Kayınvalide ev problemi

Ama böyle aileler gerçekten var, hiç görmemenize şahit olmamanıza şaşırdım.
Arkadaşımın dedesi evini en sevdiği torunu üzerine yaptırmış. Vefat edince anlaşılıyor. Tüm sülale birbirine giriyor konu mahkemeye taşınıyor falan. Akrabalarımda da gördüm. Burada da okuyoruz. Daha geçenlerde evde çirkin ördek muamelesi gören üniversiteli kızın konusunu okudum. Konuları referans alamayız gerçek mi doğru mu ama zaten çevremizde mutlaka görmüşüzdür. Bu konuyu da anlatılanlar üzerinden değerlendiriyoruz. Üç ev, üç çocuk ama birinin evi üzerinden “bizim ev” baskısı yapılıp kira alternatifi sunulması adaletli değil.

Ben bu maddi konuların sadece maddi olarak evlatlara dokunmadığını psikolojik olarak da etkilediğini düşünüyorum. Kardeşime daha çok verildiyse onu daha çok seviyor gibi gibi travmalar. Bu sebeple kardeşlerin arası bozuluyor işte. Aynı şeyi tekrarlıyorum bu adaleti sağlayamayacak zihniyette olanlar birden çok çocuk yapmasın.
Tabiki sizin dediğiniz şeyleri duydum ama okadar azki, geneli benim dediğim gibi adil olmaya çalışan ailerler oluyor
Ev veya mal üzerinden adalet sağlayamayacak insanların çocuk yaparken bunu düşünceğin düşünmenizde beni bir miktar şaşırttı. Öyle ince düşünceli aileyse zaten 5 çocuğu da olsa adil davranır

Konu sahibi sizin yerinizde olsam önce eşimle konuşur bu evde mutsuz olduğumu benimseyemediğimi özel alanımızın olmadığını 1+1 bile olsa başka bir eve cikmak istediğimi çok yıprandığımı söylerdim.Baktınız dinlemiyormu bulur evimi çağırır bir nakliyeci taşınırdım.Geliyosan gel buyur ama ben o evde yaşamayacağım kusura bakma sana söyledim anlamadın derim.Anlattığınız seyler hiç katlanamayacağım şeyler benim de..Burda mesele tapu falan değil saygısızlık.Onun da önünü siz alacaksınız.Sınırlarınızı keskin çizeceksiniz.

Ne kadar haklı ve yerinde bir yorum.
Benimde eltim bedavadan kayınvalidemin evine yerleşti. 1 ay bile kira ödemedi !!! Ev almak için peşinat biriktirmedi, zorlanmadı, sabahın köründe çocuklarını bırakıp işe gitmek zorunda kalmadı. Yarın yaşlanıp bakıma mutlaka olduklarında sizinde anneniz diyecekler !!!
Bizim suçumuz ne ?
İyi gününde kime yağdırdıysa kötü gününde onun kapısını çalsın

Aynen, olacaklar çok belliymiş zaten,konu sahibi "inatla" geçmiş eve oturmuş gibi...E şimdi neden bilmiyorum etmiyorum diyor? Haksızlık nerde?
Muhtemelen eşiyle sorun yaşamamak için kabul etti ama yanlış yapmış, eşle kötü olmayayım diye diye bazı şeyleri kabul edip susmak ileride daha fazla sorun yaşamaya sebep oluyor, baştan koyacaksın tavrını.
Arkadaş ben kimsenin evinde oturmam, kayınvalide kayınpeder hastalık vb zorunlu durumlar dışında kimseyi aylarca ağırlamak, bakmak istemem, çalışıyorum parama geçer sözüm kendi evimi arabamı kendim alırım diyeceksin sınırları çizeceksin, bu ne ayıp ne büyüklere saygısızlık, ne de kalpsizlik.

