçtir,sadece erken yaş etmen değildir ki,bence erken vermişsiniz,
fakat etk sebep bu olmayabilir de,,

ikincisi de birinci sınıfa giden bir çocuk engeç mart ayı gibi kekeleyerek okuyabilir,
sınıf sonunda da hızlı olmayan fakat akıcaı ve anlaşılır okumaya kavuşmuş olmalıdır.
Kolaylıklar diliyorum,
Sevgilera.s.

Kıymetli anneler,
kendi ikizlerim olduğundan dolayı foruma sık sık giremiyorum,
anlayışla karşılayacağınızı ümid ediyor,yine de sorularınızı cevaplamak üzere mesajlarınızı bekliyorumopuyorumnanaktan

merhaba benim kızım 1.sınıfa gidiyor daha okumayı öğrenemedi çok uraşıyorum ama olmuyo.
harfleri karıştırıyo tam tanıyamıo tekrar tekrar söylüyorum fakat 5 saniye snra yine yanlış söylüyo.
okuma yazma öğrenim seti aldım oda işe yaramadı
napıcamı bilemiyorum çok sinirleniyorum kızıyorum ama bu seferde korkuyo üzülüyorum.
kendi haline bırakayım nasılsa öğrenir diyorum ama olmuyo bugun öğretmeni yarın konuşmak istediğini söyledi karnesine 1 verecekmiş
neyapmamı nasıl davranmamı önerır siniz.
Sevgili bbeydam
sorunuzu cevaplamakta geç kalmışım sanırım,
kızınızın son durumu ve gelişimi ne durumda acaba?
merhaba hocam

özel okulda çalışan bi sınıf öğretmeni olarak özel okulu mu devlet okulunumu tercih etmeliyiz ne dersiniz? ama özel okulu öğretim için değil, sosyal aktivite, beslenme, güvenlik vs... vs... gibi konular için istiyorum yani öğretim hayatında daha başarılı olsun diye değil, müfredat aynı sonuçta diye düşünüyorum o konuda, ama sosyal aktivite, beslenme, güvenlik, ingilizce vs... vs.. gibi konularda devlet okuluna göre özel okul bize istediğimizi verir mi dersiniz, teşekkürler şimdiden
a.s.

Merhaba sevgili chess,
bu konuda cevap vermek oldukça güç,
çünkü gerçekten çok iyi özel okullar olduğu gibi ticari bir müessese halinde dönen ve günü kurtaran özel okullr da mevcut,
bir özel okulda öğrencinizi sosyal aktivitelerle ihya ederken,dersleri ne derece de kaliteli olarak veriliyor bu da önemli,
sonra özel okulların maddi boyutlarına her geçen yıl artan ödemelerini düzenli olarak yapabileceğiniz ne garantide?
fakat öbür yandan da çok iyi devlet okulları olduğu gibi kalabalık sınıflarda bazen kendini yeni sisteme adapte edememmiş bir meslaktaşıma denk gelmiş olmak,
yada .............
ne bileyim bu soru zor bir soru oldu sevgili chess bilmiyorumkismile kaydirigubbakcemile3

X