Kayın valide problemi!!!

Eşinin aklına gir ve ordan taşının iş kurabileceğiniz bir şehre gidin. Zaten bi faydaları yokmuş psıkolojık eziyet cabası . E gidin rahat iş bulup yaşayabileceğiniz yere gidin. Bayramdan bayrama gider görürsünüz onları
Günlük 100 lira kazançları var nereye hangi parayla gitsinler iki işsiz insan 🤦‍♀️

Günlük 100 lira kazançları var nereye hangi parayla gitsinler iki işsiz insan 🤦‍♀️
Böyle nereye kadar ki kadının kendi ailesinin yaşadığı şehre gitsinler mesela. Onlar bi süre yardım eder sonra okudukları bölümle ilgili bir iş bulurlar düzenlerini kurarlar. Ay ne bilim fikir işte 😃 su durumlarından daha iyi olur diye düşünüyorum bir de o değmeyen insanları görmezler

Merhaba kızlar artık ne yapacağımı bilmediğim için sıkıntımı sizinle paylaşmak istedim.
lütfen bana bir akıl verin..
Eşimle üniversitede tanıştık 3yıllık bir beraberlikten ve mezun olduktan sonra evlenmeye karar verdik. Eşimin annesi ilk tanışmamızdan beri, ona tek bir hatam ve saygısızlığım olmamasına rağmen bir türlü beni sevmedi. Ona rağmen artık nişanlıydık. Nişanlılık süresi ve ailemizde beni o kadar yordu ki anlatamam bir yıl nişanlı kaldım bir yılın altı ayı bana küs ne arar ne sorar asla gelinimdir diyip ilgilenmedi ne nişan alışverişine geldi ne düğün.Tek oğlu ve bende tek geleniyim ama hiç ilgilenmedi. Yaptığı tüm olumsuzluklara rağmen sevdiğim adam için sabrettim çok bitirmeye kalktım ama sevdiğim adama ve emeklerinize kıyamadım eşim çok çaba gösterdi bitmesin diye çok uğraştı. Onun sayesinde tüm olumsuzluklara rağmen artık evliydik. Ben ailemide bırakıp hiç bilmediğim bir şehre gelmiştim artık ve burda eşimden başka tanıdığım kimse yok. Eşimin babasının durumu çok iyi bunu özellikle belirtmek istiyorum. Şimdi anlatacaklarım ise asıl zoruma gidenler..
Bana yaptığı onca kötülüğe rağmen eşimin ailesidir dedim affettim asla surat asmadım tüm güler yüzlülügümle evimde ağırladın daha bir günlük evliyim annesini almaya gittik düğünde takılan bütün takıların hepsini alıp düğün masrafları için yapılan borçlar ödendi asla sesimi çıkarmadım eşimin vardır bir bildiği dedim elimizde bir kuruş paramız kalmadı bu arada eşimin işi yok. Babası mütahit ve babasının yanında iş oldukça günlüğü yüz liraya çalışıyor o da her zaman iş olmuyor. Kolumada gelinleri olarak sadece dört tane bilezik takmışlardı ben altın filan istememiştim zaten. Neyse sonra evliliğimizin Üçüncü günüde o dört bilezik istendi alınan eşyaları ödemek için onuda verdim. Hiç birşeyimiz kalmadı. Yaşadığımız yer kırsal bir yer ben mezun olduğum bölümün işini bulamıyorum eşimde aynı şekilde iş bulamıyor. Şimdi yeniden üniversite okumaya başladım. Sağlık bölünü yazıp tekrar okuyorum iş sahibi olabilmek için.
