Kayınvalide ve kayınpederin düşüncesizliği

Merhaba hanımlar. Doğuma 2 ay kaldı. Bebek alışverişimizin çoğunu yaptık fakat bir takım eksiklerimiz var. Çocuk odası olacak oda tadilata girecek, tadilat dediğim de şöyle, karanlık kaldığı için açık renk aydınlık olacak bir renge boyanacak ve parkeleri daha önce su borularının patlamasından dolayı su aldığı için kabarıp kırılmış kötü bir vaziyette o yüzden değiştirilecekti bunları da maaş alınca maaştan hemen sonra izinli günümüzde yaparız demişti eşim. Ayrıca çocuk odası için dolap vs alacaktık, anne bebek çantası ve hastanede lazım olacak pijama vb. şeyler gibi ufak tefek görünen ama maddi olarak masraf çıkaracak eksiklerimiz var.

Gelelim asıl konuya. Kayınpederim emekli, ev borcu bitti, hiçbir masrafları borçları yok. Geçim olarak bizden daha iyiler, köyde yaşıyorlar. Kayınvalidemle para konusunda sıkıntj yaşıyorlar. Kayınvalideme harçlık vs vermiyormuş sürekli bundan eşime dert yanıyordu, eşimle kaynımdan para istiyordu. Kayınvalidem hastalanmış, bacakları dizleri çok ağrıyormuş. Biz yaşadıkları şehirdeki bir hastaneden randevu aldık oraya gitti göründü, ilaç vs vermişler ama iyi gelmedi iyileşemedim hala ağrılarım var diye sızlanıp durdu. Kayınvalidem bir yandan hasta ablasıyla da ilgileniyor. Ay içerisinde bir kaç haftada bir ablasını hastaneye kemoterapiye götürüyorlar fakat oraya gitmişken doktora görüneyim edeyim demiyor eşime bundan dolayı sızlanıyor.
Eşimde gitmişken doktora görünseydin dediğinde sen çok biliyorsun zaten, biz okumadık cahiliz filan diye laflar ediyor. Kayınpederim de ilgilenip götürmüyormuş heralde doktora.

Dün kayınvalidem eşimi arayıp hafta içi köyden yanımıza geleceğini. Onu doktora götürmemizi istiyor. Benim doğum kontrollerimş yaptırdığım özel hastaneye bacakları için çıkacakmış, birde devlet hastanesinden de randevu al oraya da dahiliyeye gideceğim diyor. Bu kız karnı burnunda hamile korona morona kapar hastane hastane dolaştırmayayım demiyor, kendimiz zor gidiyoruz hastaneye. Onu da geçtim kayınvalidemin hastane masraflarını da biz karşılayacağız. Eşim geçen ay eksiye girdik bu ay elimizxe bu kadar var ve bebeğin odasını yapacaktık edecektik, annem bize masraf çıkartacak yine eksiye gireceğiz ne yapacağız bilmiyorum diyor. Annesinşn gelip burada doktora çıkmasını istemiyor. Çünkü her türlğ masraf vs bize kalıyor. Destek olmuyorlar hep köstek oluyorlar. Çocukları olacak, masrafları olur vs demiyolar aman taksitle yaparsınız edersiniz doğduktan sonra zamanla yaparsınız diyolar, hep çocuklarını söğüşleme derdindeler. Memlekettte ev bakıyorlarmış, hala bizden medet umuyorlar para için, kaynım da onların çocukları olacak masrafları vs var benim de yeni çocuğum oldu bizden ekmek çıkmaz demiş onlara. Yani diyeceğim o ki çok düşüncesizler.
Bebek odası alacağız kv bana da yatak alın vs ben gelince çocuğun odasında yatarım vs diyor. 🙄 Çok tuhaflar. Eşim kenarda köşede duran gram ve çeyreklerimizden birazınj bozduralım bebeğin kalan eksiklerini öyle alalım diyor. Doğumda hastane ücretini taksit yaptırırız kartı doldurmayalım diyor. Ne yapacağız bilmiyorum. Bozdurunca da yerine koyulmuyor biriktirmesi zor oluyor. Ne yapalım sizce?
Sıkışığız diyin. Eşiniz annesiyle açık açık konuşsun. Para yok işte, bunu söylemedikçe onlar isteyecekler.

