Kayın ve kayınvalide sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Fındık işini bilmeyenlerin sizi anlaması pek mümkün değil standart doğrular üzerinden düşünülüyor ama gerçekten öyle değil

yıllarını fındığa vermiş biri olarak söylüyorum bunu fındık hiç kolay değil. Öyle bir iki ay deniyor ama keşke bir iki ay olsa

zaten eşiniz ışkın almayı, bahçe vurmayı, gübre işlerini ya da toplamasını başkalarına yaptırsa şuan alınan paradan eser kalmaz yani hepsi çalışan işçiye gider ki kimse de sizin gibi çalışmaz

kayın ailenizde biliyordur bunu Karadeniz de kimseye minnet etmeden bu sayılanları yapmak büyük nimet çünkü bahçe sahipleri işçiye para vermek istemez ama bahçe ot içinde kalsın fındık dalda kalsın da istemez çünkü o meşhur elalem güler çocukları var fındığı dalda kurt kuş yiyor diye.

Emeği veren kimse para da onun olur ki sizin derdiniz zaten fındık değil olmasa sizin daha çok işinize gelir ben bu konuda o kadar dertliyim ki fındığa da parası da eksik kalsın.

bir kaç darbeden sonra kaynınız evlendikten sonraki tavırdan sonra eşiniz de farkına varır durumun ailemde örneği çok inanın

Fındık 2 ayla bitmiyor. Sonbaharda da ilkbaharda da yazın da iş oluyor bahçede. Anne baba evine bırakılıyor, alınıyor, ihtiyaçları karşılanıyor, bahçe işleri görülüyor. Tamam yapsın oğludur, 8-5 mesaiye göre bir tık daha rahat olabilir çalışması ama asla kolay değil. Tüm bunlara rağmen k.validenin patavatsız laflarına takılıyorum ben. Evet miras kaldığında paylaşılır, Allah onlara da hayırlı ömür versin, kimsenin malında gözüm yok, ama şuan da kaynıma burdan para verilmesini doğru bulmuyorum eşim olmadan ne doğru düzgün fındık çıkar burdan ne de gelir
Yapmayın lütfen ya, toplaması bir iki ay, bir de baharda gidip gübreleme ilaçlama yapıyorsunuz on gün. Benim kayınpeder tek gider bir haftada ilaçlar döner. Eşiniz tembellik ediyor. Gerçekten şu hayatı bir mühendisin istemesi çok absürt.
Benim işsiz kayınbiraderde üniversite mezunu, biz kızıyoruz ona mesela. Fındıklara bel bağlanıp hayat mı geçer? Ki bazen don oluyor, bir şey oluyor bir iki çuval anca çıkıyor. O zaman ne yiyecek ne içeceksiniz? Gerçek bir iş bulmalı işiniz

Fındık 2 ayla bitmiyor. Sonbaharda da ilkbaharda da yazın da iş oluyor bahçede. Anne baba evine bırakılıyor, alınıyor, ihtiyaçları karşılanıyor, bahçe işleri görülüyor. Tamam yapsın oğludur, 8-5 mesaiye göre bir tık daha rahat olabilir çalışması ama asla kolay değil. Tüm bunlara rağmen k.validenin patavatsız laflarına takılıyorum ben. Evet miras kaldığında paylaşılır, Allah onlara da hayırlı ömür versin, kimsenin malında gözüm yok, ama şuan da kaynıma burdan para verilmesini doğru bulmuyorum eşim olmadan ne doğru düzgün fındık çıkar burdan ne de gelir
Ee cıkmasın o zaman?
Normal mesleklerinizde çalişin, kimseden de laf duymayın.
Herkes nasil geciniyorsa oyle gecinin.
Findik ve tarla kismini da sahipleri dusunsun. Ister kendileri yapsinlar, ister işci tutup parayi bölüşsünler, ister kaynınız siz ve kendileri olarak üçe paylaştırsınlar.
Böylesi daha mantikli degil mi?

Siz kayniniza bilenip duruyorsunuz ama o da anamin babamin mali, siz yapmayin isci tutar yaptirir kendime de pay alirim derse hakli. Kimseye tamah etmeden kendi yaginizda kavrulun.
Kaldi ki kv ve kp de boyle demiş, belki utanin da kendi basinizin caresine bakin diye soyledi o kizdiginiz laflari.