Şimdi kızlar olay şu evliliğimin on beş günü gayet iyiyiz sürekli benim evimde annesi ve babası yiyoruz içiyoruz aramızda hiç bir sorun yok. Bu arada balayına bile gidemedim o da içimde kaldı.Eşimle ailesi bir tartışma yaşadı . Annesi o kadar kötü oldu ki evimizden ayrılırken onu öyle görünce aklım kaldı merak ettim ve aradım bana ağıza alınmıycak hakaretler etti. Şok oldum benim onca iyi niyetim hepsi boşuna oysa daha iki hafta önce ailem onlara emanet ederek gitmişti. Telefonu suratıma kapattı ve o günden sonra ne arardı ne sordu evleneli dört ay oldu ne gelen var ne giden eşimin kız kardeşi bile benimle konuşmuyor ve kıza yaptığım hiç birşey yok bir kere evime gelmişliği bile yok kardeşinin. Şimdi ikimizde işsiziz elimizde kötü gün için bir birikim de kalmadı. Eşim babasının yanına günlüğü yüz lira ya çalışmaya gidiyor. Zoruma giden şu bir anne baba çocuğunu eşine nasıl böyle mahcup eder nasıl kötü kalpli insanlar var anlamıyorum ailemi özledim yanına gidemiyorum babası eşime çok masraflı oluyor demiş. Kendi kızı ve damadıyla da nerdeyse beraber yaşıyorlar diyebilirim. O kadar zoruma gidiyor ki bu durum daha ne kadar sabrederim bilmiyorum. Bu anlatımlarım sadece özet detaylara insem neler neler var.
kızlar sakın beni yanlış anlamayın asla maddiya önem veren biri değilim ama evlenir evlenmez bu kadar sıkı yılı bir hayatın içine düşeceğimi beklemiyordum. Biz o takılarla iş filan kurmayı düşünüyorduk eşim o kadar saf ki babasının ona iş kuracağını düşünerek verdi elimizde ne var ne yok şimdi başına vuruyo keşke vermeseydim diye. Amaç ne bilmiyorum. Banası dışardan bir çalışan neyse onada o muameleyi yapıyor kendimi geçtim gelinleri olarak ama zor zamanında bir anne bir baba nasıl bu kadar acımasız olabilir. Eşimin benden önce ki hayatı o kadar rahattı ki şimdi herşeyi suçlusu benmişim gibi hissediyorum. Sanırım amaçları şu benim evlenmeden önce ki hayatımda ekonomik problemlerim olmadığı için rahata alışık olduğumu düşünüp eşimi bırakmam için yapılıyor. Maddiyat değilde en çok bu yalnızlık ve kimsesizlik beni yoruyor hasta oldum yataktan kalkamadım eşim annesinden çorba yapmasınınistedi onu bile yapmadı oğlu aç kalmasın diye sadece ona kadar onun yiyebileceği bir yemek gönderdi o kadar ağladım ki insanın kendi ailesi gibi yok çok pişmanım kızlar ailemden uzakta artık gücüm kalmadı.
Lütfen bana akıl verin siz olsanız napardınız?
Ve bir gün sizin evliliğinde hersey yoluna girecek kv Kp kafasına yumruk atacak o gün. Rabbimin adaleti büyük. İnadına mutlu ol. Okulunu oku

