İyi bir gelir, daha iyi hayat standartları

Aynı hissi bitcoine 60 bin yatırıp 1 milyonun üzerinde parayla çıkan iş arkadaşım iki ay içinde güzel bir ev ve araba aldığında yaşamıştım :KK14:
Sonra geçti :KK14:
Ya sorma o iki üç ay önce ne paralar kazandı insanlar ben biraz yalnış hareket ettim terste kaldım onda da 😀 bekliyorum ki çıksın şimdi

Evet bilmiyorum belki 30 bin de kazansam üstünü isterdim ama işte yıllar içinde insanların geliri artarken benimki sabit kaldı o beni rahatsız ediyor. Mesaili bir işte de çalışmıyorum . Belki daha fazlasını kazanma imkanım da var ama işte.
Performansa dayalı ödemesi olan bi işte çalışırsanız belki daha mutlu olursunuz

Sizi çok iyi anlıyorum. 5 yil önce akademik hayata geçtim sirf bunun için. Çünkü olay para değildi benim icinde dünden daha iyi durumdayim dusuncesiydi. Çok sukur bunu hallettim. 32 yasinda bir çocukluyken aldim bu kararı. Kesinlikle sizi tatmin eden sey neyse onu yapın derim.

Hmmm yani bazı hayallerim var onları gerçekleştirebilirsem tatmin olabilirim belki. Tabi bir de sebep şu ki para değerinin erimesinden dolayı herkes çok çok kazanıyormuş da ben bu kazanca tamah etmiş daha fazlasını kazanmıyormuşum gibi hissetmem asıl sorunum. Hani 5 sene önce elimize geçen 5 bin civarı para değerliydi öyle değil mi iyi kazanıyor derdik herhalde çoğumuz . Ama şuan çok basit bir rakam kaldı. Ve benim olduğum yerde stabil kalmam beni üzen . Yani 5 sene önce de bu rakam elime geçiyordu bugünde sorun bu .
Yanlış anlamazsanız beş bin maaşa basit bi rakam diyorsunuz ama bu ülkenin yüzde 90 ı asgari ücrete çalışıyor ve ev geçindiriyor ki siz iki katı alıp eve de vermiyormuşsunuz , tabiki herkes daha üstünü ister asla şükredelim yerimizde sayalım tarzı bakış açım yok ama ben şu an mesela işsizim asgari ücretli dahi işim yok ailemin verdiği 200-300 lirayla geçiniyorum memur olup 5 bin maaş alsam dünyalar benim olurdu

Yanlış anlamazsanız beş bin maaşa basit bi rakam diyorsunuz ama bu ülkenin yüzde 90 ı asgari ücrete çalışıyor ve ev geçindiriyor ki siz iki katı alıp eve de vermiyormuşsunuz , tabiki herkes daha üstünü ister asla şükredelim yerimizde sayalım tarzı bakış açım yok ama ben şu an mesela işsizim asgari ücretli dahi işim yok ailemin verdiği 200-300 lirayla geçiniyorum memur olup 5 bin maaş alsam dünyalar benim olurdu
Ama kendimi ilerletemedim ki benim 5 sene önce de aynı para elime geçiyodu . Şimdi de . Ben gelişememekten kendimi ileri taşımamış olmaktan dertliyim. Siz de belki şuan işe girseniz 5 bin maaşla başlalsanız 5 sene sonra hala aynısjnj alıyor olmaktan mutluluk duymayacağınızı düşünüyorum.

Ama kendimi ilerletemedim ki benim 5 sene önce de aynı para elime geçiyodu . Şimdi de . Ben gelişememekten kendimi ileri taşımamış olmaktan dertliyim. Siz de belki şuan işe girseniz 5 bin maaşla başlalsanız 5 sene sonra hala aynısjnj alıyor olmaktan mutluluk duymayacağınızı düşünüyorum.
5 yıl önce 5 bin ve hala 5 bin alıyorsanız
Sizin gelirimiz geriye gidiyor demek
Hiç mi zam filan bi şey olmuyor?

5 yıl önce 5 bin ve hala 5 bin alıyorsanız
Sizin gelirimiz geriye gidiyor demek
Hiç mi zam filan bi şey olmuyor?
Maaş almıyorum ben serbest çalışıyorum. Her ay stabil 5 değil zaten 5 oluyor 6 oluyor 7 oluyor yeri geliyor 4 oluyor ama bu civarda . Ortalama 5 ama daha çok elime geçen . 5 sene önce de ortalama bu civarlardaydı. Halbuki şuan en az 10 binin üstünde bi gelirim olmalıydı.

Ne işle meşgulsünüz. Yani belki ona göre yaratıcı fikirler gelebilir. Herkes iyi kazanç ister elbette. Ama maalesef şu an işimizin olduğuna şükrediyoruz. Ben de sizinle aynı hissiyattayım. bir de neye yatırım yapsam mutlaka zarar ederim😂. çok şanslıyımdır yani😂. kimisi değse altın oluyor. Biraz çekim gücü sanırım. Pek pozitif biri olmadığıma bağlıyorum ben.

