Kayınvalide ve kayınpederin düşüncesizliği

Vallahi de billahide takmadılar. Kayınpederim yurtdışındaki annesinin verdiği euroyu taktı. Birşey takamayacağız borcumuz olsun sonra veririz dediler. Altınları eşim ve ailem aldı. Eşim kredi çekti. Düğünde de çok para takıldı ama çevremizden ne takarsa dedem, annem babam, kaynım, kardeşlerim, eşimin babannesi taktı.
bunları en baştan yazsanız kimse size bu denli tepki göstermezdi .konuları ayrıntılı yazmalısınız açarken

1. Altınlarınızı bozdurmayın yerine asla konmuyor
2. Kv hastaneye gidecekse anne paran varsa git bizde yok malesef diye açık açık söylesin eşiniz.
3. Hamile halinizle bu korona da hastane hastane koşturmayın ya eşiniz götürsün ya da kendi gitsin ben hamileyim gidemem kendi kontrollerime zor gidiyorum doktorum biyere gitme dedi diyin ( bizim buradaki bazı kadın doğum doktorları biyere gitme diyormuş)
Maddi durumu olup beni düşünmeyeni ben hiç düşünemem. Başkaları için eksiye giremem, altınlarımı anne baba dahi olsa bana zararı dokunan kimse için bozduramam. Siz yüz vermeye devam ederseniz daha çok tepenize çıkar.
Altınlarımızı annesi için değil bebeğin eksikleri için bozduracaktı eşim. O da gram altınlar bilezik filan değil.
Annesine asla öyle diyemez demez de üzülür maddi durumumuz daha iyi olsa borcumuz olmasa seve seve yapar ama annesigil bu durumu hep kullandığı için maddi imkanları olsa da eşim Allah görüyor deyip ödemesini yapar.
Eşimle konuştuk ama sen götürürsün dedi bana. O yapamaz edemez dedi. Ben de dedim devlet çok kalabalık oluyor orsya gidemem ama özele götürürüm anca orası boş oluyor genelde dedim. Yok sen devlete de birlikte git yapamaz o diyor. Eşim yüz veriyor kendisi sonra bana söyleniyor söylenecekse yapmasın. Hem yapıp hem sonra benden çocuğundan kısıyor ben niye strese gireyşm ki hep.

Yazdığımı düşünüyorum. Önceki konularımda da çok bahsetmiştim.
ben size ilk rastladım konunuza yazdığınıza göre de yorum yaptım doğal olarak.bebeğiniz sağlıkla doğsunnn.kadını da doktora götürün bebeğin hatrı için asıl sorununuz eşinizmiş ama ikili oynuyor çünkü. olmamalı

kadına kocası değer vermiyormuş onu anladık ama bu kadının suçu mu? koca tedavi ettirmezse evlat ilgilenmeli evladın görevidir çünkü.bir şey takmadılar diyor ben buna da inanmadım az çok bir şeyler takmışlardır mutlaka.o kadar altın nereden eldi bir kızmını satıp araba almışlar hala da varmış
Tabiki de öyle. Ben annemin biryeri ağırdığında hç anneme söylemeden özelden randevu alyorum. Babam ile birlikte gidiyorlar veya babam aynı şekilde . Eşim yanlarında oluyor .. Aynı şekilde kayınvalidem rahatszlandı kaynım geldi hemen.hastaneye gittik hamileydim yanında durdum ... Hastalık konusunda ne olursa olsun paraya acımam..Sağılığa gidiyor.çünkü olması gereken yere.. Maksimum 1 yaşına kadar o çocuk annesiyli olacak zaten bebeeim 10 aylık gce sürekli emmek için kalkıyor bir de oda mı yapayım ona huç girmeyecek oraya 😂 Aklı erince kendi seçtiği odayı alacağım ona tabi onun için uygun, tehlikeli değilse.. Bebek doğduktan sonra o kader çok masrafı çıkıyor ki... Ellernde para olması lazm farkında değiller ve ne zaman ne olacağı belli değil. Ben erken doğum yaptım küvez dönemi, ameliyat, sünnet.. Mama, bez, ilaç neler neler hep gidiyor para kenarda mutlaka olmalı. Oda acil bir iş değil. Zamanla ele para geçtikçe yapılacak bir iş. Hem odaya yapıp üserine hem de doğumda eksye düşmek krediye borçlanmak akıl karı değil.. Ben bebeğime eltimden aldığım puset, anakucağı, arabayı falan kullanıyorum.. Zaten bili bir süre kullanılan ürünler neden hara vereyim ki dedim ki alabilecek durumda olduğumuz halde ne gerek var.. Altınlar konusunda burada mı yazdı nerede yazdı görmedim burada 1 tl bile takmadıklarını yazmş 🤷‍♀️🙄 Eğer takıldıysa altın ve buna rağmen bu konuda bu şekilde yazıyorsa konu sahibi de anormal.

