Kayınvalide ve kayınpederin düşüncesizliği

Ama bir an bile ayağınız takilsa arkanizda şirketleri olan bir ailenin rahatlığı ile konuşuyorsunuz. Acil bir hastalik çıksa, büyük tedavili paralar gerekse bilirsiniz ki milyarder aileniz var. Ayaklari uzerinde durup aileden hicbir yardim almadan ev kurmanin mümkün olduguna mi inaniyorsunuz gerçekten? Sizin bu durumu anlamanizin mümkün oldugunu sanmiyorum. Yarınım ne olacak korkusunu ancak maddi sıkıntı yasayanlar bilir. Bu sıkıntının insana neler yaptığını da ancak maddi sıkıntı yaşayanlar bilir. Pandemi boyunca onlarca insan issizlikten kendini astı. Onlar da çalışsalardi da kendi evlilikleri icin yatirim yapsalardi diyebilir misiniz?
bakın konudan bağımsız olarak günümüz durumuyla alakalı haklısınız ancak Elektranın demek istediği şey bu değil.

burada konu sahibi maddi durumuna bakmadan gereksiz ve lüks harcamalar yapıyor ve bu yüzden kayınvalidesini özel hastaneye götürmek istemiyor.

hani zaten ayağını yorganına göre uzatan bir insan olsa,çekincelerine hak veririz.

ama parke değiştireceğim falan diye kayınvalidesinin hastane masrafına sinir oluyor. üstüne kayınpederinin evinde kira ödemeden oturuyor.

hiç yoktan biraz vefa,vicdan olur insanda, herkes bunu eleştirdi burada.

Valla ya bazen babama takılırım babam marka takıntılıdır ben bu kadar para vermem diye gözleri dolar sen ne istedinde ben yok dedim diye. Kartıma şimdiden yatak odam için 50 bin attı. Dekorasyon yapıcak daha yahu ben aileme kurban olurum bu paraları geç bi halt yapmasınlar bana sevgiyle baksınlar yeter. Ben onların ayaklarını öperim. Eşim ilerde bi halt dese anında boşarım. Onlar o kadar okuttu büyüttü. Saygıyı sevgiyi öğretti. Ben babamın zamanında cebinde ki son parayı sırf ortaokuldayken tost yiyip diye verdiğini bilirim. Ben o anları ne şimdi ne ilerde unuturum
aynen varlıkta da ailemizdir yoklukta da.

erken evlenmeyip biriktirsinler gelirleri azsa kadın da çalışsın şartlar olgunlaşınca bebek yapsınlar.ekonominin kötülüğü bambaşka bir konu ayrıca bizim konumuz değil şu an
Birikim yapsinlar cumlesine verilen cevapti ekonomi. Ben evlenirken de ekonomi kötü degildi. Evlendikten sonra tepetaklak oldu her sey. Evlenmeden once de ailesine bakan bireyler kendileriyse nasil biriktirsinler? Herkes ne kadar rahat konuşuyor inanilmaz. Siz oğlunuzun düğününde elinizi cebinize sokmayacaksiniz anlasilan.

bakın konudan bağımsız olarak günümüz durumuyla alakalı haklısınız ancak Elektranın demek istediği şey bu değil.

burada konu sahibi maddi durumuna bakmadan gereksiz ve lüks harcamalar yapıyor ve bu yüzden kayınvalidesini özel hastaneye götürmek istemiyor.

hani zaten ayağını yorganına göre uzatan bir insan olsa,çekincelerine hak veririz.

ama parke değiştireceğim falan diye kayınvalidesinin hastane masrafına sinir oluyor. üstüne kayınpederinin evinde kira ödemeden oturuyor.

hiç yoktan biraz vefa,vicdan olur insanda, herkes bunu eleştirdi burada.
Borular patlamis parkeler şişmiş kullanilacak durumda olmadığını düşünüyorum. Rutubet vs oluşmuştur bebek icin de zararli. Ben bunu lüks olarak gormedim cok zaruri bence.

