Kayın ve kayınvalide sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bizim sülalede bir sıkıntı var o zaman
Annemler 6 kardeş
Köyde bir tek dayım var. Hem dedemle anneannemin tüm ihtiyaçlarını görür. Hem de köydeki tüm işleri yapar. Mal mülk tarla dedemlere ait. Yıllarca kimse de bizim de payımız var 6 kardeşiz bize de ver demedi. Ben bi kere anneme sordum hak değil mi diye. O orada çalışıyor, yoruluyor, emek veriyor, tarla ekmek biçmek zordur, ek olarak anne babama bakıyor tek başına dedi. Bana doğrusu bu gibi geliyor.
Evet bu doğru ama zorla yaptırılmıyor ki gelirleri yok gelir buradan geliyor kalkıp ben artık burayı işlemenizi istemiyorum dedıklerınde bu gelir olmayacak ki o zaman ne yapacaklar? Mesleklerini yapabilirler işe girebilirler ssk da olur hem adghjj

Bence yasayan bilir.

En basit örnek vericem

Kayınvalidenin bahçeli villası var yazlık bir yerde .
Böyle yerler bakım ister, ee adam da tutmuyor cimleri biçmesi icin. Benim meleklere taş çıkaracak eşim sürekli gider oraya çimleri biçer.
Bir kere de Siz yapın demedi gorumcemlere.

Kayınvalide de demez eşim de.. her şeyi ikisi halleder.
Prenses görümcem ve eşi hazıra konar.

Öyle demeyin gerçekten insan sınır oluyor.
Ben lafımı sokarım sadece
Hiç karışmam
Benı karıştırmayın Ananla ne haliniz varsa görün derim 😀

Bakın ne kadar basit bisi, ama insan haksızlığa dayanamıyor.

Ben sizin yerinizde olsam yapmam iş falan
Elimi bile sürmem.
Siz bence aşırı sahiplenmişsiniz işi
Emin olun sonunda yine siz üzüleceksiniz
Yıpratmayın boşuna kendınzıı

Bence yasayan bilir.

En basit örnek vericem

Böyle yerler bakım ister, ee adam da tutmuyor cimleri biçmesi icin. Benim meleklere taş çıkaracak eşim sürekli gider oraya çimleri biçer.

Hiç karışmam

Elimi bile sürmem.
Benimkinin çalışmasını görsen çim biçme nedir ki🤩
Tarlayı baştan yaratıyor 😂

Evet bu doğru ama zorla yaptırılmıyor ki gelirleri yok gelir buradan geliyor kalkıp ben artık burayı işlemenizi istemiyorum dedıklerınde bu gelir olmayacak ki o zaman ne yapacaklar? Mesleklerini yapabilirler işe girebilirler ssk da olur hem adghjj
Keşke öyle dese biliyor musunuz. Bize de bahane olmuş olur. K.validenin patavatsız sözlerinden de kurtulurum, eşimin de kafasına bir şeyler dank etmiş olur. Bahçe için de işçi tutarlar, kendileri de köye çıkma imkanı bulamaz, kaynım da bizim emeğimizi sömürüp ahkam kesemez. Biz de elimizdekileri harcar bir düzen oturturuz. İşte ben buna ikna edemiyorum eşimi, k.valide kovarsa bu şansa erişmiş olurum. Onlardan uzakta mümkünse hiç görüşmediğimiz huzurlu bir hayatım olur.

Seviyorlar napsınlar:))

Ben haksızlığa asla tahammül edemem. Bu haksızlığın illaki bana yapılması gerekmiyor
Kime yapıldığı önemli değil.
Benimkinin ikitane oğlu daha var gelirleri yok tarlada çalışıyorlar.
Ama gorsen sanki benimkinin işi yok
Birde bana diyorki abilerim memur olsa o tarlaya selam vermezler 🤩

