Kayınvalide ve kayınpederin düşüncesizliği

Bortecineee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2019
2.559
3.720
GÜNCELLEME:
Bazı arkadaşlar çok aşırı tepki vermiş ama arkadaşlar biz kv kp den hiç beklenti içinde olmadık. Eşim bekarken de maddi olarak hep destek olmuş. Evlenirken de kv kp evimize tek bir eşya bana tek bir takı bile almadılar. Herşeyi eşim kredi çekerek karşıladı, düğünden o kadar altın nasıl kaldı diye düşünenler olmuş. Para takı vs takmadıklarına inanmayanlar olmuş. Eşimin babannesi yurtdışında yaşıyor. Düğünde kv kp birşey takmadı demesinler diye kayınoederime para verdi, eşimin aldığı takılarıda kv kp almış gibi söylettirdik. Bana takılan altın ve paraları eşimin babannesi, kardeşi, benim kendi anne ve babam, kardeşlerim, dedem ve babaannem, yakın akrabalarım vs taktı, düğünümüz çok kalabalıktı ve çevremiz ve ailemiz kalabalık olduğu için takımız çok çıktı. Takıların bir kısmı ile borcumuzu kapattık. Bir kısmı da cebimizde kaldı. Ama araba alırken(ikinci el) bir miktarını bozdurup eşim kredi çekti.) kaynımın da borcu olduğu için bizden borç istediği için yaklaşık bir 30000 tl ye yakın kaynıma da borç olarak verdik elimizxe şuan çok az birşey kaldı. Bu sene ve geçen sene benim dişlerimden dolayı ve kadın hastalıklarıyla ilgili problemim olduğu için çok para harcadık. Aynı şekilde eşimde dişleri ile ilgili çok fazla masrsf içerisine girdi. Hala da yapılması gereken tedavisi var ama yarım bıraktı. Kredi kartı kullanmıyoruz herşeyi nakit almaya çalışıyoruz, anca ameliyat, tedavi vs için yüksek meblağ ödememiz gerekirse ona taksit yaptırmak için kullanıyoruz. Kv kp de maddi manevi hep destek olduk hala da oluyoruz. Durumları da çok iyi ama birbirleriyle anlaşamadıkları zaman kv hemen ağlayıp eşimi arıyor baban para vermiyor etmçyor vs, bana laf ediyor çocukların ödesin etsin diye diyor. Bize gelince de kp ve kv biz sizden birşey beklemiyoruz diyolar ama arkadan baika şeuler söylüyorlar.

Kv kp evinde oturuyoruz diye evi bize verdikleri yok, ev ortak, yarın o evden çıkın diğer oğlum oturacak da diyebilir, kendisi de dedi zaten evden istediğim zsman çıkarırım diye. Bize 70000 tl borçları var yani yaklaşık olarak altın olarak verileceği için altının durumuna göre borçları değişiyor işte. Bu kadae borçları olduğu için de bu evde kalmamızı istiyorlar çünkü onların borcu bitene kadar burada kirasız oturacaktık öyle konuşulmuştu, sonra biz sizden kira mı istiyoruz dendi herşey karıştı birbirine. Eşim o borcu ödemeyin ben kardeşimin evde hakkı olan parayı vereyim ev bana ait olsun dedi kp yok öyle şey olmaz ben ölmeden ev mi paylaşıyorsunuz dedi istersem evi satarım sizide çıkartırım dedi. Ne borçlarını ödediler ne de ev için bir sonuca varabildiler.

Merhaba hanımlar. Doğuma 2 ay kaldı. Bebek alışverişimizin çoğunu yaptık fakat bir takım eksiklerimiz var. Çocuk odası olacak oda tadilata girecek, tadilat dediğim de şöyle, karanlık kaldığı için açık renk aydınlık olacak bir renge boyanacak ve parkeleri daha önce su borularının patlamasından dolayı su aldığı için kabarıp kırılmış kötü bir vaziyette o yüzden değiştirilecekti bunları da maaş alınca maaştan hemen sonra izinli günümüzde yaparız demişti eşim. Ayrıca çocuk odası için dolap vs alacaktık, anne bebek çantası ve hastanede lazım olacak pijama vb. şeyler gibi ufak tefek görünen ama maddi olarak masraf çıkaracak eksiklerimiz var.

