Kardeşimin kız isteme mevzusu

ayni sey degil mi ya isteme ve nisan farkli mi ona mi alinmis yani birine cagirdi birine cagirmadilar diye?

Farklı istemede kızı istiyorlar verirlerse sonra nişan yapılıyor ha arada söz de var🤣
Kural mı dersen değil tabi mesela bizim mesafe uzaktı hepsi bir arada oldu

Valla bana gayet mantıklı geldi.
Çekirdek aile gidip isteyip gelmeleri daha sağlıklı virüs açısından.
Bir de istemeye gidince vaktiniz var ama ailenizi ziyaret etmeye gelince vaktiniz yok bu nasıl iş ben anlamadım.
Ayrıca siz ailenizi hiçe sayıp dış kapının dış mandalı konumuna koyup kocaya kaçmışsınız, niye sizin koymaya hakkınız var da onların yok mu?

Zaten ailenize pek gitmiyormuşsunuz bursaya kız istemeye de gitmeyeceğiniz düşünülmüştür. bence de nasıl gideceksiniz hem virüs hem iki küçük çocuk? Beni istemeye geldiklerinde ısrarla kalabalık gelmeyin demiştim kız tarafı da böyle istiyor olabilir malum virüs de var kafanıza takmanıza çok da gerek yok nişana gidersiniz.

Nişan kadar anlamsız bir kutlama yok bence. İlk kim hadi durduk yere bir kutlama yapalım diyip nişan saçmalığını ortaya attı acaba?
İstemede söz verilip yüzük takılıyor zaten, nişan hangi amaca hizmet ediyor peki?
Isteme kültürü olmayan çevrelerde yüzük takmak için tamam nişan organize edilir tabi ama isteme olduysa nişan çok gereksiz diye düşünüyorum.

Asıl konuya gelirsek konu sahibi asıl kendinizi ailenizden soyutlayan sizsiniz gibi görünüyor, hem araya mesafe koyup hem de bunun sorumluluğunu ailenize yüklemeniz anlamsız.

Normalde isteme-söz sonra nişan ya da isteme-söz-nişan hepsi bir arada yapılmaz mı ya bende S sassyassyy gibi biliyorum
Aslında ayrı hepsi sıralı ritüel ama artık şöyle oluyor. İsteme nişan vs bir yapıyorlar bende öyle oldu. Farklı şehirden gelenlerin çoğu aynı anda aradan çıkarıyor. Ama normalde isteme olur sonra aileler her şeyi konuşur sonra yüzük takılma sırası gelir. Ama artık yakın yerde oturanlarda bir arada yapıyor.

Normalde isteme-söz sonra nişan ya da isteme-söz-nişan hepsi bir arada yapılmaz mı ya bende S sassyassyy gibi biliyorum

Şimdilerde birlestirdiler. bizim memlekette kız isteme (ki bir kere olmaz kız ailesi dusunmemiz lazim der geri yollar 2 veya 3 de karar verir) Sonra ayrı bir soz sonrada buyuk salonda nisan sonrada kina ve duğun yapılır. eh yazarken yoruldum yaparken nasıl yorulmuyorlar.:halay:

Şukur artık gencler karar vermis oluyor uzatmaya gerek yok mesafede uzaksa isteme soz nisan birlestiriliyor mantıklı olarak.

Aslında ayrı hepsi sıralı ritüel ama artık şöyle oluyor. İsteme nişan vs bir yapıyorlar bende öyle oldu. Farklı şehirden gelenlerin çoğu aynı anda aradan çıkarıyor. Ama normalde isteme olur sonra aileler her şeyi konuşur sonra yüzük takılma sırası gelir. Ama artık yakın yerde oturanlarda bir arada yapıyor.

Şimdilerde birlestirdiler. bizim memlekette kız isteme (ki bir kere olmaz kız ailesi dusunmemiz lazim der geri yollar 2 veya 3 de karar verir) Sonra ayrı bir soz sonrada buyuk salonda nisan sonrada kina ve duğun yapılır. eh yazarken yoruldum yaparken nasıl yorulmuyorlar.:halay:

Şukur artık gencler karar vermis oluyor uzatmaya gerek yok mesafede uzaksa isteme soz nisan birlestiriliyor mantıklı olarak.
Ben bu merasimlere yeni bir soluk getirip önce düğün yapcam :KK53:

X