Keşke öyle dese biliyor musunuz. Bize de bahane olmuş olur. K.validenin patavatsız sözlerinden de kurtulurum, eşimin de kafasına bir şeyler dank etmiş olur. Bahçe için de işçi tutarlar, kendileri de köye çıkma imkanı bulamaz, kaynım da bizim emeğimizi sömürüp ahkam kesemez. Biz de elimizdekileri harcar bir düzen oturturuz. İşte ben buna ikna edemiyorum eşimi, k.valide kovarsa bu şansa erişmiş olurum. Onlardan uzakta mümkünse hiç görüşmediğimiz huzurlu bir hayatım olur.
Demeden geçemem objektif bakıyorum emeklerinize saygım sonsuz sadece baba malında kaynınızında hakkı payı var. Birde evlenirken bu bahçeyle altınlarınız yapılmış. Aile yatak odanız için 10 bın vermiş. Eşiniz önceden çalışıyordu sizde öyle neden birikiminiz yoktu? Yatak odası beyaz eşya vs sizin üstünüze düşen şeylerdi. Yani bir şey yapmadılar demekte saçma gelirle altın yapılmış sızın almanız gereken yatak odasını almışlar hemde evlenırken sizin almanız gereken şeyleri🤷🏼‍♀️

Zaten fındıkta işçiye para ödeyince pek bir şey kalmıyor bahçe sahibine. İşçi ne kadar özenecek bu da ayrı durum. İşçi alışverişini de yapıp getirecek değil. Köyde doğru düzgün yol yok eşim arabayla taş toprak zar zor gidip geliyor. K.pederin kartını biz kendimize harcamıyoruz. Eşim onların ihtiyaçları için kullanıyor. Zaten onlar karta para yatırıp çekmeyi bilmiyor. Kendisi yaptığı harcamaları da hesap etmiyor. Kendi parasıyla da onlara bir şeyler alıyor.

Bu tarz meselelerde genelde yıpranan işin başında olanların eşleri oluyor
Siz de öyle olacaksınız.
Eşiniz memnundur zaten

Bence yasayan bilir.

En basit örnek vericem

Hiç karışmam

Elimi bile sürmem.
Burada konu açmıştım önceden denk gelmediyseniz yazayım, kaynımın yıllık izninde o da geldi bizle köye de gittik. Eşim tuvaleti kokutmuş biraz afedersiniz, küçücük bir tuvalet, kaynım da ben çalışmam falan diye esip gürleyince ben gittim çuval taşımaya, neyse öncesinde eşim tuvaletten çıktı malum vakit yok gideceğiz çalışmaya. Ben de arkasından girdim. Çıkarken k.valide gördü beni. Kaynım, k.validenin yeleğini gitmiş oturuyor (daha da sinir edici olmuştu) kadın yeleği giyip oturuyor ben de çuval taşımaya gidiyorum 😊😊😊😊😊 neyse eşimle evin önünden geçerken 2 dk dinlenelim dedik. K.valide içerde diyor ki Ayşe sıçtı Ayşe sıçtı 😰😰😰 eşime dedim Ayşe sıçtı diyor, eşim seslendi, hemen fırladı kapının önüne aa siz gitmediniz mi falan konuşmaya çalışıyor.. Neyse eşime dedim git ikisi de duyacak şekilde söyle ben yaptım diye. Ya bu gayet insani bir şey, kendisi lavanta çıkarmıyor sonuçta, ama genelde her şeye takıktır. Neyse eşim söyledi bunlara, diyor ki kızım sen yanlış anladın ben sıçtı demedim çıktı dedim, sıçtı çıktı birbirine benziyor ya 😏😏😏😏 Eşime de dedim fındık zamanı hariç gelmem köye. Bir aydır eşim her gün sabah gidip akşam eve geliyor.

Burada konu açmıştım önceden denk gelmediyseniz yazayım, kaynımın yıllık izninde o da geldi bizle köye de gittik. Eşim tuvaleti kokutmuş biraz afedersiniz, küçücük bir tuvalet, kaynım da ben çalışmam falan diye esip gürleyince ben gittim çuval taşımaya, neyse öncesinde eşim tuvaletten çıktı malum vakit yok gideceğiz çalışmaya. Ben de arkasından girdim. Çıkarken k.valide gördü beni. Kaynım, k.validenin yeleğini gitmiş oturuyor (daha da sinir edici olmuştu) kadın yeleği giyip oturuyor ben de çuval taşımaya gidiyorum 😊😊😊😊😊 neyse eşimle evin önünden geçerken 2 dk dinlenelim dedik. K.valide içerde diyor ki Ayşe sıçtı Ayşe sıçtı 😰😰😰 eşime dedim Ayşe sıçtı diyor, eşim seslendi, hemen fırladı kapının önüne aa siz gitmediniz mi falan konuşmaya çalışıyor.. Neyse eşime dedim git ikisi de duyacak şekilde söyle ben yaptım diye. Ya bu gayet insani bir şey, kendisi lavanta çıkarmıyor sonuçta, ama genelde her şeye takıktır. Eşime de dedim fındık zamanı hariç gelmem. Bir aydır eşim her gün sabah gidip akşam eve geliyor.