Ablasiyla giderken muayene olmuyormus ozel hastanede muayene olmak istedigi icin herhalde. Bir de imkan varsa harcama yapilacak yer yoksa elbette ki yuk olmamali. Ama bebek geliyor ve iki aydir eksidelermiş.
Evet olabilir ama sizin annenizin ağrısı olsa hastaneye bence ne yapıp eder götürürsünüz ki devlettende randevu almış kp de para vermiyor oğlundan istemiş parası yok demek ki ben dayanamam ya ailemi ne yapar eder götürürdüm sağlık bu yarın bir gün bir şey olsa onun pişmanlığının yükünü siz düşünün

Bebek odası elzem mi sizce? Benim evimde bir boş odam var. İmkanım da var. Ekside değiliz bayağı artıdayız.
Lakin o odaya bebek olunca kaynanam gelir diye annemlerin evinde kalan yatağımı getireceğim.
bebek için de kendi yatak odama dolap üzerinden 2. El yatak bakıyorum. 1 yaşına kadar bizim odada idare eder sonra o yatağıyla diğer odaya taşırım. 2 yaşından sonra çocuk odası yapacağım.
Eşyaları için de kıyafetlerimizi sadeleştirdik. Yeniden dolaplarımı baza altlarımı her yeri düzenledim iyice minimalleştirdim. bir şifonyer yer açıldı bebeğe. Onun dışında bana da yeni yeni yerler açıldı ferahladım.
kendinizi bunun için sıkmayın bence. Bebeğe dolap almaya gerek var mı ki?

kaynanaya gelince özel hastaneye gidecek paran var mı anne diyemiyor mu eşiniz abisi gibi?
Benim eşim daha doğum yapacak masrafımız çok eksideyiz. Kendimi güvende hissedemiyorum bu şekilde diyebilir. 300-500 benim için çok önemli diyebilmeli ya.

sakın sakın altın bozmayın. Bebek için de çok masraf yapmayın. Çabucak büyücek zaten.

Tabiki anne,sağlığı için her şey yapılır.Ama bu anne devlet hastanesi dururken özel hastane diye kendi tutturuyorsa,eşinin durumu varken öncelik ondayken zor durumda olan oğlundan medet umuyorsa kusura bakmayın ama ben art niyet ararım.Ki ilerde inşallah sağ kalırsak durumumuz da olursa önce eşimin bana el uzatmasını beklerim..
Bir de olay anladığım kadarıyla sadece konu hastane değil.Konu sahibi,haklı olarak durumu olan kayınvalidesi ve kayınpederinden destek bekliyor.Gereken desteği yapsalar zaten hastane de gözüne batmazdı.

Parke mi yoksa esinizin annesi mi?
Parke diyorsaniz sizin vicdaniniz ama esinizin annesi bunun icin bilr saygiyi hakettigini dusunuyorum.
Ben yoldan gecen insana bile insan oldugu icin deger veririm birakin esimin annesini.
Lutfen icinize kotuluk sokmayin.
Bir kontrolden ne batarsiniz ne cikarsiniz. Ama manevi olarak esiniz rahatlar.

kaynanaya gelince özel hastaneye gidecek paran var mı anne diyemiyor mu eşiniz abisi gibi?
Çocuğunuza hastaneye götürür müsün deyince size paran var mı diye sorsa çok ağırınıza gitmez mi gerçekten?
Çocuğum yok henüz ama anne babama soramam ben sanırım çok utanırım
Hele ki sana güvenmedim var tabi ki dese bir daha suratına bakmaya yüzüm olmaz
Belki bizim ailede hastane, sağlık işi çok ayrı bir yerde tutuluyordur bilmiyorum gerçi diğer ailelerin dinamiklerini

Abovv, çeyrek vs bozdurmayın sakın, çocuk doğduktan sonrası da var çünkü. Eşiniz neden kaynınızın söylediği gibi söyleyemiyor ki:işsiz:
Her ailede var böyle bir saf düşünceli insanlar benimde ablam böyledir
Ben hayırsa hayır derim mesela

