İlköğretim Yorum ve Soruları İstanbulda Özel okul sınıf öğretmeniyim.Sorularınızı yanıtlayabilirim..

merhabalar..
oğlum 4 yaşından bu yana özel okullarda öğrenim görüyor.
iş nedeniyle bir çok il de kaldık.bu yüzden 4 özel okul değişti.Türkiye'nin sayılı kolejlerinde de okudu..
şu anda butik bir özel okulda 14 kişilik bir sınıfta okuyor.ama okul henüz iki senelik.oğlum 5. sınıfta..okulu evimize epeyce uzak..
seneye malum sınava girecek.zeki bir çocuktur.ama pek ders çlaışmaz..
açıklamam uzun oldu ama önce bunları anlatmam gerekiyordu soruma objektif cevap verebilmeniz için..
sorum şu: ben oğlumu seneye devlet okuluna almak istiyorum.oturduğum semtteki devlet okulları özel okul ayarında diye adlandırılıyor..
ama oğlumun öğretmenleri ona yazık edeceğimi,bocalayabileceğini ve onu kaybetmek istemediklerini söylüyorlar..
sınavda derece yapacağı inançları var..ticari bir kaygıyla mı bunu söylüyorlar bilemiyorum.ama geçen senenin fiyatından bile yazdırmayı teklif ettiler..
1-sizce 4 yaşından bu yana kolejde okumuş bir çocuğu devlete almam mantıklı mı,(oturduğum semtin kolej fiyatları tavan durumda..o nedenle bu seçeneği burs sınavlarında derece yapmazsa düşünemem)

2-eski okulunda bırakıp o kadar yolu gidip gelmesine razı mı olmalıyım
3-devlete verip onun yerine özel öğretmenden der mi aldırsam..
4-yoksa sadece devlet okulu-dershane yeterli olur mu..

çok uzun olduğu için kusura bakmayın.yoğun çalışıyorum ve çocuğumla çok beraber olamıyorum.yalnız bir anneyim ayrıca..o nedenle suçluluk duyuyorum bazen ve yanlış bir tercih yapıp çocuğumun geleceğini mahvetmek istemiyorum..cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

görüşlerim senin için ne anlam ifade eder bilemem ama tesadüfen mesajını gördüm ve nacizane fikrimi paylaşmak istedim.
uzman görüşü olduğunu iddia edemem. sadece 8 yıllık öğretmenlik tecrübesi olan bir öğretmenim.
özel okulların öğrencilere sunduğu imkanlar elbette tartışılmaz.
ama bence bir özel okulu devlet okulundan ayıran en önemli özellik özel okulların gerçekten sonuna kadar çalıştırabildikleri öğretmenleri kadrolarına almalarıdır.
memnun kalmadığı öğretmeni gözünün yaşına bakmadan gönderir.
devlette ise gerçekten aldığı paranın karşılığını vermek için didinen, kendini mesleğine adamış çok iyi öğretmenler olmasına rağmen bazen sadece kırk dakikayı doldurmak için derse girenler de vardır.
böyle öğretmenlerle karşılaşmayacağınızın elbette garantisi yok.
çünkü kadrolar atama şeklinde belirlendiği için derece yapmış okullarda bile bu durumla karşılaşılabiliyor.
ancak özel okullar ve dersanelerin en kötü yönü -istisnalar elbette vardır- öğrencileri çalışkanlar ve çalışkan olmayanlar diye ayırmalarıdır.
derece yapacak birkaç öğrenci üzerine yoğunlaşırlar, reklam olarak kullanırlar diğerleri ise dolgu malzemesi ve para kaynağıdır.
bütün öğretmenlerin hemfikir olduğu bir şey vardır:
bir öğretmen dersini çok iyi anlatıyor olabilir, öğrenciyi ders çalışması konusunda çok iyi motiive edebilir ama yapabileceği bunlarla sınırlıdır.
çünkü her şey çocukta biter. çocuğun içinden gelmiyorsa dürtükleye dürtükleye bir yere kadar götürebilirsin.
yani diyeceğim o ki öğrenci istekliyse, az da olsa gayret ediyor ve anlatılanı anlayıp, edindiği bilgileri kullanabiliyorsa hangi okulda okuduğu çok da önemli değil.
daha geçen yıl çobanlık yapan bir gencin kendi imkanlarıyla ingilizce tıp kazandığına şahit olduk.
üstelik senin oğlun hep özelde okumuş ve okulundan da memnun kalmışsın. demek ki temeli de iyi.
zaten 5. sınıftan 6. sınıfa geçen her öğrenci az çok bocalar. notlarda da genellikle değişme olur. çünkü birinci kademede motive edebilmek için biraz daha şişirilmiş notlar verilir.
istanbul gibi bir şehirde servisle uzak bir okula göndermektense yakındaki bir okula göndermen daha iyi olur diye düşünüyorum.
üstelik çevrendeki okulların iyi olduğundan da bahsetmişsin.
seni anlıyorum oğlun için bu attan inip eşeğe binmiş gibi mi olur diye düşünüyorsun ama öyle bir yarış içindeyiz şimdi fiziki imkanları en kötü olan okul bile teknolojiyi kullanmak için, yarışta ön sıralara gelebilmek için elinden geleni yapıyor.
hem oğlun da hayatta her şeyin istediğimiz gibi olamadığını, bazen zorlukların da olabileceğini -zaten şimdiye kadar az çok görmüştür biliyorum da- yaşayarak öğrenmiş olur.
sevgiler...