Hastaneye gitmek istemek reddedilemez işte ama ev almak lükstür yok denebilir
Hastane=sağlık
Kadının hastaneyle antlaşması olup da komisyon almıyorsa tabi hastaneden

Sağlık konusunda anne babamı ihmal edemem ben
Edersem de sonrasında vicdan azabı yaşarım
Ki annemle hiç anlaşamam yani ona rağmen
Sağlık işi biraz çaresiz kalmak gibi geliyor bana
Size gelmiyordur
Siz masraf çıkardı başıma diye görüp götürmeyebilirsiniz tabi ki
O yüzden hepimiz farklıyız hepimizin farklı bakış açıları var

Sağlıktan öte bir şey var mı ya?
Konu sahibi parke derdinde

Kesinlikle hayır demelisiniz.Para konusunda zaten düşüncesiz. Onun size destek olması gerekir böyle bir zamanınızda. Üstelik en önemlisi kayınvalideniz hastaneleri dolaşıp sizin evinize gelecek. Hiç korkmuyormusunuz oralardan size virüs taşıyabilir diye.. Eşiniz bu durumun tehlikesini anlatsın şu dönemde hiç olmaz desin. Yakınımız ameliyat olacaktı tetkikleri yapılırken hastaneden virüs kapmış ameliyatı da kaldı. Coronadan yatmakta..
Kv.nin ciddi bir rahatsızlığı da yok.

Borular patlamis parkeler şişmiş kullanilacak durumda olmadığını düşünüyorum. Rutubet vs oluşmuştur bebek icin de zararli. Ben bunu lüks olarak gormedim cok zaruri bence.
Kayinvalidenin hastane masrafı olmasa bile zaruri değil.
Bebek ilk aylarda anneyle aynı odada olur genellikle.

Daha şimdiden eksideyken, oda boyatmak, parke yeniletmek gerçekten anlamsız.

Ama bir an bile ayağınız takilsa arkanizda şirketleri olan bir ailenin rahatlığı ile konuşuyorsunuz. Acil bir hastalik çıksa, büyük tedavili paralar gerekse bilirsiniz ki milyarder aileniz var. Ayaklari uzerinde durup aileden hicbir yardim almadan ev kurmanin mümkün olduguna mi inaniyorsunuz gerçekten? Sizin bu durumu anlamanizin mümkün oldugunu sanmiyorum. Yarınım ne olacak korkusunu ancak maddi sıkıntı yasayanlar bilir. Bu sıkıntının insana neler yaptığını da ancak maddi sıkıntı yaşayanlar bilir. Pandemi boyunca onlarca insan issizlikten kendini astı. Onlar da çalışsalardi da kendi evlilikleri icin yatirim yapsalardi diyebilir misiniz?
Kusura bakmayın benim ailem bu duruma pat diye gelmedi. Benim babam çocukluğundan beri dedem köyde yer yurt sahibi olmasına rağmen İstanbul da çalışmaya başladı. Sonra Arabistan da inşaatlarda amelelik yaptı. Sonradan memur oldu. Engelli kardeşimin bizim masraflarımızı yüklendi. Cebinde para olmazdı biz okula giderken cebinde ki son parayı arkadaşlarıma özenmeyeyim diye bana verip aç kaldığını bilirim. Bu duruma tek başına çalışarak çırpınarak geldi. Geceleri uyumadı. Bayılana kadar çalıştı hastanelik oldu. Ben küçükken veremi atlattı. Şu an durumumuz iyi fazlasıyla ama benim arkadaşlarımın çoğu araçlarından snap atarken benim babamın kaç şirketi var nasıl arabaya biniyorum bilmezler. En yakınım 4 arkadaşım bilir. Üniversitede bir yandan okudum bir yandan çalıştım suların unların içinde o rahatlıkta bi insan olsam emin olun babamın gönderdikleriyle çalışma ihtiyacı duymazdım. Ailem şu an tek istekleri biz ölmeden atan işin olsun kimseden beklentın olmasın diye çokta şey yapmayın yani

Birikim yapsinlar cumlesine verilen cevapti ekonomi. Ben evlenirken de ekonomi kötü degildi. Evlendikten sonra tepetaklak oldu her sey. Evlenmeden once de ailesine bakan bireyler kendileriyse nasil biriktirsinler? Herkes ne kadar rahat konuşuyor inanilmaz. Siz oğlunuzun düğününde elinizi cebinize sokmayacaksiniz anlasilan.

