Kapanan konu, dilimde kelimeler ve gençlik..!

Tamamını okudum ; hiç de üşenmem , çok güzel yazılmış
Durumun vehameti ancak bu kadar net anlatılabilirdi
Bu saatten sonra bunun çözümü olabilir mi bilmiyorum
Bizim kültür, edebiyat, düzgün Türkçe, düzgün yaşamak dediğimiz kavramlar onlara alay konusu geliyor
Daha fenası çocuğum kuzu olmasın, kurt olsun diyen bir ebeveyn kesimi de var
Sakın otobüste kimseye yer verme, ben o koltuğun parasını verdim çocuğum diye 2,15 TL'lik biletini adam sayan var.
Cemal Süreyya'yı, Yahya Kemal'i bilmeyen, Nazım Hikmet'i öcü sanan var
Atatürk'ü abuk sabuk forumlarda yerip, memleketi sakalla, namahremle kurtarmaya çalışanlar var
Türkan Saylan'ın adını duymamış ebeveynler var, bu kadar cahillikten ancak bu kadar çocuk olur
Bunlar üç günde mi oldu, hayır, nereden baksan 40 yıllık geçmişi var
Sebepler, çözümler binlerce sayfa tartışılır da ulaştığı bir yer olur mu ? Orası meçhul...

okumayan arkadaşlara tavsiye ediyorum.
gerçekler acıdır yazıyı yazan gerçekten çok gerçekçiymiş....
acımız büyük görenlere tabi ki...

Hepsini okudum bi nefeste!TEBRIK EDIYORUM!!!VE SOZUN BITTIGI YER...

Bana abartı geldi doğum günü partileri, baby Showerlar, bir sürü kurslar oyuncaklar vs. Benim çevremde bunlar yok. Dediğiniz gibi tüketim çılgını dilden bihaber gençlik yetişiyor ama o dediğiniz şeyleri zenginler yapıyor olsa gerek

Çok doğru tespitlerde var, katılmadığım durumlarda.

Ne yazık ki çağa ayak uyduralım derken çağın da önünde koşturuyoruz. Ya da çocuklarımızı koşturuyoruz. Sade yaşayamıyoruz, zorlanıyoruz. Yarış atı gibiyiz çocuklarımızı da bu şekilde yetiştiriyoruz.

Benim en hassas olduğum nokta çocuklarınızın güzel konuşmasını, güzel yazmasını, varlığı da yokluğu da bilmesini sağlayın.

Yazdıklarınızın katıldığım kısımlarında değişimler yaşanmasını çok isterim ama mümkün görünmüyor. Tüketim çılgınlığı baş edilebilir durumda değil. Çocuklar birbirlerine karşı çok acımasız.

Son bir ekleme lütfen çocuğunuzun kitap okuyan, gelişen bir insan olmasını istiyorsanız siz de kitap okuyun. Ancak o şekilde bu alışkanlığı edinebilir.

Toplumun bir kesiminin bazılarından söz etmişsiniz evet. Ve hatta biraz zorlayarak ayağını yorgandan çıkaran diğer kesimde dahil oluyor bu yazılanlara.
Yazdıklarınıza katılıyorum.

Birde bu pampaların, kendi dünyasında büyümeye çalışan çocukların ve onları zor ayakta tutmaya çalışan ailelerin üzerlerinde bıraktıkları etkiler var.

Oku.. Dinle ..

Hep söylüyorum bir kalemim vardı, ablamızla, kardeşimizle bölüşmek zorunda kalırdık.
Kalemimizi bıçakla minik minik açardı annem çabuk bitmesin diye.

Silgimi bıraktığım yeri unutma, kaybetme, oyun olsun diye birine fırlatma lüksüm yoktu.
Yenisini alacak paramız yoktu çünkü.

Işıklı ayakkabılarım, çek çekli çantam hiç olmadı.

Hiç bir şeyimiz yoktu ama şimdikilerden çok daha saygılı ve gerçekten MUTLU bir çocuktuk.

Şimdikilerin her şeyden üçer, beşeri var.
İstediklerine kavuşmak için iyi bir şey yapmaları bile gerekmiyor.
Tersine bana bunu alırsan yaparım istediğini diye şart koşuyorlar annelerine, babalarına.

Ama pek çoğu saygısız, huzursuz ve ne yazık ki MUTSUZ..

Abov beynim yandi kac metre bu konu

ooo ne bu kardeşim ne dertliymişsin beee

okuyan biri ozet geçer mi?

güzel-sevgiyle cocuk yetiştirdiğimi düşünüyorum ama şuanda bu uzun yazıyı okuyacak vaktim yok
dolayısıyla hangi kısmı yazacağımı bilmeden duruyorum öylece ve gidiyorum

suan kı psıkolojım bu yazıyı okumaya musaıt degıl

kac metreyse gunlere bolup okurum azcık bekle...