Buyuk yanlis ne kv kp de, ne de kayın da, en buyuk yanlis kocanizda.
Herkes belli mesai saatlerinde, emir altinda calisiyor, zor geliyorsa evlenmeseydi.

Bende doğuluyum yatak odamı aldım nişan kıyafeti vs ben aldım. Beyaz eşyalarımıda alıcaktım nişanlım baktıklarımızı benden önce alıp sürpriz yapmıştı. Bende aynı paraya evin eksiklerini aldım. Altın şu bu zaten istemedim kendisi yaptı ailesinin bir lirası geçmedi. Nişan masrafları kıma kıyafet hariç masraflarda zaten kıza aittir. Tek gelinlik kiralamışsınız. Onuda yapmadığınız şeylere sayabilirsiniz. Her şeyi eşiniz yapmış sonuçta ve birikim yapmadan evliliğe atılmakta hiç sağlıklı değil
30 bin liralık eşya aldım her şeyimi markalı aldım çay kasığından elektrikli süpürgeye kadar eşim 33 bin lira harcadı beyaz eşya, yatak odası, oturma odası. 10 bin lirayı da babam verdi. Ben daha fazla masraf etmişimdir emin olun. Gelinliğimi de kendim aldım. Yani bir geline alınması gerekenler, çeyizler vs hiçbir şey yapılmadı. Bu benim tercihimdi. Belki kıt kanaat bir şeyler yapardı k.valide ama eminim onu da sürekli başımıza kakardı. Öyle olacağına hiç olmasın dedim.

Valla akan para yok maalesef 😊 fındık işiyle uğraşanlar anlar beni. 16 dönüm kadar bahçe var. Eşimin arabası son bir aydır her gün bir saat köye inip çıkıyor. Sabah saat 5 olmadan çıktı akşam 7ye kadar güneşin alnında ter içinde her yere koşuyor. Fındığın %30u kayınvalideye gidiyor, masraflar kesilmiyor onların parasından. Alman gübresi, solucan gübresi, böcek ilacı vs eşim alıyor, bahçe motorları, makasları eşime ait motorlar arıza veriyor tamire gönderiyor, arabanın mazotunu kendisi karşılıyor, bahçe motorlarına benzin alıyor, köy evi derme çatmaydı kendi parasıyla yaptırdı, ailesine her iki günde bir sürekli alışveriş yapıyor. Daha sayamayacağım bir sürü masraf var. Fındıık temizlemek için patoza para veriliyor, fındığı tüccara taşımaya para veriliyor. Fındık destek parasıyla kayınpederlere yatak alındı. Valla az çok ekonomiyi takip ediyorsanız her şey ateş pahası, gübre vs. Hep dolar endeksli. Ben ramazanda ne halde sahurdan sonra bahçelere gittim eşimle 20 kiloluk çuvallar taşıdım sırtımda. Ki buradaki fındık bahçelerinde düşe kalka gidiyorsunuz, uyuz oldum bahçede her yerimdyerimde yaralar çıktı. Valla hiç öyle biz her şeye konduk paralar bize aktı gibi bir durum yok benim ayar olduğum da bu zaten. Tabi bahçe k.pederin, ben bizim demiyorum. Ama eşim olmasaydı da mümkün değil gelip burada iş yapamazlardı. Bahçeleri bile eşim okuyup araştırıp internetten tekniklerini izleyip adam etti, verimini artırdı
Kendi karşılıyor dediğiniz para nereden geliyor? Eşinizin ek bir işi mi var?
Kayınpederiniz rastgele işçiye verseydi şuan kazandığı kadar parayı yine kazanırdı. Siz emek veriyorsanız kendi payınıza düşen para artsın diye. Eşimizinde olsa dededen kalan malda mülkte söz hakkımız olacağına inanmıyorum ben. Kaynınız yarısınıda istese vermek zorundasınız bana göre. Yapmasaydınız, sizde iş bulup çalışsaydınız benim problemim mi dese ne cevap vereceksiniz.

Ee cıkmasın o zaman?
Normal mesleklerinizde çalişin, kimseden de laf duymayın.
Herkes nasil geciniyorsa oyle gecinin.
Findik ve tarla kismini da sahipleri dusunsun. Ister kendileri yapsinlar, ister işci tutup parayi bölüşsünler, ister kayin, siz ve kendileri olarak üçe paylaştırsınlar.
Böylesi daha mantikli degil mi?