Gelelim asıl konuya. Kayınpederim emekli, ev borcu bitti, hiçbir masrafları borçları yok. Geçim olarak bizden daha iyiler, köyde yaşıyorlar. Kayınvalidemle para konusunda sıkıntj yaşıyorlar. Kayınvalideme harçlık vs vermiyormuş sürekli bundan eşime dert yanıyordu, eşimle kaynımdan para istiyordu. Kayınvalidem hastalanmış, bacakları dizleri çok ağrıyormuş. Biz yaşadıkları şehirdeki bir hastaneden randevu aldık oraya gitti göründü, ilaç vs vermişler ama iyi gelmedi iyileşemedim hala ağrılarım var diye sızlanıp durdu. Kayınvalidem bir yandan hasta ablasıyla da ilgileniyor. Ay içerisinde bir kaç haftada bir ablasını hastaneye kemoterapiye götürüyorlar fakat oraya gitmişken doktora görüneyim edeyim demiyor eşime bundan dolayı sızlanıyor.
Eşimde gitmişken doktora görünseydin dediğinde sen çok biliyorsun zaten, biz okumadık cahiliz filan diye laflar ediyor. Kayınpederim de ilgilenip götürmüyormuş heralde doktora.

Dün kayınvalidem eşimi arayıp hafta içi köyden yanımıza geleceğini. Onu doktora götürmemizi istiyor. Benim doğum kontrollerimş yaptırdığım özel hastaneye bacakları için çıkacakmış, birde devlet hastanesinden de randevu al oraya da dahiliyeye gideceğim diyor. Bu kız karnı burnunda hamile korona morona kapar hastane hastane dolaştırmayayım demiyor, kendimiz zor gidiyoruz hastaneye. Onu da geçtim kayınvalidemin hastane masraflarını da biz karşılayacağız. Eşim geçen ay eksiye girdik bu ay elimizxe bu kadar var ve bebeğin odasını yapacaktık edecektik, annem bize masraf çıkartacak yine eksiye gireceğiz ne yapacağız bilmiyorum diyor. Annesinşn gelip burada doktora çıkmasını istemiyor. Çünkü her türlğ masraf vs bize kalıyor. Destek olmuyorlar hep köstek oluyorlar. Çocukları olacak, masrafları olur vs demiyolar aman taksitle yaparsınız edersiniz doğduktan sonra zamanla yaparsınız diyolar, hep çocuklarını söğüşleme derdindeler. Memlekettte ev bakıyorlarmış, hala bizden medet umuyorlar para için, kaynım da onların çocukları olacak masrafları vs var benim de yeni çocuğum oldu bizden ekmek çıkmaz demiş onlara. Yani diyeceğim o ki çok düşüncesizler.
Bebek odası alacağız kv bana da yatak alın vs ben gelince çocuğun odasında yatarım vs diyor. 🙄 Çok tuhaflar. Eşim kenarda köşede duran gram ve çeyreklerimizden birazınj bozduralım bebeğin kalan eksiklerini öyle alalım diyor. Doğumda hastane ücretini taksit yaptırırız kartı doldurmayalım diyor. Ne yapacağız bilmiyorum. Bozdurunca da yerine koyulmuyor biriktirmesi zor oluyor. Ne yapalım sizce?

