Kanda faktör eksikliği hastalık(bana ne oluyor?)

Babydustt

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2012
2.116
2.445
Herkese merhaba bundan önceki konumda yine hastalıktı bu aralar başım hastalıktan hastahaneden kurtulamadı. Yaşım 18.

İlk önce kist çıktı şimdi ise kanda faktör eksikliği. Kist hakkında daha açıklama alamadım biyopsi yapıldı.Faktör eksikliğinden dolayı ise kanda pıhtılaşma olmuyormuş.

6 tüp kan verdim. Hematoloji doktoru sırası çok uzun olduğu için benimle çok ilgilenemedi bulunduğu hastahanede yapılması gereken testleri yapamadıkları için beni ege üniversitesine sevketti. İnternette araştırıyorum pek bir açıklama yok, zaten nadir bir hastalıkmış öyle dedi doktor.

Bir kaç yerde okuduğum kadarıyla bebek kayıplarına yol açabiliyormuş çok mutsuzum Allah'ım aklıma hiç böyle bir şey yaşayabileceğim gelmemişti :KK14:

Daha sonradan öğrendim ki teyzemde de varmış ve onun doğumda ortaya çıkmış kuzenimi 7 aylıkken doğurdu az daha kaybediyordu bunu da öğrendim tuz biber oldu :KK14:

Bu hastalığı yaşayan var mı ? Kendisi, yakını ? Ne olursunuz bir el uzatın ben çok üzgünüm. :KK14:

Son düzenleme:
Pıhtılaşma bozukluğu malesef nadir görülen hastalıklarda değil. Bende von wille brand faktör eksikliği var.senin hangi faktörünün eksik olduğunu söylediler mi? faktör 8 mi 9 mu? bu zamana kadar farketmediğinize göre çok kötü düzeyde değil.artık ilaçları olduğundan çok korkulacak bir şey değil.bazı önlemler alman gerekir bazı zamanlarda.tam olarak tanını koydurursan seni yönlendirebileceğim bazı dernekler olabilir.çok geçmiş olsun..

Pıhtılaşma bozukluğu malesef nadir görülen hastalıklarda değil. Bende von wille brand faktör eksikliği var.senin hangi faktörünün eksik olduğunu söylediler mi? faktör 8 mi 9 mu? bu zamana kadar farketmediğinize göre çok kötü düzeyde değil.artık ilaçları olduğundan çok korkulacak bir şey değil.bazı önlemler alman gerekir bazı zamanlarda.tam olarak tanını koydurursan seni yönlendirebileceğim bazı dernekler olabilir.çok geçmiş olsun..

İlk önce cevabınız için teşekkür ediyorum. Hangi faktör eksik daha öğrenemedik bu pazartesi öğreneceğim. Ege üniversitesine gidip. Testler ne şekilde oluyor yardımcı olur musunuz ? Yani yine kan mı alınacak ? Birde sizin yaşadığınız sıkıntılar oldu mu bu konuda ? Çok geçmiş olsun bu arada

İlk önce cevabınız için teşekkür ediyorum. Hangi faktör eksik daha öğrenemedik bu pazartesi öğreneceğim. Ege üniversitesine gidip. Testler ne şekilde oluyor yardımcı olur musunuz ? Yani yine kan mı alınacak ? Birde sizin yaşadığınız sıkıntılar oldu mu bu konuda ? Çok geçmiş olsun bu arada

kan alıp faktörler üzerinde özel çalışıyorlar hangi faktör olduğunu belirlemek için. bunun dışında kanama zamanına bakıyorlardı bana ilk zamanlar. kolumu küçük bir iğneyle kanatıp ne kadar kanayacağına bakılıyordu ama artık yapmıyorlar.ben küçüklükten beri çok çektim bu hastalıktan çünkü ilacı belli değildi tam olarak herşeyi üzerimde deniyolardı.eklemlerimde iç kanama oluyor.burun kanamaları, morarıklıklar, diş eti kanamaları...ama bu yaşa kadar farketmediysen seninki hafiftir.sadece önemli zamanlarda doğumda ameliyatta veya bir kaza geçirirsen kullanman gereken ilaçlar olur.tam olarak ne olduğunu öğrendiğinde çevrendeki insanlara da açıkla ki sana herhangi bir şey olduğunda doktorlara bilgi verebilsinler ilaçlarını nerede bulabileceklerini bilsinler.böyle konular genelde gizlenmek istenir.evet insanlar çok acımasız yorumlar yapabilir ama sen kulak asma önemli olan sağlıklı yaşaman.

kan alıp faktörler üzerinde özel çalışıyorlar hangi faktör olduğunu belirlemek için. bunun dışında kanama zamanına bakıyorlardı bana ilk zamanlar. kolumu küçük bir iğneyle kanatıp ne kadar kanayacağına bakılıyordu ama artık yapmıyorlar.ben küçüklükten beri çok çektim bu hastalıktan çünkü ilacı belli değildi tam olarak herşeyi üzerimde deniyolardı.eklemlerimde iç kanama oluyor.burun kanamaları, morarıklıklar, diş eti kanamaları...ama bu yaşa kadar farketmediysen seninki hafiftir.sadece önemli zamanlarda doğumda ameliyatta veya bir kaza geçirirsen kullanman gereken ilaçlar olur.tam olarak ne olduğunu öğrendiğinde çevrendeki insanlara da açıkla ki sana herhangi bir şey olduğunda doktorlara bilgi verebilsinler ilaçlarını nerede bulabileceklerini bilsinler.böyle konular genelde gizlenmek istenir.evet insanlar çok acımasız yorumlar yapabilir ama sen kulak asma önemli olan sağlıklı yaşaman.

Beni çok muylu ettiniz size ne kadar teşekkür etsem az. Benimde morariklik ve dis eti kanamalarim cok allah herkese sifa versin.

Merhaba Faktör eksikliği hastalığına Hemofili deniliyor. Benimde oğlumda Faktör 8 eksikliği var. biz de genetik ben taşıyıcıyım. ancak oğlum sünnet olana kadar taşıyıcı olduğumu bilmiyordum. Aslında taşıyıcıların da vücudunda faktör normal insandan daha az, ancak bu düzey hayati tehlike arz etmiyor. benimde küçüklüğümden beri her yerim hemen morarırdı. hatta doğumum sezeryanla oldu ve dikişlerim kendiliğinden morardı, doktor bilmediğinden zorlamışsın demişti. bildiğim kadarıyla hemofili iki tür biri genetik diğeri sonradan gelişen. genetik olanın tedavisi yok, ancak sonradan gelişen kendiliğinden geçme ihtimali de varmış. yaralanma ve ya travmalarda eksik olan faktör damar yoluyla vücuda veriliyor. böylece ameliyat bile olabiliyorsun.

X