Siz kayniniza bilenip duruyorsunuz ama o da anamin babamin mali, siz yapmayin isci tutar yaptirir kendime de pay alirim derse hakli. Kimseye tamah etmeden kendi yaginizda kavrulun.
Kaldi ki kv ve kp de boyle demiş, belki utanin da kendi basinizin caresine bakin diye soyledi o kizdiginiz laflari.

Buyuk yanlis ne kv kp de, ne de kayın da, en buyuk yanlis kocanizda.
Herkes belli mesai saatlerinde, emir altinda calisiyor, zor geliyorsa evlenmeseydi.
K.valide sürekli bir konuşma halinde olduğu için zaman zaman oğlum olmasaydı biz buraya nasıl gelirdik ki de diyor. Ama maksak ortalık karışsın. Ben de sizle aynı fikirdeyim eşime bunu kabul ettirmem gerekiyor kaynımı hiç haklı bulamıyorum maalesef

Kayınpederiniz rastgele işçiye verseydi şuan kazandığı kadar parayı yine kazanırdı. Siz emek veriyorsanız kendi payınıza düşen para artsın diye. Eşimizinde olsa dededen kalan malda mülkte söz hakkımız olacağına inanmıyorum ben. Kaynınız yarısınıda istese vermek zorundasınız bana göre. Yapmasaydınız, sizde iş bulup çalışsaydınız benim problemim mi dese ne cevap vereceksiniz

Yapmayın lütfen ya, toplaması bir iki ay, bir de baharda gidip gübreleme ilaçlama yapıyorsunuz on gün. Benim kayınpeder tek gider bir haftada ilaçlar döner. Eşiniz tembellik ediyor. Gerçekten şu hayatı bir mühendisin istemesi çok absürt.
Benim işsiz kayınbiraderde üniversite mezunu, biz kızıyoruz ona mesela. Fındıklara bel bağlanıp hayat mı geçer? Ki bazen don oluyor, bir şey oluyor bir iki çuval anca çıkıyor. O zaman ne yiyecek ne içeceksiniz? Gerçek bir iş bulmalı işiniz
Ben bu sene geldim sonbaharda, eşim yaza kadar 3 defa ilaçlama yaptı, ışka denilen otlar dikenler var onları temizledik, çuvallarla gübre taşıyıp attık,bahçeler aşırı eğimli, bahçe onun çalıştığı 2 yılda 2 kata yakın verime ulaştı. Önceden doğru düzgün fındık yoktu dallarda amcası bakarken. Fındığa bağlanıp hayat geçmemeli tabi ki benim sorunum zaten bunu eşime anlatamamam

Fındık işini bilmeyenlerin sizi anlaması pek mümkün değil standart doğrular üzerinden düşünülüyor ama gerçekten öyle değil

yıllarını fındığa vermiş biri olarak söylüyorum bunu fındık hiç kolay değil. Öyle bir iki ay deniyor ama keşke bir iki ay olsa

zaten eşiniz ışkın almayı, bahçe vurmayı, gübre işlerini ya da toplamasını başkalarına yaptırsa şuan alınan paradan eser kalmaz yani hepsi çalışan işçiye gider ki kimse de sizin gibi çalışmaz

kayın ailenizde biliyordur bunu Karadeniz de kimseye minnet etmeden bu sayılanları yapmak büyük nimet çünkü bahçe sahipleri işçiye para vermek istemez ama bahçe ot içinde kalsın fındık dalda kalsın da istemez çünkü o meşhur elalem güler çocukları var fındığı dalda kurt kuş yiyor diye.

Emeği veren kimse para da onun olur ki sizin derdiniz zaten fındık değil olmasa sizin daha çok işinize gelir ben bu konuda o kadar dertliyim ki fındığa da parası da eksik kalsın.

bir kaç darbeden sonra kaynınız evlendikten sonraki tavırdan sonra eşiniz de farkına varır durumun ailemde örneği çok inanın
Çok şükür bilen birisine rastlamak iyi geldi 😂😂💐