Son düzenleme:
Merhaba hanımlar. Doğuma 2 ay kaldı. Bebek alışverişimizin çoğunu yaptık fakat bir takım eksiklerimiz var. Çocuk odası olacak oda tadilata girecek, tadilat dediğim de şöyle, karanlık kaldığı için açık renk aydınlık olacak bir renge boyanacak ve parkeleri daha önce su borularının patlamasından dolayı su aldığı için kabarıp kırılmış kötü bir vaziyette o yüzden değiştirilecekti bunları da maaş alınca maaştan hemen sonra izinli günümüzde yaparız demişti eşim. Ayrıca çocuk odası için dolap vs alacaktık, anne bebek çantası ve hastanede lazım olacak pijama vb. şeyler gibi ufak tefek görünen ama maddi olarak masraf çıkaracak eksiklerimiz var.

Gelelim asıl konuya. Kayınpederim emekli, ev borcu bitti, hiçbir masrafları borçları yok. Geçim olarak bizden daha iyiler, köyde yaşıyorlar. Kayınvalidemle para konusunda sıkıntj yaşıyorlar. Kayınvalideme harçlık vs vermiyormuş sürekli bundan eşime dert yanıyordu, eşimle kaynımdan para istiyordu. Kayınvalidem hastalanmış, bacakları dizleri çok ağrıyormuş. Biz yaşadıkları şehirdeki bir hastaneden randevu aldık oraya gitti göründü, ilaç vs vermişler ama iyi gelmedi iyileşemedim hala ağrılarım var diye sızlanıp durdu. Kayınvalidem bir yandan hasta ablasıyla da ilgileniyor. Ay içerisinde bir kaç haftada bir ablasını hastaneye kemoterapiye götürüyorlar fakat oraya gitmişken doktora görüneyim edeyim demiyor eşime bundan dolayı sızlanıyor.
Eşimde gitmişken doktora görünseydin dediğinde sen çok biliyorsun zaten, biz okumadık cahiliz filan diye laflar ediyor. Kayınpederim de ilgilenip götürmüyormuş heralde doktora.

Dün kayınvalidem eşimi arayıp hafta içi köyden yanımıza geleceğini. Onu doktora götürmemizi istiyor. Benim doğum kontrollerimş yaptırdığım özel hastaneye bacakları için çıkacakmış, birde devlet hastanesinden de randevu al oraya da dahiliyeye gideceğim diyor. Bu kız karnı burnunda hamile korona morona kapar hastane hastane dolaştırmayayım demiyor, kendimiz zor gidiyoruz hastaneye. Onu da geçtim kayınvalidemin hastane masraflarını da biz karşılayacağız. Eşim geçen ay eksiye girdik bu ay elimizxe bu kadar var ve bebeğin odasını yapacaktık edecektik, annem bize masraf çıkartacak yine eksiye gireceğiz ne yapacağız bilmiyorum diyor. Annesinşn gelip burada doktora çıkmasını istemiyor. Çünkü her türlğ masraf vs bize kalıyor. Destek olmuyorlar hep köstek oluyorlar. Çocukları olacak, masrafları olur vs demiyolar aman taksitle yaparsınız edersiniz doğduktan sonra zamanla yaparsınız diyolar, hep çocuklarını söğüşleme derdindeler. Memlekettte ev bakıyorlarmış, hala bizden medet umuyorlar para için, kaynım da onların çocukları olacak masrafları vs var benim de yeni çocuğum oldu bizden ekmek çıkmaz demiş onlara. Yani diyeceğim o ki çok düşüncesizler.
Bebek odası alacağız kv bana da yatak alın vs ben gelince çocuğun odasında yatarım vs diyor. 🙄 Çok tuhaflar. Eşim kenarda köşede duran gram ve çeyreklerimizden birazınj bozduralım bebeğin kalan eksiklerini öyle alalım diyor. Doğumda hastane ücretini taksit yaptırırız kartı doldurmayalım diyor. Ne yapacağız bilmiyorum. Bozdurunca da yerine koyulmuyor biriktirmesi zor oluyor. Ne yapalım sizce?
Hepsi aynı ya bu kaynana ekibi neden kıskanç. Sen özel hastaneye gidiyorsun diye kıskanıp beni de götür diyor

Bozdurmayin
Ben bozdurdum yerine koyamadim
Habire yedim elime geçen parayi

Bozdurmayın sakın altınlarınızı giden gittiği ile kalıyor yerine konmaz asla. hem altın da düştü. Kv anlayışsız belli bu durumu ko ile konuşsanız.

