İzmir'e taşınmak 🤔

Hiç görmediğiniz bilmediğiniz bir şehir ya ondan. İzmiri sevmenin ortası yok sanırım. Gelenler ya nefret ediyor ya aşık oluyor.

Bir de bornova benim çok sevdiğim bir ilçe ama bi karşıyaka, güzelyalı değil. Deniz kenarı bir ilçe değil. Lokasyona bağlı olarak nüfusun çoğunluğu öğrenci. Hani eşim dostum komşum olsun gidip geleyim olayı şans işi biraz. Manavkuyu özkanlar tarafı ailelerin daha yoğun olduğu yerler ama depremde de en çok zarar gören semtler buralar maalesef. Ha bi de deprem olayı var tabi. Günde en az bir kez sallanıyoruz. Birkaç senede bir böyle aylarca sallandığımız dönemler olur. Alışana kadar zorlanırsınız.

O yüzden sordum iş yeri salhanede mi diye. Eğer tahmin ettiğim gibiyse Bornova yerine Karşıyakada oturursunuz diye önerecektim. ulaşım kolay bu iki semt arasında.
Deprem gercegi istanbul da daha bir gercek degil mi ama?? Kimseyi huzursuz etmek degil amacim ama istanbul da kuzey bolgesi haric yasamak istemezdim.Cunku buyuk bir deprem bekleniyor..Izmir de oyle ama yine de ne biliyim

İstanbuldan ayrılalı 2 yıl oldu. Eşim orda yaşamak istemedi. Onun memleketine geldim ama hala tv dizilerinde görünce burnumun direği sızlar. İstanbul başka bir şehir.
izmir de arkadaşlarım yaşıyor. Sol görüşten olanlar çok mutlu ama daha muhafazakar arkadaşlarım pek memnun değil. Ben gezmek için gittim hep. Ama Anlattıklarından anladığım biraz ideolojisi yüksek bi yer. Hayat görüşünüz oradaki mutluluğunuzu belirliyor sanırım. Benim arkadaşlarımdan ( epey arkadaşım kuzenlerim vs var orda ve Farklı görüştenler) edindiğim izlenim bu yönde

Zaten her yer birbirine yakın değil mi ya? Eşim şu anki işine 1 saat gibi bir sürede gidiyor. O yüzden bizim için önemli olan iyi bir semtte oturmak açıkcası. Eşim gider gelir sıkıntı olmaz yani 😅
Ahahah, o yüzden diyorum ya kasaba değil burası büyükşehir. Hayır her yer birbirine yakın değil. 40-45 dakika sabah trafiğinde minimum işe ulaşma süresi. Benim bey 8.30 mesaisi için 7’de evden çıkıyor mesela. Konuyu ilk açtığınızda da yazdım 20-25 km yolu 3.5 saatte gittiğim oldu. O yüzden işe yakın olmak önemli.

Deprem gercegi istanbul da daha bir gercek degil mi ama?? Kimseyi huzursuz etmek degil amacim ama istanbul da kuzey bolgesi haric yasamak istemezdim.Cunku buyuk bir deprem bekleniyor..Izmir de oyle ama yine de ne biliyim
Deprem ülkenin gerçeği. İstanbulda büyük deprem beklentisi var ama bizim kadar sık sallanmıyorlar. Bir haftada ben 12 deprem hissettim 100’ün üzerinde deprem olmuş. Ha bire sallanıyoruz yav.

Ahahah, o yüzden diyorum ya kasaba değil burası büyükşehir. Hayır her yer birbirine yakın değil. 40-45 dakika sabah trafiğinde minimum işe ulaşma süresi. Benim bey 8.30 mesaisi için 7’de evden çıkıyor mesela. Konuyu ilk açtığınızda da yazdım 20-25 km yolu 3.5 saatte gittiğim oldu. O yüzden işe yakın önemli.
O zaman evet yakınlık önemli 😅

Deprem ülkenin gerçeği. İstanbulda büyük deprem beklentisi var ama bizim kadar sık sallanmıyorlar. Bir haftada ben 12 deprem hissettim 100’ün üzerinde deprem olmuş. Ha bire sallanıyoruz yav.
Ankara bile sallandiginda iki hafta once nasil bir korku sardi beni..Gercekten deprep korkunc bir olay! Ama ben olsam izmire tasinacaksam da daha kayalik zemin tercih ederdim..Cunku yeni yapilarda asiri bir fiyat artisi olmus..