Son düzenleme:
Kıymetli anneler,
kendi ikizlerim olduğundan dolayı foruma sık sık giremiyorum,
anlayışla karşılayacağınızı ümid ediyor,yine de sorularınızı cevaplamak üzere mesajlarınızı bekliyorumopuyorumnanaktan

ne zamandır cevabını bekliyordum, çok teşekkür ederim canım cevabın içina.s.
sağlıkla büyüt ikizlerini:nazar::nazar:
illaki kolej diye bi tutturmam yok sadece oğlum için en iyisini istiyorum her anne gibi, devlet daha iyi olur diye düşünürsem devlete veririm tabii ki:hulya:
aslında ben özel derken vakıf okullarını kasttetmiştim, denizliye taşınacağım yakında, PEV kolej (Paü nün vakıf okulu) ve ya ODTÜ kolej, vakıf okullarının diğer özel okullardan daha iyi olduğunu düşünüyorum, belkide bi farkı yoktur, işin içinde olmadığım için bilemiyorum sen ne dersin
bilmiyorumkismile

Sevgili paradoks,sorularınıza sizin de numaralandırdığınız gibi cevap vermeye çalışayım;
Öncelikle şunu samimi olarak belirteyim ki,
Biz özel okul öğretmenlerine her yılın sonuna doğru bir liste verilir ve en az öğrenci kaybı konusunda çok hassas yaklaşılır,kayıplar aksi taktirde bizi işimizden dahi edebilir,
bunun aksini iddia eden samimi değildir,
bu yüzden hele gitmek isteyen öğrencimiz bizim için en önemlilerdense,buna herşekilde mani olmaya çalışırız,
buna bakarak;
1) İyi çocuk nerde olsa iyidir,nereye gitse başarır,isterse binlerce kişi içinde olsa yine kendini belli eder ve sivrilir,bu yüzden devlet okulu diye ayrım yapmak sadece çocuğunuza haksızlık etmek olacaktır,içiniz rahat olsun,

2) Ben bu parlak öğrencinin o okulda kalması ve o kadar yolu giderek reklam edilmesi fikrine acizane sıcak bakamadım,

3) Devlet okuluna verdiğinizde özel öğretmene bile gerek kalmadığını kendiniz göreceksiniz,

4)Devlet okulu ve dershane en güzel seçenek olacaktır,

Çocuğunuz için gayretlerinizi taktirle karşılıyor,kolaylıklar diliyorum,
güzel haberlerinizi okumayı arzu ederim,

Hymaryy cevabınız için çok teşekkür ederim,içim rahatladı.Aslında çok da seslendiremediklerimi yazmışsınız.Sizden duymak iyi geldi.Bu aralar dersanelerin burs sınavlarına giriyor oğlum ve son girdiği dershaneyi hem eve yakınlığı hem de başarıları nedeniyle çok istiyoruz.Demek ki seneye oğlum devlet okulu ve dershane ikilisyle yeni bir döneme başlayacak.hayırlısı artık.Size ve ikizlerinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim..