Evet bilmiyorum belki 30 bin de kazansam üstünü isterdim ama işte yıllar içinde insanların geliri artarken benimki sabit kaldı o beni rahatsız ediyor. Mesaili bir işte de çalışmıyorum . Belki daha fazlasını kazanma imkanım da var ama işte.
sanırım sizi biraz anlıyorum
benim bölümümden mezun herkes akademisyenlik yapar, ben de bir süre akademide çalıştım ama sonra çok sorunlarım oldu, ayrıldım.

sonra serbest çalışmaya başladım.
serbest çalışınca ve bölümün/çevrenin/ailenin (burası kişiye göre değişir) genel ortalaması belli olunca insan kendini illa ki onlarla karşılaştırıyor ve altta kalırsa da bir yapamamışlık hissi oluyor.

mesela kadro bulamayan doktoralı arkadaşlarım da aynı hissi yaşıyor. 30-35 yaşında yurtrdışında dokra yapmış 2-3 yabancı dili var ama sabit bir işi yok tr'de ayrı zor yurtdışında ayrı zor akademik iş bulmak..gibi.

ben de hırs yapmış ve maddi anlamda bir limit koyarak, "madem akademiyi yaktım en azından patronsuz çalışma ve maddi olarak tatmin olma ile telafi edeceğim bunu", demiştim.
öyle de yaptım.

ama 3 sene zamandan sonra tekrar akademi aşkı bastırdı üniversiteye geri döndüm :) bir yandan serbesti şime de devam ediyorum.

önemli olan ne istediğiniz
neyle tatmin olursunuz
madem gelirinizi arttırmak istiyorsunuzve serbest çalışıyorsunuz, başka yan işler yapabilir misiniz?

atıyorum
kiralık ev bulmanın ölüm-kalım meselesi olduğu yerler var, illa emlak ofisi açmak zorunda değilsiniz. aracılık yapabilseniz bile yeter. asker-polis eşlerini yakalasanız o bile yeter.
düğün organizasyon işi, yaz ayları için çok revaçta bir iş, kışn biraz hazırlık yapsanız yaza kadar biraz pazarlama yapsanız bence birşeyler çıkar.

ne biliyim böyle sürekli yapılmayan 2-3 aylık işler olabilir.

parayı kazanmak kadar elde tutmak da mesele, elinizdeki parayla güzel yatırımlar yapsanız al-sat yapsanız o da bir iştir.

çok da kafaya takmayın, hayat akıp geçiyor. sevgiliniz varsa ona vakit ayırın. başka hobilerinize vakit ayırın. para bir borca harca lazım olmadıktan sonra mtluluk kaynağı olmuyor genelde.

sanırım sizi biraz anlıyorum
benim bölümümden mezun herkes akademisyenlik yapar, ben de bir süre akademide çalıştım ama sonra çok sorunlarım oldu, ayrıldım.

sonra serbest çalışmaya başladım.
serbest çalışınca ve bölümün/çevrenin/ailenin (burası kişiye göre değişir) genel ortalaması belli olunca insan kendini illa ki onlarla karşılaştırıyor ve altta kalırsa da bir yapamamışlık hissi oluyor.

mesela kadro bulamayan doktoralı arkadaşlarım da aynı hissi yaşıyor. 30-35 yaşında yurtrdışında dokra yapmış 2-3 yabancı dili var ama sabit bir işi yok tr'de ayrı zor yurtdışında ayrı zor akademik iş bulmak..gibi.

ben de hırs yapmış ve maddi anlamda bir limit koyarak, "madem akademiyi yaktım en azından patronsuz çalışma ve maddi olarak tatmin olma ile telafi edeceğim bunu", demiştim.
öyle de yaptım.

ama 3 sene zamandan sonra tekrar akademi aşkı bastırdı üniversiteye geri döndüm :) bir yandan serbesti şime de devam ediyorum.

önemli olan ne istediğiniz
neyle tatmin olursunuz
madem gelirinizi arttırmak istiyorsunuzve serbest çalışıyorsunuz, başka yan işler yapabilir misiniz?

atıyorum
kiralık ev bulmanın ölüm-kalım meselesi olduğu yerler var, illa emlak ofisi açmak zorunda değilsiniz. aracılık yapabilseniz bile yeter. asker-polis eşlerini yakalasanız o bile yeter.
düğün organizasyon işi, yaz ayları için çok revaçta bir iş, kışn biraz hazırlık yapsanız yaza kadar biraz pazarlama yapsanız bence birşeyler çıkar.

ne biliyim böyle sürekli yapılmayan 2-3 aylık işler olabilir.

parayı kazanmak kadar elde tutmak da mesele, elinizdeki parayla güzel yatırımlar yapsanız al-sat yapsanız o da bir iştir.

çok da kafaya takmayın, hayat akıp geçiyor. sevgiliniz varsa ona vakit ayırın. başka hobilerinize vakit ayırın. para bir borca harca lazım olmadıktan sonra mtluluk kaynağı olmuyor genelde.
Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim. İstanbulda yaşıyorum sanırım burası için geçerli değildir kiralık ev bulma meselesi ya da semtine göre değişir mi bilmiyorum. O konuda bilginiz var mı ? Evet hayat akıp geçiyor işte ve ben sanki potansiyelimin çok azı ile yetiniyormuşum gibi geliyor. Etrafımdaki insanlar da bana böyle davranıyor. Şu anda çok farklı bir konumda olmalıydın ama sen burdasın bla bla bla 🤦🏻‍♀️ Sanki ben isteyerek burdayım

Kendinizi geliştirmek için ne yapıyorsunuz ki maaşınızın artmasını bekliyorsunuz? İşinizi söylememişsiniz ama atıyorum yabancı dilinizi geliştirdiğinizde olumlu yansıyacaksa bunu yapın?

X