Allah yardım etsin. Bundan zor gün olmaz gerekirse bozdururdum. Kenarda duracağına. Kendimi sıkıntıya sokmazdım. Haklısınız kenara koymak zor oluyor. Ama yoksa ne yapacaksınız. Kimsede yardımcı olmuyor diyorsunuz.

Çocuk zaten bir süre sizinle odanızda yatacak
Bence odası için kendinizi sıkıştırmayın
Zaman içinde tamamlarsınız
Paranızı doğum masrafına saklayın
Altınları da bozmazdın yerinizde olsam

Anneyi doktora götürme ve parasının lafını etme kısmına ben çok üzüldüm
Kusura bakmayın
Diğer beklentileri masrafları için haklısınız
Ama insan annesi hastaysa hastane masrafı bana kalacak diye düşünmemeli bana göre

Hastaneye oğlu götürüp getirsin siz gitmeyin hamile halinizle. Risk altındasınız. Korona var. Altınlarınızı bozdurmayın yatacak bi yer bulunur. İlle yatağa ne gerek var. Daha doğum parasını kenara koymamışsınız belli olmaz para ihtiyacı olur o zaman bozarsınız. Dişinizi sıkın bozmayın helede KV lafıyla falan asla. Gün gelir bozdu yediniz derler kıymette bilmezler

Kayınvalidenizin hastane masrafı haricinde yazıyorum, çocuk odasını hemen yapmak zorunda mısıniz?

İlk başlarda çekmeceli bir beşik işinizi görür.

Bebeğiniz zaten sizin yanınızda olur bir süre, elzem ihtiyaçlar ve doğum masrafıni halledince de odayı hazırlasiniz.

Herşey bir anda olmak zorunda değil bence.

Eşinin annesini doktora götürmesi ve gerekirse masrafını karşılaması kadar doğal bir şey yok.
Eşi de olsa dahi. Elinde para olmasada borç eder yine götürürüm. Sen şuan çocuğun için neler neler yapmaya çalışıyorsun. Kv de çocukları için ya yapmıştır ee bırakta hastaneye kadar götürsün. Bir zahmet.
Hastaneye götürme konısunda sizi haksız buldum.

Sizin anneniz hasta olsaydı gelme götürmem masraflarını karşılayamam yük oluyorsun diyemi düşünürdünüz?
Herşey hemen olmak zorunda değil, mesela parkeler. Parke kötü olunca cocuk uyuyamayacak mi nolacak sanki. Heyecanlanıyorsunuz haklısınız ama kendinizi bu kadar sıkıştırmanıza gerek yok, yavaş yavaş hersey olur.
Coronadan dolayı korkup istemiyoruz deseniz haklıydınız ama maddi olarak bize yük derseniz cok ayıp bir düşünce. Özel hastanede atla deve değil fiyatlar. Muayene ucreti + röntgen çekilir kan bakılır en fazla mr istenir onuda devlette yaptirirsiniz. Ayrıca siz değil eşiniz gider zaten.

Kv ye devletten randevu alın sadece. Özel için hiç ses etmeyin.
Kenardaki altınları bozdurmayun. Olmadı dolap vs almayın bebege simdilik sart değil. Parke ve boya işi yapın diycem ama ilk etapta zaten sizin odada kalacak ayrı odaya acelesi yok bence.
Hayırlı olsun bu arada.

Hastane konusundaki tavrınızı yanlış ve haksız buldum. Bir yanda sağlık var bir yanda bebek odası. Sizce bebek odası daha kıymetliymiş demek ki. Elzem bir ihtiyaç değil bu. Bebek bir süre sizin odanızda kalacak zaten. Zamanla yaparsınız illa sıkıştırmanıza gerek yok. Parkeler şişkin olunca bebek yaşayamıyor mu odada?