Merhaba kızlar artık ne yapacağımı bilmediğim için sıkıntımı sizinle paylaşmak istedim.
Eşimle üniversitede tanıştık 3yıllık bir beraberlikten ve mezun olduktan sonra evlenmeye karar verdik. Eşimin annesi ilk tanışmamızdan beri, ona tek bir hatam ve saygısızlığım olmamasına rağmen bir türlü beni sevmedi. Ona rağmen artık nişanlıydık. Nişanlılık süresi ve ailemizde beni o kadar yordu ki anlatamam bir yıl nişanlı kaldım bir yılın altı ayı bana küs ne arar ne sorar asla gelinimdir diyip ilgilenmedi ne nişan alışverişine geldi ne düğün.Tek oğlu ve bende tek geleniyim ama hiç ilgilenmedi. Yaptığı tüm olumsuzluklara rağmen sevdiğim adam için sabrettim çok bitirmeye kalktım ama sevdiğim adama ve emeklerinize kıyamadım eşim çok çaba gösterdi bitmesin diye çok uğraştı. Onun sayesinde tüm olumsuzluklara rağmen artık evliydik. Ben ailemide bırakıp hiç bilmediğim bir şehre gelmiştim artık ve burda eşimden başka tanıdığım kimse yok. Eşimin babasının durumu çok iyi bunu özellikle belirtmek istiyorum. Şimdi anlatacaklarım ise asıl zoruma gidenler..
Bana yaptığı onca kötülüğe rağmen eşimin ailesidir dedim affettim asla surat asmadım tüm güler yüzlülügümle evimde ağırladın daha bir günlük evliyim annesini almaya gittik düğünde takılan bütün takıların hepsini alıp düğün masrafları için yapılan borçlar ödendi asla sesimi çıkarmadım eşimin vardır bir bildiği dedim elimizde bir kuruş paramız kalmadı bu arada eşimin işi yok. Babası mütahit ve babasının yanında iş oldukça günlüğü yüz liraya çalışıyor o da her zaman iş olmuyor. Kolumada gelinleri olarak sadece dört tane bilezik takmışlardı ben altın filan istememiştim zaten. Neyse sonra evliliğimizin Üçüncü günüde o dört bilezik istendi alınan eşyaları ödemek için onuda verdim. Hiç birşeyimiz kalmadı. Yaşadığımız yer kırsal bir yer ben mezun olduğum bölümün işini bulamıyorum eşimde aynı şekilde iş bulamıyor. Şimdi yeniden üniversite okumaya başladım. Sağlık bölünü yazıp tekrar okuyorum iş sahibi olabilmek için.
Şimdi kızlar olay şu evliliğimin on beş günü gayet iyiyiz sürekli benim evimde annesi ve babası yiyoruz içiyoruz aramızda hiç bir sorun yok. Bu arada balayına bile gidemedim o da içimde kaldı.Eşimle ailesi bir tartışma yaşadı . Annesi o kadar kötü oldu ki evimizden ayrılırken onu öyle görünce aklım kaldı merak ettim ve aradım bana ağıza alınmıycak hakaretler etti. Şok oldum benim onca iyi niyetim hepsi boşuna oysa daha iki hafta önce ailem onlara emanet ederek gitmişti. Telefonu suratıma kapattı ve o günden sonra ne arardı ne sordu evleneli dört ay oldu ne gelen var ne giden eşimin kız kardeşi bile benimle konuşmuyor ve kıza yaptığım hiç birşey yok bir kere evime gelmişliği bile yok kardeşinin. Şimdi ikimizde işsiziz elimizde kötü gün için bir birikim de kalmadı. Eşim babasının yanına günlüğü yüz lira ya çalışmaya gidiyor. Zoruma giden şu bir anne baba çocuğunu eşine nasıl böyle mahcup eder nasıl kötü kalpli insanlar var anlamıyorum ailemi özledim yanına gidemiyorum babası eşime çok masraflı oluyor demiş. Kendi kızı ve damadıyla da nerdeyse beraber yaşıyorlar diyebilirim. O kadar zoruma gidiyor ki bu durum daha ne kadar sabrederim bilmiyorum. Bu anlatımlarım sadece özet detaylara insem neler neler var.
kızlar sakın beni yanlış anlamayın asla maddiya önem veren biri değilim ama evlenir evlenmez bu kadar sıkı yılı bir hayatın içine düşeceğimi beklemiyordum. Biz o takılarla iş filan kurmayı düşünüyorduk eşim o kadar saf ki babasının ona iş kuracağını düşünerek verdi elimizde ne var ne yok şimdi başına vuruyo keşke vermeseydim diye. Amaç ne bilmiyorum. Banası dışardan bir çalışan neyse onada o muameleyi yapıyor kendimi geçtim gelinleri olarak ama zor zamanında bir anne bir baba nasıl bu kadar acımasız olabilir. Eşimin benden önce ki hayatı o kadar rahattı ki şimdi herşeyi suçlusu benmişim gibi hissediyorum. Sanırım amaçları şu benim evlenmeden önce ki hayatımda ekonomik problemlerim olmadığı için rahata alışık olduğumu düşünüp eşimi bırakmam için yapılıyor. Maddiyat değilde en çok bu yalnızlık ve kimsesizlik beni yoruyor hasta oldum yataktan kalkamadım eşim annesinden çorba yapmasınınistedi onu bile yapmadı oğlu aç kalmasın diye sadece ona kadar onun yiyebileceği bir yemek gönderdi o kadar ağladım ki insanın kendi ailesi gibi yok çok pişmanım kızlar ailemden uzakta artık gücüm kalmadı.
Ben kimsede bi suç göremiyorum, kimse kimseye bakmak ve kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Çalışın beraber gerekirse gece gündüz çalışın kimseye muhtaç olmayın bu kadar basit. Yapamam dersen de boşan yani ne diyelim