Bunu yapmayanlar sonra o sorunlar büyüyüp çığa dönünce bir patlıyor çok feci kavgalar ediyorlar eş aileleriyle ve eşleri de ağzını açıp tek bir laf etmiyor eşine arka çıkmak için, hatta kötü ilan ediliyorsun, rahmetli babamın lafını yineleyeyim yine, tavuğun bacağını baştan ayıracaksın aslında, en azından X böyle biri biz onu böyle kabul edelim diyorlar kimsenin hükmü geçmiyor size.

Bunu böyle dile getirince ayyyhh sana kimse bir şey yapmamış fesatlanıyorsun çekemiyorsun diye yorumlanıyor da bacım yapmasını istemiyorsun zaten, yapılmaması yapılmasından daha iyi çünkü, Türkiye’de bir aileyle evlilik sebebiyle akraba olduysan hiç şaşmaz büyük çoğunluğu bir şey verir ama kaşıkla verip sapıyla gözünü çıkarır.

Çünkü sizin eviniz var paranızı harcamayın dedi eşimde almadı zaten ev var alırsam artık orayı bana vermezler dedi bende almak istedim sonra eşim de niyetlendi gene karıştılar kaldı öyle araba aldık sonra onu da binbir surat ile kendi paramizla
Bak bu hiç olmamış. Hadi gönülsüz de olsa kıytırık mıytırık 3+1 bir ev vermişler oturun diye e ama arabayı hiç vermemişler.😲Kendi paranızla araba almak ne kadar üzmüştür sizi kimbilir, bı de binbir surat yapmişlar yani (niyeyse?😂) pesssss...Bu KV çok fena çoook...

Son düzenleme:
Ne kadar haklı ve yerinde bir yorum.
Benimde eltim bedavadan kayınvalidemin evine yerleşti. 1 ay bile kira ödemedi !!! Ev almak için peşinat biriktirmedi, zorlanmadı, sabahın köründe çocuklarını bırakıp işe gitmek zorunda kalmadı. Yarın yaşlanıp bakıma mutlaka olduklarında sizinde anneniz diyecekler !!!
Bizim suçumuz ne ?

O zaman diyeceksiniz ki sizin eviniz kayınvalidemin evi. Doğru olan sizinle yaşaması. Böylesi onun için de daha rahatlatıcı olur. Ve evinize almayacaksınız tabi ki. Ayrıca yaşlıların sabit evi olmalı ordan oraya sürüklenmemeli bence o ev de yani kayınvalidenizin yaşayacağı ev sizin kaynınızın evi :)

Son düzenleme:
İzmir de üç evleri var birinde kendi oturuyor diğerleri kira da biz ikinci evleneniz diğer oğlum evlenip oraya geçince burayı size verip köye tasincaz kışın ziyarete gelcez sira ile dediler üç üç buçuk sene kira da oturduk eşimde geçmek istemedi annesi köyde ezilir diye zaten aileside sözünü tutmadı gitmediler bizde ev almak istedik izin vermediler sizin eviniz var diye benden sonra evlenen küçük eltimde eve geçti ben kiradaydim ev sahibi evden çıkarmak istedi kv evde ki eşyalarını problem etti bende annemlerin o tarafa gitmek istedim hem yanımızda olmuyorsunuz hem de niye burada durayım diye o zaman gelin geçin evinize dediler aldı eşyalarını geldik oturduk ama olaylı yani en baştan ev aldırmadı eviniz var diye sonra köyü tadilat yaptı oraya gitcem hepimiz para verdik taşınmadi sonra ne güzel kira veriyorsunuz niye cikiyonuz oldu neyse en sonunda girdik eve ama eşim ailesine kirgindi yapılanlar yüzünden ben arayı buldum kıyamadım eşime şimdi de hiçbirsey yapmamış gibi benim evim modunda diğer evleri de o aldı hemde daha yeni daha güzel evet onlar da benim evim diyor zaten ama bu evde ki o hala kendi evim benim komşum benim arkadaşım biri gelmek istiyor benden önce cevap veriyor bir bakıyorum biri gelmiş biri gitmiş ya da birşey yapcam zaten güzeldi ben bundan sıkıldım bunaldım
Kusura bakmayin ama ev almak istedik ama izin vermediler dediğiniz yerde koptum, elimde kahvem vardı az daha dökecektim 😂😂
Naptılar tam olarak, tam elinizde valiz dolusu para evi ödemeye giderken elinizi kolunuzumu bağladılar yada gidip noterin kapısının önünde protestomu ettiler? Siz daha ev alırken kv de sözünden çıkamazken, ona patron kim göstereyrceğim tarzı çok iddalı sözler sarfetmesemisiniz acaba?
Ayrıca bukadar sıkıldığınız ortamı terkedebilirsiniz, madem konu ev değil kira ödemek değil bırakın kadına evini daha önce nereye gidecektiniz oraya gidin. Ev alacak paranız varmış zaten, alın gül gibi oturun şuanki ev de kv vefati halinde size kalır zaten