Tabiki de öyle. Ben annemin biryeri ağırdığında hç anneme söylemeden özelden randevu alyorum. Babam ile birlikte gidiyorlar veya babam aynı şekilde . Eşim yanlarında oluyor .. Aynı şekilde kayınvalidem rahatszlandı kaynım geldi hemen.hastaneye gittik hamileydim yanında durdum ... Hastalık konusunda ne olursa olsun paraya acımam..Sağılığa gidiyor.çünkü olması gereken yere.. Maksimum 1 yaşına kadar o çocuk annesiyli olacak zaten bebeeim 10 aylık gce sürekli emmek için kalkıyor bir de oda mı yapayım ona huç girmeyecek oraya 😂 Aklı erince kendi seçtiği odayı alacağım ona tabi onun için uygun, tehlikeli değilse.. Bebek doğduktan sonra o kader çok masrafı çıkıyor ki... Ellernde para olması lazm farkında değiller ve ne zaman ne olacağı belli değil. Ben erken doğum yaptım küvez dönemi, ameliyat, sünnet.. Mama, bez, ilaç neler neler hep gidiyor para kenarda mutlaka olmalı. Oda acil bir iş değil. Zamanla ele para geçtikçe yapılacak bir iş. Hem odaya yapıp üserine hem de doğumda eksye düşmek krediye borçlanmak akıl karı değil.. Ben bebeğime eltimden aldığım puset, anakucağı, arabayı falan kullanıyorum.. Zaten bili bir süre kullanılan ürünler neden hara vereyim ki dedim ki alabilecek durumda olduğumuz halde ne gerek var.. Altınlar konusunda burada mı yazdı nerede yazdı görmedim burada 1 tl bile takmadıklarını yazmş 🤷‍♀️🙄 Eğer takıldıysa altın ve buna rağmen bu konuda bu şekilde yazıyorsa konu sahibi de anormal.
ben bir park yatak bir de şifonyer almıştım istesem tam takım alırdım gerek görmedim.zaten ihtiyaç da olmuyor dediğiniz gibi.sonra misafir odam da enç odası vardı ucuzundan orda yattı.bu senenin sonunda aldım istediği pahalı takımı kendi beğendi herşeyini avizesine kadar.yani doğar doğmaz herşey olacak diye bir şey yok zamanla alınmalı

Altınlarımızı annesi için değil bebeğin eksikleri için bozduracaktı eşim. O da gram altınlar bilezik filan değil.
Annesine asla öyle diyemez demez de üzülür maddi durumumuz daha iyi olsa borcumuz olmasa seve seve yapar ama annesigil bu durumu hep kullandığı için maddi imkanları olsa da eşim Allah görüyor deyip ödemesini yapar.
Eşimle konuştuk ama sen götürürsün dedi bana. O yapamaz edemez dedi. Ben de dedim devlet çok kalabalık oluyor orsya gidemem ama özele götürürüm anca orası boş oluyor genelde dedim. Yok sen devlete de birlikte git yapamaz o diyor. Eşim yüz veriyor kendisi sonra bana söyleniyor söylenecekse yapmasın. Hem yapıp hem sonra benden çocuğundan kısıyor ben niye strese gireyşm ki hep.
Bebeğin odası vs sonradan da yapılır o konuda fazla takıntılı olmanıza gerek yok. Sırf o yüzden alton bozdurmanıza gerek yok. Bi beşik işinizi şimdilik görür. Ayrıca kusura bakmayın ama o zaman sizin eşinizde iş yok. Eşim hamile seni götüremez şuan corona var devlete gidemez diyemiyorsa eşiniz söylenmesine de gerek yok. Annesini hastaneye eşim götürür gerekirse, gerekirse benim ailemi de götürür. Ama hamile olsam corona da eşim bana hastaneye götüe annemi asla demez zaten de diyemez. Çok isterse kendş götürsün.

Merhaba hanımlar. Doğuma 2 ay kaldı. Bebek alışverişimizin çoğunu yaptık fakat bir takım eksiklerimiz var. Çocuk odası olacak oda tadilata girecek, tadilat dediğim de şöyle, karanlık kaldığı için açık renk aydınlık olacak bir renge boyanacak ve parkeleri daha önce su borularının patlamasından dolayı su aldığı için kabarıp kırılmış kötü bir vaziyette o yüzden değiştirilecekti bunları da maaş alınca maaştan hemen sonra izinli günümüzde yaparız demişti eşim. Ayrıca çocuk odası için dolap vs alacaktık, anne bebek çantası ve hastanede lazım olacak pijama vb. şeyler gibi ufak tefek görünen ama maddi olarak masraf çıkaracak eksiklerimiz var.

Gelelim asıl konuya. Kayınpederim emekli, ev borcu bitti, hiçbir masrafları borçları yok. Geçim olarak bizden daha iyiler, köyde yaşıyorlar. Kayınvalidemle para konusunda sıkıntj yaşıyorlar. Kayınvalideme harçlık vs vermiyormuş sürekli bundan eşime dert yanıyordu, eşimle kaynımdan para istiyordu. Kayınvalidem hastalanmış, bacakları dizleri çok ağrıyormuş. Biz yaşadıkları şehirdeki bir hastaneden randevu aldık oraya gitti göründü, ilaç vs vermişler ama iyi gelmedi iyileşemedim hala ağrılarım var diye sızlanıp durdu. Kayınvalidem bir yandan hasta ablasıyla da ilgileniyor. Ay içerisinde bir kaç haftada bir ablasını hastaneye kemoterapiye götürüyorlar fakat oraya gitmişken doktora görüneyim edeyim demiyor eşime bundan dolayı sızlanıyor.
Eşimde gitmişken doktora görünseydin dediğinde sen çok biliyorsun zaten, biz okumadık cahiliz filan diye laflar ediyor. Kayınpederim de ilgilenip götürmüyormuş heralde doktora.