görüşlerim senin için ne anlam ifade eder bilemem ama tesadüfen mesajını gördüm ve nacizane fikrimi paylaşmak istedim.
uzman görüşü olduğunu iddia edemem. sadece 8 yıllık öğretmenlik tecrübesi olan bir öğretmenim.
özel okulların öğrencilere sunduğu imkanlar elbette tartışılmaz.
ama bence bir özel okulu devlet okulundan ayıran en önemli özellik özel okulların gerçekten sonuna kadar çalıştırabildikleri öğretmenleri kadrolarına almalarıdır.
memnun kalmadığı öğretmeni gözünün yaşına bakmadan gönderir.
devlette ise gerçekten aldığı paranın karşılığını vermek için didinen, kendini mesleğine adamış çok iyi öğretmenler olmasına rağmen bazen sadece kırk dakikayı doldurmak için derse girenler de vardır.
böyle öğretmenlerle karşılaşmayacağınızın elbette garantisi yok.
çünkü kadrolar atama şeklinde belirlendiği için derece yapmış okullarda bile bu durumla karşılaşılabiliyor.
ancak özel okullar ve dersanelerin en kötü yönü -istisnalar elbette vardır- öğrencileri çalışkanlar ve çalışkan olmayanlar diye ayırmalarıdır.
derece yapacak birkaç öğrenci üzerine yoğunlaşırlar, reklam olarak kullanırlar diğerleri ise dolgu malzemesi ve para kaynağıdır.
bütün öğretmenlerin hemfikir olduğu bir şey vardır:
bir öğretmen dersini çok iyi anlatıyor olabilir, öğrenciyi ders çalışması konusunda çok iyi motiive edebilir ama yapabileceği bunlarla sınırlıdır.
çünkü her şey çocukta biter. çocuğun içinden gelmiyorsa dürtükleye dürtükleye bir yere kadar götürebilirsin.
yani diyeceğim o ki öğrenci istekliyse, az da olsa gayret ediyor ve anlatılanı anlayıp, edindiği bilgileri kullanabiliyorsa hangi okulda okuduğu çok da önemli değil.
daha geçen yıl çobanlık yapan bir gencin kendi imkanlarıyla ingilizce tıp kazandığına şahit olduk.
üstelik senin oğlun hep özelde okumuş ve okulundan da memnun kalmışsın. demek ki temeli de iyi.
zaten 5. sınıftan 6. sınıfa geçen her öğrenci az çok bocalar. notlarda da genellikle değişme olur. çünkü birinci kademede motive edebilmek için biraz daha şişirilmiş notlar verilir.
istanbul gibi bir şehirde servisle uzak bir okula göndermektense yakındaki bir okula göndermen daha iyi olur diye düşünüyorum.
üstelik çevrendeki okulların iyi olduğundan da bahsetmişsin.
seni anlıyorum oğlun için bu attan inip eşeğe binmiş gibi mi olur diye düşünüyorsun ama öyle bir yarış içindeyiz şimdi fiziki imkanları en kötü olan okul bile teknolojiyi kullanmak için, yarışta ön sıralara gelebilmek için elinden geleni yapıyor.
hem oğlun da hayatta her şeyin istediğimiz gibi olamadığını, bazen zorlukların da olabileceğini -zaten şimdiye kadar az çok görmüştür biliyorum da- yaşayarak öğrenmiş olur.
sevgiler...

canım görüşlerin benim için çok önemli elbette.sen bir nebze de olsa beni ve yaşadıklarımı biliyorsun.Ben de senin objektifliğin konusunda şüphe duymam.O nedenle yorum yapmana çok memnun oldum.