Burada konu açmıştım önceden denk gelmediyseniz yazayım, kaynımın yıllık izninde o da geldi bizle köye de gittik. Eşim tuvaleti kokutmuş biraz afedersiniz, küçücük bir tuvalet, kaynım da ben çalışmam falan diye esip gürleyince ben gittim çuval taşımaya, neyse öncesinde eşim tuvaletten çıktı malum vakit yok gideceğiz çalışmaya. Ben de arkasından girdim. Çıkarken k.valide gördü beni. Kaynım, k.validenin yeleğini gitmiş oturuyor (daha da sinir edici olmuştu) kadın yeleği giyip oturuyor ben de çuval taşımaya gidiyorum 😊😊😊😊😊 neyse eşimle evin önünden geçerken 2 dk dinlenelim dedik. K.valide içerde diyor ki Ayşe sıçtı Ayşe sıçtı 😰😰😰 eşime dedim Ayşe sıçtı diyor, eşim seslendi, hemen fırladı kapının önüne aa siz gitmediniz mi falan konuşmaya çalışıyor.. Neyse eşime dedim git ikisi de duyacak şekilde söyle ben yaptım diye. Ya bu gayet insani bir şey, kendisi lavanta çıkarmıyor sonuçta, ama genelde her şeye takıktır. Neyse eşim söyledi bunlara, diyor ki kızım sen yanlış anladın ben sıçtı demedim çıktı dedim, sıçtı çıktı birbirine benziyor ya 😏😏😏😏 Eşime de dedim fındık zamanı hariç gelmem köye. Bir aydır eşim her gün sabah gidip akşam eve geliyor.
Ay ne iğrenç bir kaynana.

Kayınpederiniz rastgele işçiye verseydi şuan kazandığı kadar parayı yine kazanırdı. Siz emek veriyorsanız kendi payınıza düşen para artsın diye. Eşimizinde olsa dededen kalan malda mülkte söz hakkımız olacağına inanmıyorum ben. Kaynınız yarısınıda istese vermek zorundasınız bana göre. Yapmasaydınız, sizde iş bulup çalışsaydınız benim problemim mi dese ne cevap vereceksiniz.
İşçiye verseydi bahçe temizliği için verecekti, fındık toplanma zamanında verecekti, masraflara verecekti, araba tutacaktı, para bitecekti 😊

Fındıklık kimin kp rin.
İster eşiniz çalışsın ister kaynınız farketmez asıl hak kp de. Fındığın parasını bölüştürmek isterse bölüştürür. Uğraşmak istemiyorsanız tutun adam toplatın.
Benim sorunum uğraşmak istememek değil. Her şeyi eşimin yapması, k.validenin buna rağmen patavatsız lafları, eşimin çalışıp kaynıma altın verecek olması. İşçi tutmayı kabul etselerdi miras kaldığı anda eşim de bu maceraya atılmazdı.

Çok şükür bilen birisine rastlamak iyi geldi 😂😂💐
☺️☺️ Biraz çetrefilli konular bunlar. Kayınvalideniz iş bulun diyormuş ama iş bulsanız da fındık işini sizden bekleyecekler. Çünkü onlarda biliyor yani bu parayı kazanamazlar yaşları itibariyle takip edermezler. Siz toplarsanız örmek veriyorum 10 günde toplanacak fındık 1 ayda toplanır ki işçilerin yevmiyesi , yemeği , takibi hiç kolay şeyler

şuan toplamıcaz deseniz fenalık geçireceklerine eminim. Fındığı toplayan kahrını çeken parayı alır ki siz zaten onlara harcıyormuşsunuz siz yapmasanız o paraları da olmayacak yani.

tarla toplayan eziyetini çekmeyen toplamayan olmayınca tek başına hiçbir anlam ifade etmiyor yani öyle kayınpederin bahçesi bilmem ne hikaye

onlar da biliyorlar sadece işte ana baba hakkı bilmem ne diyerek eşinizinde kardeşine olan sorumluluk düşüncesiyle öyle oluyor yoksa pratikte böyle değil yani açık ve net

İnsanların kendilerine ait bahçelerini işletip, tüm parayı almak üzerine bi gelir planlaması yaptıysanız nasıl eş ailesinden maddi beklentiniz olmuyor?
Zaten maaş kartı, fındık geliri hepsi sizdeymiş
Daha zaten alabileceğiniz bi canları kalmış 🤦‍♀️
Bi zahmet tüm gelirini aldığınız insanların yaşam masraflarını da karşılayın

Ayrıca bahçeyi sizin işletiyor olmanız babasının payında kardeşin hakkı olduğu gerçeğini değiştirmiyor
Hem dediğiniz gibi eşiniz sizin altınlarınızı da o bahçenin geliriyle almış
Bu durumda kardeşin de altınları o bahçeden karşılanması zaten adil olan değil mi?