Dün kayınvalidem eşimi arayıp hafta içi köyden yanımıza geleceğini. Onu doktora götürmemizi istiyor. Benim doğum kontrollerimş yaptırdığım özel hastaneye bacakları için çıkacakmış, birde devlet hastanesinden de randevu al oraya da dahiliyeye gideceğim diyor. Bu kız karnı burnunda hamile korona morona kapar hastane hastane dolaştırmayayım demiyor, kendimiz zor gidiyoruz hastaneye. Onu da geçtim kayınvalidemin hastane masraflarını da biz karşılayacağız. Eşim geçen ay eksiye girdik bu ay elimizxe bu kadar var ve bebeğin odasını yapacaktık edecektik, annem bize masraf çıkartacak yine eksiye gireceğiz ne yapacağız bilmiyorum diyor. Annesinşn gelip burada doktora çıkmasını istemiyor. Çünkü her türlğ masraf vs bize kalıyor. Destek olmuyorlar hep köstek oluyorlar. Çocukları olacak, masrafları olur vs demiyolar aman taksitle yaparsınız edersiniz doğduktan sonra zamanla yaparsınız diyolar, hep çocuklarını söğüşleme derdindeler. Memlekettte ev bakıyorlarmış, hala bizden medet umuyorlar para için, kaynım da onların çocukları olacak masrafları vs var benim de yeni çocuğum oldu bizden ekmek çıkmaz demiş onlara. Yani diyeceğim o ki çok düşüncesizler.
Bebek odası alacağız kv bana da yatak alın vs ben gelince çocuğun odasında yatarım vs diyor. 🙄 Çok tuhaflar. Eşim kenarda köşede duran gram ve çeyreklerimizden birazınj bozduralım bebeğin kalan eksiklerini öyle alalım diyor. Doğumda hastane ücretini taksit yaptırırız kartı doldurmayalım diyor. Ne yapacağız bilmiyorum. Bozdurunca da yerine koyulmuyor biriktirmesi zor oluyor. Ne yapalım sizce?

Kayın validenize üzüldüm. Arsiz gamsız sorumsuz bencil benim param beni ilgilendirir diyen bir koca , iki erkek evlat, para yok narasi, yuk olarak gören gelin oğlan. Akrabası ile özel hastaneye gittiğinde parası var miydi olsa zaten görünürde diye düşünen yok.
Toplum olarak nereye gidiyoruz anlamakta zorluk çekiyorum açıkçası. Benim oğluma b.ktayken , açken yemeyip yediricem isteyip iciricem , elime geceni ağzına tepip ak pak temiz tutucam , oğlum el kızıyla bir olup akrabası ile gittiğinde gorunseymis , yok yok bize yuk maaş ekside diye bahane siralanacak. Ben bu kayinvalidenin yerinde olmak istemem ama başıma bu gelseydi. AH EMEGIM VAH EMEGIM DIYE DIYE CAN VERIRDIM , YUZLERINE DE BAKMAZDIM , KAPILARININ ONUNDEN GECMEZDIM.

konu sahibi her böyle konuyla açan gelin kızımıza sunu soruyorum yanlış anlama da VICDAN MUHASEBESI YAPMAN ICIN SORUYORUM: o maaş ekside olsa , baban annene bakmasa , akraba ile hastaneye gitse de görünmese, kızım benim ağrılarım var beni gittigin ozel hastaneye goturuver dese YOK MAAS EKSIDE BASININ ÇARESİNE BAK DİYECEK MISIN ? Annene diyeceksen kayinvalidene de de bence !

Bu arada evlenmeyi bilen gençlerin ailelerinden maddi destek beklemelerini acizlik olarak görüyorum. Kimse gelinim oğlum ya da kızım damadim diye elindeki paradan yardım yapmak zorunda değil. Evlenirken size yardım edecegi sozüyle de evliliği kabul etmiyorsunuz. Aileler maddi beklentide ise kestirin atin ama konu sağlık ise kusura bakmayin yardım edilmesi gerekiyor ise herkes edecek , etmeyenin vicdan sorunu varsa kendisine insan demeyecek , vicdani olan ise banane demeyecek .

Bebek odası elzem mi sizce? Benim evimde bir boş odam var. İmkanım da var. Ekside değiliz bayağı artıdayız.
Lakin o odaya bebek olunca kaynanam gelir diye annemlerin evinde kalan yatağımı getireceğim.
bebek için de kendi yatak odama dolap üzerinden 2. El yatak bakıyorum. 1 yaşına kadar bizim odada idare eder sonra o yatağıyla diğer odaya taşırım. 2 yaşından sonra çocuk odası yapacağım.
Eşyaları için de kıyafetlerimizi sadeleştirdik. Yeniden dolaplarımı baza altlarımı her yeri düzenledim iyice minimalleştirdim. bir şifonyer yer açıldı bebeğe. Onun dışında bana da yeni yeni yerler açıldı ferahladım.
kendinizi bunun için sıkmayın bence. Bebeğe dolap almaya gerek var mı ki?

kaynanaya gelince özel hastaneye gidecek paran var mı anne diyemiyor mu eşiniz abisi gibi?
Benim eşim daha doğum yapacak masrafımız çok eksideyiz. Kendimi güvende hissedemiyorum bu şekilde diyebilir. 300-500 benim için çok önemli diyebilmeli ya.