Çocuğunuza hastaneye götürür müsün deyince size paran var mı diye sorsa çok ağırınıza gitmez mi gerçekten?
Belki bizim ailede hastane, sağlık işi çok ayrı bir yerde tutuluyordur bilmiyorum gerçi diğer ailelerin dinamiklerini
Dimi bende düşününce şuan çok utandım .gerçekten böyle bişey yapmisim gibi

bebek bir süre yatak odasında sizinle yatacağı için konuların tamamen dışında olarak bebek odasını eğer durumunuz el vermiyorsa hemen yaptırmanız gerekmez bence. özellikle ilk zamanlarda harcanacak bir sürü şey varken oda yapılmasını kullanılmadığı için ben anlamsız buluyorum. bunun dışında bence annesini doktora götürme muhabbetinde yanlış düşünüyorsunuz tamam maddiyat düşünebilirsiniz bebeğiniz olacak ama o annelerde sizi, bizi kolay büyütmüyor ki. babası ilgilenmediği için oğullarından medet umuyor muhtemelen

Merhaba hanımlar. Doğuma 2 ay kaldı. Bebek alışverişimizin çoğunu yaptık fakat bir takım eksiklerimiz var. Çocuk odası olacak oda tadilata girecek, tadilat dediğim de şöyle, karanlık kaldığı için açık renk aydınlık olacak bir renge boyanacak ve parkeleri daha önce su borularının patlamasından dolayı su aldığı için kabarıp kırılmış kötü bir vaziyette o yüzden değiştirilecekti bunları da maaş alınca maaştan hemen sonra izinli günümüzde yaparız demişti eşim. Ayrıca çocuk odası için dolap vs alacaktık, anne bebek çantası ve hastanede lazım olacak pijama vb. şeyler gibi ufak tefek görünen ama maddi olarak masraf çıkaracak eksiklerimiz var.

Gelelim asıl konuya. Kayınpederim emekli, ev borcu bitti, hiçbir masrafları borçları yok. Geçim olarak bizden daha iyiler, köyde yaşıyorlar. Kayınvalidemle para konusunda sıkıntj yaşıyorlar. Kayınvalideme harçlık vs vermiyormuş sürekli bundan eşime dert yanıyordu, eşimle kaynımdan para istiyordu. Kayınvalidem hastalanmış, bacakları dizleri çok ağrıyormuş. Biz yaşadıkları şehirdeki bir hastaneden randevu aldık oraya gitti göründü, ilaç vs vermişler ama iyi gelmedi iyileşemedim hala ağrılarım var diye sızlanıp durdu. Kayınvalidem bir yandan hasta ablasıyla da ilgileniyor. Ay içerisinde bir kaç haftada bir ablasını hastaneye kemoterapiye götürüyorlar fakat oraya gitmişken doktora görüneyim edeyim demiyor eşime bundan dolayı sızlanıyor.
Eşimde gitmişken doktora görünseydin dediğinde sen çok biliyorsun zaten, biz okumadık cahiliz filan diye laflar ediyor. Kayınpederim de ilgilenip götürmüyormuş heralde doktora.

Dün kayınvalidem eşimi arayıp hafta içi köyden yanımıza geleceğini. Onu doktora götürmemizi istiyor. Benim doğum kontrollerimş yaptırdığım özel hastaneye bacakları için çıkacakmış, birde devlet hastanesinden de randevu al oraya da dahiliyeye gideceğim diyor. Bu kız karnı burnunda hamile korona morona kapar hastane hastane dolaştırmayayım demiyor, kendimiz zor gidiyoruz hastaneye. Onu da geçtim kayınvalidemin hastane masraflarını da biz karşılayacağız. Eşim geçen ay eksiye girdik bu ay elimizxe bu kadar var ve bebeğin odasını yapacaktık edecektik, annem bize masraf çıkartacak yine eksiye gireceğiz ne yapacağız bilmiyorum diyor. Annesinşn gelip burada doktora çıkmasını istemiyor. Çünkü her türlğ masraf vs bize kalıyor. Destek olmuyorlar hep köstek oluyorlar. Çocukları olacak, masrafları olur vs demiyolar aman taksitle yaparsınız edersiniz doğduktan sonra zamanla yaparsınız diyolar, hep çocuklarını söğüşleme derdindeler. Memlekettte ev bakıyorlarmış, hala bizden medet umuyorlar para için, kaynım da onların çocukları olacak masrafları vs var benim de yeni çocuğum oldu bizden ekmek çıkmaz demiş onlara. Yani diyeceğim o ki çok düşüncesizler.
Bebek odası alacağız kv bana da yatak alın vs ben gelince çocuğun odasında yatarım vs diyor. 🙄 Çok tuhaflar. Eşim kenarda köşede duran gram ve çeyreklerimizden birazınj bozduralım bebeğin kalan eksiklerini öyle alalım diyor. Doğumda hastane ücretini taksit yaptırırız kartı doldurmayalım diyor. Ne yapacağız bilmiyorum. Bozdurunca da yerine koyulmuyor biriktirmesi zor oluyor. Ne yapalım sizce?
E eşiniz açıkça söylesin bu ara durumum sıkışık.
Üstelik eşim hamile doktor uyardı virüs konusunda desin
Lafo evirip çevirmeye gerek yok
İnsanlık hali durumunuz müsait olmayabilir ne var bunda