Ailesi istememiş sizde o aileye muhtaç bi adamı eş seçmişsiniz. Ayrıca eşiniz saf değil korkunç derecede kurnaz işine gelmiyor başkalarıyla çalışmak ailesinin ne halt olduğunun farkında altınları veren seni ezdiren o . Eşiniz tembel ve ailesine baya düşkün . Bu yaştan sonrada düzelmeyebilir.

Bir de ben damat bey in ne okuduğunu merak ettim

Yani müteahhit baba olsam 20li yaşlardaki çocuğumu hop diye işin başına geçirmem

Koç lar Sabancı lar dahi geçirmiyor önce profesyonel yerlerde çalıştırıyor

Evet 25 yaşında başkalarının trilyonluk işlerini alanında uzman, okulunu okumuş kişi sıfatı ile yaptım kimse senin yaşın küçük demedi

Sözüm gençler başarısız olur manasında değil ama bana işinin eğitimim ile ilgili alanını teslim eden holding patronu, işini 25 yaşındaki kendi çocuğuna bırakmaz

Öncelikle çocuğunun ilgili alanda eğitim almasını, üstüne bu yetmez deyip yurtdışı yüksek lisans yapmasını ve mümkünse büyük bir firmada çalışmasını sağlar

Oğlana işleri bırakırım sözü ile yola çıkılmaz, benim okuduğum bölümün işi yok sağlık okuyayım güzel de sağlık denilip genellenen alanlarda da binlerce işsiz var

Soruma geleyim babam bana işleri bırakır diye düşünen müteahhit çocuğu ne okumuş

İnşaat mühendisi mi mimar mı tekniker mi yoksa İİBF sen tuttu bir yer okuduk modunda mı

Yani okusam da okumasam da işim hazır hissi ile mi çıkmış yola

Baba mesleği yapılır da biraz yaş almak tecrübe edinmek ya da o alanda eğitimli olmak lazım

Eşin ne iş yapıyor diye sorduğum bir tanıdık sanayide babası ile aynacılık yapıyor edebiyat bölümü mezunu dedi

O edebiyat bölümü kolay okunmuyor

Zaten iş bu, ben bunu yapacağım diyen birisi neden yıllarını o sıralara gömer

Okuyalım vizyon sahibi olalım tamam da en azından ilintili şeyler okuyalım hiç olmadı işletme yönetimi vs okuyalım da bize katkısı olsun demeli

Lakin puana göre bölüm seçme devam ettikçe bu sorun çözülmez (konu dışıyım galiba)

Kusura bakmayın ama siz çalışmıyorsunuz eşinizin işi yok. Kv kp in varlığına güvenerek mi evlendiniz ?

Onların takıları almaları zaten terbiyesizlik ama bir de şöyle bir gerçek var. Onlar sizi baştan beri istememiş siz bile bile evlenmişsiniz. Hem de eşinize ve size bakacaklarını sanarak. Yoksa iki tane işsiz insan evlenmez.

Bana kalırsa erkek tarafının durumunun iyi olması nedeniyle evlenmişsiniz gibi bir durum var. Belki de baştan beri bunu hissettiler. O yüzden istemediler
Sanırım anlatamıyorum eşimin işi var çocukluğundan beri babasının yanında çalışmış ailesi istememiş kendi işleri dururken başka birinin işinde çalışmasını.Evet üniversite okumuş ama önceliği her zaman kendi işini yapmak oldu o da biliyordu yaşadığı şehirde mesleğini yapamayacağını.
Birde çok emin konuşmuşsunuz erkek tarafının durumu iyi diye evlenmişsiniz demişsiniz öyle birşey yok evlenmeden önceki hayatımdaki ekonomik durumum böyle bir arayışa girmeyecek kadar iyiydi. Zaten bunu düşünseydim önceliğim maddiyat olsaydı nişanlılık süresince maddi anlamda hiç birşey görmediğim için ( nişan bohçası alışverişi, kına ve düğün alışverişi gibi) direk bitirirdim. Ben bu evliliği sadece eşime güvendiğim için yaptım annesinin zaten sorun olacağını biliyordum ama bu derece tahmin etmemiştim benim şuan evliliği bitme durumuna geldi. Zaten benim canımı sıkan parasızlık değil çok şükür benim kenarda olan bir birikimim var ve onunla gayet güzel geçiniyorum eşimin parasınada ihtiyacım yok benim sıkıntım kendimizde geçtim kendi çocuklarına karşı bu kadar acımasız olmaları