sakın sakın altın bozmayın. Bebek için de çok masraf yapmayın. Çabucak büyücek zaten.
Ben de dolabımı sadeleştirdim. Normalde bebeğin odasında kayınvalidemler kalıyordu yani onların yatakları bazaları duruyordu evlenmeden önceki. Bizde çocuk olacak diye köye gönderdik. Kv kp yatacak yeri ve oda da var evimizde yani. Ona rağmen kayınvalidem ben torunumla yatcam bana yatak alın diyor mesela. Hatta köydeki evlerine yatak alacaklarmış bizimde köyde odamız var ama koltuk üstüne serilmiş eski yatakta yatıyoruz ama zor yatıyıruz ortası çukur, kayınvalidem diyor ki siz kendinize yeni yatak alın ama bize verin biz de kendi eski yatağımızı size verelim. Değişikler yani.
Bebeğin beşiği sepet beşik eltimden aldık. Yani eltimler masraf yapmayın biz beşiği veririz dediler hatta kıyafetlerini bile onlardan almamı istediler. Beşiği onlardan alıyoruz ama çocuğun eşyalarını koyacak yer yok. Kv kpin eşyalarıyla kalan boşlukları doldurduk. Yatak olmasa da bir dolap almamız şart en azından. Daha da boşalsın ev diye köye gönderdiğim ve göndereceğim eşyalar bile var. Kayınvalidemle konuşuyor eşim maddi konuları ama anlamıyorlar. Kendinizi sıkın diyorlar.

Bebek odası elzem mi sizce? Benim evimde bir boş odam var. İmkanım da var. Ekside değiliz bayağı artıdayız.
Lakin o odaya bebek olunca kaynanam gelir diye annemlerin evinde kalan yatağımı getireceğim.
bebek için de kendi yatak odama dolap üzerinden 2. El yatak bakıyorum. 1 yaşına kadar bizim odada idare eder sonra o yatağıyla diğer odaya taşırım. 2 yaşından sonra çocuk odası yapacağım.
Eşyaları için de kıyafetlerimizi sadeleştirdik. Yeniden dolaplarımı baza altlarımı her yeri düzenledim iyice minimalleştirdim. bir şifonyer yer açıldı bebeğe. Onun dışında bana da yeni yeni yerler açıldı ferahladım.
kendinizi bunun için sıkmayın bence. Bebeğe dolap almaya gerek var mı ki?

kaynanaya gelince özel hastaneye gidecek paran var mı anne diyemiyor mu eşiniz abisi gibi?
Benim eşim daha doğum yapacak masrafımız çok eksideyiz. Kendimi güvende hissedemiyorum bu şekilde diyebilir. 300-500 benim için çok önemli diyebilmeli ya.

sakın sakın altın bozmayın. Bebek için de çok masraf yapmayın. Çabucak büyücek zaten.
Arabasını ikinci el aldım. Kıyafetlerinin çoğunu kendi annem aldı, bir kısmını ablam gönderdi, birde eltimlerden beşik ve ablamdan kıyafet almama alınıyorlar diye kıyafet aldım kendim öyle çok birşey almadım. Yok bebek telsizi, yok ana dizi, yok salıngaç, kanguru vs bile almadım. Daha anne bebek çantası, pijama takımı vs bile almadım kendşme, ki pijama takımları çok pahalı uygun birşeyler araştırmaua çalışıyorum. Bütün bunlardan kıstım zaten tek o berbat haldeki odayı temiz boyayıp parkesini yaptırıp dolabını yerleştirmek.

Parke mi yoksa esinizin annesi mi?
Parke diyorsaniz sizin vicdaniniz ama esinizin annesi bunun icin bilr saygiyi hakettigini dusunuyorum.
Ben yoldan gecen insana bile insan oldugu icin deger veririm birakin esimin annesini.
Lutfen icinize kotuluk sokmayin.
Bir kontrolden ne batarsiniz ne cikarsiniz. Ama manevi olarak esiniz rahatlar.
Eşim zaten hep maddi manevi onlara destek aöa onlar evlenmeden öncesinden beri hep köstek oluyorlar. Destek olmuyorlar. Eşim çok üzülüyor ve kafasına çok takıyor. Benim ailem hala ben zor durumda kalmayayım diye bana destek olurken eşimin ailesi ne yapsakta oğlumuz borcun içine soksak diye bakıyor. Yani hastane vs sorun değil seve seve verirsin parasını ama sıkıntı eşimşn ailesinin eşimi ve bizi hiç düşünmeyip maddi olarak durumları çok iui olduğu halde hep bize köstek olmaları, hep ağlayıp sızlayıp yüze başka arkadan başka söyleyip eşimi ve kardeşini üzmeleri böyle şeylerin lafını ettiriyor insana.

Bebeğin odası vs sonradan da yapılır o konuda fazla takıntılı olmanıza gerek yok. Sırf o yüzden alton bozdurmanıza gerek yok. Bi beşik işinizi şimdilik görür. Ayrıca kusura bakmayın ama o zaman sizin eşinizde iş yok. Eşim hamile seni götüremez şuan corona var devlete gidemez diyemiyorsa eşiniz söylenmesine de gerek yok. Annesini hastaneye eşim götürür gerekirse, gerekirse benim ailemi de götürür. Ama hamile olsam corona da eşim bana hastaneye götüe annemi asla demez zaten de diyemez. Çok isterse kendş götürsün.
Beşiği eltim verecek zaten ama çocuğun eşyaları için dolap yok, ortada kalacak, kendi dolapşarımızdaki eşyalaro yeterince azalttık aöa yinede yer yok gerçi çok büyük dolabımız da yok zaten. Birazını köye birazını kıyafet kumbarasına attık. Hala da köye gidecek eşyalar var yer açılsın diye. Koltukların altında kv kp in eşyaları var mesela. Bir dolap şart, ulu orta yerde dursa eşyalar eşimden işitmedişim laf kalmaz.