şöyle bir göz gezdirdim çoğuna katılıyorum

Kim yazmışsa kalemine sağlık.Durum aynen de bu ne yazık ki...

Atlaya atlaya okudum...

Sonuna kadar okudum hatta bittiğine üzüldüm.

Karneyle ekmek alınan devirden, biraz bolluğa varlığa dönüşen çocuklarının, yetiştirdiği devir bu devir.

20 yıl sonra bugünler bile özlenebilir.

Özeti bile çok uzun ama anlamlı

Çok doğru yazmışsınız ellerinize sağlık.

Üşenmedim hepsini okudum.
Çok haklı noktalara değinmişsin.
Tamamen olmasa da birçoğuna katılıyorum.

valla da okudum hepsını...kesınlıkle katılıyorum
cok degıl bu 10 yılda bıle ınanılmaz gerilemiş gencler
dunyayı kaplamıs bı hastalıktan kurtulmak ıcın dunyanın degısmesı lazım

okumayan arkadaşlara tavsiye ediyorum.
gerçekler acıdır yazıyı yazan gerçekten çok gerçekçiymiş....
acımız büyük görenlere tabi ki...

Ayrıca bunu paylaşıp şurda bir ebeveyn yada adayı için farkındalık yaratmış olman ihtimali için teşekkür etmek istiyorum.

çok güzel yazmışsınız elinize,dilinize,yüreğinize sağlık

tamam niyet guzel, tesekkurler ama cok uzun olmus, hepsini okumadim/okuyamadim..

Hepsini okudum bi nefeste!TEBRIK EDIYORUM!!!VE SOZUN BITTIGI YER...

Ablası ne yazdın öyle ferman gıbı

Cok haklisiniz.Elinize saglik.

Evet uzun oldu, farkındayım.
Bunun için kusura bakmayın.

O kadar çok örnek ve yaşanmışlık var ki;
yazdıklarım sadece buz dağının görünen kısmı.
Ayrıca, 140 karakterlik gençlik eleştirisine ironi olsun ve sabrımızı ölçelim diye uzun tuttum. :)

Abartı örnekler var, herkes hepsini yapıyor diye genelleme yapmak muhakkak yanlış olur.
Fikir ve beğenileriniz için teşekkürler.
Amaç beğeni değil elbet.
Amaç,
belki biraz farkındalık, yaratmak, ucundan köşesinden kendimizden birşeyleri/yaptığımız hataları yakalamak.

Bir tanesini düzeltsek, farkına varsak kârdır.

Kim yazmışsa tebrik ediyorum. Çok güzel noktalara parmak basmış. Kendi hatalarımla da yüzleştim okurken. Çok başarılı olması şart değil çocuğumun çok mutlu bir insan olsun,iyi bir insan olsun yeter derim her zaman.. İnşallah bazı şeyleri yoptan değiştirme gücümüz olsa. Umarım elimize sihirli bir değnek geçer ve toplumumuzu bundan sonra toparlayabiliriz. Zararın neresinden dönsek kardır diye düşünüyorum

BU NE ALINTI ÖYLE ALINTI ZİNCİRİ OLMUS BEAAA

Öncelikle yazınızı tamamen okudum ve gerçekten siz mi yazdınıız bilmiyorum ama tüm ifadelerinize katılmasamda çok doğru yerlere parmak basmışsınız. Ben 16 yaşındayım ve şuan 'ergen' olarak adlandırılan kısma giriyorum sanırım. Ama aslında gençliğin böyle olmasındakii en önemli sebeplerden biri de yapılan şu genellemeler ve tüm bir nesile 'boş ve kültürsüz' moduyla yaklaşmak. Ben Türkan Saylan'ı da, Cemal Süreyya'yı da, Necip Fazıl'ı da ve belkide şuan yetişkinlerin bilmediği çoğu yazarı,şairi bilip takip ediyorum. Okuyorum,araştırıyorum,sorguluyorum. Asla bağnazlık vs. yapmıyorum. Burda üzüldüğüm nokta bu yaşlardaki tüm herkesii aynı kefeye koymanıız ve çözüm yerine fazlaca eleştirmeniz. Evet belki şuan bazı gençler bilmiyor olabilir ve o yaşıtlarımın haline ben de üzülüyorum ama düşünün 20-50 yaş arasında kaç kişi Nazım Hikmet'i yaşadıklarını biliyor ? Atatürk'ü, fikirlerini,ilkelerini bilmeyen binlerce hatta milyonlarca kişi vardır. Yani olaya dönem olarak değil de hangi yaşta olursa olsun her bir bireyi ayrı ayrı değerlendirmeliyiz. Yoksa şuankii yetişkin kesimde de aynı oranda bozulma var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…