Kaliteli deterjan çamaşırın renk ve dokusunu korumada etkili midir?

Goldsparkle

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2018
377
679
Kaliteli deterjan çamaşırın renk ve dokusunu korumada etkili olur mu ? Hangi deterjanlar kalitelidir? Renkli ya da siyahlar için hangi deterjanı kullanmalıyım? Hiç anlamam tavsiyelerinize ihtiyacım var. Çamaşırların yıkarken yıpranmaması için başka tavsiyeleriniz varsa onlara da açığım.

turuncupijama

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2015
14.398
61.331
Beyazlara toz deterjan, renklilere sıvı deterjan kullanıyorum.
çamaşır makinam bana düşman muhtemelen cunku her şeyi ayrı ayrı yıkıyorum.
kotları ayrı, gömlekleri ayrı, kumaş pantolonları ayrı, havluları ayrı, nevresimleri ayrı gibi..
hiç bir zaman makinayı tıka basa doldurmuyorum.
bir de renk verme ihtimaline karşı, kotlardan yada koyu renk kıyafetlerden sonra açık renk narin çamaşır yıkamıyorum.
Bir de iki renkli kıyafetleri yıkayacaksam açık renk kısmı zarar görmesin diye renk mendilleri var, onlardan kullanıyorum.
Şu ana kadar hiç bir kıyafetimiz yıkamadan ötürü zarar görmedi 🤷🏻‍♀️

BirKulunuCokSevdim

Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa!
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2010
1.426
4.785
Beyazlara toz deterjan, renklilere sıvı deterjan kullanıyorum.
çamaşır makinam bana düşman muhtemelen cunku her şeyi ayrı ayrı yıkıyorum.
kotları ayrı, gömlekleri ayrı, kumaş pantolonları ayrı, havluları ayrı, nevresimleri ayrı gibi..
hiç bir zaman makinayı tıka basa doldurmuyorum.
bir de renk verme ihtimaline karşı, kotlardan yada koyu renk kıyafetlerden sonra açık renk narin çamaşır yıkamıyorum.
Bir de iki renkli kıyafetleri yıkayacaksam açık renk kısmı zarar görmesin diye renk mendilleri var, onlardan kullanıyorum.
Şu ana kadar hiç bir kıyafetimiz yıkamadan ötürü zarar görmedi 🤷🏻‍♀️
Camasir makinaniz size düşman
Siz doğaya...

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 237 gün geçti.

Ahtapot Anne

Allah'ım bizi cahil ve görgüsüzlerden koru.
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2013
3.868
4.768
Pijama ve çocuk kiyafetlerinden acik renkliler icin renkli deterjan kullaniyorum gerekiyorsa biraz da leke çıkarıcı ekliyorum deterjan gözüne. Hem beyaz hem de renkliler icin sıvı deterjan kullanıyorum. Hic sorun yaşamadım.siyahlar icin olan deterjandan kullanmıyorum kokusu bence iğrenç ve kumaşa siniyor. Onlari da renkli deterjaniyla yıkıyorum.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 463 gün geçti.

Mihail Zoscenko

Nirvana
Pro Üye
29 Aralık 2010
8.190
23.126
Bence bu deterjandan çok yıkama derecesiyle alakalı. Ben 40 dereceyi kolay kolay geçmem beyazlarda bile. Hayatımda 90 derece hiç kullanmadım desem 🤔 siyahlara perwoll, renkilere ariel sıvı, beyazlara çarşaflara havlulara toz deterjan kullanırım. Yumuşatıcı kullanmam çift durulama yaparım. Şimdiye kadar yıkamadan zarar gören eşyam olmadı.

turuncupijama

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2015
14.398
61.331
Camasir makinaniz size düşman
Siz doğaya...
farkındayım, maalesef.
Elimden bir şey gelmediği için
O konuda da şöyle kendimi rahatlatıyorum,
Fazla tekstil ürünü almıyorum. Giymediğim şeylerle dolabımı doldurmuyorum, genelde zamansız parçalar tercih ediyorum.
1 Tshirt ün üretilmesi demek 2 ton su harcanması demek mesela..
Bu konuda tasarrufumu bu yönde kullanıyorum 🤷🏻‍♀️

Manolya--

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2016
1.405
2.289
Ayrı ayrı deterjanım yok. Beyaz ve renkli için aynı deterjanı kullanıyorum. Kıyafetiniz ucuz kalitesiz kumaştan ise her türlü solma yapar. Diğer türlü sorunla karşılaşmadım ben.makineyi de hep doldurur çalıştırırim. 40 derecede yıkıyorum yıkamadan dolayı yıpranan kiyafet olmadı benim

Sevdaya gazel

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2016
750
2.087
Narin olanları çok yüksek devirde sıktırmamak lazım. Onun dışında diğer önerileri arkadaşlar vermiş. Beyaz çamaşır, havlu ve çarşafları 60 derece arielle yıkarım. Diğerlerini 40 derece Bingo. Benim de yıkamadan zarar gören kıyafetim olmadı. Çok kalitesiz sünen kumaşlar 20 derecede bile kendini salıyor zaten.

Yellowpepper

Popüler Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2014
1.873
2.279
Beyazlari toz deterjanla renkli ve siyahlari kendilerine goren olan sivi deterjanla yikiyorum. Beyazlar ön yikamalida yikanir, renkliler ve siyahlar icin on yikama geregi diymuyorum zaten evdeyiz esofman tarzi lekesiz seyler oluyor cunku. Kirli ve lekeli degilse kisa programda atiyorum. Makine dolmadan calistirmam. Ama tika basa da doldurmam. Su tasarrufu ve sularimizin kirliligi acisindan bunlara da dikkat etmek lazim

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 34 gün geçti.