Kayın validenize üzüldüm. Arsiz gamsız sorumsuz bencil benim param beni ilgilendirir diyen bir koca , iki erkek evlat, para yok narasi, yuk olarak gören gelin oğlan. Akrabası ile özel hastaneye gittiğinde parası var miydi olsa zaten görünürde diye düşünen yok.
Toplum olarak nereye gidiyoruz anlamakta zorluk çekiyorum açıkçası. Benim oğluma b.ktayken , açken yemeyip yediricem isteyip iciricem , elime geceni ağzına tepip ak pak temiz tutucam , oğlum el kızıyla bir olup akrabası ile gittiğinde gorunseymis , yok yok bize yuk maaş ekside diye bahane siralanacak. Ben bu kayinvalidenin yerinde olmak istemem ama başıma bu gelseydi. AH EMEGIM VAH EMEGIM DIYE DIYE CAN VERIRDIM , YUZLERINE DE BAKMAZDIM , KAPILARININ ONUNDEN GECMEZDIM.

konu sahibi her böyle konuyla açan gelin kızımıza sunu soruyorum yanlış anlama da VICDAN MUHASEBESI YAPMAN ICIN SORUYORUM: o maaş ekside olsa , baban annene bakmasa , akraba ile hastaneye gitse de görünmese, kızım benim ağrılarım var beni gittigin ozel hastaneye goturuver dese YOK MAAS EKSIDE BASININ ÇARESİNE BAK DİYECEK MISIN ? Annene diyeceksen kayinvalidene de de bence !

Bu arada evlenmeyi bilen gençlerin ailelerinden maddi destek beklemelerini acizlik olarak görüyorum. Kimse gelinim oğlum ya da kızım damadim diye elindeki paradan yardım yapmak zorunda değil. Evlenirken size yardım edecegi sozüyle de evliliği kabul etmiyorsunuz. Aileler maddi beklentide ise kestirin atin ama konu sağlık ise kusura bakmayin yardım edilmesi gerekiyor ise herkes edecek , etmeyenin vicdan sorunu varsa kendisine insan demeyecek , vicdani olan ise banane demeyecek .
Yazılanları iyi okumamışsınız. Neyse ben size birde baştan daha ayrıntılı anlatayım. Evlenirken ne kv kp den maddi bir beklenti içinde olmadık, onlarda düğünde takı takmayacaklarını düğünden sonra biriktirip alıp öyle takı vereceklerini söylediler tamam dedik. Eşim kredi çekti, altını, ev eşyalarını eşim kendisi aldı, hatta ben eşime eltime o kadar takmıç olabilirsiniz ama onu annenler tsktı biz sıkıntıya girmeyelim durumumuz ne kadarsa o kadar alalım dedim ama eltine ne takıldıysa sana da o takılacak dedi o kadar aldı. Düğünde babaannesi, kardeşi, benim anne ve babam, kardeşlerim, dedem ve babaannem, yakın akrabalarımız takı tsktı, çevremiz de kalabalık olduğu için takılan takılar borcumuzu ödememize yetti ve altınların bir kısmı da cebimizde kaldı. Ama nişanlılık sürecimde de evlendikten sonra da hep eşim ailesine maddi manevi destek oldu. Yeri geldi faturalarını ödedik, vergilerini sigortalarını, başka masraflarını, arabalarının tamir vs paralarını biz ödedik. Kayınvalideme harçlık vs gönderdik. Tüm bunlara rağmen yaranamadık. Kv param yok der ama mutfağında hiçvirşeyi eksik değil. Kayınpederimle tartışınca babanız bana para vermiyor param yok diyor. Ama hep cebinde para var kaynanamın. Hatta r keresinde kpin ona maaşını verdiğini ama kp gelip gdiip birşey olduğunda tek tek isteyip parayı bitirdiğini, kaynanamın elinde brişey kalmadığını söylüyordu.

Hastane randevuları ile biz ilgileniyoruz lafını da etmiyoruz. Hatta kendini yoruyor ağır iş yapıyor can sıkıntısına diye çok dil döküyoruz ama dinlemşyor daha bize kızıyor.

Ablası ile özele değil üniversite hastanesine gidiyor ve devlete bağlı özel değil ve o ilde bulunan en iyi hastane orası. Onun yanında bacağım ağrıyor diye ağlayıp eşimi arıyor, eşim hastanedeyken doktora görünsene anne dediğinde eşime sen çok biliyorsun deyip kızıyor görünmüyor. Daha sonra biz yine orada kaynanamın kendisinin gitmek istedipi bir hastaneye randevu da aldık ona gitti ama doktorun verdiği ilaçları doktorun dediği gibi kullanmadığı için geçmedi geçmiyor ağrım vsr diye söylendi daha da doktora git babamla ve teyzemle birlikte gitmişken görün dediğimiz halde gitmiyor görünmüyor. Şimdi buraya gelecek gelsin başımızın üstünde yeri var ama annemle telefonda konuşurlarken duyuyorum annemde de kv ile aynı rahatsızlık var doktorun teşhisi aynı. Annemdeki daha ileri seviyede. Annem diyor ben şuraya gidixem bakalım devlet çok kalabalıktır şimdi, kaynanamda beni oğullarım götürür özele filan diyor oğullarım benimle ilgilenşr diyor, annem ona birşey demedi ki zaten.