U
Merak ettim simdi
Farklı bir soru soracağım benzer konu

Kaynana ev verse tapuyu da üstüne yapsa oğlunun

Sonra vazgeçtim bana kira ver dese 5 yıl sonra

Ama evi ilk verirken kiradan filan hiç bahsetmese

Şimdi oğlu kira vermeli mi vermemeli mi
Yasal olarak artık mal sahibi olduğu için kira vermek zorunda değil, etik olarak KV nin ihtiyacı var ve istediyse kira değil ama evlatlık görevi olarak kendisine bağ bağışlayan annesine bir salkım üzüm olarak düzenli ödeme yapması elbette uygun olur....Ha diyelim ki ihtiyaçtan değil de araları bozuldu KV pişman oldu veya kardeşler hak iddia etti, bu tür durumlarda da dava açılarak geriye dönük işlem yapılıp, tapu iptal edilebiliyor. (Miras hukuku)

Ben seni haklı buldum. Diğerleriyle eşit şartlarda değilsen isyan çıkarma zamanı üzgünüm. Seni kendine hizmetçi gibi tutmuş anlayacağın.
Evet ya, bı isyan çikarsa iyi olacak, kendince rahatlayacak ama sonuçta ortaya çıkabilecek üç ihtimalden ikisini gözü hiç kesmiyor ...Ben hiç zannetmiyorum bunu yapacağını çünkü kendi de biliyor ki pabuç çok pahalı...

Ben de en son bir aile bireyine ben yeri geliyor kendi aileme tahammül edemiyorum kendime edemiyorum sen benim ailemden değerli misin yeter artık dedim çünkü gerçekten insan artık dayanamıyor bu citaya geldim bende gelmem sanıyordum
Kim o gizemli aile bireyi? Kız evlatlari yok dediniz ama bu tam da görümcelik bir diyalog olmuş valla...

O zaman diyeceksiniz ki sizin eviniz kayınvalidemin evi. Doğru olan sizinle yaşaması. Böylesi onun için de daha rahatlatıcı olur. Ve evinize almayacaksınız tabi ki. Ayrıca yaşlıların sabit evi olmalı ordan oraya sürüklenmemeli bence o ev de yani kayınvalidenizin yaşayacağı ev sizin kaynınızın evi :)
Kendine ait bir evi var 2. Evini eltime verdi.
Altlı üstlü oturuyorlar.