Diğer konular hariç anne veya babanın hastane masrafını yük görmeniz gerçekten çok kötü bir durum şok oldum desem yeridir. Sağlık bu yani hani sağlık yada zor durumda kalındığında yardım yapılmalıydı onu bile artık insanlar yük görüyor. Annem hasta olsa kenarda neyim var neyim yok feda ederdim.

Diğer konular hariç anne ve ya babanın hastane masrafını yük görmeniz gerçekten çok kötü bir durum şok oldum desem yeridir. Sağlık bu yani hani sağlık ve ya zor durumda kalındığında yardım yapılmalıydı onu bile artık insanlar yük görüyor. Annem hasta olsa kenarda neyim var neyim yok feda ederdim.
Kadın rahatsızlığı için devlet hastanesine gitmiş sonuç alamamış üstelik, ilk tercihi oğlum beni özel hastaneye götürsün olmamış.

Kayınpeder de kayinvalideye maddi anlamda sıkıntı yaşatıyorsa oğlundan böyle birşeye istemesi kadar normal birşey yok.

Bu durum icin bir onerim yok ama yerinde olsam küsmek için bir bahane bulurdum. Sayar döker içimi bosaltir sonra küserdim. Baska türlü kurtulmanın ihtimali yok. Ya hakkin rahmetine kavuşursa kurtulursunuz ya da küslükle. Hakkin rahmeti de kim bilir ne zaman olur. Boyle gamsızlar uzun yaşar bir de.

Diğer konular hariç anne veya babanın hastane masrafını yük görmeniz gerçekten çok kötü bir durum şok oldum desem yeridir. Sağlık bu yani hani sağlık yada zor durumda kalındığında yardım yapılmalıydı onu bile artık insanlar yük görüyor. Annem hasta olsa kenarda neyim var neyim yok feda ederdim.
Ablasiyla giderken muayene olmuyormus ozel hastanede muayene olmak istedigi icin herhalde. Bir de imkan varsa harcama yapilacak yer yoksa elbette ki yuk olmamali. Ama bebek geliyor ve iki aydir eksidelermiş.

Kadın rahatsızlığı için devlet hastanesine gitmiş sonuç alamamış üstelik, ilk tercihi oğlum beni özel hastaneye götürsün olmamış.

Kayınpeder de kayinvalideye maddi anlamda sıkıntı yaşatıyorsa oğlundan böyle birşeye istemesi kadar normal birşey yok.
Bak benim dedem üç yıl önce vefat etti babannemde yeni vefat etti. Yanlarında köyde ıkı kızı yine o şehirde oğlu var. Babam bir İstanbul da biz sürekli erzak para her yardımı yapardık. Ki kızlar yaşlılık ve bakım paralarını alırdı. Bizede gelmediker o kadar zorladık babamda sık sık giderdi. Babannem bir gün kolunu düşüp incitmiş bizi arıyorlar gel hastaneye götür. Altlarında araba var. Babam kalktı uçakla gitti geldi. Dedeme diğer evlatları hiç bir şekilde bakmadı babam ve bir halam baktı. Dedem ölmeden önce hastaneye kaldırıldı. dayımda o hastanede çalıştığı için hemen gitmiş. Gitmişde ne duysun amcam sırf tuvalete gitmek istemiş diye geberde kurtulalım vs diye bağırıyorlarmış. Sanki bir kere görmeye gitmiş bir yardımları dokunmuş. Babam sırf rahat etsın dıye yatak aldı hastaneye sonra öldü. Şu an bile sık sık bayram olsun özel zamanlar olsun ilk onların mezarına gider ağlar. Bunları okudukça şok oluyorum ama var yani kendi amca ve halalarımdan sonra şaşırmıyorum

X