Para yok deyip ev alacağız diyor kaynanam, hemde eşimden ve kaynımdan para bekliyor. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. Kv kp bir arada bizde otururken bizşm sizden bir beklentimiz yok deyip arkamızdan da başka konuşup, durumları oldukları halde canları istediklerinde parayı gözleri görmeyip istediklerini yaptıkları halde bize gelince arayıp para yok diye baban vermiyor diye ağlarsa bizde herşeyi düşünürüz.

Konu sağlık ama maddi ihtiyaçları yok, kaynanam para yok diyor ama var, kayınpederin vermediğini söylüyor ama kaynanam pazardan marketten kayınpederim vermiyorsa para nasıl alışveriş yapıypr ki evde aburcuburları kırmızı etleri vs hiçbşrşeyleri eksik olmuyor. Ama ne zaman kv kple tartışsa para vermiyor diye ağlıyor.

Eşim bekarken annesi babası çalışmış. Askerden daha yeni geldiğinde iş bulamadı diye yataklardan döşeklerden atmışlar. Evde yediği bir tabak yemeğin lafını etmişler. Eşimse çok çalışkan biri ve çocukken bile manav arabasında çalışıp harçlığını çıkarmış, memur olana kadar garsonluk, hamallık ne iş olursa yapmış. Parasını da hep annesine babasına vermiş.

Kimsenin o hastane parasına lafı yok ama maddi olarak durumları yerindeyken evlatlsrını sömürüp, onları borca sokmaya çalışırken en zor zamanlarında onlara köstek olmayalım biz kendimiz halledelim doktor işlerimizi zaten bu zamana kadar hep yanımızda oldular destek oldular diye düşünerek hareket etmeleri gerekirken düşünmeden hareket ediyorlarsa bazı şeyleri düşünürsünüz.

Ben karnım burnumda kendim hastaneye zor gidiyorum evden zor çıkıyorum. Uzun süre ayakta kalınca ayaklarım ağrıyor penguene dönüyorum, geceleri kramp giriyor, zorlanıyorum. Eşimde ben gidemem sen götür doktora diyor. Hamile karnım burnumda halimle minibüste kimse bana yer vermezken eşim benim gitmemi istiyor.

Neden her şeyi ben düşünüp stresini ben çekip onlar sefasını sürüyor? Ben kendimden neden hep kısmak zorundayım eşimin babası vr annesi için???

Beşiği eltim verecek zaten ama çocuğun eşyaları için dolap yok, ortada kalacak, kendi dolapşarımızdaki eşyalaro yeterince azalttık aöa yinede yer yok gerçi çok büyük dolabımız da yok zaten. Birazını köye birazını kıyafet kumbarasına attık. Hala da köye gidecek eşyalar var yer açılsın diye. Koltukların altında kv kp in eşyaları var mesela. Bir dolap şart, ulu orta yerde dursa eşyalar eşimden işitmedişim laf kalmaz.
Bir dolap alabilirsiniz çok da pahalı değil ki dolaplar. Daha sonra sonra dolaba uygun oda tamamlaması yapılabilir. Anlıyorum ilk çocuk heyecan var tamam ama bu kadar büyük sorun haline getirmemelisniz.

Sadece tek soru sorup bırakacağım.
Kendi anneniz devlet hastanesinde sonuç alamayıp özele gitmek istese siz ona "paran var mı?" diye sorar mısınız?
Eminin sormazsınız. Ama konu kayınvalide olunca vaaooovv bize köstek oluyor, düşüncesiz oluyor. Bu konuda düşüncesiz olan kayınvalide değil üzgünüm.
Siz yazdıklarımı ayrıntılı okumamışsınız ki. Olayın iç yüzünü bilmiyorsunuz bile. Zaten biz kaynana ve kayınpederime durumumuz onlar kadar iyi olmadığı halde bile hep destek olduk. Hep bizden maddi beklentiler içindeydiler zaten, kaynanam eşime ve kaynıma hep kayınpederim maddi olarak ne istiyorsa yaptırdı. İnanması zor geliyor ama yalan değil. Evlerinin faturaları, arabalarının sigorta ve vergisi veya başka masrafları, telefonlarının kontürleri vs evle ilgili eksikleri, maddi olarak bizdrn ne istedilerse yaptık hala da eşimle kaynım huzursuzluk olmasın diye yapıyorlar. Bizim tek istediğimiz bizi biraz düşğnsünler. Biz sıkıntı çekiyoruz biliyorlar ama buna rağmen durumları oldukları halde bizden bekliyorlar. İşlerine geldikleri zaman paraları var, işlerine gelmediklerinde para yok. Eşim zaten götürmem etmem demedi annesine laf da etmez o konuda ama, eşim annesi ve babası onları düşünmediği ve maddi olarak bizxen hep beklenti içinde oldukları için bunu dile getiriyor. Mesela eşşm benim anne babama karşı böyle düşünceler içerisinde değil. Düşüncesini bana açık açık söyler. Kendi annem de devletre çözüm bulamadı, üniversite hastanesinde hala çözüm bulmaya çalışıyor, özele parası olduğu halde gitmek istemiyor, ama şuan koronadan dolayı kalabalık diye özele gidiyor. Ne kendi anneme ne onun annesine hastane parasının lafını yapmam ama bu zamana kadar hep kendimizden kısmamızı isteyip, olay kendilerine geldiklerinde para beklentisi içinde olmaları her şeyi düşündürüyor insana. Yaa durumu olmayan hastane parası veremeyecek bir insan nasıl ev almayı düşünür anlamıyorum. Kv ev almak istiyor eşimle kaynımdan da destek bekliyor. Bu ne perhiz ne lahana turşusu.