Hic kimse kapinizi asindirmamis adeta yuzunuze bakmamislar..hic size teselli vermeyecegim ..derdiniz akil almak ise en basta isi olmayan adamla evlenmeyecektiniz..baba parasiyla gerdege girilmez diye bir laf vardir..veren hep konusur..alirsin esini birde kendin calisirsiniz kimseyr minnet etmezsiniz

Ailesi istememiş sizde o aileye muhtaç bi adamı eş seçmişsiniz. Ayrıca eşiniz saf değil korkunç derecede kurnaz işine gelmiyor başkalarıyla çalışmak ailesinin ne halt olduğunun farkında altınları veren seni ezdiren o . Eşiniz tembel ve ailesine baya düşkün . Bu yaştan sonrada düzelmeyebilir.
O kadar haklısın ki bu kadar kötü şeyler yaşama sebebimde ailesine olan o bağlılığı ve pasifliği zaten. Bu durum benim için tam bir hayal kırıklığı oldu 😔

Hic kimse kapinizi asindirmamis adeta yuzunuze bakmamislar..hic size teselli vermeyecegim ..derdiniz akil almak ise en basta isi olmayan adamla evlenmeyecektiniz..baba parasiyla gerdege girilmez diye bir laf vardir..veren hep konusur..alirsin esini birde kendin calisirsiniz kimseyr minnet etmezsiniz
Evet bu durum o kadar zoruma gidiyor ki kendimi vebalı gibi hissediyorum. Tek hayalim bu zaten kursağımdan o insanların bir lokması geçsin istemiyorum ama eşim işte bir cesaret etse şurdan taşınsak herşey çok güzel olucak.

Günlük 100 tl yevmiye ile ne kadar idare edebilirsiniz? Sadece günü kurtarırsınız ileride bir sağlık problemi vs olsa ne olacak ? Sürekli onların eline mi bakacaksınız ? Önceliğiniz onların neden böyle davrandıkları değil nasıl ve nerde iş bulabilirim olsun.

Kendi ailenin yakınına bir yere taşın baştan başlayın. Dememişler sizi. Yildirmak içinde ellerinden geleni yapıyorlar. Eşin belki cesaret bulamıyor sen cesaretlendir. Kendini sevdirmek için uğraşma nasıl başladıysa öyle gidiyor malesef
O kadar doğru yerden baktın ki benim mutsuzluğum parasızlık filan değil çok şükür birikimim vardı. Benim derdim bu yıldırma çabası hayatımızı zorlaştırmak için yapılanlar ve bu art niyet. Kızlar bu toplu bir cevap olsun eşim işsiz değildi yıllarca babasının yanında çalıştı. Şimdi evli yine çalışıyor ama babası ona el muamelesi yapıp maaş yerine günlük geçinilmiycek düzeyde paralar veriyor. İşsizlik ve para muhabbetinizi bir kenara bırakalım sorun o değil sorun benim bu muamele karşısında ne yapmam gerektiği çünkü ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Şı bölümünüzü de bir yazarsanız gençlere önermeyelim

Yani nasıl bölümler arkadaş bu o şehirde asla iş bulunamayacak

Yukarıdaki yorumumda da yazdım madem aile işi yapacak neden onunla alakalı bir bölüm okumamış

Yok ben mesleğimi yapacağım idealizmimde ise ki bence değil neden o şehre gittiniz