Ankara bile sallandiginda iki hafta once nasil bir korku sardi beni..Gercekten deprep korkunc bir olay! Ama ben olsam izmire tasinacaksam da daha kayalik zemin tercih ederdim..Cunku yeni yapilarda asiri bir fiyat artisi olmus..
Kayalık zemin de işe uzak işte. Biz kayalık zemindeyiz, çoğu depremi hissetmiyoruz bile ama yol eziyet. Yol yüzünden bornovaya taşınmayı düşünüyorduk işte, depremden sonra vazgeçtik dağımızda kalalım dedik 😂

Kayalık zemin de işe uzak işte. Biz kayalık zemindeyiz, çoğu depremi hissetmiyoruz bile ama yol eziyet. Yol yüzünden bornovaya taşınmayı düşünüyorduk işte, depremden sonra vazgeçtik dağımızda kalalım dedik 😂
Yol bisey degil bir sekilde katlanilir ama ya deprem..Iyi yapmissiniz ben olsam ben de kalirdim dagimda 😋

Evet depremden sonra ev fiyatları uçmuş herkes aynı şeyi söylüyor. Özellikle yeni binalara ve müstakil evlere çok talep varmış.
Benim korkum tanıdık birinin olmaması ama elbet tanışırız artık ne diyim 😅
Aman boşverin tanıdık olmasın. Tanidiklardan bir hayır bin dert görülür. İnsan oğlu kendi çöplüğünde yaşamayı öğreniyor . Yalnızlık güzeldir.👍

15 yıldır izmirdeyim, küçük cocuk varken orda ailenizden destek gorebilecekken kimsenizin olmadığı bir yere gitmeyi sacma buluyorum. Buraya 15 yil once universite icin taşındım sonra ablam is bulup taşındı sonra ikimizde evlenip kaldık. Ama tabii 15 sene öncenin hicbir güzelliği yok, her yer inşaat her yer trafik ayrica habire sallaniyoruz.
Ayrica da is bulmak çok zor tasindiginizda eşiniz de is arayacak falan derken yazarken yoruldum.
İzmirin insani da sempatik falan degil herkesin belli bir grubu var ilkokuldan beri takıldığı aralarina girmeniz yillar aliyor. Ben Izmirli biriyle evlendim de arkadas grubuna girdim yoksa kolay kolay kimseyi aralarina almazlar
Ayni seyi dusunuyorum, lise egitimim icin geldim 7 yildir burdayim hala aralarina tam giremedkm. Ustelik izmirin insanj biraz kibirli oluyor yani her boku biliyoz kafasindalar ama bilmiyorsun knk demek istiyorum. Tabii sahsi gorusum benim cevremde hep oyle insanlar oldu. Uni icin istanbula geldim 6 aydir burdayim. Toplu tasima olarak izmirin toplu tasimasj kesinlikle daha kotu yok 90 dk yoj aktarma gec bu isleri Allah askina para vereyim de dogru duzgun saatinde hareket edin. Duzenli bi sehir olmaya cok musaitken degil bence ☹️