Varmış para ama kadına vermiyormuş ki
Konu sahibi var da harcıyor ama bize yok numarası yapıyorlar demediği için bunu gerçek kabul ettim
Bazı insanlar gerçekten olanı paylaşmıyorlar
Öyle birini tanıdığım için imkansız gelmedi bana o ihtimal
Kadın ilk devlete gidip peşinden işe yaramayınca bir de özele gideyim demiş zaten
Bu virüsün ortasında gerçekten bir derdi olmasa sırf oğluna hastane masrafı olsun diye insan özel hastanede aynı doktora çıkmaz herhalde
Masraf olmak amacıyla gidiyorsa zaten bildiğimiz saf kötülük bu
Farklı noktaları gerçek kabul etmişiz konuda
Konu sahibi gelip hangisinin doğru olduğunu söyler belki
Bize para vermiyor diye ağlıyor ama bazende çok şükür heeşeyimiz var dolabımız dolu, hiçbir eksiğimiz yok çok iuiyiz diyor. Ama ne zaman kp ile tartışsa araları bozulsa para yok diyor para vermiyor diye kp evlatlarına şikayet ediyor. Virüsün ortasında defalarca ablasıyla devlete bağlı üniversite hastanesine gitti hala da gidiyor, orası da özel gibi pek devlet hastanesi gibi dğil ilgileniyorlar yani. Ama kayınvalideme dedik anne devlete gittin hala ağrıyor dşyorsun şuanda ağrıyorsa üniversite hastanesindeyken görünsene diyoruz bize kızıyor siz çok biliyorsunuz diye. Orada yakında özel hastane var akrabaları doktor, gidince indirim de yaptırıyor oraya da gidebilirsiniz diyoruz gitmişken ama yok yani gitmiyorlar. Her haftaları hastanede geçtiği halde doktora görünmüyorlar anlamıyoruz.

Yazılanları iyi okumamışsınız. Neyse ben size birde baştan daha ayrıntılı anlatayım. Evlenirken ne kv kp den maddi bir beklenti içinde olmadık, onlarda düğünde takı takmayacaklarını düğünden sonra biriktirip alıp öyle takı vereceklerini söylediler tamam dedik. Eşim kredi çekti, altını, ev eşyalarını eşim kendisi aldı, hatta ben eşime eltime o kadar takmıç olabilirsiniz ama onu annenler tsktı biz sıkıntıya girmeyelim durumumuz ne kadarsa o kadar alalım dedim ama eltine ne takıldıysa sana da o takılacak dedi o kadar aldı. Düğünde babaannesi, kardeşi, benim anne ve babam, kardeşlerim, dedem ve babaannem, yakın akrabalarımız takı tsktı, çevremiz de kalabalık olduğu için takılan takılar borcumuzu ödememize yetti ve altınların bir kısmı da cebimizde kaldı. Ama nişanlılık sürecimde de evlendikten sonra da hep eşim ailesine maddi manevi destek oldu. Yeri geldi faturalarını ödedik, vergilerini sigortalarını, başka masraflarını, arabalarının tamir vs paralarını biz ödedik. Kayınvalideme harçlık vs gönderdik. Tüm bunlara rağmen yaranamadık. Kv param yok der ama mutfağında hiçvirşeyi eksik değil. Kayınpederimle tartışınca babanız bana para vermiyor param yok diyor. Ama hep cebinde para var kaynanamın. Hatta r keresinde kpin ona maaşını verdiğini ama kp gelip gdiip birşey olduğunda tek tek isteyip parayı bitirdiğini, kaynanamın elinde brişey kalmadığını söylüyordu.

Hastane randevuları ile biz ilgileniyoruz lafını da etmiyoruz. Hatta kendini yoruyor ağır iş yapıyor can sıkıntısına diye çok dil döküyoruz ama dinlemşyor daha bize kızıyor.

Ablası ile özele değil üniversite hastanesine gidiyor ve devlete bağlı özel değil ve o ilde bulunan en iyi hastane orası. Onun yanında bacağım ağrıyor diye ağlayıp eşimi arıyor, eşim hastanedeyken doktora görünsene anne dediğinde eşime sen çok biliyorsun deyip kızıyor görünmüyor. Daha sonra biz yine orada kaynanamın kendisinin gitmek istedipi bir hastaneye randevu da aldık ona gitti ama doktorun verdiği ilaçları doktorun dediği gibi kullanmadığı için geçmedi geçmiyor ağrım vsr diye söylendi daha da doktora git babamla ve teyzemle birlikte gitmişken görün dediğimiz halde gitmiyor görünmüyor. Şimdi buraya gelecek gelsin başımızın üstünde yeri var ama annemle telefonda konuşurlarken duyuyorum annemde de kv ile aynı rahatsızlık var doktorun teşhisi aynı. Annemdeki daha ileri seviyede. Annem diyor ben şuraya gidixem bakalım devlet çok kalabalıktır şimdi, kaynanamda beni oğullarım götürür özele filan diyor oğullarım benimle ilgilenşr diyor, annem ona birşey demedi ki zaten.