Ben de benzer görüşteyim, o yüzden cevaplamak istedim. Yani paran var mı demem ama maddi olarak uygun olmadığımı, hamilelik yüzünden ekside olduğumu söylerim. Yoksa yoktur. Bir de anne var anne var. Kimisi ne tırtıklasam kar modunda. Tüm anneler de çocuklarının gözünün içine bakıp büyütmüyor. Çocuğu sokağa salıp aç mı tok mu bakmayan, tüm tehlikelere açık hasbelkader büyütenler de anne, gerçekten kendi yemeyip yedirenler de. 2. sıradaki anne zaten çocuğunu bu duruma sokmaz. Kusurlarımız olsa da sosyal devletiz, kimse hastanesiz kalmıyor. Özel hastaneye gitmezse ölecek hali yok.

Bu durum icin bir onerim yok ama yerinde olsam küsmek için bir bahane bulurdum. Sayar döker içimi bosaltir sonra küserdim. Baska türlü kurtulmanın ihtimali yok. Ya hakkin rahmetine kavuşursa kurtulursunuz ya da küslükle. Hakkin rahmeti de kim bilir ne zaman olur. Boyle gamsızlar uzun yaşar bir de.
Beddua filan da etsin. Hatta kavga çıkartmak için YouTube tan drama eğitim videoları falan izlesin
Pes

ama parası varmış zaten. Babasında varmış en azından. Annesine vermiyormuş çok yalan geldi bana. Versin canım. Sıkıştırsın çocuklar versin. Belli ki iki çocuk da zor geçiniyor. Babada varsa daha çocuklara yüklenmek de ayıp.

ben de diyemem bu arada. Ama ben geçim sıkıntısı çekmiyorum. Benim ailemin de benden beklentisi yok onlarla böyle bir muhabbetimiz hiç yok.
Kayınvalideme harcatmam ama asla. Marketini bile biz alıyoruz uzaktan sanal market sağolsun. Orda ihtiyaç durumu var kötü niyet yok. En iyi özele de götürürz hatta gitmez yük olurum diye kolundan sürükleriz. İstanbula getirdik alman hastanesinde ameliyat ettirdik daha geçen sene. Ama bunu kendisi düşünmedi. Eşime dedim anneni iyi görmedim bir gelse baktırsak. Zar zor getirdik de muayene oldu.

yine de ben bu konuda konu sahibinin anlattığı kadarıyla kötü niyet sezdim. Babada var vermiyor. Normal bir anne çocukları teklif etmeden de beni özele götürün demez gibime geliyor.

Sadece tek soru sorup bırakacağım.
Kendi anneniz devlet hastanesinde sonuç alamayıp özele gitmek istese siz ona "paran var mı?" diye sorar mısınız?
Eminin sormazsınız. Ama konu kayınvalide olunca vaaooovv bize köstek oluyor, düşüncesiz oluyor. Bu konuda düşüncesiz olan kayınvalide değil üzgünüm.