Birikim yapsalarmış cümlesi bana aitti. Parası olmayan evlenmesin bu kadar basit. İlla evleneceğim diyorsa da sizin gibi yemekli düğün yapıp suçu ailelere atmasın. Nikah kıyıp öğrenci evi gibi bir evde yaşamayı göze alan parasız evlensin. Hoş zaten dediğiniz gibi olsa ailelerine bakıyor olsalar nasıl evlensinler aileler taş mı yesin, çocukları evden gidince nasıl geçinsin? Herkes evlenmek mecburiyetinde değil.

muhtemelen sizden büyüğümdür şu yazdıklarımı bir değerlendirin.siz kendi durumunuzu öne sürüyorsunuz sadece kişiselleştirdiniz konuyu.kendimden örnek vereyim o zaman iyi .eşimin bekarlık eşyalarının yarısını kullandık uzun zaman yenilemedim bile.yıllar içinde oda oda yeniledim herşeyi kendimi sıkmadan.evlenirken herşey olmalı evde düğün mutlaka yapılmalı nişan olmalı sanki hürrem sultanlarmış gibi kostümler giyilmeli normali bu mu sizce.bence değil.ben ödeme güzüm olduğu halde borca girmedim ödeme gücü olmayanlar da bir zahmet yıl yıl kursun evlerini toptan değil.anne baba olmak köle olmak değil evlada onlar da insan onlarında yaşamak gezmek giymek hakkı

Soylediginiz gibi olmuyor malesef. Hadi düğün vs neyse inat ettik olmadi. ev tutup esya almak icin maddi durumu olmayanlara ne gibi bir oneriniz var?
2. el bir yatak bazası ve 1 dolap, yeni bir yatak, marketten de çok cüzi züccaciye malzemeleri almalarını öneririm. Kiralık evi güçlerinin yettiği semtten gerekirse kot, 1+1 şeklinde tutmalılar. Haa bunlara dahi güç yetmiyorsa zaten evlilik için biraz beklemeliler.

Soylediginiz gibi olmuyor malesef. Hadi düğün vs neyse inat ettik olmadi. ev tutup esya almak icin maddi durumu olmayanlara ne gibi bir oneriniz var?
para yoksa tek oda döşersin oturursun .sonradan da alınır çalışarak.bana temizliğe gelen yardımcı kadın bile dubleks ev ve araba almış kendine klimasına kadar var evinde.

Elmayla armudu karıştırıyorsunuz sanki
Konu sahibi 1 liraya muhtaç, pandemi de ekmeksiz kalmış sürünen biri değil.
Bebek odası yapmak için lükse kaçan, parke düşünen, kenarda gramları çeyrekleri olan biri.
Sizin bahsettiğiniz canına kıyan insanlar ne alaka

Bebeğime uzun süre yatabileceği bir tane beşik almıştım, kıyafetleri için de şifonyerimi boşalttım oldu bitti. Boş odam da vardı, imkanım da vardı. Ama ne gerek var yani. Oğlum 2 yaşını geçti beşiğini boş odaya taşıdım şifonyeri de oraya aldım hala öyle takılıyoruz, azıcık daha büyüyüp bir şeylerin farkına varmaya başlasın öyle oda yapmayı planlıyorum. Sizin için de öyle, odanın parkesini değiştirmeyince ne oluyor mesela? Bebek o odada kalamıyor mu? Zaten doğunca uzuuuunncaaa bir süre sizinle aynı odada kalacak, hayat memat meselesi gibi görmenin ne manası var odayı tastamam hazırlamayı?
Kayınvalideniz için de sağlık bu hafife almak doğru mu sizce, bu coronada hastaneye gitmeyi yaşlı haliyle kendisi göze alıyorsa demek ki ağrılar dayanılmayacak raddeye geldi ki gidiyor kadın. Devlete gitmiş çözüm bulamamış ne yapsın oturup ilahi yollarla geçmesini mi beklesin. Anne bu ya anne! Hastaneye götürmeyi külfet görmek, gidecek paranın lafını yapmak nasıl üzücü bir durum.
Kenarda duran altınları boş yere bozdurmamak lazım evet ama sağlık gibi önemli bir durum varsa bozdur gitsin iki çeyrek yani, sağlık elden gidince kenarda iki fazladan çeyrek dursa ne durmasa ne. Kendi anneniz aynı durumda olsa böyle hesap kitap yapar mıydınız acaba, hiç sanmıyorum.

Bebek varken de yapilmasi zor. Sesten huzursuz olur uyku uyuyamaz.
Rahatsız olmaz ki, parke ve boya dediğiniz işler kaç gün sürer alti üstü?

Yeni doğan bebeğe oda tahsis etmeye çalışmak bunun için şartları zorlamak, anlaşılabilecek bir kafa değil benim açımdan.

X