Kiraya verilen evlerini dahi kontrol eden, eve giren çıkana karışan çok insan gördüm..
Kiraya verilen evden karşılığın para, burda da gelip kalıp dilediğin gibi davranmak gibi gözüküyor olsa da bu hanımın eşinden haric 2 evladına daha ev vermiş o zaman herkese eşit şekilde gitmeli.
Demek istediğim, konu sahibinin eşinin yüzü yumuşak kirada otursa dahi yine onlara gider kalır gibi geldi bana..
Sen geliyorsun kalıyorsun hosgeldin...
Ama evin hanımına sormadan niçin misafir davet ediyorsun?
Yada niçin diğer gelininin evinde bu harekette bulunamiyorsun?
Ben anne babamdan şüphe duysaydım kesinikle oturmazdim..
Bir kez olsun habersiz girselerdi de karşılığını verirdim..
Nitekim anne babamın da evinin anahtarı bizde var. Bizde habersiz girmeyiz.
Kirada evlerim var hiç girip çıkmadım içinde kiracı varken. Kiracımın birini yüz yüze bile görmedim hata, yurtdışında olduğum için avukatım üzerinde halletmiştim kiralama işlemini.
İlk evlendiğim zaman ailemin evinde kaldık bir süre, sağolsunlar kira almadan oturduk 1 sene kadar, ama kısa sürede kendi evimizi aldık çıktık çünkü eşim çok rahatsiz oluyordu. Ailem gelip gitmezdi, zaten her fırsata burası senin evin rahet ol, istediğin gibi değiştir rahat ol dediler, ama sonuçta eşim türk erkeği kendine bu durumu yediremedi, iç güveysi gibi hissetti. Çok şükür kısa zaman sonra kendi evimizi aldık dediğim gibi ailemde o evi bizden sonra kiraya verdi, kirayı bize teklif ettiler ama kabul etmedik. Kendi evimin huzuru hiç birşeyde yok.

Diyebilmeli işte. Sorun da orada
Demekki ev onun değil, yoksa derdi değilmi?
Şimdi kv benim evime gelse (Allah korusun-yıllardır görüşmüyorum gelemiyor) deseki bu ev benim şurdan kalk şuraya otur, önce gülüp kapıyımı gösteririm yoksa önce kapıyı gösterip sonramı gülerim şuan çok emin olamadım

Demekki ev onun değil, yoksa derdi değilmi?
Şimdi kv benim evime gelse (Allah korusun-yıllardır görüşmüyorum gelemiyor) deseki bu ev benim şurdan kalk şuraya otur, önce gülüp kapıyımı gösteririm yoksa önce kapıyı gösterip sonramı gülerim şuan çok emin olamadım

Valla bu kk da kendi parasıyla satın aldığı eve karışan kvye ses çıkaramayan pısırık gelinler de var.

O yüzden argümanınızda bir ilişki kuramadım. Üzgünüm.

Valla bu kk da kendi parasıyla satın aldığı eve karışan kvye ses çıkaramayan pısırık gelinler de var.

O yüzden argümanınızda bir ilişki kuramadım. Üzgünüm.
Çok komplike birşey yazmadım aslında, tam olarak neyin ilişkisini kuramadınız bilemedim ama konu çok basit. Ev konu sahibinin değil, kadın hiç bir oğluna ev vermemiş zaten hepsine alın oturun ama hepsi benim demiş olay bu. Kısacası mühür kimdeyse sultan odur, oda benim demiş. Bayılıyorum böyle kadınlara bu arada.

Çok komplike birşey yazmadım aslında, tam olarak neyin ilişkisini kuramadınız bilemedim ama konu çok basit. Ev konu sahibinin değil, kadın hiç bir oğluna ev vermemiş zaten hepsine alın oturun ama hepsi benim demiş olay bu. Kısacası mühür kimdeyse sultan odur, oda benim demiş. Bayılıyorum böyle kadınlara bu arada.

Cidden aklım almıyor bu düşünceyi
Hayretler içerisinde okuyorum.
Üç oğluna ev "vermişse", o ev üç oğlunundur.

Bizim tapu da ev sahibinin. Ama öyle giremez evime. Aynı şekilde annemin olsa tapu ama evi bana oturmam için vermişse karışamaz. Çok rahatsızsa çıkın der olur biter.

Böyle düşünceler besliyor hadsiz kaynanaları zaten.

Bu arada ilişki olmadığı için kuramadım. Zekasızım ilişki kuramadım demedim 😄

X