Ben de benzer görüşteyim, o yüzden cevaplamak istedim. Yani paran var mı demem ama maddi olarak uygun olmadığımı, hamilelik yüzünden ekside olduğumu söylerim. Yoksa yoktur. Bir de anne var anne var. Kimisi ne tırtıklasam kar modunda. Tüm anneler de çocuklarının gözünün içine bakıp büyütmüyor. Çocuğu sokağa salıp aç mı tok mu bakmayan, tüm tehlikelere açık hasbelkader büyütenler de anne, gerçekten kendi yemeyip yedirenler de. 2. sıradaki anne zaten çocuğunu bu duruma sokmaz. Kusurlarımız olsa da sosyal devletiz, kimse hastanesiz kalmıyor. Özel hastaneye gitmezse ölecek hali yok.
Ben de şu açıdan düşündüm kadın her hafta beni hastaneye götür diye gelmiyor
Öyle bir şikayet okumadım yani yorumdan
Zaten önce devlet hastanesine gitmiş sonra özele gideyim demiş
Herhalde ihtiyacı olmasa aynı hastalıktan sırf oğluna masraf olmak için bir de özel hastaneye gitmez

Olaya bir de şu açıdan bakıyorum
Evet özele gitmedi diye ölmez büyük ihtimalle
Ama başka bir sebepten öldüğünde 300-400 lira için masraf görüp de hastaneye götürmediğim benim kendi aklıma gelir

Ben de şu açıdan düşündüm kadın her hafta beni hastaneye götür diye gelmiyor
Öyle bir şikayet okumadım yani yorumdan
Zaten önce devlet hastanesine gitmiş sonra özele gideyim demiş
Herhalde ihtiyacı olmasa aynı hastalıktan sırf oğluna masraf olmak için bir de özel hastaneye gitmez

Olaya bir de şu açıdan bakıyorum
Evet özele gitmedi diye ölmez büyük ihtimalle
Ama başka bir sebepten öldüğünde 300-400 lira için masraf görüp de hastaneye götürmediğim benim kendi aklıma gelir
Herkes ölecek bunun sonu yok ki. Daha memleketten ev alınacakmış. Ben iyi bir izlenim almadım bu konudaki aileden. Hamile kadının evine gelip kalmak bile bu virüs döneminde düşüncesizlik.

ama parası varmış zaten. Babasında varmış en azından. Annesine vermiyormuş çok yalan geldi bana. Versin canım. Sıkıştırsın çocuklar versin. Belli ki iki çocuk da zor geçiniyor. Babada varsa daha çocuklara yüklenmek de ayıp.

ben de diyemem bu arada. Ama ben geçim sıkıntısı çekmiyorum. Benim ailemin de benden beklentisi yok onlarla böyle bir muhabbetimiz hiç yok.
Kayınvalideme harcatmam ama asla. Marketini bile biz alıyoruz uzaktan sanal market sağolsun. Orda ihtiyaç durumu var kötü niyet yok. En iyi özele de götürürz hatta gitmez yük olurum diye kolundan sürükleriz. İstanbula getirdik alman hastanesinde ameliyat ettirdik daha geçen sene. Ama bunu kendisi düşünmedi. Eşime dedim anneni iyi görmedim bir gelse baktırsak. Zar zor getirdik de muayene oldu.

yine de ben bu konuda konu sahibinin anlattığı kadarıyla kötü niyet sezdim. Babada var vermiyor. Normal bir anne çocukları teklif etmeden de beni özele götürün demez gibime geliyor.
Varmış para ama kadına vermiyormuş ki
Konu sahibi var da harcıyor ama bize yok numarası yapıyorlar demediği için bunu gerçek kabul ettim
Bazı insanlar gerçekten olanı paylaşmıyorlar
Öyle birini tanıdığım için imkansız gelmedi bana o ihtimal
Kadın ilk devlete gidip peşinden işe yaramayınca bir de özele gideyim demiş zaten
Bu virüsün ortasında gerçekten bir derdi olmasa sırf oğluna hastane masrafı olsun diye insan özel hastanede aynı doktora çıkmaz herhalde
Masraf olmak amacıyla gidiyorsa zaten bildiğimiz saf kötülük bu
Farklı noktaları gerçek kabul etmişiz konuda
Konu sahibi gelip hangisinin doğru olduğunu söyler belki

X