Bu okuduğunuz bölüm her ne ise işi nerede varsa oraya gidin o zaman, eşimin ailesi sahip çıkmıyor üzülüyorum demek yerine

Bir de neden istemediler sizi

Ortağın kızı ile mi evlendireceklerdi, akraba mı istiyorlardı, buralı mı olsun diyorlardı, açık kapalı vs bir farklı tercih mi vardı

Oğlumuz daha küçük mi diyorlardı vs

Bence eşin bilerek evlenmiş yani evlen ama bizden bir şey bekleme demişler salon parası eşya parası altın ile ödemek vs çizdiğiniz profilde garip

Eşine bence resti çekmiş o da kabul etmiş evlenmişsiniz artık aileden ponçik ilgi beklemeyin, mesafeli olun

Mümkünse de işi bıraksın

Şimdi evli yine çalışıyor ama babası ona el muamelesi yapıp maaş yerine günlük geçinilmiycek düzeyde paralar veriyor. İşsizlik ve para muhabbetinizi bir kenara bırakalım sorun o değil sorun benim bu muamele karşısında ne yapmam gerektiği

Esasen sorun eşinin gizli işsiz olması

Bakın el görüyor 100 TL veriyor

O işin ederi ne yani Ahmet yaptığında 100 veriyorsa eşine de 100 veriyorsa makul ama işçi Ahmet 200 alıp eşin 100 alıyorsa kusuruma bakma babası onu oyalayıp harçlık veriyor

Çözüm belli resti çekip gidip adam gibi maaşlı işte çalışacak

Günlük 100 TL 2020 asgari ücretine denk bir para eğer üstünde maaş ile çalışacak iş buluyorsa hiç durmasın

O işi benim işyerinde yapıp 5000 alacaksa babasını bıraksın ama zaten 3000 alınır derse patron oğlu olarak kalsın

Babası yanında çalış al sana 10000 demeyecek eşin ya verilene razı olacak ya da iş bulacak (maaşlı sigortalı)

O kadar doğru yerden baktın ki benim mutsuzluğum parasızlık filan değil çok şükür birikimim vardı. Benim derdim bu yıldırma çabası hayatımızı zorlaştırmak için yapılanlar ve bu art niyet. Kızlar bu toplu bir cevap olsun eşim işsiz değildi yıllarca babasının yanında çalıştı. Şimdi evli yine çalışıyor ama babası ona el muamelesi yapıp maaş yerine günlük geçinilmiycek düzeyde paralar veriyor. İşsizlik ve para muhabbetinizi bir kenara bırakalım sorun o değil sorun benim bu muamele karşısında ne yapmam gerektiği çünkü ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Belli ki evliliğinizi kabullenmemişler ve sizi maddi olarak yıldırmaya çalışıyorlar. Böylece ya onlara sürekli muhtaç olacaksınız ya da ayrılacaksınız onlar da oğluna bak gördün mü sana layık değildi diyecekler. Siz ne kadar maddiyat önemli değil de deseniz de bu durumda ileride eşinizde çok fazla rahatsız olacak hem maddi hem manevi, aranız bozulacak. Eşinizin başka bir önceliği olsun. En başından beri sizi istememişler, bu saatten sonrada değişmezler, bunları yapanlar değişseler de tedbirli olmak lazım arkanızdan iş çevirebilirler. Sizin önceliğiniz eşiniz olsun sizi istemeyenler için üzülüp kendinize dert etmeyin.

Ailesinden sevgi beklemeyin, sizi isteseler sevseler zaten muhtaç durumda bırakmazlardı. (En azindan oğluna düzgün bir maaş verirdi)
O yuzden asıl sorun eş ailesi değil, eşiniz. Esinizin işi var diyorsunuz ama o iş sayılmaz ki.
Eşiniz cok pasif, babası istediği kadar başka yerde çalışma desin, artik esiniz evli ve bir ailesi olduğunun farkina varmasi lazim.
Kendinizi boşuna eş ailesine sevdirmeye çalışmayın. Artik tepkinizi koyun.
Buarada mesleklerinizi cok merak ettim.