Yazdıkların konusunda haklı tarafların var tabi ama bir gün anne olduğunda senin de bir yanın eğitimci olmana rağmen tereddütlere düşecek canım.
Alında korkum eğitim anlamında değil.Çünkü bunun tamamen öğretmenlerle alakalı olduğunu biliyorum.Özel okullarda sözleşmeler dolduğunda ya da başka başka nedenlerle iyi öğretmenlerin gidişini seyrettik.Tereddütüm biraz da sosyal anlamda aslında.Şu anki okulumuz(bu konudan çok eminim) hayata bakış açısından tam da benim zihniyetimde.Oğlumu yetiştirmek istediğim hayat görüşünü veriyor.Öyle okullarda okudu ki sadece fiziki yapısına kandığımız:KK43: neyse bu konuya çok girmek doğru değil.Bunları arar mıyız endişem var aslında.
Zorlukları bilmesi konusunda haklılığın büyük.Şimdiki çocuklarda büyük bir tatminsizlik olduğu doğru.Bugün hevesle istediklerinden yarın bile olmadan soğuyorlar.Ama sanırım bu konuda şanslıyım ben,oğlum hayatla biraz erken tanıştı ve işte bu kadar tedirgin olmamın nedeni de biraz bu okul konusunda.Ama yazdıkların içimi rahatlattı canım.tekrar teşekkür ederim.

ışte bir soru da banden :)

Oğlum 2006 Mart doğumlu. Kreşe gidiyor şu anda. Yak. 2,5 yaşından beri aylık dergileri takip ediyor. 3 yaşını geçiyordu okumaya başladı. Şu anda gayet güzel okuyor ayrıca toplama ve çıkartmayı öğrendi. Uzun zamandır yazmayı öğretmem için zorluyor , ama onu öğretmemek için uğraşıyorum ( el yazısında zorlanmasın diye ) . 2,5 yaşında Koç üniv. sinde bir araştırmaya katılmıştı ve 4+ yaş çıkmıştı. Yaza doğru RAM da test yaptırmayı düşünüyorum , bu yaş için sapmanın yüksek olduğunu biliyorum ama durumu net görmek açısından faydalı olur diye düşünüyorum.

Size sorum şu ; önümüzdeki eğtim yılı için ne yapmalıyım. Anasınıfına göndermeyi düşünüyorum . Girişgen , iletişimi oldukça iyi ama yaşı kafamı karıştırıyor.

Merhaba,

Benim 1.sınıfa giden bir oğlum var. Okulda ilk dönem birinci seçildi. Öğretmeni yeterli gelemediğinden şikayekçi. REM test'inde 3 yaş ileri çıktı. Şimdi ne yapmalıyız? Özel okula gönderebilecek durumumuz yok. Beylikdüzü civarında iyi eğitim veren bir devlet okulu araştırıyorum. Koç İlköğretim okulu ve Borusan İ.Ö.Ö öğrendim. Okulunu değiştirsek mi? Özel öğretmen mi tutsak? Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz?

Merhaba,

Benim 1.sınıfa giden bir oğlum var. Okulda ilk dönem birinci seçildi. Öğretmeni yeterli gelemediğinden şikayekçi. REM test'inde 3 yaş ileri çıktı. Şimdi ne yapmalıyız? Özel okula gönderebilecek durumumuz yok. Beylikdüzü civarında iyi eğitim veren bir devlet okulu araştırıyorum. Koç İlköğretim okulu ve Borusan İ.Ö.Ö öğrendim. Okulunu değiştirsek mi? Özel öğretmen mi tutsak? Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz?

merhabalar 2004 haziran ayı doğumlu oğlum var bu yıl ilkokula başlatıp başlatmama ko usunda kararsızım. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Merhaba,

bir öğretmen daha birinci sınıf çocuğuna hangi yönden yetersiz geliyor hayret ediyorum..
Rica ederim kafanıza takmayın çocuğunuz daha çok küçük,onu görsel ve işitsel anlamda destekleyin,
daha şimdiden özle öğretmenle,sıkı bir programla oyun çocuğunuzu ürkütmeyin rica ederim..
Sevgilera.s.
merhabalar 2004 haziran ayı doğumlu oğlum var bu yıl ilkokula başlatıp başlatmama ko usunda kararsızım. tavsiyelerinizi bekliyorum.
ben çocukların dolu dolu yaşları ile okula afım atmaları taraftarı bir öğretmenim,
sonuçta bir kere başladığında bir daha ara veremiyor sonuçta,bu yüzden ana sınıfı eğitim yılı sayısını sormaksızın bir yıl daha beklemesinden yana olduğumu belirtmek istiyorum..a.s.