Eşiniz 6 yıl özel sektörde çalışmış
Demek ki eşiniz yokken de o bahçeler toplanıyormuş
Siz kendinize yeni bi gelir planı yapın
Bahçeler nasıl olsa bi şekilde toplanır yani

Ben bu sene geldim sonbaharda, eşim yaza kadar 3 defa ilaçlama yaptı, ışka denilen otlar dikenler var onları temizledik, çuvallarla gübre taşıyıp attık,bahçeler aşırı eğimli, bahçe onun çalıştığı 2 yılda 2 kata yakın verime ulaştı. Önceden doğru düzgün fındık yoktu dallarda amcası bakarken. Fındığa bağlanıp hayat geçmemeli tabi ki benim sorunum zaten bunu eşime anlatamamam
Çünkü eşiniz her sabah kalkıp işe gitmek istemiyor. Normal bir işte çalışsa on gün yıllık izni olacak kalan 300 gün sabah kalkıp işe gidecek. Şimdi en en fazla 90 güm hadi bilemedin 100 gün gidip çalışıyor. Hepsini geçtim şu an bağ kur mu ödüyor? Nasıl emekli olacak? Hayatımda böyle saçma şey duymadım. Eşim bugün işi bırakıp köydeki fındıklarla geçiniriz dese kafayı mı yedin derim. Böyle saçma bir kariyer mi olur?

Çünkü eşiniz her sabah kalkıp işe gitmek istemiyor. Normal bir işte çalışsa on gün yıllık izni olacak kalan 300 gün sabah kalkıp işe gidecek. Şimdi en en fazla 90 güm hadi bilemedin 100 gün gidip çalışıyor. Hepsini geçtim şu an bağ kur mu ödüyor? Nasıl emekli olacak? Hayatımda böyle saçma şey duymadım. Eşim bugün işi bırakıp köydeki fındıklarla geçiniriz dese kafayı mı yedin derim. Böyle saçma bir kariyer mi olur?
Buna ek olarak
Fındık dediğin 1 aya toplanıyor
Hadi ara ara gidiyorsun ot temizleme, gübreleme filan hadi fazla fazla diyeyim 1 ay da o sürsün
Ama kışın soğuğunda fındık bahçesinde iş olmadığına ben şahidim
En az 4 5 ay hiç çalışmadan evde durmak bana çok tembellik geliyoe valla
Ne bileyim
Bi de yarın öbür gün anne baba kovsa dümdüz ortada kalıyorsun
Elde kalıyor sıfır gelir 🤷‍♀️

İnsanların kendilerine ait bahçelerini işletip, tüm parayı almak üzerine bi gelir planlaması yaptıysanız nasıl eş ailesinden maddi beklentiniz olmuyor?
Zaten maaş kartı, fındık geliri hepsi sizdeymiş
Daha zaten alabileceğiniz bi canları kalmış 🤦‍♀️
Bi zahmet tüm gelirini aldığınız insanların yaşam masraflarını da karşılayın

Ayrıca bahçeyi sizin işletiyor olmanız babasının payında kardeşin hakkı olduğu gerçeğini değiştirmiyor
Hem dediğiniz gibi eşiniz sizin altınlarınızı da o bahçenin geliriyle almış
Bu durumda kardeşin de altınları o bahçeden karşılanması zaten adil olan değil mi?

Eşiniz 6 yıl özel sektörde çalışmış
Demek ki eşiniz yokken de o bahçeler toplanıyormuş
Siz kendinize yeni bi gelir planı yapın
Bahçeler nasıl olsa bi şekilde toplanır yani
Mesajları okumamışsınız ki. Dededen miras 2 yıl önce kaldı. Bütün her şeyle eşim ilgileniyor. Maaş kartından biz kendimize bir harcama yapmıyoruz kart eşimde çünkü anne baba bankamatikle uğraşamıyor. Fındığın %30 geliri k.pedere teslim ediliyor. Onun dışında bütün masrafları eşim karşılıyor aklıma gelenleri detaylıca yazdım önceki mesajlarda. Şuan biz bahçeyi verimli hale getirdiysek, şuan biz anne babanın bütün sorumluluğuyla ilgileniyorsak. Dul teyze ve anneanneyle de eşim sürekli iletişimdeyse. Yığınla masraf yapıyorsak, birikim yapamıyorsak, seneye de fındık parasıyla kaynıma altın alınacaksa biz bu hamallığı niye çekiyoruz? Mesajlarda bahçe k.pederin deniyor evet onun, ama adan zye her şeye eşim yapıyor. Fındık parasıyla eşim benim altınlarımı aldı evet ama çalıştı çabaladı o bahçeler için o parayı zaten o hak etti. Kaynım zaten baba evinde oturuyor faturaları telefonuna kayıtlı olan pederin emekli maaş kartından ödüyor. Tabi bu durumda k.pederi sömüren haksız biz oluyoruz. Birkaç saatlik çalışmada bile kıyamet kopartan faturaları da babasından ödeyen kaynıma altın alınması hak oluyor öyle mi? Olmuyor işte ben de bunu kabullenemiyorum.

