Kardeş olmanın güzelliği ama çocuk büyütmenin zorluğu!

3 çocuk yapanlara bir şey diyemem Allah uzun ömür versin hepsine. 3. Ler olduktan sonra tabiki sevilir de bakılır da. Ama İki oğlum var üçüncü çocuğu hiç düşünmüyorum. Üçüncü çocuğunuzun SAĞLIKLI olup olmayacağı bile garanti değil. Üçüncü çocugu sağlıksız olan çok insan var etrafımda ( biri şeker hastası biri down sendromlu vs vs ) Bence günümüzde iki çocuğu olan insanların üçüncüyü yapması çok çok gereksiz bir risk. Rahat batması gibi birşey. Ne güzel işte iki çocugunuz var. Çocuklarınızın kardeşi var. Oturmuş bir düzen var vs. Ayrıca üçüncü çocuktan sonra “ortanca” çocuk durumuna düşen çocukların ilgisiz kaldıkları için psikolojik sorunlar yaşayabildiğini de çok net gözlemledim. Ortanca çocuklar biraz arada kaynıyor resmen. Büyük çocugun okul problemleri ödevleri vs bebeğin ihtıyacları derken ortancalar çok ilgisiz kalbiliyor. Ben ikinci çocugumu yapınca büyük çocugumu asla ihmal etmeyeceğim demiştim ama bebek doğunca malesef büyük cocugu babasına abone etmek zorunda kalmıstım dolayısı ile eve bebek girince diğer çocuklar anne ilgisinden mahrum kalıyorlar. Babayla da bir yere kadar oluyor.
Dünyada hastalık var kaza var kötülükler var çevre kirliliği var kaynaklar yetersiz içme suyu kısıtlı nufus kontrolsüz artıyor Hamilelerin amniyon sıvısında bile mikro plastiklerin oldugu bir dönemdeyiz artık. böyle bir dünyaya üçüncü cocuk en basta o çocuga haksızlık.

Reactions: Kuf
3 çocuğa hakkıyla maddiyi geçtim manen yetebilmenim günümüzde imkansız olduğunu düşünüyorum. Var olan potansyelinizi 3 e bölmek mi 2 ye bölmek mi?

Ben tek yere topladım.

Bir oğlum var. İkinciyi asla düşünmüyorum. Umarım kaza falan da olmaz. Yaşım 32 ona rağmen düşünmüyorum. Benim de kaybı düzeyim çok yüksek. Bu insanı resmen yaşlandırıyor. Eskiden yaşımı 18 sanıyordu yeni tanıştığım kişiler 30'umdayken. Şimdi 25 falan diyorlar. Düşünün minyon halimle bile çökmüşüm Benim oğlum aşırı hareketli belki biraz da bu yüzden gözüm korkuyor. Ama eminim sakin olsaydı da fikrim değişmezdi. Kardeş güzel ama ben ikisine, siz üçüne birden yetemezseniz bir anlamı var mı? Ne güzel ununuzu eleyip eleginizi asmissiniz. Rahat rahat çocuklarla gezip tozmak varken bir bebek daha bakmak, ne bileyim çok büyük eziyet kendinize.

Aynen öyle bende diyorum ikinciye kesinlikle yetemem diye zaten hiç kimsenin yardımı olmadan büyüttüm hemde binbir zahmetlerle tekrar o stresli yollardan geçmek neye yarar ki kendini yıpratmaktan başka hiçbir şeye!

Neredeyse durumumuz aynı ama ben 3.ye karar verdim şu an 8. ayımızdayız karar vermek çok zor oldu inanın kaygılarınızı çok iyi anlıyorum ki o kaygılar yüzünden kızımda erken doğunca işini bırakmış bir anne olarak yazıyorum şu zamanda şu şartlarda çocuk yetiştirmek çok zor gerçekten hem maddi hem de manevi ama çocukların tek dayanağı da kendi ailesi o yüzden anne baba kaybı yaşayınca tutunacak dalı kalmayan çocuklara çok üzülüyorum ne olursa olsun insanın şartsız koşulsuz yanında olacağı kişiler kardeşleridir en azından biz böyle yetiştik ve çocuklarımızı da bu yönde yetiştirmeye çalışıyoruz çevreye saygılı sevgi dolu vicdanlı bireyler yetiştirmek çok önemli kanımca mesela benim yeğenim tek çocuk genelde paylaşmayı bilmeyen bencil bi çocuk maalesef tabi bu benim şahsi fikrim Rabbim evlatlarımızı sağlıkla büyütmeyi nasip etsin inşallah

Ben de 4. Bebeğime hamileyim. Pişman değilim ama keşke daha erken yapsaydım. Kızım 12 oğlum 6 yaşında. 2. İşe 3. Peşpeşe olsaydı keşke. Tabi keşke dememek lazım. Akıbetimi merak ediyorum. Güvenilir ve sevgi dolu bir bakıcım var. Maaşımı olduğu gibi ona vereceğim. Maddi olarak rahatız diye giriştim bu işe. Bir de hep hayalimdi boy boy çocuklarım olsun istedim her zaman

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…