Ayni seyi dusunuyorum, lise egitimim icin geldim 7 yildir burdayim hala aralarina tam giremedkm. Ustelik izmirin insanj biraz kibirli oluyor yani her boku biliyoz kafasindalar ama bilmiyorsun knk demek istiyorum. Tabii sahsi gorusum benim cevremde hep oyle insanlar oldu. Uni icin istanbula geldim 6 aydir burdayim. Toplu tasima olarak izmirin toplu tasimasj kesinlikle daha kotu yok 90 dk yoj aktarma gec bu isleri Allah askina para vereyim de dogru duzgun saatinde hareket edin. Duzenli bi sehir olmaya cok musaitken degil bence ☹️
Evet canım toplu taşımanın aktarma olayi bence de çok kötü eskisi gibi otobus de yok uzun hatlarda. Her şekil izban a mecbursun o da sehirlerarsi trenle ayni rayları kullandigi için bekle ki gelsin...
Insani bana da kibirli geliyor hele "nerelisin "diye sorunca "Karşıyaka liyim"diyeni islak odunla dovesim geliyor (kocam ve ailesi tamamen bu model çıktı maalesef)

istanbulda yaşayan bir izmirliyim. yaşayacağınız ilçe çok önemli bir kriter. çok mesaj okumadım o yüzden yazdıysanız da görmedim.

izmir'in de pahalılık açısından, hele kira konusunda istanbuldan aşağı kalır yanı kalmamış. bu nedenle tüm kriterlerinizde tatmin olup olmamanız biraz da gelir ve giderlerinize bağlı olacaktır. yine de en azından kafa dinlersiniz biraz.

doğma büyüme bir izmirli olarak şu konu açıklık getirmek isterim: izmirlilerin diğer insanlardan çok bir farkı yok. biz de sizin gibiyiz :KK70: biz de insanız :KK70: bizim de iyi ve kötü yönlerimiz var. yok çekirdeğe çiğdem, simide gevrek, oksijene uranyum deriz gibi konularla övünen biri varsa bu onun sorunu. zira yöresel şeyler bunlar. trakyalılar mesela h'leri fazla belli etmeden konuşurlar, ege köylerinde nolacak değil de 'nolcek' derler bunlar yöresel şeylerdir bizimki de öyle. havalı gözükmesine ya da öyle sanılmasına gerek yok bence. saçma sapan şeyleri izmire mal ediyorlar. her şeyin yobazı, fazlası kötü, saçma. tercihler kişiseldir. geçenlerde bana yanlış gelen bir konu oldu arkadaşlarla, sen izmirli olduğuna emin misin gibi bir yorum geldi mesela birinden. biz dışarıdan nasıl algılanıyor veya görünüyorsak artık... bu da bir çeşit yobazlık yani.

ideoloji konusuna gelince, bence o bağlılık bu bayrak altında yaşayan herkeste olmalı. hepimizin ülkemizin kurucularına, ilke ve inkılaplarına, cumhuriyete minnet borcu var diye düşünüyorum. bu bir saygıdır, bir özdür. sadece izmire özgü değil, olmamalı zaten. izmir eskiden güzeldi artık değil, ben size açık açık söyleyeyim. çok göç alıyor. elektrik, su faturaları yüksek geliyor, pahalı çünkü. toplu taşımada aktarma olayı güzeldi ama onda da değişiklik yaptılar, eskisi kadar ekonomik değil mesela artık. ve her yere neredeyse 2-3 otobüs gitmek durumundayız. mesela en kalabalık ilçesi buca'dır ama bucada hala bir metro yoktur, kaç sene oldu. yapılacak sözde.

depremden sonra ev kiraları manyak şekilde arttı mesela. anlamsız, vicdansızlık bu. ve devamlı sallanıyoruz. gerçekten şaka bir yana devamlı sallanıyoruz hanımlar. herkes istanbul depremi diyor ama 30 ekimde burda olan deprem denizde değil karada olsaydı istanbul'a yazılan felaket senaryosunu biz yaşayacaktık. evet bir doğa olayı, 30 ekime kadar biz de zaten genelde sallandığımız için depremin üstünde pek durmazdık. ama o günden sonra herkeste travma oldu neredeyse. güvenebileceğiniz ev yok, zemine güvenebilirsiniz en fazla o da kayalık ise.