selamlar ben de pendikte bi devlet okulunda ilköğretimde matematik öğretmeniyim ben de yardımcı olabilirim

merhaba hocam benim oğlum 3 sınıfa geçti geçen yıl çok zor geçti bu yıl için inanin şimdiden çok korkuyorum ne yapıcam bilmiyorum ödev yapalım ders çalışalım deyince bir sürü bahane söylüyor geçen yıl yaşadıklarımi bu yılda yaşamak istemiyorum yaz tatili ödevini hala yapamadık ne olur bana bir akıl şimdiden teşekkürler

merhaba hocam benim oğlum 3 sınıfa geçti geçen yıl çok zor geçti bu yıl için inanin şimdiden çok korkuyorum ne yapıcam bilmiyorum ödev yapalım ders çalışalım deyince bir sürü bahane söylüyor geçen yıl yaşadıklarımi bu yılda yaşamak istemiyorum yaz tatili ödevini hala yapamadık ne olur bana bir akıl şimdiden teşekkürler

çouğunuz eğer ortalama başarının altındaysa ve bu konuda sizden çekiniyorsa bu şikayetler olabiliyor,
yani siz onun bşarısını eksik buluyor ve sürekli çalışması için yönlendiriyorsunuz haklı olarak,fakat o bunun gittikçe uzaklaşmasına sebep olur,
sevdiği arkadaşlarıyla sevdiği yemeklerle onların belli bir program dahilinde ve küçük sonuç ödülleriyle yönlendirebilirsiniz,
genel tavsiyem bu olabilir..

öncelikle bana zaman ayırdığıniz için teşekkürler hocam oğlum sınıfının çalışkanlarından biri tam olarak sorunumuz ben söylemeden ödevini yapmak kitap okumak aklına gelmiyor hep zoraki bir şekilde ders çalışıyor geçen yıl çok yıprandım acaba bütün herkes mi bu sorunu yasiyor yoksa bizde yalnızmi birde nasıl bir çalışma programı uygularsak daha verimli bir yıl geçiririz şimdiden teşekkürler

ben çocukların dolu dolu yaşları ile okula afım atmaları taraftarı bir öğretmenim,
sonuçta bir kere başladığında bir daha ara veremiyor sonuçta,bu yüzden ana sınıfı eğitim yılı sayısını sormaksızın bir yıl daha beklemesinden yana olduğumu belirtmek istiyorum..a.s.

hocam, afedersin müdehale etmek gibi olmasında 2004 lülerin kayıtları otomatik yapıldı zaten, yani 2004 ler eylülde 1. sınıfa başlıcak, benim oğlumda 2004 lüde o yüzden dikkatimi çektibilmiyorumkismilebilmiyorumkismile

hocam, afedersin müdehale etmek gibi olmasında 2004 lülerin kayıtları otomatik yapıldı zaten, yani 2004 ler eylülde 1. sınıfa başlıcak, benim oğlumda 2004 lüde o yüzden dikkatimi çektibilmiyorumkismilebilmiyorumkismile

sevgili chess dikkatin ve ilgini içn teşekkür ederim,
arkadaş bana fikrimi sorduğu içinben bu yönde belirttim,bir de karasızım demiş,
devlet eğitim öğretim yılını 2010-2011 olarak değerlendirir,buna göre arkadaşın ve sizin oğlunuz bu süre içinde 7 yaşında olduğu yada olacağı varsayılır,
benim öğretmen olarak düşüncem her zaman yaşın dolu dolu tamamlanmasıdır ki,
arkadaş kararsızlığını belirttiği için ben bu yönde bir tavsiyede bulundum,

arkadaşın çocuğu 2004 haziran doğumlu,haziranda 7sinden gün almaya başlıyor,7 ye yeni girmiş yani,doldurmamış,
sizin çocuğunuz da örneğin kasım doğumlu,yada şubat farketmez,ancak bu yılın o ayında 7sinden gün almaya başlar,yaşı tam o yaş olmaz,

ay ne diyim yani bu yaş işi pek karışık ve farklı yorumlanır ya hani,
bu anlamda da devlet bu süre içinde yaşına girenleri otomatik kayda alabilir,doğru,
fakat benim fikrim farklı yönde,umarım izah edebilmişimdirsempatiksalakcinni:KK1:

öncelikle bana zaman ayırdığıniz için teşekkürler hocam oğlum sınıfının çalışkanlarından biri tam olarak sorunumuz ben söylemeden ödevini yapmak kitap okumak aklına gelmiyor hep zoraki bir şekilde ders çalışıyor geçen yıl çok yıprandım acaba bütün herkes mi bu sorunu yasiyor yoksa bizde yalnızmi birde nasıl bir çalışma programı uygularsak daha verimli bir yıl geçiririz şimdiden teşekkürler

Estağfrllah,rica derim,,
çocuğunuz sadece sizin gayretlerinizle mi birinci sizce,
yoksa onda bir cevher görüyormusunuz?
Eğer çocuğum ben itip kakmasaım hiçbişey yapamaz diyorsanız durumu ve programı tekrar konuşalım,
fakat çocuğum zaten iyi bir çocuktur diyorsanız 2.sınıfı bitirip 3.sınıfa başlayan bir çocuk için ortalama bir program çizilebilir,
ki benim programlarım esnek ve mutluluk içeren tavsiyelerle doludur,
çocuğunuz hemen sizin istediğiniz gibi bir kitap kurdu olamyabilir,
yada gündemi sizin arzu ettiğiniz gibi takip edemeyen,
zaman zaman oyuna düşüp kalan,
aklı fikri arkadaşlarında olan bir çocuk da olabilir,
bunlar 8-9 yaşlarında bir çocuk için doğal bence,
sadece sıkmayan olumlu yönlendirmeler yapmak gerekir diye düşünüyorum..
Sevgilera.s...

sevgili chess dikkatin ve ilgini içn teşekkür ederim,
arkadaş bana fikrimi sorduğu içinben bu yönde belirttim,bir de karasızım demiş,
devlet eğitim öğretim yılını 2010-2011 olarak değerlendirir,buna göre arkadaşın ve sizin oğlunuz bu süre içinde 7 yaşında olduğu yada olacağı varsayılır,
benim öğretmen olarak düşüncem her zaman yaşın dolu dolu tamamlanmasıdır ki,
arkadaş kararsızlığını belirttiği için ben bu yönde bir tavsiyede bulundum,

arkadaşın çocuğu 2004 haziran doğumlu,haziranda 7sinden gün almaya başlıyor,7 ye yeni girmiş yani,doldurmamış,
sizin çocuğunuz da örneğin kasım doğumlu,yada şubat farketmez,ancak bu yılın o ayında 7sinden gün almaya başlar,yaşı tam o yaş olmaz,

ay ne diyim yani bu yaş işi pek karışık ve farklı yorumlanır ya hani,
bu anlamda da devlet bu süre içinde yaşına girenleri otomatik kayda alabilir,doğru,
fakat benim fikrim farklı yönde,umarım izah edebilmişimdirsempatiksalakcinni:KK1:

anladım hocam
kaydirigubbakcemile5
ben acaba gözünden mi kaçtı diye söylemiştimkaydirigubbakcemile5

Tek tek 8 sayfayı okudum,nasıl bir hayranlıkla anlatamam..
Benim kızım daha 1.5 yaşında.Anne olmak böyle bir şey demekki..Çok geride de olsanız ilerisini düşünmek,planlamak,hayata geçirmek için adımlar atmak..
Kızımın okul hayatı her anne gibi çok başarılı olsun istiyorum ben,şimdiden yapabileceğim bir şey var mı hocam..Yani nasıl bir yön vermeli,kreşe ne zaman göndermeli(ki bunu tavsiye ediyormusunuz psikolojik olarak)Şimdiden nasıl onu yönlendirebilirim..Şimdiden temel oluşturuyor dediğiniz neler var mesela?Anlatabliyorum psikolojimi dimi:KK1:
Çok teşekkürler

X