Babasıyla çalışan her erkek mutlaka sorun yaşıyor evlendikten sonra sorun yaşamayana şahsen ben rastlamadım.Ayrıca madem durumu bu kadar iyiyse günlük 100 liraya tek evladınu çalıştırmak nasıl bir vicdan ben onuda anlamadım.
Yapabileceğiniz hiçbirşey yok durumu düzeltmek için bu kadar gerildikten sonra birden sihirli değnek değmişçesine bu durum düzelmeyecektir.Sizin yerinizde olsam kendi ailemin olduğu şehre taşınırım.Eşimin ailesini silerim ve iş için bir hal çaresine bakarım taşındıktan sonra.

Bir de ben damat bey in ne okuduğunu merak ettim

Yani müteahhit baba olsam 20li yaşlardaki çocuğumu hop diye işin başına geçirmem

Koç lar Sabancı lar dahi geçirmiyor önce profesyonel yerlerde çalıştırıyor

Evet 25 yaşında başkalarının trilyonluk işlerini alanında uzman, okulunu okumuş kişi sıfatı ile yaptım kimse senin yaşın küçük demedi

Sözüm gençler başarısız olur manasında değil ama bana işinin eğitimim ile ilgili alanını teslim eden holding patronu, işini 25 yaşındaki kendi çocuğuna bırakmaz

Öncelikle çocuğunun ilgili alanda eğitim almasını, üstüne bu yetmez deyip yurtdışı yüksek lisans yapmasını ve mümkünse büyük bir firmada çalışmasını sağlar

Oğlana işleri bırakırım sözü ile yola çıkılmaz, benim okuduğum bölümün işi yok sağlık okuyayım güzel de sağlık denilip genellenen alanlarda da binlerce işsiz var

Soruma geleyim babam bana işleri bırakır diye düşünen müteahhit çocuğu ne okumuş

İnşaat mühendisi mi mimar mı tekniker mi yoksa İİBF sen tuttu bir yer okuduk modunda mı

Yani okusam da okumasam da işim hazır hissi ile mi çıkmış yola

Baba mesleği yapılır da biraz yaş almak tecrübe edinmek ya da o alanda eğitimli olmak lazım

Eşin ne iş yapıyor diye sorduğum bir tanıdık sanayide babası ile aynacılık yapıyor edebiyat bölümü mezunu dedi

O edebiyat bölümü kolay okunmuyor

Zaten iş bu, ben bunu yapacağım diyen birisi neden yıllarını o sıralara gömer

Okuyalım vizyon sahibi olalım tamam da en azından ilintili şeyler okuyalım hiç olmadı işletme yönetimi vs okuyalım da bize katkısı olsun demeli

Lakin puana göre bölüm seçme devam ettikçe bu sorun çözülmez (konu dışıyım galiba)
Okusamda okumasamda işim hazır kafasında bir bölüm tercih etmiş ve Boşnak dili ve edebiyatı mezunu

Esasen sorun eşinin gizli işsiz olması

Bakın el görüyor 100 TL veriyor

O işin ederi ne yani Ahmet yaptığında 100 veriyorsa eşine de 100 veriyorsa makul ama işçi Ahmet 200 alıp eşin 100 alıyorsa kusuruma bakma babası onu oyalayıp harçlık veriyor

Çözüm belli resti çekip gidip adam gibi maaşlı işte çalışacak

Günlük 100 TL 2020 asgari ücretine denk bir para eğer üstünde maaş ile çalışacak iş buluyorsa hiç durmasın

O işi benim işyerinde yapıp 5000 alacaksa babasını bıraksın ama zaten 3000 alınır derse patron oğlu olarak kalsın

Babası yanında çalış al sana 10000 demeyecek eşin ya verilene razı olacak ya da iş bulacak (maaşlı sigortalı)
Verdiği emeğin değeri tabi ki yüz lira değil günlüğü 250 lira olan işe günlük 100 lira veriyor. maaş vermek yerine market alışverişimizi kendisi yapıyor. Yani şuan ki muhtaç durumumuzdan faydalanmaları çok ağır bir durum gerçekten psikolojik olarak çok yıprandım. İş bulma konusuna gelincede bir yerden inşaatta çalışıp bir yerden iş arıyor zaten inşallah biran önce bulabilir.

X