Bence sehir degistire degistire yasamak guzel bisey. Istanbul'da dogup buyudum ama yedi farkli sehirde yasadim. Martin basinda da guneydogu anadoluya tasinicam. Istanbul'a ne zaman donsem sehrin geldigi halden dolayi icimi bir huzun kapliyor. Izmir de eminim oyledir, bozulmayan, kalabaliklasmayan, pislesmeyen bir sehrimiz kalmadi sanirim...

Goc eden istanbullulara saydirmislar ama imkan varken neden goc etmeyelim ki. Istanbul'da insanlar is yasaminda ozel sektorde orman kanunlariyla calisiyor. Gunde 789 saat mesai yapiyor her turlu rekabeti biliyor kendini satmayi biliyor aliskin... Mesela bence avukatlikta bu boyle. Bu yuzden is basvurularinda baska bir sehirde calismis insanla rekabet edince one geciyor. Izmir de buyuk sehir ondan oradaki durumu bilemem ama ornegin mugla diyelim. Mesela dusunun ki muglada kucuk bir firmada 10 sene calismis biri olsun. Istanbul'da buyuk sirketlerin turkiye subelerinde yurtdisi baglantili calismis baska biri olsun. Bence istanbul'dan geleni secerler. Bu yuzden istanbul'da calismis adam turkiyenin baska yerlerinde rahat is bulup gocebiliyor. Konu sahibinin esi gibi yoneticiyken mudur olarak is buluyor. Boyle bir imkanlari varken sirf baska sehirler bozulmasin diye neden goc etmeyesinler? Istanbul'dan kacmaya bakiyor millet...

Bence sehir degistire degistire yasamak guzel bisey. Istanbul'da dogup buyudum ama yedi farkli sehirde yasadim. Martin basinda da guneydogu anadoluya tasinicam. Istanbul'a ne zaman donsem sehrin geldigi halden dolayi icimi bir huzun kapliyor. Izmir de eminim oyledir, bozulmayan, kalabaliklasmayan, pislesmeyen bir sehrimiz kalmadi sanirim...

Goc eden istanbullulara saydirmislar ama imkan varken neden goc etmeyelim ki. Istanbul'da insanlar is yasaminda ozel sektorde orman kanunlariyla calisiyor. Gunde 789 saat mesai yapiyor her turlu rekabeti biliyor kendini satmayi biliyor aliskin... Mesela bence avukatlikta bu boyle. Bu yuzden is basvurularinda baska bir sehirde calismis insanla rekabet edince one geciyor. Izmir de buyuk sehir ondan oradaki durumu bilemem ama ornegin mugla diyelim. Mesela dusunun ki muglada kucuk bir firmada 10 sene calismis biri olsun. Istanbul'da buyuk sirketlerin turkiye subelerinde yurtdisi baglantili calismis baska biri olsun. Bence istanbul'dan geleni secerler. Bu yuzden istanbul'da calismis adam turkiyenin baska yerlerinde rahat is bulup gocebiliyor. Konu sahibinin esi gibi yoneticiyken mudur olarak is buluyor. Boyle bir imkanlari varken sirf baska sehirler bozulmasin diye neden goc etmeyesinler? Istanbul'dan kacmaya bakiyor millet...
İşte kaçtıkları yer pek kaçılacak yer değil artık. Burda da günde 7274838 saat mesai yapıyoruz. Burda da trafik var, burda da kiralar almış başını gidiyor. Burda da manyak insanlar var. Burda da hayat pahalı. Üstelik istanbula kıyasla burda iş yok, ücretler düşük, faturalar istanbulun iki katı. Yani hayat standartları değişmeyecek, iyileşmeyecek.

Bir de şöyle bir şey var, buradaki müdür maaşı istanbuldaki şef maaşına denk hemen hemen. Eşim istanbulda da merkezi olan bir holdingte çalışıyor. İzmir maaşları istanbulun 3/2’si kadar aynı şirket içinde.

İşte kaçtıkları yer pek kaçılacak yer değil artık. Burda da günde 7274838 saat mesai yapıyoruz. Burda da trafik var, burda da kiralar almış başını gidiyor. Burda da manyak insanlar var. Burda da hayat pahalı. Üstelik istanbula kıyasla burda iş yok, ücretler düşük, faturalar istanbulun iki katı. Yani hayat standartları değişmeyecek, iyileşmeyecek.