😂kusura bakmayın scma kısmına guldum

Eşimin ailesinin de fındığı var. İşsiz kayınbiraderim anne babasıyla gider toplar satar. Biz açıkçası onu fındık işi yapıyor olarak görmüyoruz adam işsiz yani. Aile haklı. Mal onların siz işsiz olunca acımış size vermişler resmen. O fındıklarda kardeşin de hakkı var isteseniz de istemeseniz de.
Ki kayınvalide kayınpeder ölünce yarısı kayınbiraderinizin olacak bilmem farkında mısınız?
Mühendisse iş arasın. Tembellik ediyor eşiniz. Yılda bir iki ay çalışıp o parayı ezmek tatlı geliyor demek ki.

Sömurme kismina katilmiyorum, siz onlarin malini işletip karninizi doyuruyorsunuz, ihtiyaclarini tabiki karsilayacaksiniz, sömuruluyoruz demeniz nankörluk olur.
Ama esinize tarlayi, findigi birakip kendi mesleklerimizde calisalim derken dogru diyorsunuz. Endustrinin oldugu bir sehirde dogru duzgun isleriniz olmali. Herkes, hepimiz boyle yasiyoruz.
Insanlar tarla, findik gibi seyleri ek gelir olarak yapiyorlar.

Bence siz kaynı, kayınvalideyi bosverin. Işsiz gucsuz iki ay findik yapip , bütün sene o parayi yemek isteyen, boyle sacma bir hayat duzeninde yasamayi normal gören mantiksiz kocanizi düzeltin.

Demeden geçemem objektif bakıyorum emeklerinize saygım sonsuz sadece baba malında kaynınızında hakkı payı var. Birde evlenirken bu bahçeyle altınlarınız yapılmış. Aile yatak odanız için 10 bın vermiş. Eşiniz önceden çalışıyordu sizde öyle neden birikiminiz yoktu? Yatak odası beyaz eşya vs sizin üstünüze düşen şeylerdi. Yani bir şey yapmadılar demekte saçma gelirle altın yapılmış sızın almanız gereken yatak odasını almışlar hemde evlenırken sizin almanız gereken şeyleri🤷🏼‍♀️
Eşim bekar evi düzmüş 3 farklı şehirde. Teyzesinin oğlu borç bırakmış üstüne. Kardeşine her ay para göndermiş, ailesine yardımcı olmuş evin tadilatını yaptırmış. Ben öğrenim kredimi ödedim. Çeyizimi aldım adan zye. Evet bulaşık makinesi almadık ama aslen doğuluyum ben, bizde kız tarafı yatak odası almaz. Erkek tarafına bu şekilde yaklaşıyorsunuz ama nişanlık, nişan masrafları, kınalık, gelinlik vs her şeyi ben kendim karşıladım. Bir gelinlik bile kiralamak ne kadar şuan. Bir de bu açıdan düşünün.

Eşim bekar evi düzmüş 3 farklı şehirde. Teyzesinin oğlu borç bırakmış üstüne. Kardeşine her ay para göndermiş, ailesine yardımcı olmuş evin tadilatını yaptırmış. Ben öğrenim kredimi ödedim. Çeyizimi aldım adan zye. Evet bulaşık makinesi almadık ama aslen doğuluyum ben, bizde kız tarafı yatak odası almaz. Erkek tarafına bu şekilde yaklaşıyorsunuz ama nişanlık, nişan masrafları, kınalık, gelinlik vs her şeyi ben kendim karşıladım. Bir gelinlik bile kiralamak ne kadar şuan. Bir de bu açıdan düşünün.
Bende doğuluyum yatak odamı aldım nişan kıyafeti vs ben aldım. Beyaz eşyalarımıda alıcaktım nişanlım baktıklarımızı benden önce alıp sürpriz yapmıştı. Bende aynı paraya evin eksiklerini aldım. Altın şu bu zaten istemedim kendisi yaptı ailesinin bir lirası geçmedi. Nişan masrafları kıma kıyafet hariç masraflarda zaten kıza aittir. Tek gelinlik kiralamışsınız. Onuda yapmadığınız şeylere sayabilirsiniz. Her şeyi eşiniz yapmış sonuçta ve birikim yapmadan evliliğe atılmakta hiç sağlıklı değil