Para yok deyip ev alacağız diyor kaynanam, hemde eşimden ve kaynımdan para bekliyor. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. Kv kp bir arada bizde otururken bizşm sizden bir beklentimiz yok deyip arkamızdan da başka konuşup, durumları oldukları halde canları istediklerinde parayı gözleri görmeyip istediklerini yaptıkları halde bize gelince arayıp para yok diye baban vermiyor diye ağlarsa bizde herşeyi düşünürüz.

Konu sağlık ama maddi ihtiyaçları yok, kaynanam para yok diyor ama var, kayınpederin vermediğini söylüyor ama kaynanam pazardan marketten kayınpederim vermiyorsa para nasıl alışveriş yapıypr ki evde aburcuburları kırmızı etleri vs hiçbşrşeyleri eksik olmuyor. Ama ne zaman kv kple tartışsa para vermiyor diye ağlıyor.

Eşim bekarken annesi babası çalışmış. Askerden daha yeni geldiğinde iş bulamadı diye yataklardan döşeklerden atmışlar. Evde yediği bir tabak yemeğin lafını etmişler. Eşimse çok çalışkan biri ve çocukken bile manav arabasında çalışıp harçlığını çıkarmış, memur olana kadar garsonluk, hamallık ne iş olursa yapmış. Parasını da hep annesine babasına vermiş.

Kimsenin o hastane parasına lafı yok ama maddi olarak durumları yerindeyken evlatlsrını sömürüp, onları borca sokmaya çalışırken en zor zamanlarında onlara köstek olmayalım biz kendimiz halledelim doktor işlerimizi zaten bu zamana kadar hep yanımızda oldular destek oldular diye düşünerek hareket etmeleri gerekirken düşünmeden hareket ediyorlarsa bazı şeyleri düşünürsünüz.

Ben karnım burnumda kendim hastaneye zor gidiyorum evden zor çıkıyorum. Uzun süre ayakta kalınca ayaklarım ağrıyor penguene dönüyorum, geceleri kramp giriyor, zorlanıyorum. Eşimde ben gidemem sen götür doktora diyor. Hamile karnım burnumda halimle minibüste kimse bana yer vermezken eşim benim gitmemi istiyor.

Neden her şeyi ben düşünüp stresini ben çekip onlar sefasını sürüyor? Ben kendimden neden hep kısmak zorundayım eşimin babası vr annesi için???
Para konusunda haklı görüyorum ben sizi. Çok haklısınız ben yerinizde olsam bunca yaptıklarımdan sonra dahasını da yapmak istemem. Üstelik bebeğim olacaksa. Eşimin ailesi de ne maddi ne manevi destek vermediği için hastalıkta yada başka sebeple destek olmadıkları için bende onlara destek olmam. Manevi destek olurum maddi destek asla! Eşimin ailesi de bize para yok diyip ağladığı ve cebimizdekş son 20 tlyi verip biz kredi kartıyla idare ederz dediğimizde pazara gidip pazar arabasını doldurdukları ardından 2 kez markete gidip pazar arabasını doldurduklarını gördüğümde asla maddi destek vermeyeceksin demiştim eşime. 20 tl ile bunu yapmaları mümkün değildi çünkü. Kısacası bı durumu yaşamayan sizi anlamaz. Yok sağlıktan önemli mi yok çocuğunuz size bunu yapsa vs diyenler böyle bi durumla karşılaşmamıştır.

Ayy birde hayır yani görende komşuda bu kişi evlada söylenmesi ayıp yahu annem kime diyecek özele götür beni diye tabiki çocuğuna söyleyecek. Evlenirken aileler yardım etmeli diyenler nedense sağlık bile söz konusu olunca banane diyor
Evleninxe yardım etmeli demedik beklemedikte ama onlar biz evlenirkende sonrasında da bize maddi olarak hep köstek oldular. Eşimi hep borca sokmaya çalıştılar. Hala da öyle. Ev almak istiyorlarmış bizden ve kaynımdan para bekliyorlar, bize borçları olduğu halde. Biz destek değil hep köstek gördüğümüz için bazı şeyleri sorguluyoruz. Çünkü onların istediği olmayınca bizden kötüsü olmuyor.

Sizin fikriniz nedir? Karşısına alip konuşsun mu iki aydir eksideyiz diye? 60 yasindaki kadin bunu anlamiyor mu? Bebeğiniz gelecek ben masraf olmayayim ablamla gittigimizde muayene olurum demiyor. Yiyici kayinvalideye sahip olsaniz ne zor bir durum oldugunu anlardiniz.
52 yaşında daha ama yapma dediğimiz halde her ağır işi canım sıkılıyor diye yapıyor köyde.

Beni sizin ailenizin maddi durumu ilgilendirmez. Beni ilgilendiren kisim buraya yazdiginiz yorum. Ben size katilmiyorum. Sagliksa durum borc harc alinip doktora hatta ozelse bile goturulur. Parke yapilmasindan bahsediliyor ayrica borcu harci eksisi yok bu isin. Parke bir anneden daha mi onemli? Oyle diyorsaniz saygi duyarim !!
Kaynanamda ev almaktan bahsediyor??? Ona ne diyeceksiniz o zaman. O ev alırken parası var ama hastaneye giderken yok. Çok tuhaf değil mi??? Normaldr biz hastanenin lafını yapan insan değiliz ki. Bize para yok deyip olmayan parayla birşeyler yapmaları, ayrıca bizi düşünmemeleri sıkıntı. Hee parke yaptırdığımız ev de onların evi bu arada. Onlar ev almaktan bahsederse bende çocuğumun odasını bahane ederim.

X