Bir de şöyle bir şey var, buradaki müdür maaşı istanbuldaki şef maaşına denk hemen hemen. Eşim istanbulda da merkezi olan bir holdingte çalışıyor. İzmir maaşları istanbulun 3/2’si kadar aynı şirket içinde.

Anladim, sag olun aciklamaniz icin izmir'i hic bilmiyorum. Ben ankarayla kiyaslayarak konusmustum aslinda daha cok, Istanbul'dan goc konusunda genel bir gozlemimdi. Ankaradaki yasam bence istanbul'dan cok ama cok daha rahatti. Ama izmir icin dediginizi birinden daha duymustum aslinda... Istanbul'dan tasinip hayalkirikligina ugrayan bir tanidigimdi. Kiralarin cok pahali oldugundan yakiniyordu o da. Simdi onu hatirladim demek ki izmir ankaradan zor bir sehir...

Anladim, sag olun aciklamaniz icin izmir'i hic bilmiyorum. Ben ankarayla kiyaslayarak konusmustum aslinda daha cok, Istanbul'dan goc konusunda genel bir gozlemimdi. Ankaradaki yasam bence istanbul'dan cok ama cok daha rahatti. Ama izmir icin dediginizi birinden daha duymustum aslinda... Istanbul'dan tasinip hayalkirikligina ugrayan bir tanidigimdi. Kiralarin cok pahali oldugundan yakiniyordu o da. Simdi onu hatirladim demek ki izmir ankaradan zor bir sehir...
Zor valla, ne yalan söylim. Güzelliği ayrı, gönül bağı ayrı ama İzmir de istanbuldan çok farklı değil artık.

merhaba çok yazan fikir veren olmuş ama ben yinede yazmak istedim, ben izmirliyim, izmiri çok seviyorum. belli dönemler istanbuldada yaşadım ve evet orada yaşanmaz diyebilirim, izmir kıyasla daha yaşanılabilir bir şehir. fakat izmirde kalabalıklaştı, değişti ve günümüz istanbulundan pekte bir farkı olmayacak bir kaç sene sonra izmirin gibi geliyor bana. gerçekten amaç huzur sessizlik sakinlik ve şehir yaşamının yorgunluğundan uzak olmak ise, izmirin merkezi olmayan bölgelerinde oturmanız lazım. Bence muğla, antalya veya kıbrısıda düşünün.

benim eşimde tam tersi istanbul a bayılır :) izmir de yapılacak aktivite yok der.
İzmir de oturacağınız çevreye göre değişir, ben küçük ilçelerde kasaba hayatını tercih ederdim ama eşinizin iş yeri konumu da önemli olan. İzmir in de bence istanbul dan farkı yok. Burası da çok karışık bir şehir. Gidip kordon da rahat rahat oturamazsın dilencisi gelir , çiçekçisi , falcısı , şarapçısı , aman telefonumu çalar mı korkusu ... Fethiye kordon u ile karşılaştırıyorum mesela ne çiçekçi ne falcısı gece yarısına kadr otur çok güzel ve insanları güzel. İzmir de çok göç alan yerlerden biri olduğu için işsizlik mevcut , maaşları düşük, kiralar yüksek , bir daha düşünün derim ben mutlu değilm izmirli olarak... bozulmamış küçük ilçeler bana daha cazip geliyor urla , seferihisar , karaburun , bergama gibi asıl izmirli ler orda ve gerçekten sıcak kanlılar :) İmkanım olsa bende muğla ya taşınmak isterdim :)

izmirin merkezi ve eski semtlerinden birinde oturuyorum doğduğumdan beri. 50 senelik yerlisi olanlar bile evlerini satıp gidiyor artık buralardan satılık ev dolu nereye kafamı çevirsem, dediğiniz gibi urla seferihisar taraflarında yaşıyorlar artık.

X