Sömurme kismina katilmiyorum, siz onlarin malini işletip karninizi doyuruyorsunuz, ihtiyaclarini tabiki karsilayacaksiniz, sömuruluyoruz demeniz nankörluk olur.
Ama esinize tarlayi, findigi birakip kendi mesleklerimizde calisalim derken dogru diyorsunuz. Endustrinin oldugu bir sehirde dogru duzgun isleriniz olmali. Herkes, hepimiz boyle yasiyoruz.
Insanlar tarla, findik gibi seyleri ek gelir olarak yapiyorlar.

Bence siz kaynı, kayınvalideyi bosverin. Işsiz gucsuz iki ay findik yapip , bütün sene o parayi yemek isteyen, boyle sacma bir hayat duzeninde yasamayi normal gören mantiksiz kocanizi düzeltin.
Fındık 2 ayla bitmiyor. Sonbaharda da ilkbaharda da yazın da iş oluyor bahçede. Anne baba evine bırakılıyor, alınıyor, ihtiyaçları karşılanıyor, bahçe işleri görülüyor. Tamam yapsın oğludur, 8-5 mesaiye göre bir tık daha rahat olabilir çalışması ama asla kolay değil. Tüm bunlara rağmen k.validenin patavatsız laflarına takılıyorum ben. Evet miras kaldığında paylaşılır, Allah onlara da hayırlı ömür versin, kimsenin malında gözüm yok, ama şuan da kaynıma burdan para verilmesini doğru bulmuyorum eşim olmadan ne doğru düzgün fındık çıkar burdan ne de gelir

• Beğen
Reactions: rpt
Emek veriyorsunuz, karşılığını almanız, istemeniz normal. Ama kusura bakmayın haddinizi aşıyorsunuz.
Mal babanın, fındık babanın, maaş babanın. Hepsinin kontrolünü elinize almışsınız. Maaşın nereye harcandığının bir önemi yok, sonuçta para sizde mi sizde.
Daha birkaç yıllık evli olup hiçbir malın edinilmesinde emeğinizin geçmediği bir ortamda evin oğluna verilecek paranın hesabını yapıyorsunuz. Eşiniz rahatsızsa vermez, bu onun hakkıdır ama sizin yorum yapma hakkınız yok. Deseniz ki yirmi yıldır ben çalıştım orda ben aldım ben sattım, tamam ama bu malların edinilmesinde tırnak ucu kadar katkınız yok.Muhtemelen 1-2 senelik evlisiniz. O sebeple karışmamanız gerekir.

Fındık 2 ayla bitmiyor. Sonbaharda da ilkbaharda da yazın da iş oluyor bahçede. Anne baba evine bırakılıyor, alınıyor, ihtiyaçları karşılanıyor, bahçe işleri görülüyor. Tamam yapsın oğludur, 8-5 mesaiye göre bir tık daha rahat olabilir çalışması ama asla kolay değil. Tüm bunlara rağmen k.validenin patavatsız laflarına takılıyorum ben. Evet miras kaldığında paylaşılır, Allah onlara da hayırlı ömür versin, kimsenin malında gözüm yok, ama şuan da kaynıma burdan para verilmesini doğru bulmuyorum eşim olmadan ne doğru düzgün fındık çıkar burdan ne de gelir
Gelecek yılın mahsulü ile kaynınızın müstakbel eşine altın alınırsa siz ne yiyip içeceksiniz tüm yıl? Kv,kp bir emekli maaşı ile tüm yıl geçinebilecekler mi🤔 ben kaynınız evlendiğinde fındık için çalışmasa bile tüm mahsulün içinden ona da her yıl pay verileceğini düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X