Benim sorunum uğraşmak istememek değil. Her şeyi eşimin yapması, k.validenin buna rağmen patavatsız lafları, eşimin çalışıp kaynıma altın verecek olması. İşçi tutmayı kabul etselerdi miras kaldığı anda eşim de bu maceraya atılmazdı.

Eşinizinde sorunu mu peki?
Eşiniz fındıklıkta çalışmasa bağa bahçeye bakmasa ne iş yapacak?
İkinizinde meslekleri varmış bırakıp köye yerleşirken düşünseydiniz bunları keşke.
Kv nizin patavatsızlığı ayrı konu kaynınızın fındıktan pay alması ayrı.
3 ortaksınız o fındıklıkta herşeyle eşinizin uğraşması kendi seçimi ona göre pay alır ama sonuçta diğerlerine pay düşer.

Buna ek olarak
Fındık dediğin 1 aya toplanıyor
Hadi ara ara gidiyorsun ot temizleme, gübreleme filan hadi fazla fazla diyeyim 1 ay da o sürsün
Ama kışın soğuğunda fındık bahçesinde iş olmadığına ben şahidim
En az 4 5 ay hiç çalışmadan evde durmak bana çok tembellik geliyoe valla
Ne bileyim
Bi de yarın öbür gün anne baba kovsa dümdüz ortada kalıyorsun
Elde kalıyor sıfır gelir 🤷‍♀️
Eylül,ekim,kasım,mart,nisan,mayıs,haziran,temmuz ve ağustosla birlikte, temmuz ve ağustos full olmak üzere diğer aylarda da çoğunlukla bahçede eşim. Buradaki köylüler yapmayın ne gerek var o kadar gübreyle uğraşmayın diyor, ışka almayın diyor, eşim hepsini araştırdı bir sürü işlem yaptı maşallah fındıklar dolu dolu 2 sene önce bahçeler öyle değildi

Mesajları okumamışsınız ki. Dededen miras 2 yıl önce kaldı. Bütün her şeyle eşim ilgileniyor. Maaş kartından biz kendimize bir harcama yapmıyoruz kart eşimde çünkü anne baba bankamatikle uğraşamıyor. Fındığın %30 geliri k.pedere teslim ediliyor. Onun dışında bütün masrafları eşim karşılıyor aklıma gelenleri detaylıca yazdım önceki mesajlarda. Şuan biz bahçeyi verimli hale getirdiysek, şuan biz anne babanın bütün sorumluluğuyla ilgileniyorsak. Dul teyze ve anneanneyle de eşim sürekli iletişimdeyse. Yığınla masraf yapıyorsak, birikim yapamıyorsak, seneye de fındık parasıyla kaynıma altın alınacaksa biz bu hamallığı niye çekiyoruz? Mesajlarda bahçe k.pederin deniyor evet onun, ama adan zye her şeye eşim yapıyor. Fındık parasıyla eşim benim altınlarımı aldı evet ama çalıştı çabaladı o bahçeler için o parayı zaten o hak etti. Kaynım zaten baba evinde oturuyor faturaları telefonuna kayıtlı olan pederin emekli maaş kartından ödüyor. Tabi bu durumda k.pederi sömüren haksız biz oluyoruz. Birkaç saatlik çalışmada bile kıyamet kopartan faturaları da babasından ödeyen kaynıma altın alınması hak oluyor öyle mi? Olmuyor işte ben de bunu kabullenemiyorum.

Bak arkadaşım bahçe dededen miras kaldıysa kp den de eşiniz ve kaynınıza kalacak. Yani kim işletirse işletsin o bahçe yarı yarıya kaynınızın olacak zaten. Şu an kp rin olduğuna göre seneye kaynınıza pay vermek istiyorsa verir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X